Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα αχρηστοι ειμαστε να τα κανουμε μονοι μας; ολες οι πληροφοριες υπαρχουν στο ιντερνετ και με τηλεφωνηματα στην πρεσβεια και στο πανεπιστημιο μπορεις να τα κανεις ολα χωρις να μπλεχτεις καπου και να μην ξερεις να ξεμπλεχτεις ;) μακρια απο αυτα (ακουγομαι σα γρια 100 χρονών αλλά καλύτερα μακριά παρά να την πατήσεις :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα αχρηστοι ειμαστε να τα κανουμε μονοι μας; ολες οι πληροφοριες υπαρχουν στο ιντερνετ και με τηλεφωνηματα στην πρεσβεια και στο πανεπιστημιο μπορεις να τα κανεις ολα χωρις να μπλεχτεις καπου και να μην ξερεις να ξεμπλεχτεις ;) μακρια απο αυτα (ακουγομαι σα γρια 100 χρονών αλλά καλύτερα μακριά παρά να την πατήσεις :/: )
και εγώ συμφωνώ γιατί μπορεί να μπλέξεις απίστευτα με όλα αυτά! θέλει πολλή προσοχή βέβαια, ένας γνωστός μου από λάθος βρέθηκε σε μια πόλη μακριά από το πανεπιστήμιό του, και κάνει καθημερινά ώρες για να φτάσει εκεί,αλλά ε, πρέπει να μάθουμε να είμαστε υπεύθυνοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι την πιθανότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό. Δεν έχω ιδέα όμως με το τι παίζει για να σπουδάσεις έξω. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια για πολλά δίδακτρα και ιστορίες αλλά δε θα ήθελα και χώρες όπως τα κλασσικά που μου λένε, Βουλγαρία και Ρουμανία, έχει κάποιος να προτείνει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι την πιθανότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό. Δεν έχω ιδέα όμως με το τι παίζει για να σπουδάσεις έξω. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια για πολλά δίδακτρα και ιστορίες αλλά δε θα ήθελα και χώρες όπως τα κλασσικά που μου λένε, Βουλγαρία και Ρουμανία, έχει κάποιος να προτείνει κατι;

Γερμανια και Σκωτια δν εχουν διδακτρα, στη Γερμανια μονο η Βαυαρια και η Κατω Σαξονια εχουν 500€ το εξαμηνο.

Κοστος ζωης πανω κατω το ιδιο με το να μενεις σε αλλη ελληνικη πολη απο την οικογενεια σου, ισως λιγο πιο τσιμπημενο αναλογα τη ζωη π κανεις, σε ποια πολη μενεις κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Για όσους είναι Γ' Λυκείου και σκέφτονται για Βρετανία*: Η προθεσμία αιτήσεων λήγει σε λιγότερο από 72 ώρες, οπότε τρεχάτεε! Αν ακόμα το σκέφτεστε, βάλτε νέφτι και αποφασίστε ή αφήστε το!

*επειδή κάθε χρόνο αυτή η δουλειά γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γερμανια και Σκωτια δν εχουν διδακτρα, στη Γερμανια μονο η Βαυαρια και η Κατω Σαξονια εχουν 500€ το εξαμηνο.

Κοστος ζωης πανω κατω το ιδιο με το να μενεις σε αλλη ελληνικη πολη απο την οικογενεια σου, ισως λιγο πιο τσιμπημενο αναλογα τη ζωη π κανεις, σε ποια πολη μενεις κλπ

Και μεχρι ποτε μπορω να δηλωσω; Χρειαζεται κΑποιες συγκεκριμενες εξετασεις; Για τι πανεπιστήμια μιλαμε; Γενικα οτι ξερεις ρε παιδί μου :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και μεχρι ποτε μπορω να δηλωσω; Χρειαζεται κΑποιες συγκεκριμενες εξετασεις; Για τι πανεπιστήμια μιλαμε; Γενικα οτι ξερεις ρε παιδί μου :-P

Για Σκωτια δν γνωριζω λεπτομερειες, δν τα εχω ψαξει καθολου οποτε ας μιλησει καποιος αλλος.

