Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Τη φορμα μπορω να τη δωσω κι εγω και μετα τη στελνει ο καθηγητης σε αυτους η μου τη δινει πισω για να τη στειλω εγω.
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι το πως τη γραφει. Οι φορμες δεν ειναι σε word για να γινουν edit, αλλα σε pdf για αυτο ρωταω. Χρειαζεται Pdf editor για να γινει απευθειας στο Pc η πρεπει να την παω σε χαρτι κ να τη ξανασκαναρω μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι κανόνας οι συστατικές επιστολές να μη δίνονται στο φοιτητή αλλά να στέλνονται απευθείας στον ενδιαφερόμενο φορέα. Φαντάζομαι οι καθηγητές σου θα έχουν ξαναστείλει πολλές φορές οπότε θα ξέρουν τι να κάνουν. Αν πάλι χρειάζονται κάποια διευκρίνιση θα σου πουν να στείλεις ένα email στο πανεπιστήμιο να ρωτήσεις αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Γενικά πάντως έχει ακούσει κανείς για απόφοιτο ΤΕΦΑΑ να κάνει Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό; Αξίζει τον κόπο; Γιατί είμαστε και ένας κλάδος που δεν συνηθίζεται η περαιτέρω σπουδές έξω. Εγώ έχω σκεφτεί για Ισπανία, λόγω και της γλώσσας, αλλά δε ξέρω αν αξίζει να πάω Ισπανία..
Επίσης για το πρόγραμμα Erasmus+ πρακτική άσκηση, έχει ακούσει κανείς κάτι; Αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημερα!,
ενδοιαφερομαι να κανω προπτυχιακα σε Computer Science σε πανεπιστημια του εξωτερικου.Ειμαι μαθητης 1ης ταξης ΕΠΑΛ και του χρονου μαλλον μεταγραφη στο Γενικο Λυκειο για να με δεχτουν στο εξωτερικο.Χρειαζομαι πληροφοριες σχετικα με την πληρωμη κοστους διαβιωσης στο εξωτερικο,ασ πουμε, πως μπορω εγω να παω στο εξωτερικο και να μπορω να πληρωνω 800Ε μινιμουμ το μηνα για να ζω χωρις να δεχομαι εξωτερικη οικονομικη υποστυριξη απο γονεις?Ειμαι μισος Γαλλος-Ελληνας και μπορουν να με δεχθουν σε Γαλλικα πανεπιστημια χωρις πτυχιο στην Γλωσσα.(Αν και εγω δεν την ξερω καλα και θα χρειαζομουνα φροντισηριο)Μπορω επισης να παρω επιδομα καπου στα 450Ε το μηνα στην Γαλλια.Εχω ηδη Advanced στα Αγγλικα (Πηρα το Lower με Α).Χρειαζομαι ενα πανεπιστημιο με πολυ χαμηλα η μηδενικα διδακτρα.Προτασεις που εχω και θελω να με βοηθησει καποιος.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Αγγλικα και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Γαλικα,να κανω φροντιστηριο Γαλλικων και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο σε αλλη χωρα της ευρωπης(οπως Σουηδια)που να εχει δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Πως μπορω να στηριχτω οικονομικα σε μια χωρα στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλημερα!,
ενδοιαφερομαι να κανω προπτυχιακα σε Computer Science σε πανεπιστημια του εξωτερικου.Ειμαι μαθητης 1ης ταξης ΕΠΑΛ και του χρονου μαλλον μεταγραφη στο Γενικο Λυκειο για να με δεχτουν στο εξωτερικο.Χρειαζομαι πληροφοριες σχετικα με την πληρωμη κοστους διαβιωσης στο εξωτερικο,ασ πουμε, πως μπορω εγω να παω στο εξωτερικο και να μπορω να πληρωνω 800Ε μινιμουμ το μηνα για να ζω χωρις να δεχομαι εξωτερικη οικονομικη υποστυριξη απο γονεις?Ειμαι μισος Γαλλος-Ελληνας και μπορουν να με δεχθουν σε Γαλλικα πανεπιστημια χωρις πτυχιο στην Γλωσσα.(Αν και εγω δεν την ξερω καλα και θα χρειαζομουνα φροντισηριο)Μπορω επισης να παρω επιδομα καπου στα 450Ε το μηνα στην Γαλλια.Εχω ηδη Advanced στα Αγγλικα (Πηρα το Lower με Α).Χρειαζομαι ενα πανεπιστημιο με πολυ χαμηλα η μηδενικα διδακτρα.Προτασεις που εχω και θελω να με βοηθησει καποιος.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Αγγλικα και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Γαλικα,να κανω φροντιστηριο Γαλλικων και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο σε αλλη χωρα της ευρωπης(οπως Σουηδια)που να εχει δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Πως μπορω να στηριχτω οικονομικα σε μια χωρα στο εξωτερικο.

