Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τάσος97 σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Είχα επικοινωνία με ΔΟΑΤΑΠ για θέμα ισοτιμίας τριετούς bachelor με πτυχίο ΤΕΙ και τους ρώτησα και αυτό, προτείνοντας μάλιστα να τους στείλω το πρόγραμμα σπουδών του bachelor και του master (αφού θα γίνει συνεκτίμηση) και ότι θέλω να γνωρίζω εκ των προτέρων τί γίνεται, πριν διαθέσω χρόνο, κόπο και χρήμα. Μου απάντησαν ότι τα προγράμματα σπουδών μεταβάλλονται συνεχώς, τόσο των ξένων όσο και των ελληνικών πανεπιστημίων και δε μπορούν να μου πουν με ποιό τμημα θα έχω αντιστοιχία. Είναι σαν να μου λένε "πάρε το πτυχίο και βλέπουμε...". Και εν μέρει δεν έχουν άδικο αλλά κι εγώ από την πλευρά μου θέλω να ξέρω κάποια πράγματα πριν ξεκινήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τάσος97 σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Είχα επικοινωνία με ΔΟΑΤΑΠ για θέμα ισοτιμίας τριετούς bachelor με πτυχίο ΤΕΙ και τους ρώτησα και αυτό, προτείνοντας μάλιστα να τους στείλω το πρόγραμμα σπουδών του bachelor και του master (αφού θα γίνει συνεκτίμηση) και ότι θέλω να γνωρίζω εκ των προτέρων τί γίνεται, πριν διαθέσω χρόνο, κόπο και χρήμα. Μου απάντησαν ότι τα προγράμματα σπουδών μεταβάλλονται συνεχώς, τόσο των ξένων όσο και των ελληνικών πανεπιστημίων και δε μπορούν να μου πουν με ποιό τμημα θα έχω αντιστοιχία. Είναι σαν να μου λένε "πάρε το πτυχίο και βλέπουμε...". Και εν μέρει δεν έχουν άδικο αλλά κι εγώ από την πλευρά μου θέλω να ξέρω κάποια πράγματα πριν ξεκινήσω.
ναι δυστυχώς αλλάζουν τα δεδομένα συνεχώς, αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό (έτσι νομίζω τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, λογικά έχετε δει πολλές φορές αυτό το είδος θέματος αλλά θα χαιρόμουν πολύ αν δίνατε έστω 2 λεπτά να διαβάσετε αυτά που γράφω και άλλα 2 να μου πείτε την γνώμη σας, ειδικά αυτοί που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω στο θέμα!
Καταρχάς γίνομαι 20 σε δυο μήνες και σπουδάζω σε Τει της Ελλάδας, απο πάντα πριν καν ξεκινήσω να δίνω πανελλήνιες είχα όνειρο να φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε, λόγω διαφόρων παραγόντων δεν διαβασα καλά για πανελλήνιες και κατέληξα τει τώρα όπου μπαίνω στο 3ο έτος και γνωρίζοντας πως τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο στην μητέρα Ελλάδα ψάχνω τρόπο να καταφέρω να σπουδάσω αλλού, απλά άργησα να κυνηγήσω τα όνειρα μου, δεν ξέρω ίσως φοβόμουν τόσο καιρό.
Το θέμα είναι πως, τα οικονομικά μας δεν είναι πολύ καλά και το πτυχίο μου είναι γύρω στο 16 αλλά μιλάω περισσότερο απο καλά την Αγγλική γλώσσα και έχω πολύ όρεξη να μάθω οτιδήποτε καινούριο είτε γλώσσα είτε μια δουλειά στο μέρος που θα σπουδάζω να μου εξασφαλίζει κάποια επιπλέον χρήματα. Ειδικά μια δουλειά στη πόλη που θα σπουδάζω έστω 4ωρη ώστε να μου εξασφαλίζει κάποια προς το ζην θα ήταν εύκολο να βρεθεί ή να μην υπολογίζω σε αυτό;
Πρέπει επίσης να αναφέρω οτι έχω αρκετά καλή γνώση υπολογιστών (software) και βασική προς καλή γνώση c,c++,html, mysql, sql.
Για να συνοψίσω και σύμφωνα με τα παραπάνω ψάχνω μια σχολή με χαμηλά δίδακτρα ή κάποιο καλό φοιτητικό δάνειο από την χώρα πάνω στην πληροφορική/ προγραμματισμό/ μηχανικά η/υ δεν θελω να μου πείτε κάποια συγκεκριμένη, αλλά θα ήθελα να ξέρω το πόσο εύκολο είναι αυτό που ψάχνω και μια βοήθεια στο που να επικεντρωθώ.
Οι χώρες που θα προτιμούσα περισσότερο και που διάβασα καλά λόγια είναι η Σκωτία και η Ολλανδία εφόσον στην Αγγλιά το κόστος σπουδών έχει ανέβει κατακόρυφα. Τέλος, αξίζει να μιλήσω σε κάποιον σύμβουλο σπουδών, ή να το ψάξω λίγο μόνος μου για αρχή; προσωπικά πιστεύω πως χρειάζεται αρκεί όμως να το έχω πάρει απόφαση πως θα γίνει..