Γερμανια σιγουρα χρειαζεσαι Γερμανικα καθως τα περισσοτερα bachelor ειναι στα γερμανικα. Μεχρι προσφατα για την εισαγωγη μετρουσαν οι βαθμοι του απολυτηριου, απο το 2012 το αλλαξαν και μετρανε οι πανελληνιες, γενικα υπαρχει ενα σχετικο μπερδεμα. Τωρα για το ποια πανεπιστημια ενδιαφερεσαι, αυτο εξαρταται σιγουρα και απο τον τομεα που θελεις. Αν ενδιαφερεσαι για επιστημες μηχανικων, τα πανεπιστημια π κοιταζεις ειναι τα TU, εχει Βερολινο, Μοναχο, Dortmund, Darmstadt, Δρεσδη και μερικα ακομα συν το πολυτεχνειο του Aachen που ομως ειναι Technische Hochschule. Γενιακ για τις σπουδες στη Γερμανια θα μπορω να σου πω περισσοτερες λεπτομερειες απο αυριο το μεσημερι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για Σκωτια δν γνωριζω λεπτομερειες, δν τα εχω ψαξει καθολου οποτε ας μιλησει καποιος αλλος.

Γερμανια σιγουρα χρειαζεσαι Γερμανικα καθως τα περισσοτερα bachelor ειναι στα γερμανικα. Μεχρι προσφατα για την εισαγωγη μετρουσαν οι βαθμοι του απολυτηριου, απο το 2012 το αλλαξαν και μετρανε οι πανελληνιες, γενικα υπαρχει ενα σχετικο μπερδεμα. Τωρα για το ποια πανεπιστημια ενδιαφερεσαι, αυτο εξαρταται σιγουρα και απο τον τομεα που θελεις. Αν ενδιαφερεσαι για επιστημες μηχανικων, τα πανεπιστημια π κοιταζεις ειναι τα TU, εχει Βερολινο, Μοναχο, Dortmund, Darmstadt, Δρεσδη και μερικα ακομα συν το πολυτεχνειο του Aachen που ομως ειναι Technische Hochscule. Γενιακ για τις σπουδες στη Γερμανια θα μπορω να σου πω περισσοτερες λεπτομερειες απο αυριο το μεσημερι...

Οκ εγινε σ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι την πιθανότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό. Δεν έχω ιδέα όμως με το τι παίζει για να σπουδάσεις έξω. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια για πολλά δίδακτρα και ιστορίες αλλά δε θα ήθελα και χώρες όπως τα κλασσικά που μου λένε, Βουλγαρία και Ρουμανία, έχει κάποιος να προτείνει κατι;
προπτυχιακες σπουδες σε τι; Βοηθησε μας λιγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
προπτυχιακες σπουδες σε τι; Βοηθησε μας λιγο :P

Οτιδήποτε εκτός οικονομικών και ιατρικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οτιδήποτε εκτός οικονομικών και ιατρικά

Δν εισαι και πολυ συγκεκριμενος παντως, καλα θα κανεις να κατασταλαξεις καπου πριν ψαξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δν εισαι και πολυ συγκεκριμενος παντως, καλα θα κανεις να κατασταλαξεις καπου πριν ψαξεις