Καλημέρα Alex και καλωσόρισες στην παρέα μας! Εάν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο για Γαλλία καλό θα ήταν να κάνεις μια αναζήτηση και να δεις τι έχουν γράψει άλλοι σε αυτό το θέμα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=60425 . Προσωπικά δε γνωρίζω για τη Γαλλία. Στη σουηδία βρήκα αυτά https://www.universityadmissions.se...Science&courseProgram=programs&level=graduate .

Όσο αφορά το κόστος διαβίωσης θα πρέπει να γνωρίζεις πως (τουλάχιστον στη σουηδία) είναι αρκετά υψηλό. Δε γνωρίζω εάν δίνονται κάποια επιδόματα στις χώρες που θες να πας αλλά σίγουρα θα μπορείς να βρεις μια 4ωρη εργασία που να σου αποφέρει γύρω στα 400€/μήνα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλημερα!,
ενδοιαφερομαι να κανω προπτυχιακα σε Computer Science σε πανεπιστημια του εξωτερικου.Ειμαι μαθητης 1ης ταξης ΕΠΑΛ και του χρονου μαλλον μεταγραφη στο Γενικο Λυκειο για να με δεχτουν στο εξωτερικο.Χρειαζομαι πληροφοριες σχετικα με την πληρωμη κοστους διαβιωσης στο εξωτερικο,ασ πουμε, πως μπορω εγω να παω στο εξωτερικο και να μπορω να πληρωνω 800Ε μινιμουμ το μηνα για να ζω χωρις να δεχομαι εξωτερικη οικονομικη υποστυριξη απο γονεις?Ειμαι μισος Γαλλος-Ελληνας και μπορουν να με δεχθουν σε Γαλλικα πανεπιστημια χωρις πτυχιο στην Γλωσσα.(Αν και εγω δεν την ξερω καλα και θα χρειαζομουνα φροντισηριο)Μπορω επισης να παρω επιδομα καπου στα 450Ε το μηνα στην Γαλλια.Εχω ηδη Advanced στα Αγγλικα (Πηρα το Lower με Α).Χρειαζομαι ενα πανεπιστημιο με πολυ χαμηλα η μηδενικα διδακτρα.Προτασεις που εχω και θελω να με βοηθησει καποιος.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Αγγλικα και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο στην Γαλλια που μιλανε Γαλικα,να κανω φροντιστηριο Γαλλικων και ειναι δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Να βρω πανεπιστημιο σε αλλη χωρα της ευρωπης(οπως Σουηδια)που να εχει δωρεαν η φθηνη φοιτηση.
Πως μπορω να στηριχτω οικονομικα σε μια χωρα στο εξωτερικο.

