Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σίγουρα . Δεν με βλέπω να μάθω και δεύτερη ξένη γλώσσα για πανεπιστημιακό επίπεδο .
Υπάρχουν πολλά προγράμματα στα Αγγλικά , το έψαξα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ειρηνουλα67

Νεοφερμένος

Η ειρηνουλα67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Nerwnas δεν εννοω οτι πρεπει να τελειωσω στην Αγγλια για να με παρουν απλα στην Ελλαδα εχεις δει πολλες γυναικες σε αυτη τη δουλεια ? στο εξωτερικο ειναι πιο διαδεδομενο εδω αν δεν εισαι πανω απο 48 δεν δουλευεις σε ομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Βασικα δεν εχω δει καμια γυναικα να δουλευει ως αθλητιατρος.Και ως ορθοπεδικος δηλαδη ειναι σπανιο.
Εγω θελω να σου τονισω οτι πολλες αποφασεις μας στα 20+ δεν φαινονται τοσο τελεσιδικες οσο μας φαινονταν στα 16.Το να ακολουθησεις μια χειρουργικη ειδικοτητα προυποθετει αρκετα πραγματα.Οι γυναικες δεν γινονται τοσο συχνα χειρουργοι οχι επειδη σνομπαρονται αλλα επειδη δεν μπορουν να κανουν οικογενεια,τα ωραρια ειναι τραγικα κλπ.
Απο κει και περα,το να πας ιατρικη και να γινεις πχ παθολογος δεν το θεωρω ασχημο.
Το να χεις ονειρα το θεωρω καλο.Σου δινει κινητρα.Το να προσπαθεις να τα υλοποιησεις ξεκινωντας απο το πιο ουτοπικο,το θεωρω μη ρεαλιστικο.Ως μεγαλυτερος σου και εχοντας σχεση με τον χωρο λοιπον οφειλω να σε κατευθυνω πιο καταλληλα.
Η σωστη πορεια συμβουλων θα ηταν η εξης:
1)διαβασε προς το παρον τα μαθηματα σου για να περασεις ιατρικη ή εδω ή στην Αγγλια.Μπορεις να σπουδασεις εδω και μετα να κανεις εκει ειδικοτητα.Το πιο συνηθες σεναριο ειναι αυτο.
2)Φτιαξε ενα πλανο σπουδων με τις σχολες που θες να περασεις
3)Περνα με το καλο στην ιατρικη
4)Και αναλογα με τα μαθηματα που εχεις κλιση,διαλεξε ειδικοτητα.Οπως καταλαβαινεις υπαρχει ενα χρονικο χασμα αναμεσα στην αρχικη και τελικη συμβουλη.Οπως ειπα,τα ονειρα ειναι καλα γιατι μας δινουν κινητρο.Προσπαθουμε επομενως να πλησιασουμε σε αυτα με τον πιο ρεαλιστικο τροπο..οχι μπαμ και κατω.Τα περισσοτερα εξαλλου διαρκουν μια ζωη.Και αν δεν σου αρεσει τελικα η αθλητιατρικη,το σκεφτηκες;
Για μενα το να σε δεχτουν σε ιατρικη στην Αγγλια ειναι πολυ πιο επωδυνο απο το να σπουδασεις εδω.Οχι μονο οτι οι πιθανοτητες ειναι μικρες για ενα καλο πανεπιστημιο,αλλα επισης εγκαταλειπεις μαμα,μπαμπα και ολο το σοι,φιλους,σχεσεις κλπ.Στην ηλικια σου μπορεις να λες σιγα,οκ αλλα αν ρωτησεις καποιον που ειναι ηδη εκει θα σου πει πως δεν αντεχει αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ειρηνουλα67

