Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Άρα η σφραγίδα είναι απαραίτητη ε???ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Άρα η σφραγίδα είναι απαραίτητη ε???ευχαριστωω

Αντι να χανεισ τν ωρα σου να ρωτασ σε φορουμ στειε μαιλ στα πανεπιστημια να εισαι 100% σιγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα η σφραγίδα είναι απαραίτητη ε???ευχαριστωω

Ναι. Είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis.g

Νεοφερμένος

Ο takis.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω καποιοςνα μου απαντηση εάν γνωριζει.φετος εδωσα παννεληνιες και είμαι σιγουρος ότι θα περασω καπου.επειδή όμως με ενδιαφερει να σπουδασω στο εξωτερικο μπορω να εγραφω στο πανεπιστημιο που θα περασω να παρω αναβολή σπουδων και να παω για σπουδες στο εξωτερικο?αυτό θελω να το κανω μηπως και δεν τα καταφερω στο εξωτερικο και θελήσω να γηρησω πισω στην ελλαδα για να σπουδασω στο παννεπιστημιο που περασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μπορεις να το κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα , να ρωτησω κατι αν ξερει να μου απαντησει καποιος .
Αιτηση για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο μπορω να κανω αν μου μενουν λιγα μαθηματα για το πτυχιο (4 συγκεκριμενα ) ? Επειδη θα ξεμπερδεψω με ολα τον Φεβρουαριο , αλλα για να προλαβω μερικες προθεσμιες του Ιανουαριου , δεχονται μερικα παν/μια την αιτηση με αναλυτικη βαθμολογια αν δεν εχω παρει και τυπικα το πτυχιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια καλησπερα , να ρωτησω κατι αν ξερει να μου απαντησει καποιος .
Αιτηση για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο μπορω να κανω αν μου μενουν λιγα μαθηματα για το πτυχιο (4 συγκεκριμενα ) ? Επειδη θα ξεμπερδεψω με ολα τον Φεβρουαριο , αλλα για να προλαβω μερικες προθεσμιες του Ιανουαριου , δεχονται μερικα παν/μια την αιτηση με αναλυτικη βαθμολογια αν δεν εχω παρει και τυπικα το πτυχιο ?

Ναι μπορείς να το κάνεις αρκεί να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις τον βαθμό πτυχίου που ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο. Στέλνεις την μέχρι τώρα αναλυτική σου βαθμολογία, το αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας με τον απαιτούμενο βαθμό, τις συστατικές επιστολές, το βιογραφικό σου, το motivation letter και γενικά ο,τι ζητείται από το πανεπιστήμιο (entry requirements). Το πιο πιθανό, αν βέβαια σε κάνουν δεκτό, είναι να σου στείλουν "conditional offer" η οποία όταν τους στείλεις αργότερα το αντίγραφο του πτυχίου και την τελική αναλυτική βαθμολογία, θα μετατραπεί σε "uncoditional offer" και θα μπορείς να προχωρήσεις στην εγγραφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι μπορείς να το κάνεις αρκεί να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις τον βαθμό πτυχίου που ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο. Στέλνεις την μέχρι τώρα αναλυτική σου βαθμολογία, το αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας με τον απαιτούμενο βαθμό, τις συστατικές επιστολές, το βιογραφικό σου, το motivation letter και γενικά ο,τι ζητείται από το πανεπιστήμιο (entry requirements). Το πιο πιθανό, αν βέβαια σε κάνουν δεκτό, είναι να σου στείλουν "conditional offer" η οποία όταν τους στείλεις αργότερα το αντίγραφο του πτυχίου και την τελική αναλυτική βαθμολογία, θα μετατραπεί σε "uncoditional offer" και θα μπορείς να προχωρήσεις στην εγγραφή σου.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση . Αν δε κανω λαθος ομως , την πιστοποιηση της γλωσσας δε μπορω να τη στειλω πιο μετα κι αυτην ? ΕΙχα την εντυπωση οτι και λιγο πριν δεν υπαρχει προβλημα . Το λεω επειδη εχω χρονια να εξασκησω αγγλικα και λεω να κανω αρκετη προετοιμασια πριν δωσω το TOEFL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μπορείς να τη στείλεις αργότερα αλλά το πόσο αργότερα θα πρέπει να το δεις στο σάιτ του πανεπιστημίου ή να το ρωτήσεις στέλνοντάς τους email. Ξεκίνησε να κάνεις μαθήματα Αγγλικών γιατί πραγματικά χρειάζονται αρκετό ξεσκόνισμα για να βγάλεις το βαθμό που ζητούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ίσως έχει ρωτηθεί ξανά: Για να σπουδάσω προπτυχιακό στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αγγλία, πρέπει να έχω δώσει πανελλήνιες στην Ελλάδα; είναι προαπαιτούμενο;
Το ρωτάω αυτό γιατί αν δώσω πανελλήνιες ο βαθμός του απολυτηρίου μου σίγουρα θα είναι χαμηλότερος από το αν δώσω ενδοσχολικά όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εξαρτάται το πτυχείο, το κύρος του πανεπιστημίου, και το αν θα κάνεις πρώτα foundation ή όχι. Γενικά ναι, χρειάζεσαι πανελλήνιες.
Ωστώσο εγώ σπουδάζω στο Μάντσεστερ και κάνω το "Science and Engineering Foundation Year" με σκοπό να συνεχίσω σε Φυσική και Μαθηματικά και δεν έχω δώσει πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πριν κανεις αίτηση να κοιτάξεις στη σελίδα admissions του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει και αν δε βρεις κάτι ξεκάθαρο στείλε ένα μειλ και θα σου απαντήσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άρτεμις Κ.

