Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Υπάρχουν πανεπιστήμια που μου λένε ξεκάθαρα από την αρχή όπως Sheffield,Lancaster,Edinburgh,Glasgow etc ότι θέλουν πανελλήνιες,και άλλα όπως το KCL που λένε ο,τι να ναι ενώ όντος ζητάνε πανελλήνιες.Παρ'όλα αυτά,έβαλα σε bold ότι αυτός που μου απαντάει είναι ένας από τους βοηθούς-υπεύθυνους για τα admissions.Συνεπώς δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μη το ξέρουν και να τους το διευκρινίζω 2η φορά και να απαντάνε υποδηλώνοντας ότι δε χρειάζομαι ενώ μετά στο offer να ζητάνε πανελλήνιες.

Όπως και να χει τα 4/5 πανεπιστήμια που θα δηλώσω θα είναι για foundation που είναι ελαστικοί για να είμαι καλυμμένος.

Δε ξέρω,νομίζω δε φταίω εγώ που έχω μπερδευτεί,ειδικά όταν έχω mails όπως τα παραπάνω.Θα τους στείλω κι άλλο από περιέργεια και μόνο από δω και πέρα μιας και KCL ούτως ή άλλος δε θα δηλώσω που να τους περιγράφω τι εννοώ δε δίνω πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ο όρος Pan-Hellenic examinations πολύ πιθανόν να μην τους λέει τίποτα. Ρώτα τους συγκεκριμένα, αν απαιτείται να έχεις χαρτί που σου εξασφαλίζει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας προέλευσής σου ή όχι.

Κι εγώ τελείωσα το σχολείο στην Ελλάδα, αλλά σπούδασα στη Φινλανδία. Αν τους ρωτούσα, αν χρειάζονται οι πανελλήνιες ή όχι, για να κάνω αίτηση στο πανεπιστήμιο του Ελσίνκι, δε θα ήξεραν να μου πουν τίποτα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν αναλυτικά το εκπαιδευτικό σύστημα κάθε χώρας και η λέξη πανελλήνιες δεν τους λέει τίποτα. Όμως ήξεραν να μου πουν, ότι χρειάζονται το χαρτί που επιβεβαιώνει, ότι έχω δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα. Ε, αυτό το χαρτί είναι η βεβαίωση πρόσβασης και αποκτάται μέσω των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Σωστό!
Γράψε λοιπόν Dr.Quantum περίπου τα εξής, για να μη βρεθείς προ απροόπτου (θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο και για το foundation):

Το απολυτήριο Λυκείου που θα πάρω, με εξετάσεις που θα δώσω μέσα στο σχολείο (όχι πανελλήνιες), δε θα μου επιτρέψει την πρόσβαση στα πανεπιστήμια της Ελλάδας.
Το παραπάνω απολυτήριο
θα είναι αποδεκτό για τη φοίτησή μου στο πανεπιστήμιό σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό περίπου* έστειλα πριν μερικές ώρες στο KCL και θα το κάνω και για τα foundation για να είμαι σίγουρος.

*ανέφερα ότι το απολυτήριο που θα πάρω δεν κάνει για τα Ελληνικά unis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
πως γίνεται να μη σε δέχονται εδώ χωρίς πανελλήνιες και εκεί ναι?
ό,τι κ να λέτε μερικοί, οι πανελλήνιες είναι μια χαρά αξιοκρατική διαδικασία...όχι το τέλειο, αλλά πλησιάζει...το πρόβλημα εστιάζεται αλλού και όχι στον θεσμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έγω πάντως Ολλανδία μεριά που είχα ρωτήσει για τις πανελλήνιες (εξηγώντας τους ακριβώς τι ειναι οι πανελλήνιες) στο University of Utrecht μου ειπαν τοι δε θέλουν, αλλά θέλουν μόνο απολυτήριο γενικού λυκείου και θετική κατευθύνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ConfusedSalami

Νεοφερμένος

Ο ConfusedSalami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν οι σπουδές στο εξωτερικό και αποφάσισα να δώσω ενδοσχολικές εξετάσεις για πιο εύκολο και καλύτερο βαθμό απολυτηρίου. Τα πανεπιστήμια που θα δηλώσω δεν λένε κάτι για απολυτήριο με πανελλαδικές εξετάσεις απλώς ζητούν απολυτήριο λυκείου.

Γίνεται κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορά έχει το απολυτήριο των πανελλαδικών με των ενδοσχολικών και γιατί κάποια πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν αναγνωρίζουν αυτών των ενδοσχολικών;

Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα 811-814 προέρχονται από συγχώνευση θέματος παρόμοιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, σε κανένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας, Ρουμανίας, Βουλγαρίας, Τσεχίας δε μπορείς να μπεις με απολυτήριο ενδοσχολικών... Δώσε και δε θα χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλύτερα θα είναι να ρωτήσεις το τμήμα του πανεπιστημίου που θες να πας για να είσαι σίγουρος για περισσότερες πληροφορίες με τις σπουδές στο εξωτερικό θα βρεις σε αυτό το θέμα Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, σε κανένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας, Ρουμανίας, Βουλγαρίας, Τσεχίας δε μπορείς να μπεις με απολυτήριο ενδοσχολικών... Δώσε και δε θα χάσεις.