Καλωσόρισες στην παρέα μας! :)
Λοιπόν,εγώ δε σπουδάζω εξωτερικό (βασικά δε σπουδάζω καν,ακόμα γυμνάσιο είμαι),αλλά έχω κάνει ήδη τεράστια έρευνα στο ίντερνετ για το εξωτερικό (ειδικά για Γαλλία),και νομίζω μπορώ να σου πω κάποια πράγματα (αν και θα έπρεπε να τα διασταυρώσεις).
Λοιπόν,τα περισσότερα πανεπιστήμια στη Γαλλία θέλουν Β2 ή C1 στα γαλλικά.Λογικά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή σου,εφόσον έχεις γαλλική υπηκοότητα,αλλά και πάλι θα πρέπει να ξέρεις τέλεια γαλλικά για να συναινοείσαι εκεί που θα πας και να καταλαβαίνεις τις παραδόσεις στο πανεπιστήμιο.Εφόσον δε γράφεις το επίπεδό σου στα γαλλικά,δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές,αλλά τα περισσότερα πανεπιστήμια εκεί διοργανώνουν φθηνά μαθήματα γαλλικών για τους ξένους φοιτητές.
Τώρα για το κόστος ζωής.Με 800Ε/μήνα μπορείς να ζεις αρκετά καλά στην επαρχία,και ίσως να τα βγάζεις πέρα και στο Παρίσι.Αυτό που λες για το επίδομα των 450Ε/μήνα ισχύει όντως?Γιατί εγώ δεν έχω ακούσει πουθενά για τέτοιο επίδομα.Μόνο για το CAF ξέρω (το επίδομα ενοικίου),το οποίο δεν ξεπερνά τα 200-300Ε/μήνα.Λογικά αν ξέρεις τη γλώσσα μπορείς να βρεις και καμιά δουλίτσα τα απογεύματα και να παίρνεις γύρω στα 300-400Ε/μήνα από εκεί,αλλά δε νομίζω ότι το να βρεις δουλειά εκεί είναι εύκολο αν δεν ξέρεις άπταιστα γαλλικά (κ έπειτα,αν αυτό για το επίδομα όντως ισχύει,έλεγξε πρώτα ότι αν δουλεύεις θα συνεχίσεις να παίρνεις το επίδομα γιατί παίζει να συμψηφίζονται και ύστερα πάει το επίδομα)!
Όσο για αγγλόφωνο πανεπιστήμιο,δε νομίζω να βρεις κάτι δημόσιο στη Γαλλία.Τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν όλα τα προγράμματά τους στα γαλλικά,με εξαίρεση τις ξένες φιλολογίες (πχ αν σπουδάζεις αγγλική φιλολογία τα μαθήματα θα είναι στα αγγλικά,κτλ).Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια προσφέρουν μαθήματα στα αγγλικά αλλά δεν είναι για όλα τα πορτοφόλια...
Α,επίσης πριν γραφτείς σε κάποιο πανεπιστήμιο,έλεγξε πρώτα τη φήμη του στην αγορά εργασίας,διότι όπως σε όλες τις χώρες,έτσι και στη Γαλλία,υπάρχουν και καλά πανεπιστήμια,υπάρχουν και πανεπιστήμια με χαμηλή ποιότητα σπουδών.Μπες και εδώ https://etudiant.aujourdhui.fr/etudiant/info/insertion-professionnelle-palmares-universites.html είναι μία λίστα με τα πανεπιστήμια με τη μεγαλύτερη επαγγελματική απορρόφηση (πόσοι φοιτητές βρήκαν δουλειά μετά την αποφοίτησή τους).
Για να χρηματοδοτήσεις τις σπουδές σου,μία άλλη καλή λύση είναι τα stages,δλδ κάτι σαν πρακτική που κάνεις στο 2ο ή 3ο έτος σε επιχείρηση και πληρώνεσαι.Εφόσον θες να σπουδάσεις πληροφορική,λογικά δε θα έχεις πρόβλημα να βρεις κάτι τέτοιο (τα επαγγέλματα της πληροφορικής έχουν μεγάλη ζήτηση εκεί).Δες και σε αυτά τα λινκς για περισσότερες πληροφορίες:
https://www.parisetudiant.com/etudiant/
https://www.studyrama.com/
https://www.grece.campusfrance.org/node/10385
Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε!,
αποφασισα να προσπαθησω να μπω στο Πανεπιστημιο της Κρητης στο Τμημα Υπολογιστων μιας και να αποφυγω να παω φροντιστηριο για τα Γαλλικα.Αν και ηθελα να μαθω αμα αναγνωριζεται το ιδιο το πτυχιο με το αν το επερνα απο ενα πανεπιστημιο εξωτερικου.Ασ πουμε αμα παω να δουλεψω σε μια εταιρεια στο εξωτερικο θα θεωρησουν το πτυχιο ισοτιμο με αλλα μεγαλα πανεπιστημια της Ευρωπης.Νιωθω πιο ανετα να ειμαι στην Ελλαδα σε περιπτωση που εχω κανενα προβλημα απο το να ειμαι σε μια ξενη χωρα μιας και δεν ξερω καθολου γραφειοκρατια.Ετσι,
μπορει να περασει και ο κολλητος μου μαζι μου και να σπουδασουμε μαζι.Για μεταπτυχιακο αμα κανω λογικα θα παω στο εξωτερικο οταν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.Ελπιζω να βρω και στο Ηρακλειο καμια Part-time δουλεια για να μπορω να τα βγαζω περα.(Θα εχω αρκετα για το νοικι ηδη)
Απλα το γραφω για να μην προσπαθησει καποιος να βοηθησει και χασει την ωρα του μιας και αλλαξα γνωμη!
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όσο αφορά το κόστος διαβίωσης θα πρέπει να γνωρίζεις πως (τουλάχιστον στη σουηδία) είναι αρκετά υψηλό. Δε γνωρίζω εάν δίνονται κάποια επιδόματα στις χώρες που θες να πας αλλά σίγουρα θα μπορείς να βρεις μια 4ωρη εργασία που να σου αποφέρει γύρω στα 400€/μήνα τουλάχιστον.