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Από μικρή πάντα το μεγαλύτερο όνειρό μου ήταν να σπουδάσω στο εξωτερικό. Για πάρα πολλούς λόγους πιστεύω ότι πλέον είναι η καλύτερη επιλογή που είναι διαθέσιμη στους νέους Έλληνες. Είμαι τώρα 17 χρονών, διανύοντας την δευτέρα Λυκείου. Έχω κατασταλάξει σε αυτό που θέλω να ακολουθήσω, το οποίο είναι η Ψυχολογία. Επίσης, έχω επιλέξει και το μέρος το οποίο με ενδιαφέρει, το οποίο είναι το Μιλάνο της Ιταλίας.
Πρόσφατα πήραμε τους βαθμούς του 1ου τετραμήνου. Σχεδόν σε όλα τα μαθήματα είχα 17 και 18 (κυρίως στα φιλολογικά, αφού και ακολουθώ την θεωρητική κατεύθυνση), 15 σε γεωμετρία, φιλολογία και φυσική, 13 άλγεβρα και 12 χημεία. Στα μαθήματα που έχω 17 και 18 δεν ανησυχώ διότι εύκολα μπορώ να τα ανεβάσω ακόμη παραπάνω. Αυτά στα οποία πήρα 15 ούτε και αυτά με ανησυχούν ιδιαίτερα γιατί πιστεύω δεν είναι τόσο δύσκολο να τα πάω καλύτερα στο επόμενο τετράμηνο. Αυτά που με ανησυχούν είναι φυσικά η άλγεβρα και χημεία. Ευτυχώς οι φετινοί βαθμοί δεν θα επηρεάσουν τον τελικό μου βαθμό του χρόνου, οπότε έχω την ευκαιρία να βελτιωθώ ακόμη περισσότερο ώστε να πετύχω έναν υψηλό βαθμό για το απολυτήριό μου. Παρόλα αυτά, ανησυχώ. Θέλω πάρα πολύ να περάσω στο Μιλάνο, είναι η πρώτη μου επιλογή. Έχω βρει αρκετές πληροφορίες έως τώρα, μόνο που χρειάζομαι να ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται το κάθε πανεπιστήμιο για να σου προσφέρει μία θέση. Πρόσφατα πήρα και το Proficiency στα αγγλικά με πάρα πολύ καλό σκορ, 97,5%. Επίσης έχω και Αυστραλέζικο διαβατήριο αν και δεν ξέρω πώς ακριβώς και πού μπορεί να μου χρησιμεύσει. Και με τις πανελλήνιες τι γίνεται? Ακούω ότι εφόσον θέλω να σπουδάσω έξω δεν είναι απαραίτητο να δώσω, αλλά ισχύει όντως αυτό? Τι κοιτάνε περισσότερο τα πανεπιστήμια έξω, και με βάση τι ακριβώς σε δέχονται?
Ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε σχετικά με το θέμα και οτιδήποτε μπορείτε να μου πείτε για το εξωτερικό και τους βαθμούς κτλ. και ότι συμβουλή έχετε όλα είναι καλοδεχούμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το καλυτερο θα ητανε να στειλεις email στο(α) πανεπιστημιο(α) που σε ενδιαφερουν για να παρεις και την πιο σωστη απαντηση
Παντως πολλα δεν ζητανε πανελληνιες ,μονο απολυτηριο ,ειναι αναλογα το πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Άρτεμις, καλως ήρθες στην παρέα μας! Θα ήθελα να σου πω πως πάνω από όλα πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο Bemanos και να στείλεις mail στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει.