Στην Τσεχία μπορεί να το λένε,αλλά δεν το ελέγχουν. Δεν ζητάνε δηλαδή βεβαίωση πρόσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast.assia

Νεοφερμένος

Η anast.assia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Θα ήθελα αμα μπορείτε να με βοηθήσετε σε ενα θέμα. Κύριος αυτοι που σχεδιάζουν να πάνε για σπουδες στο εξωτερικό ή εχουν πάει ηδη. Χρειάζεται μεσολάβηση μέσο κάποιου γραφείου? Εννοώ γραφείο που στέλνει αιτήσεις και κανει μεταφράσεις των απαραίτητων εγγραφων, κανονιζει φοιτητικα δανεια ενημερώνει σχετικά κ.ο.κ.. Κιαν ναι πόσο κοστίζει αυτο περίπου ενεικτικά? και πώς βρίσκεις ένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Θα ήθελα αμα μπορείτε να με βοηθήσετε σε ενα θέμα. Κύριος αυτοι που σχεδιάζουν να πάνε για σπουδες στο εξωτερικό ή εχουν πάει ηδη. Χρειάζεται μεσολάβηση μέσο κάποιου γραφείου? Εννοώ γραφείο που στέλνει αιτήσεις και κανει μεταφράσεις των απαραίτητων εγγραφων, κανονιζει φοιτητικα δανεια ενημερώνει σχετικά κ.ο.κ.. Κιαν ναι πόσο κοστίζει αυτο περίπου ενεικτικά? και πώς βρίσκεις ένα?

μακρια από τετοια γραφεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω ότι το Βρετανικό Συμβούλιο έχει υπηρεσία που τα αναλαμβάνει όλα αυτά. Γύρω στα 1000 ευρώ πρέπει να είναι η ολοκληρωμένη διαδικασία. Αν σε ενδιαφέρει μπες στο σάιτ να ενημερωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast.assia

Νεοφερμένος

Η anast.assia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
για πρότεινε εναν άλλο τρόπο να γίνει η δουλειά :P
Για Βρετανία τέσσερις είναι οι τρόποι.
1. Με τη βοήθεια του ιδιωτικού σχολείου, αν είσαι μαθήτρια σε ένα τέτοιο σχολείο.
2. Μέσω ιδιωτικών οργανισμών (ψάξε στο Google π.χ. για σπουδές στη Βρετανία).
3. Μέσω του Βρετανικού Συμβουλίου (γράφτηκε εδώ και το ποσό των 1.500 €).
4. Μόνη σου, μπαίνοντας στη ιστοσελίδα του UCAS (για τη διαδικασία της αίτησης) και των πανεπιστημίων, που σε ενδιαφέρουν.

Υ.Γ. Για τη διαδικασία, τους χρόνους και τους όρους, δες στη σελίδα 27 μια απάντησή μου στην "ειρηνούλα67".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρυσα 18

Νεοφερμένος

Η χρυσα 18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σκεφτομαι να παω για προπτυχιακες σπυδες στη σουηδια...εκανα και περσι την ιδια διαδικασια αλλα επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομη το σχολειο δεν καταφερα να μπω στο πανεπιστημιο της σουηδιας που ηθελα....Φετος θα ξανακανω αιτηση..Το θεμα ειναι οτι μου ζητανε να εχω τις εξης γνωσεις physics B, mathematics D , chemistry A...ξερεις κανεις σε τι υλη αντιστοιχουν αυτα τα μαθηματα και πως μπορω να αποδειξω οτι τα εχω κανει? (στην σουδικη πρεσβεια εχω παει ηδη και δεν μου εχουν δωση καμια βοηθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
σκεφτομαι να παω για προπτυχιακες σπυδες στη σουηδια...εκανα και περσι την ιδια διαδικασια αλλα επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομη το σχολειο δεν καταφερα να μπω στο πανεπιστημιο της σουηδιας που ηθελα....Φετος θα ξανακανω αιτηση..Το θεμα ειναι οτι μου ζητανε να εχω τις εξης γνωσεις physics B, mathematics D , chemistry A...ξερεις κανεις σε τι υλη αντιστοιχουν αυτα τα μαθηματα και πως μπορω να αποδειξω οτι τα εχω κανει? (στην σουδικη πρεσβεια εχω παει ηδη και δεν μου εχουν δωση καμια βοηθεια)

Στειλτους mail!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaraxaroulaxara

Νεοφερμένος

Η xaraxaroulaxara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
με ενδιαφερει να κανω κατι στο εξωτερικο πανω στην κλασικη φιλολογια
τωρα σπουδαζω νομικα
πιστευτε οτι συνδυαζεται το διαβασμα με τη δουλεια?σε ποια χωρα να παω?ποσο κυμαινονται τα διδακτρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
πρώτα από όλα προσδιόρισε τι θες να κάνεις :P Bachelor ή Master;;
Καλά Χριστούγεννα σου εύχομαι και καλές γιορτές :D

επίσης το δίνω συνέχεια το σαιτ αυτο: https://www.bachelorsportal.eu/ εχει πολλά (ΌΧΙ ΟΛΑ) από τα bachelors που προσφέρονται στην Ευρώπη.
για master θα πρότεινα το σαιτ αυτό: https://www.findamasters.com/ αρκετά καλό αλλά δεν έχει να βάλεις εύρος τιμής διδάκτρων όπως το bachelorsportal

να σημειώσω ότι το bachelorsportal είναι μόνο για Ευρώπη και μερικές φορές το findamasters βγάζει αποτελέσματα και για άλλες χώρες πέραν Ευρώπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xaraxaroulaxara

Νεοφερμένος

Η xaraxaroulaxara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αμα κανεις master τι δικαιωματα αποκτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top