κοιτα φανατικα πρωτη.επιλογη εχω ΤΕΦΑΑ αθηνα, εαν δεν το πιασω,μετα κατι σε πολιτικες επιστημες κατι σε ευρωπαικων σπουδων και μετα οτι κατσει. Αλλα πρεπει η να ειναι αθηνα η εξωτερικο, γι αυυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα αχρηστοι ειμαστε να τα κανουμε μονοι μας; ολες οι πληροφοριες υπαρχουν στο ιντερνετ και με τηλεφωνηματα στην πρεσβεια και στο πανεπιστημιο μπορεις να τα κανεις ολα χωρις να μπλεχτεις καπου και να μην ξερεις να ξεμπλεχτεις ;) μακρια απο αυτα (ακουγομαι σα γρια 100 χρονών αλλά καλύτερα μακριά παρά να την πατήσεις :/: )
Φιλε Τασο αυτα τα κεντρα κανουν πολυ καλα την δουλεια τους. Εγω εκανα ενα χρονο περσι στα λεγομενα φαουντασιον και στο τελος εδωσα εξετασεις σε καποια μαθηματα και στο IELTS. Σε βοηθανε με την αιτηση του UCAS και επισης με αυτην της εστιας. Πολλα ατομα εχω ακουσει να λενε τα ιδια με σενα. Επισης η πρεσβεια δεν σου λεει τιποτα, εγω πηγα περσι και μου ειπανε να παω στο Βρετανικο Συμβουλιο, εκει παλι μου εδωσαν μονο το σαιτ του UCAS και αυτο ηταν. Για καλη μου τυχη μοιραζανε εξω φυλλαδια τετοιων κεντρων και ετσι πηγα σε ενα στην Αθηνα και μου εδωσε παρα πολλες πληροφοριες για το δανειο σπουδων, τα πανεπιστημια και την ζωη γενικα στην Αγγλια. Αν ενδιαφερεστε για εξωτερικο αυτα τα κεντρα μπορουν να σας βοηθησουν ειτε μονο με την αιτηση(αν εχετε καλο απολυτηριο λυκειου με πανελληνιες γυρω στο 17+) αν δεν εχετε μπορειτε να κανετε προετοιμασια σε καποια μαθηματα αναλογα με το τι θελετε να σπουδασετε και να δωσετε και το ΙΕΛΤΣ( αν δεν εχετε proficiency η advanced).. Kαι επισης καθε Ευρωπαιος πολιτης δικαιουται να παρει το φοιτητικο δανειο σπουδων των 9000 λιρων για 3 ετη η για 4 ετη(ανα ετος). Αν ψαχνεστε για σπουδες στην αγγλια τα κεντρα αυτα μπορουν να σας βοηθησουν και μενα μου χαν πει οταν πρωτο πηγα οτι μπορει να ναι απατεωνες και ψευτες αλλα απο τι ειδα στην πορεια την δουλεια τους την κανανε και με το παραπανω. Ελπιζω να βοηθησα καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κοιτα φανατικα πρωτη.επιλογη εχω ΤΕΦΑΑ αθηνα, εαν δεν το πιασω,μετα κατι σε πολιτικες επιστημες κατι σε ευρωπαικων σπουδων και μετα οτι κατσει. Αλλα πρεπει η να ειναι αθηνα η εξωτερικο, γι αυυο
δεν ειναι απαραιτητο και στο ρεθυμνο εχει πολιτικες επιστημες ;) κανε καμμια αναζήτηση εδω https://www.bachelorsportal.eu/ και ρωτησε αν χρειαζεσαι βοηθεια. Έχεις κάποια χώρα προτίμησης;;

Φιλε Τασο αυτα τα κεντρα κανουν πολυ καλα την δουλεια τους.
Εγω εκανα ενα χρονο περσι στα λεγομενα φαουντασιον και στο τελος εδωσα εξετασεις σε καποια μαθηματα και στο IELTS. Σε βοηθανε με την αιτηση του UCAS και επισης με αυτην της εστιας. Πολλα ατομα εχω ακουσει να λενε τα ιδια με σενα. Επισης η πρεσβεια δεν σου λεει τιποτα, εγω πηγα περσι και μου ειπανε να παω στο Βρετανικο Συμβουλιο, εκει παλι μου εδωσαν μονο το σαιτ του UCAS και αυτο ηταν. Για καλη μου τυχη μοιραζανε εξω φυλλαδια τετοιων κεντρων και ετσι πηγα σε ενα στην Αθηνα και μου εδωσε παρα πολλες πληροφοριες για το δανειο σπουδων, τα πανεπιστημια και την ζωη γενικα στην Αγγλια. Αν ενδιαφερεστε για εξωτερικο αυτα τα κεντρα μπορουν να σας βοηθησουν ειτε μονο με την αιτηση(αν εχετε καλο απολυτηριο λυκειου με πανελληνιες γυρω στο 17+) αν δεν εχετε μπορειτε να κανετε προετοιμασια σε καποια μαθηματα αναλογα με το τι θελετε να σπουδασετε και να δωσετε και το ΙΕΛΤΣ( αν δεν εχετε proficiency η advanced).. Kαι επισης καθε Ευρωπαιος πολιτης δικαιουται να παρει το φοιτητικο δανειο σπουδων των 9000 λιρων για 3 ετη η για 4 ετη(ανα ετος). Αν ψαχνεστε για σπουδες στην αγγλια τα κεντρα αυτα μπορουν να σας βοηθησουν και μενα μου χαν πει οταν πρωτο πηγα οτι μπορει να ναι απατεωνες και ψευτες αλλα απο τι ειδα στην πορεια την δουλεια τους την κανανε και με το παραπανω. Ελπιζω να βοηθησα καθολου
φυσικα το θεμα ειναι αμφιλεγομενο. Αλλά ναι με βοήθησες να το δω και απο αλλη οπτική το θέμα! Καλή σου χρονιά και καλή συνέχεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
δεν ειναι απαραιτητο και στο ρεθυμνο εχει πολιτικες επιστημες ;) κανε καμμια αναζήτηση εδω https://www.bachelorsportal.eu/ και ρωτησε αν χρειαζεσαι βοηθεια. Έχεις κάποια χώρα προτίμησης;;