Από κει κι έπειτα, οι βαθμοί που θα σου ζητήσουν θα είναι αυτοί της Γ Λυκ οπότε μη σε ανησυχούν για φέτος. Νομίζω εννοείς αυτό εδώ το πρόγραμμα https://www.unimib.it/go/46169/Home/English/Academic-Programs/Psychology/Psychological-Sciences . Θα πρέπει να γνωρίζεις πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα διδάσκεται εξ' ολοκλήρου στην ιταλική γλώσσα και όχι στα αγγλικά. Στην Ιταλία (το γνωρίζω από την καθηγήτρια που μου έκανε ιταλικά) εάν δεν έχεις επίπεδο Β2-C1 τότε θα χρειαστεί να κάνεις foundation year στην ιταλική γλώσσα. Στην περίπτωση που έχεις γνώση ιταλικών πάλι θα χρειαστεί να περάσεις μια εξέταση μέσα στο πανεπιστήμιο για να δουν το επίπεδο των ιταλικών σου.
Εάν το πρόγραμμα δεν είναι αυτό που έγραψα παραπάνω κάνε ένα μήνυμα εδώ και βάλε και το λινκ από το πρόγραμμα που έχεις βρει για να σε βοηθήσω όσο μπορώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, Είμαι φοιτητής στο Τ.Ε.Φ.Α.Α., και φέτος τελειώνω. Ξέρει κανείς να αξίζει στη σχολή που είμαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό; Ή να αρκεστώ στο να κάνω εδώ στην Ελλάδα; Και να είναι να το κάνω είναι εύκολο; Τι χρειάζεται; Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για Ελλάδα αν σκέφτεσαι, έχει καλά μεταπτυχιακά προγράμματα. Μπορείς να ψάξεις πληροφορίες στο Τ.Ε.Φ.Α.Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Για Ελλάδα αν σκέφτεσαι, έχει καλά μεταπτυχιακά προγράμματα. Μπορείς να ψάξεις πληροφορίες στο Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Ναι έχω ρωτήσει στο γραμματεία του τμήματος μου. Το γνωρίζω ότι έχει αρκετά καλά Μεταπτυχιακά εδώ στη Θεσσαλονίκη. Απλά ρώτησα αν υπάρχουν και έξω καλές προοπτικές.. Λογικά εδώ θα το κάνω όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παιδια, μερικα τμηματα παν/μιων στα οποια θελω να στειλω αιτηση για μεταπτυχιακα εχουν δικη τους φορμα συστατικης επιστολης σε pdf.
Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια ακριβως με αυτο? Την εκτυπωνω, τη δινω στον καθηγητη να τη γραψει χειρογραφα και τη σκαναρω παλι για να τη στειλω? Η πρεπει να τη γραψει ο καθηγητης με καποιο pdf editor απευθειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια, μερικα τμηματα παν/μιων στα οποια θελω να στειλω αιτηση για μεταπτυχιακα εχουν δικη τους φορμα συστατικης επιστολης σε pdf.
Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια ακριβως με αυτο? Την εκτυπωνω, τη δινω στον καθηγητη να τη γραψει χειρογραφα και τη σκαναρω παλι για να τη στειλω? Η πρεπει να τη γραψει ο καθηγητης με καποιο pdf editor απευθειας?

Συνεννοείσαι με τους καθηγητές από τους οποίους θα ζητήσεις συστατικές και παίρνεις τα email τους. Δηλώνεις στο πανεπιστήμιο (στην online αίτησή σου) τα ονόματα των καθηγητών και τα email τους. Το πανεπιστήμιο στέλνει στους καθηγητές το έντυπο της συστατικής για να το συμπληρώσουν. Με λίγα λόγια τις στέλνουν οι καθηγητές απευθείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top