Νεοφερμένος

Η ειρηνουλα67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω για τις συμβουλες και σε πολλα εχεις δικαιο... αλλα εχοντας μενει 2 μηνες στην Αγγλια σε ηλικια 13 μονη μου πιστευω πως εχω μια επαφη που με βοηθαει. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αλλον τροπο εισαγωγης σε καλο Αγγλικο πανεπηστημιο εκτος το ib
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
ευχαριστω για τις συμβουλες και σε πολλα εχεις δικαιο... αλλα εχοντας μενει 2 μηνες στην Αγγλια σε ηλικια 13 μονη μου πιστευω πως εχω μια επαφη που με βοηθαει. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αλλον τροπο εισαγωγης σε καλο Αγγλικο πανεπηστημιο εκτος το ib
Με άριστες επιδόσεις στο απολυτήριο Γυμνασίου, στις τρεις τάξεις του Λυκείου και στα μαθήματα κατεύθυνσης των πανελληνίων. Ισχύει δηλαδή ότι και στο ΙΒ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
ευχαριστω για τις συμβουλες και σε πολλα εχεις δικαιο... αλλα εχοντας μενει 2 μηνες στην Αγγλια σε ηλικια 13 μονη μου πιστευω πως εχω μια επαφη που με βοηθαει. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αλλον τροπο εισαγωγης σε καλο Αγγλικο πανεπηστημιο εκτος το ib

Σε βοηθαει σε τι;:P
Αλλο ειναι να πας καπου για διακοπες,και αλλο για δουλεια/σπουδες.Οπως ειπα,πραγματα που φαινονται εντελως ''ξενερωτα'',πχ οικογενεια,σχεσεις κλπ,οταν βρισκεσαι εκτος τα αναθεωρεις και θετεις σε διαφορετικες προτεραιοτητες.
Προσωπικα,θαυμαζω τα ατομα που εχουν το σθενος να επιχειρησουν κατι τετοιο,και δη σε επιπεδο προπτυχιακων σπουδων.Θελει κοτσια.Και δυστυχως αυτοι που τα χουν μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου.Δηλαδη περα την προφανη δυσκολια να εισαχθεις,υπαρχει ακομα μεγαλυτερη πιεση/δυσκολια να αντεξεις.Πραγματα που εδω θεωρουνται δεδομενα πχ τα λεξιλογιο,εκει χρειαζεται το διπλο κοπο να καταβαλλεις για να τα κατανοησεις καθως δεν ειναι μητρικη (αυτο τουλαχιστον στην αρχη)

Οπως προανεφερα,για μενα το ιδανικοτερο σεναριο,ειναι αν,οντως ακολουθησεις την ιατρικη,να πας στην αγγλια για την ειδικοτητα της αθλητιατρικης [εφοσον εκει υπαρχει εξειδικευση] μετα το περας των σπουδων.Υπαρχει και αρκετα μεγαλη ελληνικη κοινοτητα σε μερικα νοσοκομεια,οποτε θα σε βοηθησουν.Γενικα,μπορεις να μιλησεις και σε καποιον που εχει επιχειρησει κατι αναλογο.

Σταθμισε τους παραγοντες.Ωστοσο, αυτο που προεχει τωρα για σενα ειναι το διαβασμα στα σχολικα σου μαθηματα ,πιστευω.

Κλεινοντας,θελω να πω,συγγνωμη αν σε στεναχωρησα,αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω που κοιταω για φαρμακευτικη στο utrecht (ολλανδια) ρωτησα αν θελουν βαθμο πανελληνιων και με παρεμπεψαν στο σαιτ τους με τα requirements. Και ελεγε για απολυτηριο λυκειου ΜΟΝΟ. Λετε να ζητησουν και βαθμο πανελληνιων; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Με άριστες επιδόσεις στο απολυτήριο Γυμνασίου, στις τρεις τάξεις του Λυκείου και στα μαθήματα κατεύθυνσης των πανελληνίων. Ισχύει δηλαδή ότι και στο ΙΒ.
Καλό βαθμό στο απολυτήριο του δημοτικου χρειάζονται ή είναι πιο ελαστικοί?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνουλα67

Νεοφερμένος

Η ειρηνουλα67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες ... και δεν με στεναχωρησες ξερω οτι ολα δεν ειναι ιδανικα και ολοι δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις , αλλωστε ηταν δυσκολα τα πραγματα στο summer school Του oxford ποσο μαλλον για σπουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλό βαθμό στο απολυτήριο του δημοτικου χρειάζονται ή είναι πιο ελαστικοί?:hmm:

Τα πανεπιστήμια στη Βρετανία σε κάνουν κατ' αρχάς δεκτό με τις επιδόσεις σου μέχρι και τη Β' Λυκείου.
Στο Απολυτήριο Λυκείου και τις πανελλαδικές, πιάνεις ή όχι τα κριτήρια που σου βάζουν για να γίνεις οριστικά δεκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ειμαι β' λυκειου και θελω να σπουδασω αρχιτεκτονικη.. Ειμαι ομως σε ενα μεγαλο διλημμα. Να δωσω πανελληνιες ή να παω εξωτερικο να σπουδασω. Το καθενα θα εχει τα δικα του καλα και το μονο που δεν ξερω για να με βοηθησει να αποφασισω ειναι η φοιτητικη ζωη στο εξωτερικο. Εχει οντως πολυ διαβασμα? Εχει κανεις ελευθερο χρονο να ασχοληθει με πραγματα που του αρεσουν? Βγαινουν οι φοιτητηεσ στο εξωτερικο? :P

Φανταζομαι οτι ακουγεται λιγο χαζο, αλλα με απασχολει αυτο το θεμα.. Μην μου πειτε ''δεν σπουδαζεισ για την διασκεδαση'' μπλα μπλα.. Μου τα χουνε πει.. Απλως θελω να ξερω πως ειναι κι η ζωη ενος φοιτητη στο εξωτερικο.. thank you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η φοιτητικη ζωή στο εξωτερικό είναι λίγο πολύ γενικό και αόριστο. Αναλόγως σε ποιά χώρα θα πας (καλά την Ελλάδα βέβαια σε αυτό το θέμα, της διασκέδασης των φοιτητών, την βάζω στις πρώτες θέσεις). Η διασκέδαση και η ποιοτητα των σπουδών αλλάζει απο χώρα σε χώρα. Σε ποιές χώρες στοχεύεις, έχεις σκεφτεί ότι θες να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αυτες που σκεφτομαι κυριως ειναι Γερμανια (οχι και 1η επιλογη), Αυστρια, Ολλανδια, Δανια.. Αλλα κυριως Αυστρια.. Το θεωρω το πιο πιθανον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αυτες που σκεφτομαι κυριως ειναι Γερμανια (οχι και 1η επιλογη), Αυστρια, Ολλανδια, Δανια.. Αλλα κυριως Αυστρια.. Το θεωρω το πιο πιθανον..

Όσον αφορά την Γερμανία, μπορώ να σου πώ μιας κ είμουν εκεί, ότι στα Πανεπιστήμια τους έχουν αυξημένες απαιτήσεις και γενικά ζητάνε καλές επιδόσεις ενώ και η αξιολόγηση είναι σχετικά αυστηρή (αναλόγως τι σπουδάζεις βασικά). Απο θέμα διασκέδασης η γερμανία δε φημίζεται για μια τέτοια ζωή....γενικά μετά τις 10 στα περισσότερα μέρη τα πάντα νεκρώνουν. Εξαίρεση αποτελούν οι μεγάλες πόλεις της χώρας όπου για φοιτητές μπορώ να πω πως είναι ωραία, όπως Ντίσσελντορφ, Φρανκφούρτη, Μόναχο, Βερολίνο, Αμβούργο, Βρέμη, Στουτγάρδη τα οποία παράλληλα ε΄χουν κ πολύ καλά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα. Στην Δανία τα πράγματα είναι πάνω κάτω τα ίδια, μόνο που εκεί δεν υπάρχουν και πολλές διέξοδοι καθως είναι πολύ μικρή χώρα. Ολλάνδια έχω ακούσει ότι ειναι καλά (και στην εκπαίδευση και στη διασκέδαση). Η Αυστρία δεν ξέρω, μάλλον όμοια με την Γερμανία καθως Γερμανία/Αυστρία είναι ό,τι αντίστοιχο με Ελλάδα/Κύπρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

North Star

Νεοφερμένος

Η North Star αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα :)