φυσικα το θεμα ειναι αμφιλεγομενο. Αλλά ναι με βοήθησες να το δω και απο αλλη οπτική το θέμα! Καλή σου χρονιά και καλή συνέχεια:D
Καλη Χρονια και Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις :)..Nα σε ρωτησω ζεις στην Ολλανδια?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλη Χρονια και Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις :)..Nα σε ρωτησω ζεις στην Ολλανδια?:)
οχι αλλα σκοπεύω να σπουδασω εκει (αν με αποδεχτει φυσικα το παν/μιο). Οποτε εχω φροντισει να ενημερωθω για αρκετα πραγματα. Για συγκεκριμένες ερωτήσεις πάνω σε αυτό καλύτερα να γίνονται εδώ Σπουδές στην Ολλανδία. Θα χαρω να σε βοηθήσω με τον οποιονδήποτε τρόπο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Φιλε Τασο αυτα τα κεντρα κανουν πολυ καλα την δουλεια τους. Εγω εκανα ενα χρονο περσι στα λεγομενα φαουντασιον και στο τελος εδωσα εξετασεις σε καποια μαθηματα και στο IELTS. Σε βοηθανε με την αιτηση του UCAS και επισης με αυτην της εστιας. Πολλα ατομα εχω ακουσει να λενε τα ιδια με σενα. Επισης η πρεσβεια δεν σου λεει τιποτα, εγω πηγα περσι και μου ειπανε να παω στο Βρετανικο Συμβουλιο, εκει παλι μου εδωσαν μονο το σαιτ του UCAS και αυτο ηταν. Για καλη μου τυχη μοιραζανε εξω φυλλαδια τετοιων κεντρων και ετσι πηγα σε ενα στην Αθηνα και μου εδωσε παρα πολλες πληροφοριες για το δανειο σπουδων, τα πανεπιστημια και την ζωη γενικα στην Αγγλια. Αν ενδιαφερεστε για εξωτερικο αυτα τα κεντρα μπορουν να σας βοηθησουν ειτε μονο με την αιτηση(αν εχετε καλο απολυτηριο λυκειου με πανελληνιες γυρω στο 17+) αν δεν εχετε μπορειτε να κανετε προετοιμασια σε καποια μαθηματα αναλογα με το τι θελετε να σπουδασετε και να δωσετε και το ΙΕΛΤΣ( αν δεν εχετε proficiency η advanced).. Kαι επισης καθε Ευρωπαιος πολιτης δικαιουται να παρει το φοιτητικο δανειο σπουδων των 9000 λιρων για 3 ετη η για 4 ετη(ανα ετος). Αν ψαχνεστε για σπουδες στην αγγλια τα κεντρα αυτα μπορουν να σας βοηθησουν και μενα μου χαν πει οταν πρωτο πηγα οτι μπορει να ναι απατεωνες και ψευτες αλλα απο τι ειδα στην πορεια την δουλεια τους την κανανε και με το παραπανω. Ελπιζω να βοηθησα καθολου


Θα διαφωνήσω.
Τα γραφεία foundation δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Οι ιδιοκτήτες τους πρωωθούσν συγκεκριμένα , τα οποία και εκπροσωπούν. Το κόστος είναι πάρα πολύ υψηλό γι αυτά που παρέχουν 4000+. Κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα κάνουν κάποιο λάθος και τελευταία στιγμή θα τρεχεις. Εξάλλου δεν θα υπογράψουν κάποιο τέτοιο χαρτί. Αντίθετα εσύ θα υπογράφεις για τα πάντα.
ότι θα σου πουν στο φαουντέισιον μπορείς να το μάθεις και μόνος σου ρωτώντας παιδιά που τέλειωσαν Αγγλία.
Το επίπεδο σπουδών είναι χαμηλό γιατι τα τμήματα είναι ομοιγενή.
Οι γνώσεις που χου για τα πανεπιστήμια είναι ανεπαρκείς. Σου λένε να δηλώσεις αλλά ντ άλλων.