Επίσης θα ήθελα να ακούσω και κάποια διαφορετική γνώμη, ίσως κάνω λάθος και θα ηταν καλύτερα να τελειώσω το ΤΕΙ μου και μετά αν είναι να ψάξω για μεταπτυχιακά εξω, ίσως πάλι οχι..
,
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 767-772 προήλθαν από συγχώνευση θέματος με τίτλο: "Προπτυχιακό στο εξωτερικό χωρίς πολλά χρήματα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εφόσον είσαι 3 έτος αν τα πας καλά θα σου πρότεινα να τελειώσεις πρώτα το ΤΕΙ και μετά μεταπτυχιακό ή και δεύτερο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησε φίλε μου και αυτή φαίνεται πως είναι η πιο λογική λύση αλλά δεν μπορώ γενικά άλλο ειδικά τώρα το τει μου είναι ένα απο αυτά που έγιναν συγχώνευση νιώθω οτι μας καταστρέφουν τα πάντα, εξάλλου δεν είχα και μυαλό πιο παλιά να βγάλω ένα καλύτερο απολυτήριο οπότε είναι δύσκολα τα πράγματα ακόμα και λεφτά να είχα, θα τελειώσω έτσι το τει και ίσως κάνω πρακτική με erasmus οπότε θα συνεχίσω για μεταπτυχιακό και οτιδήποτε άλλο έξω.

Βέβαια Ακόμη και έτσι δηλαδή να μείνω ελλάδα μέχρι να τελειώσω το τει, έλεγα να κάνω κατατακτηριες για πανεπιστήμιο αλλά τελικά αποφάσισα μεταπτυχιακό έξω, το θέμα είναι να ξέρω πολλά για ένα συγκεκριμένο θέμα στην εποχή μας και οχι λίγα από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το ίδιο θα σου πρότεινα και γω!Καλύτερα να τελειώσεις πρώτα το τει(άλλωστε είσαι ήδη στα μισά χρόνια των σπουδών σου),γιατί αλλιώς είναι να πας στο εξωτερικό και με ένα χαρτί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και αλλιώς μόνο με ένα απολυτήριο!πάντως τι είσαι τει τι αει για Ιταλία και Ολλανδία, τουλάχιστον για μεταπτυχιακό αντιμετωπίζεσαι το ίδιο με ένα απόφοιτο αει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F R A N K