Ψάχνω για σπουδές, και συγκεκριμένα προπτυχιακά.
Θέλω για νηπιαγωγός. Ως αφελής νέα, πέρυση δεν είχα επιτυχής αποτελέσματα στις πανελλήνιες και προφανώς οι βαθμοί ήταν μπορώ να πω καταστροφικοί.
Προσπαθώ να μην με ρίχνει κι' άλλο αυτό το γεγονός γιατί έτσι θα λυπάμαι κι άλλο και θα μένω στάσιμη , και πρέπει να κοιτάξω τι μπορώ να κάνω απο δώ και στο εξής.
Όπως είπα θέλω να βρω για νηπιαγωγός. Το θέμα μου είναι πως στο google χάνομαι.. και θέλω κάποια βοήθεια.. γιατί τα ψάχνω όλα μόνη και δεν έχω τη βοήθεια απο πουθενά.
Έψαχνα αρχικά στην Ολλανδία να βρώ.. και δεν είχε τίποτα.. κανένα πανεπιστήμιο δεν είχε για νηπιαγωγός.
Να πω πως δεν το πληκτρολογούσα σωστά? .. "early childhood education" είναι.
Δεν ξέρω που να ψάξω και πού να ρωτήσω.
Τώρα θα αρχίσω να ψάχνω για γενικότερα..και σε άλλες χώρες.
Να πω πως το προπτυχιακό το θέλω στα αγγλικά.
Όποιος γνωρίζει η μπορεί τελος πάντων να δώσει μια βοήθεια σχετικά με Ολλανδία αλλά και σε άλλα κράτη θα τον ευχαριστώ μια ζωή :vroum:

Καλησπέρα Αθήνα, εύχομαι από τότε που έστειλες το μήνυμα να βρήκες κάποια άκρη. Εγώ όπως και να έχει θα σου απαντήσω μιας καη γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.
Λοιπόν εγώ τελείωσα νηπιαγωγός στην Ελλάδα. Ήρθα Ολλανδία για να εργαστώ σε άσχετο αντικείμενο αλλά παράλληλα εννοείται ψάχνομαι για να αξιοποιήσω το πτυχίο της νηπιαγωγού.
Πρώτη έκπληξη λοιπον: Στην Ολλανδία δεν υπάρχει η έννοια του νηπιαγωγείου όπως τη γνωρίζουμε εμείς. Δηλαδή, αυτό που εμείς λέμε "δημοτικό σχολείο" εδώ ξεκινάει από τα 4 έτη του παιδιού. Τα πρώτα δύο χρόνια περιλαμβάνει τα γνωστά που γίνονται στο νηπιαγωγείο: θεατρικό παιχνίδι, μουσικές δραστηριότητες, ζωγραφική, κατασκευές κλπ. Τα επόμενα 6 (σαν να λέμε από α' δημοτικού έκτη στην Ελλάδα) γίνεται η δουλειά του δημοτικού: γραφή, ανάγνωση, αγγλικά, μαθηματικά κλπ. Ωστόσο μια είναι η ειδικότητα που απασχολείται και για τις Ηʹ τάξεις του ολλανδικού δημοτικού (basisschool). O εκπαιδευτικός του basisschool έχει τις γνώσεις και του νηπιαγωγού και του δασκάλου, 2 σε 1!Το πτυχίο που έχουν για να εργαστούν στο basisschool περιέχει όλες αυτές τις γνώσεις. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο δυστυχώς διδάσκεται μόνο στα ολλανδικά.
Τώρα αν απορείς εγώ τι θα κάνω... Μπαίνω στη διαδικασία να αναγνωρίσω το πτυχίο μου εδώ στην ολλανδία. Φυσικά πιστευω ότι δε θα μου δώσουν άδεια για "δασκάλα" στο basisschool. Αλλά όπως και στην Ελλάδα υπάρχουν και εδώ οι παιδικοί σταθμοί, παιδότοποι, κέντρα ημέρας και φροντίδας παιδιού. Το προσωπικό εκεί είναι κάτι σαν απόφοιτοι Τει η Ιεκ. Ξεφευγει από το διδακτικό ρόλο του νηπιαγωγού αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει και η φροντίδα των παιδιών και πάντα ακόμη και στα κέντρα ημέρας γίνονται δραστηριότητες κλπ. Μια άλλη προοπτική εδώ είναι νηπιαγωγεία για παιδιά από άλλες χώρες που δουλευουν σαν τα ελληνικά ( 2 ξεχωριστά έτη) -με καλά αγγλικά και κάποια ολλανδικά- απασχολούν προσωπικό με πτυχίο σαν το δικό μου.