Για το κόστος διαβίωσης θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά δυστυχώς στη Σουηδία απ'όσο ξέρω δεν βρίσκεις part-time δουλειά αν δεν γνωρίζεις τη γλώσσα. :/:

Μόνο για το CAF ξέρω (το επίδομα ενοικίου),το οποίο δεν ξεπερνά τα 200-300Ε/μήνα.

Για να φτάσει η CAF τα 200Ε δεν θέλω να ξέρω πόσο είναι το αρχικό ενοίκιο. Στα δωμάτια δημόσιας εστίας που το αρχικό ενοίκιο κυμαίνεται από 200 μέχρι 400Ε, η CAF είναι από 90 μέχρι 100κάτι. Σε ιδιωτική εστία με ενοίκιο 350Ε/μήνα η CAF είναι πάλι 90Ε. Αναφέρομαι σε studio, τα πιο φθηνά έχουν κοινόχρηστο μπάνιο ενώ τα υπόλοιπα έχουν κοινόχρηστη μόνο την κουζίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Για να φτάσει η CAF τα 200Ε δεν θέλω να ξέρω πόσο είναι το αρχικό ενοίκιο. Στα δωμάτια δημόσιας εστίας που το αρχικό ενοίκιο κυμαίνεται από 200 μέχρι 400Ε, η CAF είναι από 90 μέχρι 100κάτι. Σε ιδιωτική εστία με ενοίκιο 350Ε/μήνα η CAF είναι πάλι 90Ε. Αναφέρομαι σε studio, τα πιο φθηνά έχουν κοινόχρηστο μπάνιο ενώ τα υπόλοιπα έχουν κοινόχρηστη μόνο την κουζίνα.