Νεοφερμένος

Ο F R A N K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καταρχάς γίνομαι 20 σε δυο μήνες και σπουδάζω σε Τει της Ελλάδας, απο πάντα πριν καν ξεκινήσω να δίνω πανελλήνιες είχα όνειρο να φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε, λόγω διαφόρων παραγόντων δεν διαβασα καλά για πανελλήνιες και κατέληξα τει τώρα όπου μπαίνω στο 3ο έτος και γνωρίζοντας πως τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο στην μητέρα Ελλάδα ψάχνω τρόπο να καταφέρω να σπουδάσω αλλού, απλά άργησα να κυνηγήσω τα όνειρα μου, δεν ξέρω ίσως φοβόμουν τόσο καιρό.Το θέμα είναι πως, τα οικονομικά μας δεν είναι πολύ καλά και το πτυχίο μου είναι γύρω στο 16 αλλά μιλάω περισσότερο απο καλά την Αγγλική γλώσσα και έχω πολύ όρεξη να μάθω οτιδήποτε καινούριο είτε γλώσσα είτε μια δουλειά στο μέρος που θα σπουδάζω να μου εξασφαλίζει κάποια επιπλέον χρήματα;

Ευχαριστώ για την απάντησε φίλε μου και αυτή φαίνεται πως είναι η πιο λογική λύση αλλά δεν μπορώ γενικά άλλο ειδικά τώρα το τει μου είναι ένα απο αυτά που έγιναν συγχώνευση νιώθω οτι μας καταστρέφουν τα πάντα, εξάλλου δεν είχα και μυαλό πιο παλιά να βγάλω ένα καλύτερο απολυτήριο οπότε είναι δύσκολα τα πράγματα ακόμα και λεφτά να είχα, θα τελειώσω έτσι το τει και ίσως κάνω πρακτική με erasmus οπότε θα συνεχίσω για μεταπτυχιακό και οτιδήποτε άλλο έξω.

Αφού για διάφορους λόγους δεν σου πολυ-αρέσει η σχολή σου και αν είναι να σου βγαίνει το ίδιο κόστος που σπουδάζεις τώρα στο ΤΕΙ με το αν σπουδάσεις στο εξωτερικό καλύτερα εξωτερικό. Πόσα δίνεις τώρα πχ για ενοίκια και υπόλοιπα έξοδα στην πόλη που σπουδάζεις;
Από την άλλη όμως να ξέρεις ότι θα είναι πιο δύσκολα να σπουδάζεις κάπου που δεν μπορείς να μιλήσεις την γλώσσα για την καθημερινότητάς σου (π.χ. Ολλανδία που ανέφερες). Εντάξει στο πανεπιστήμιο θα είναι τα Αγγλικά αλλά έξω , τί θα κάνεις; Υπάρχει και η εναλλακτική να περάσεις όσα πιο πολλά μαθήματα μπορείς εδώ και να βρεις ένα πανεπιστήμιο που να αναγνωρίζει μερικά (π.χ. Βουλγαρία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Θα μιλήσω για Ηνωμένο Βασίλειο που το έχω ψάξει και προετοιμάζομαι και εγώ για σπουδές.
Αν κάνεις αίτηση σε Πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου θα συγκαταλέγεσαι στους mature students,και θα αξιολογηθείς διαφορετικά από τον συνηθισμένο απόφοιτο της δευτεροβάθμιας που θα κάνει αίτηση.Δηλαδή αναλόγως το βιογραφικό,συστατικές επιστολές κτλ λογικά (και βέβαια πάντα ανάλογα το πανεπιστήμιο) έχεις ελπίδες.Πέρα απ'αυτό υπάρχει και το foundation,που εκεί θα έχεις ακόμα υψηλότερες πιθανότητες.