Γενικά ισχυεί:
θετικοτεχνικές σπουδές---κυνηγήστε όσο πιο "τοπ" πανεπιστήμια μπορείτε
θεωρητικές σπουδές------δηλώστε "μέτρια".
Γενικά για ielts η δουλεια δεν είναι εντατική και σωστή. Θα πρέπει να χετε προφισιενσι τις περισσότερες φορές, γιατι εδώ στην Ελλάδα τα κουτσομαθαίνουμε τα αγγλικά και μετα το 6 στο ιελτς φανταζει βουνό.
Εξάλλου θα σας πουν και τα ιδια τα γραφεια ότι εφόσον έχετε λοουερ μέχρι 6 να περιμένετε , όχι παραπάνω, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα καλύτερο.
Μαγικά δεν κάνει κανένας




τέλος για γερμανια που αναφερθηκε παραπάνω. Σχεδόν όλα τα κρατίδια έχουν δίδακτρα 500-1000 ευρώ ανα εξάμηνο και η κατω σαξονια με τη βαυαρια που αναφέρθηκαν είναι οι πιο ακριβές περιοχές για να ζει κάποιος.


η σκωτία περιμένει στις 18 ιουνιου δημοψήφιμα. Προσοχή!! μεγάλη προσοχή. Μη κάνετε τίποτα πριν το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία. ΠΡΟΣΟΧΗ , ΣΟΣΣΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
η σκωτία περιμένει στις 18 ιουνιου δημοψήφιμα. Προσοχή!! μεγάλη προσοχή. Μη κάνετε τίποτα πριν το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία. ΠΡΟΣΟΧΗ , ΣΟΣΣΣ!!

Δεν έκανα αίτηση για Σκωτία (προφανώς ούτε θα κάνω αφού λήγει σήμερα η προθεσμία), όμως θα ήθελα να αιτιολογήσεις αυτή τη φράση σου. Αν ο λόγος είναι μόνον ότι δε θα ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο (αν γίνει το δημοψήφισμα και αποφασιστεί αυτό), δε συμφωνώ και δε βλέπω λόγο να μην πάει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
........
Γενικά ισχυεί:
θετικοτεχνικές σπουδές---κυνηγήστε όσο πιο "τοπ" πανεπιστήμια μπορείτε
θεωρητικές σπουδές------δηλώστε "μέτρια".......
Αυτό που γράφεις για τις θετικές σπουδές δεν ισχύει. Ο προσανατολισμός, σε κάθε περίπτωση, είναι για μέτρια πανεπιστήμια.
Με foundation στην Ελλάδα κανένας δεν πάει σε top πανεπιστήμιο της Βρετανίας.
Τα γραφεία αυτά προσπαθούν να σε προσανατολίσουν σε μέτρια πανεπιστήμια, για να γίνεις σίγουρα κάπου δεκτός.
Αν πας για την αίτηση μόνο, μέσω των πανελληνίων, κάνουν το ίδιο, ακόμα και αν έχεις μεγαλύτερες δυνατότητες.

Υ.Γ.
Φίλε endri1994, διαφωνείς με τα παραπάνω; Αν επιτρέπεται, πού έγινες τελικά δεκτός; Αν είναι για εφέτος, σε ποιά πανεπιστήμια έκανες αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω.
Τα γραφεία foundation δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Οι ιδιοκτήτες τους πρωωθούσν συγκεκριμένα , τα οποία και εκπροσωπούν. Το κόστος είναι πάρα πολύ υψηλό γι αυτά που παρέχουν 4000+. Κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα κάνουν κάποιο λάθος και τελευταία στιγμή θα τρεχεις. Εξάλλου δεν θα υπογράψουν κάποιο τέτοιο χαρτί. Αντίθετα εσύ θα υπογράφεις για τα πάντα.
ότι θα σου πουν στο φαουντέισιον μπορείς να το μάθεις και μόνος σου ρωτώντας παιδιά που τέλειωσαν Αγγλία.
Το επίπεδο σπουδών είναι χαμηλό γιατι τα τμήματα είναι ομοιγενή.
Οι γνώσεις που χου για τα πανεπιστήμια είναι ανεπαρκείς. Σου λένε να δηλώσεις αλλά ντ άλλων.