Αυτές οι τιμές που αναφέρεις είναι για επαρχία,έτσι?Γιατί στο Παρίσι,επειδή έχω κοιτάξει σε πολλά σάιτ με σπίτια,δωμάτιο (με κοινόχρηστο μπάνιο+τουαλέτα) με ενοίκιο κάτω από 400-500Ε δε βρίσκεις.Άρα λογικό είναι το CAF να είναι 200Ε.Σε φοιτητική εστία δεν είναι εύκολο να μπεις (αλλά αν μπεις είσαι μια χαρά,αφού το κόστος ζωής σου πέφτει κατά 30% τουλάχιστον).Το Παρίσι είναι πολύ πιο ακριβό από τις άλλες πόλεις,αλλά μπορείς εύκολα να βρεις μία δουλειά παράλληλα με τις σπουδές σου (σε αντίθεση με την επαρχία,όπου η ανεργία στις περισσότερες πόλεις αγγίζει τα 15-18%). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, τι πιστευετε και τι ξερετε για τις σπουδες στην Αυστραλια, κυριως στον τομεα της ψυχολογιας? :inlove: Γενικα, διδακρτα, ζωη κλπ! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η Αδερφη μου του χρονου τελειωνει το λυκειο αλλα θελει να σπουδασει στο εξωτερικο.Αυτο που δεν ξερει και μου ζητησε να ρωτησω κανεναν ειναι αμα χρειαζεται να δωσει πανελληνιες ή οχι .Αμα χρειαζεται τι προσωντα πρεπει να εχει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ως αιώνια ενδιαφερόμενη για το συγκεκριμένο θέμα θα σου πω ότι εξαρτάται από την χώρα για την οποία ενδιαφέρεται. Πάντως στις περισσότερες περιπτώσεις απαιτείται συμμετοχή στις Πανελλαδικές. Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο ischool για τις σπουδές έξω και θα βρεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Για ποια χώρα ενδιαφέρεται και τι θέλει να σπουδασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για Αγγλια και Αμρικη.Δεν εχει κατασταλαξει ακομη αλλα εχει διαλεξει θετικη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλύτερα να κρατήσει τα λεφτά για κανένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία εκτός και αν καταφέρει και πάρει καμία υποτροφία αλλά δεν είναι και εύκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Συνήθως στην Αγγλία ζητούν μεγάλο βαθμο απολυτηριου με αποτέλεσμα κι πανελλήνιες θα την ρίξουν. Αμερική τα δίδακτρα είναι πολλα,, όταν λέω πολλά το εννοώ εκτός αν η οικονομική σας κατάσταση είναι καλη. Υπάρχουν και σε άλλες χώρες προγράμματα στα αγγλικα. Εγώ σκέφτομαι για Ολλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Βασικα για μεταπτυχιακο σκεφτεται.Και οχι ,τα οικονομικα μας δεν ειναι και τα καλυτερα.Ποιος Ελληνας εχει καλα οικονομικα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το λύκειο δεν είπες ότι τελειώνει? Δεν είναι λίγο νωρίς για να σκέφτεται το μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γιατι δεν κοιτατε και απο Ιταλια μερια, που ειναι διπλα, εχει οικονιμικα διδακτρα και πολλα προπτυχιακα στα Αγγλικα? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πρώτα είπες αυτό:

Η Αδερφη μου του χρονου τελειωνει το λυκειο αλλα θελει να σπουδασει στο εξωτερικο.

Μετά είπες αυτό:

Βασικα για μεταπτυχιακο σκεφτεται.

Πες μας ποιο από τα 2 ισχύει για να πάρεις και τις κατάλληλες απαντήσεις!
Πάντως να είναι 17 χρονών και να σκέφτεται από τώρα τι θα κάνει αφού τελειώσει μια σχολή στην οποία ακόμα δεν έχει μπει και δεν ξέρει και ποια είναι, too much για μένα. Ανάλογα και με την σχολή υπάρχουν και αντίστοιχα καλά Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top