Οι σπουδές στην Αγγλία και τα δίδακτρα δε θα πρέπει να σε τρομάζουν,γιατί μιας και δεν έχεις πάρει ακόμα το πρώτο πτυχίο υπάρχει φοιτητικό δάνειο που καλύπτει το ποσό για τα δίδακτρα και αν και δάνειο έχει διαφορετικούς όρους από ότι τα συνηθισμένα (αν θες πληροφορίες πες μου).
Οι σπουδές στη Σκωτία (προπτυχιακά πάντα) είναι δωρεάν.
Στα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου σου επιτρέπεται να δουλέυεις εώς και 20 ώρες,για να μπορείς να συμμετέχεις και στο πανεπιστήμιο (συνήθως ανάλογα το πανεπιστήμιο επτιρέπουν ακόμα λιγότερες) και οι μισθοί ανάλογα τη περιοχή κυμαίνονται περίπου στις 5-7 λίρες ανά ώρα.Θα χρειαστείς 800 περίπου λίρες το μήνα για να είσαι σχετικά καλά σε μια περιοχή εκτός Λονδίνου (εκεί θες κανά 1000άρι +),Εδιμβούργο,που δε γνωρίζω συγκεκριμένα άλλα ξέρω ότι είναι ακριβά,και άλλες 2-3 πόλεις.
Με λίγα λόγια,αν δουλεύεις και έχεις και από το σπίτι ένα 400άρι-500άρι το μήνα (ίσως μπορεί να συμπιεστεί κι άλλο) θα τα βγάλεις πέρα.
Για τέτοιες ερωτήσεις,επειδή εδώ είναι όλα πολύ γενικά σου προτείνω το The Student Room (forum) στο οποίο μπορείς να πας στο section του πανεπιστημίου που θα επιλέξεις και μπορείς να κάνεις σχετικές ερωτήσεις.

Η αίτηση γίνεται μέσω ενός φορέα (UCAS).Δηλώνεις 5 πανεπιστήμια,εξετάζουν την αίτησή σου και αν θεωρούν ότι σου αξίζει μια θέση στο πανεπιστήμιο στην προσφέρουν υπό όρους του οποίους πρέπει να πετύχεις.Τώρα εσύ ως φοιτητής δε ξέρω αν ακουλουθείς την ίδια διαδικασία μιας και δε βρίσκω τι όρους θα μπορούσαν να σου ζητήσουν.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για πανεπιστήμια,foundations (προπαρασκευαστικά προγράμματα από τα πανεπιστήμια γι απεριπτώσεις όπως και η δική σου) διαδικασίες,όροι δανείου και άλλα πες μου :)

Επίσης να τονίσω ότι στην Αγγλία με φοιτητικό δάνειο,και στη Σκωτία δωρεάν...μπορείς να σπουδάσεις ΜΟΝΟ αν κάνεις πρώτο πτυχίο.Δηλαδή αν τελειώσεις το ΤΕΙ και πάρεις πτυχίο θα χρειαστεί να πληρώνεις δίδακτρα,και στις 2 περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς Zaylen να σε ενημερωσω πως για τις σπουδες στην Ολλανδια υπαρχει εδω θεμα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=60309 σε περιπτωση που θες περισσοτερες πληροφοριες για τις σπουδές εκεί.
Έπειτα, οπως παντα λεω, τρέξε μια αναζήτηση σε αυτό το σαιτ www.studyfinder.nl και δες αν υπαρχει η σχολή που θες στην Ολλανδια, επισκεψου το σαιτ και δες σε ποια γλωσσα προσφερουν το προγραμμα.
Παρ' όλα αυτα ένα γενικά αξιόπιστο εργαλείο εύρεσης σπουδών είναι αυτό: https://www.bachelorsportal.eu/
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για την Ολλανδια, κανε μια δημοσιευση και θα χαρω να σου απαντησω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
το κοστος ζωης στο εξωερικο ποσο ειναι περιπου (κυριος για αγγλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Χρήσιμο εργαλείο για ό,τι έχει να κάνει σχέση με κόστος ζωής, συγκριση κτλ είναι αυτό www.numbeo.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Aν είσαι σε μια πόλη εκτός Λονδίνου,Εδιμβούργου και κανά 2 ακόμα,το κόστος ζωής ανάλογα και τη ζωή που κάνει κανείς είναι 800 περίπου λίρες.Ίσως και λιγότερο με μια λιτή ζωή.Πήγαινε στο the student room και ρώτα πιο συγκεκριμένα αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
την πολη δεν την ξερω ακομα η διαμονη μου θα ειναι για περιπου 2 μηνες (πρακτικη ασκηση).Και απο οτι με ειπε ο καθηγητης μου θα μενουμε στο campus του πανεπιστημιου.Κατι με ειχε πει για μπερμιχαμ αλλα δεν ειναι κατι βεβαιο ακομα.Το the student room τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
την πολη δεν την ξερω ακομα η διαμονη μου θα ειναι για περιπου 2 μηνες (πρακτικη ασκηση).Και απο οτι με ειπε ο καθηγητης μου θα μενουμε στο campus του πανεπιστημιου.Κατι με ειχε πει για μπερμιχαμ αλλα δεν ειναι κατι βεβαιο ακομα.Το the student room τι ειναι?