Γενικά ισχυεί:
θετικοτεχνικές σπουδές---κυνηγήστε όσο πιο "τοπ" πανεπιστήμια μπορείτε
θεωρητικές σπουδές------δηλώστε "μέτρια".
Γενικά για ielts η δουλεια δεν είναι εντατική και σωστή. Θα πρέπει να χετε προφισιενσι τις περισσότερες φορές, γιατι εδώ στην Ελλάδα τα κουτσομαθαίνουμε τα αγγλικά και μετα το 6 στο ιελτς φανταζει βουνό.
Εξάλλου θα σας πουν και τα ιδια τα γραφεια ότι εφόσον έχετε λοουερ μέχρι 6 να περιμένετε , όχι παραπάνω, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα καλύτερο.
Μαγικά δεν κάνει κανένας




τέλος για γερμανια που αναφερθηκε παραπάνω. Σχεδόν όλα τα κρατίδια έχουν δίδακτρα 500-1000 ευρώ ανα εξάμηνο και η κατω σαξονια με τη βαυαρια που αναφέρθηκαν είναι οι πιο ακριβές περιοχές για να ζει κάποιος.


η σκωτία περιμένει στις 18 ιουνιου δημοψήφιμα. Προσοχή!! μεγάλη προσοχή. Μη κάνετε τίποτα πριν το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία. ΠΡΟΣΟΧΗ , ΣΟΣΣΣ!!
Το Foundation College στην Αθηνα εχει 20 χρονια εμπειριας, φυσικα και ξερουνε για τα πανεπιστημια φιλε μου, μην τα ισοπεδωνεις ολα. Πηγαινε σε ενα να ρωτησεις και πες μου τι θα σου πουνε. Αν θες τοπ πανεπιστημιο η καλο πες τους το. Εγω πχ δεν μου αρεσαν μερικα και τους ειπα να μου βαλουν καλυτερα αν γινεται και το κανανε. Αμα δεν εχεις γνωσεις θα κανουνε αυτο που λες( μετρια πανεπιστημια). Αμα τους το πεις εξαρχης οτι θελεις ενα καλο πανεπιστημιο θα σου το επιλεξουνε. Το καλο ειναι οτι το κεντρικο φαουντασιον της Αθηνας ειναι υπο την επιβλεψη του πανεπιστημιου του Lancaster to oποιο ειναι τοπ 20. Τωρα αν θες τοπ πανεπιστημια( London school of economics, UCL,imperial, warwick,Cambridge ktlp), πρεπει να δωσεις ειτε ΙΒ ειτε Α-λεβελς τα οποια ειναι ακριβα(3000-4000 ευρω το καθε μαθημα). Οποτε αν πας σε ενα φαουντασιον μπορεις να μπεις σε καλα-μετρια πανεπιστημια( αναλόγα με τις προτιμησεις σου) με λιγοτερα λεφτα απο το να εδινες αυτα που ανεφερα πιο πανω. ΑΝ ενδιαφερεσαι για σπουδες αγγλια πηγαινε ρωτα απο περιεργεια. Το ΙΕΛΤΣ φιλε μου ειναι ευκολο εγω πχ με 7.5/9 το πηρα, εχωντας μονο το advanced και αυτο απο 1η λυκειου. Αν εχεις παρει lower h advanced, to ielts το παιρνεις για την πλακα σου. τα περισσοτερα πανεπιστημια σου το ζητανε με 6-6.5/9. Επισης τα παιδια που σπουδασαν αγγλια δεν εχουν τις ιδιες γνωσεις με αυτους φιλε μου. Μην οδηγειστε σε βιαστικα συμπερασματα, οπως εχω ακουσει ολο και περισσοτερα παιδια πανε σε τετοια κεντρα για σπουδες στην αγγλια. Λετε να μην ξερουν τι κανουν αυτοι που εχουν αυτα τα κεντρα?.. Πιστευω να αλλαξετε αποψη γιατι πολλοι στην ελλαδα το πιστευουν οτι δεν ειναι καλα( και γω το πιστευα πριν παω με οσα ειχα ακουσει) αλλα απο σα ειδα, την δουλεια τους την κανανε μια χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top