Λοιπόν για την περίπτωση σου, αν σου αρέσει τόσο πολύ και δεν αντέχεις να το προσπαθήσεις άλλη μια φορά με πανελλήνιες τοτε ψάξε και σε άλλες χώρες ενα προπτυχιακό νηπιαγωγού. Όμως βασικό είναι.... τι γλώσσες μιλάς;

Εδώ σου βάζω αυτή την ιστοσελίδα ακριβώς στο πεδίο που σε ενδιαφέρει και με δεδομένο ότι μιλάς αγγλικά υποθέτω. Είναι και μερικά άσχετα αλλά εσύ κοίτα αυτά που σε ενδιαφέρουν. Ψήνεσαι για Ισπανία?? Βλέπω έχει αγγλόφωνο πρόγραμμα ;)

https://www.bachelorsportal.eu/search/?q=di-8|ln-3|lv-bachelor||e8c99f25&start=0&length=Αʹ0

Όμως να ξέρεις ότι οι σχολές είναι μια επένδυση. Καλό είναι να σπουδάζουμε αυτό που μας λέει η καρδιά μας, αλλά αν σκέφτεσαι να σπουδάσεις νηπιαγωγός και να το παλέψεις στην Ελλάδα να βρεις δουλειά σε αυτoν τον τομέα θα σου έλεγα...άστο καλύτερα. Εγώ απογοητευτικά πολύ από την ανεργία στον κλάδο μας. Αν όμως σκέφτεσαι να το σπουδάσεις και να μείνεις στο εξωτερικό τότε πιστευω υπάρχουν προοπτικές.


Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!
θελω να σπουδασω στη γερμανια βιολογια ή κατι αναλογο (π.χ. βιοτεχνολογια)
υπολογιζω οτι εβγαλα γυρω στα 11-12.000 μορια γτ δεν τα πηγα και πολυ καλα:(
ξερει κανενας αν υπαρχει περιπτωση αν με δεχτουν??
και εχει σημασια πως θα γραψω στις ενδοσχολικες? δλδ αν γραψω καλα αυξανετε καθολου η πιθανοτητα να με δεχτουν?
ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
και εχει σημασια πως θα γραψω στις ενδοσχολικες? δλδ αν γραψω καλα αυξανετε καθολου η πιθανοτητα να με δεχτουν?
ευχαριστω:)

Ναι,διότι μετράει ο συνολικός βαθμός του απολυτηρίου.
Και αν δεν σε δεχτούν από Σεπτέμβρη,μπορεί να σε δεχτούν στο επόμενο εξάμηνο ή και του χρόνου. Απλά θα χρειαστεί να περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι,διότι μετράει ο συνολικός βαθμός του απολυτηρίου.
Και αν δεν σε δεχτούν από Σεπτέμβρη,μπορεί να σε δεχτούν στο επόμενο εξάμηνο ή και του χρόνου. Απλά θα χρειαστεί να περιμένεις.
ευχαριστω!!!
αν και δεν νομιζω να αυξηθει και πολυ ο βαθμος...
με βλεπω να ξαναδινω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καταρχάς στο απολυτήριο οι βαθμοί των πανελληνίων θα είναι ψηλότεροι,διότι συγχωνεύονται με τον προφορικό. Συν άμα στρωθείς τώρα στις ενδοσχολικές και γράψεις καλά,ανεβαίνει αρκετά ο Μ.Ο.. Πάντως δεν χάνεις κάτι,αν στείλεις e-mail στα πανεπιστήμια στην Γερμανία και τους ρωτήσεις τι βαθμό περίπου ζητάνε. Ποτέ δεν ξέρεις.
Καλή επιτυχία,πάντως.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καταρχάς στο απολυτήριο οι βαθμοί των πανελληνίων θα είναι ψηλότεροι,διότι συγχωνεύονται με τον προφορικό. Συν άμα στρωθείς τώρα στις ενδοσχολικές και γράψεις καλά,ανεβαίνει αρκετά ο Μ.Ο.. Πάντως δεν χάνεις κάτι,αν στείλεις e-mail στα πανεπιστήμια στην Γερμανία και τους ρωτήσεις τι βαθμό περίπου ζητάνε. Ποτέ δεν ξέρεις.
Καλή επιτυχία,πάντως.:D
Oκ σε ευχαριστω πολυ!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top