Google thestudentroom και θα καταλαβεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχει ακούσει κανένας σας για ελληνικό πανεπιστήμιο στη Μελβούρνη; Η γενικά για κάποιον που πήγε για σπουδές εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχει ακούσει κανένας σας για ελληνικό πανεπιστήμιο στη Μελβούρνη; Η γενικά για κάποιον που πήγε για σπουδές εκει;
εγω ξερω να σου πω τι γινοταν μεχρι το 2012. Και με το Uni Melbourne έχω επικοινωνήσει και με το UQ. Κανείς δε μου είπε οτι δε δέχονται (τότε) Έλληνες. Απλά από μόνος μου ήξερα οτι και να αποφάσιζα να παω δε θα ημουν και στις πρώτες προτιμήσεις τους.
Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο σε παραπέμπω στη σελίδα αυτή www.patriotaki.net το οποίο έχει θέματα μετανάστευσης και σπουδών για όλο τον κόσμο, αλλά σε αυτό υπάρχει και η μεγαλύτερη διαδικτυακή κοινότητα Ελλήνων της Αυστραλίας.
Επίσης πιστεύω ότι γνωρίζεις τα ετήσια έξοδά σου, γιατι παραείναι πολλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
εγω ξερω να σου πω τι γινοταν μεχρι το 2012. Και με το Uni Melbourne έχω επικοινωνήσει και με το UQ. Κανείς δε μου είπε οτι δε δέχονται (τότε) Έλληνες. Απλά από μόνος μου ήξερα οτι και να αποφάσιζα να παω δε θα ημουν και στις πρώτες προτιμήσεις τους.
Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο σε παραπέμπω στη σελίδα αυτή www.patriotaki.net το οποίο έχει θέματα μετανάστευσης και σπουδών για όλο τον κόσμο, αλλά σε αυτό υπάρχει και η μεγαλύτερη διαδικτυακή κοινότητα Ελλήνων της Αυστραλίας.
Επίσης πιστεύω ότι γνωρίζεις τα ετήσια έξοδά σου, γιατι παραείναι πολλά :P
Σε ευχαριστω πολυ! Αυτα που ειπες ειναι ελληνικα πανεπιστημια; Ναι για τα εξοδα ξερω, αλλα ξερω επισης οτι μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια του στυλ σερβιτορος και τα σχετικα, που εκει ακομα και αυτες οι δουλειες εχουν καλα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ! Αυτα που ειπες ειναι ελληνικα πανεπιστημια; Ναι για τα εξοδα ξερω, αλλα ξερω επισης οτι μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια του στυλ σερβιτορος και τα σχετικα, που εκει ακομα και αυτες οι δουλειες εχουν καλα λεφτα.
Τα πανεπιστημια αυτα δεν ειναι ελληνικά, ειναι αυστραλεζικα. Ποιος ο λογος να πας αυστραλια για να σπουδάσεις σε ελληνικό παν/μιο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια αυτα δεν ειναι ελληνικά, ειναι αυστραλεζικα. Ποιος ο λογος να πας αυστραλια για να σπουδάσεις σε ελληνικό παν/μιο; :confused:
αλλο ηθελα να πω, δεν πειραζει, ειμαι κομπλε με αυτα που διαβασα στο σαιτ που μου εδωσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top