Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Η νομικη ειναι 2η σχολη,κατι σαν μαστερ.

Πρωτα πας κολλεγιο-και καλο κολλεγειο ε,που επισης πληρωνεις-,κανεις 2-4 χρονια και αμα εχεις μ.ο μαθηματων σχετικα με νομικη τελειο,χρημα μπολικο δινεις τις εξετασεις LSAT.=Law school admission test.

Αμα τα πας καταπληκτικα εκει,εχεις απιστευτες συστασεις απο το κολλεγιο,συνεχιζετε να στε εκατομμυριουχοι οικογενειακως ,μπορεις να αρχισεις να ελπιζεις.Αλλα αφου πας σε κολλεγιο διακεκριμενο εκει.Εσυ εισαι ακομα 17.Αρα,γιοκ ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είμαι 17 χρονών και προσπαθώ να βρω τρόπο να μπω στο harvard,νομική,θέλω να ξέρω τι γίνεται για να μην κάνω τζάμπα την προσπάθεια,θέλω να περάσω κατ' ευθείαν εκεί.Όποιος ξέρει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

Ο συνάδελφος τα είπε καλά. Να συμπληρώσω, όσο ανεβαίνεις βαθμίδα, μειώνεται ο ανταγωνισμός.

Επίσης ξεκόλλα με το Χάρβαρντ. Υπάρχουν κι άλλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
παιδια επειδη δεν ξερω και πολλα σχετικα με αυτο το θεμα και επειδη με ενδιαφερει πολυ μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να παω για σπουδες στο εξωτερικο;
Tι γνωσεις μου χρειαζονται;
Τι οικονομικη κατασταση απαιτειται (και τι χρειαζεται για να παρω υποτροφια)
Που πρεπει να απευθυνθω?
Πρεπει πρωτα να τελειωσω το πανεπιστημιο εδω?

ενδιαφερομαι για σπουδες στο Management.

ευχαριστω προκαταβολικα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ε ανάλογα την χώρα,την πόλη και το κάθε uni.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω κατι!!


επειδη ειμαι γ λυκειου και δεν εχω χρονο για να το ψαξω μονος μου για το τι χρειαζεται για να φυγουν δηλωσεις κτλ!
ξερετε γραφεια οπου να προετοιμαζουν τα χαρτια και ουσιαστικα να σε βαζουν στο πανεπιστημιο ;;

κοστιζει ακριβα η συγκεκριμενη υπηρεσια;;
ειναι δυσκολο να κανω οτι χρειαζεται μονος μου!!?


thanks in advance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Για σπουδες σε Αγγλια/Σκωτία μπορείς να επικοινωνήσεις με το British council. Έχουν και στο site τους τιμοκαταλογο και τα σχετικα.
Αλλά η αίτηση είναι εύκολη και πιστεύω οτι μεχρι τισ 15 ιανουαριου που αν θυμαμαι καλα ειναι το deadline, προλαβαίνεις να την κάνεις μόνος σου, εκτός και αν ενδιαφερεσαι για Oxbridge ( για τα οποια ισα που προλαβαινεις νομιζω, επειδη οι αιτήσεις γίνονται μεχρι τον οκτώβρη αν θυμαμαι καλα..)

Για σπουδες σε Βουλγαρία, λοιπά Βαλκάνια και Τσεχία, Σλοβακία κλπ κλπ, υπάρχουν πολλά γραφεία. Κάνε ενα search, βρς μερικα και ενδιαφερσου για τις υπηρεσίες τους.

Για άλλες ευρωπαικές χώρες πρέπει να το ψάξεις λίγο.. Π.χ. Βέλγιο που εκανα εγώ είμαι αρκετά σίγουρος οτι δεν υπάρχει κάποιο γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ωραια!! ευχαριστω!!

και κατι αλλο.. στη σκωτια ειναι 100% σιγουρο οτι τα εξοδα των διαδακτρων θα καλυφθουν απο τον οργανισμο SSAAS?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Οχι Φωτη, νμζ οτι δεν ειναι σιγουρο.. τσεκαρε στο σιτε τους
αν δεν βρεις σχετικη νομοθεσια, εχουν φορμα επικοινωνιας. Στείλε εμαιλ περιγραφοντας την "κατασταση σου" υπηκοοτητα κτλ κτλ και περιμενε να απαντησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ποιο πανεπηστήμιο δέχεται με 15?
αν θελει να μπει σε "γνωστά/καλά" πρέπει να έχει 18 το λιγότερο, για να μην πω 19.. και το CPE ναχεις ζητάνε και IELTS ..

Θα μπεις. Θα βγεις;;

Ναι σε παίρνουν με 15.
Μακριά από τς χλαπάτσες πανεπιστήμια όπως Βrighton, london met, teesside, east london, bucks new, bolton, leeds met, staffordshire, anglia ruskin, caterbury christ church, wolverhampton, birmingham city κ.α
Επίσης όλα τα ουαλικά από του χρόνου , swansea, aberystwyth, bangor, glyndwr, cardiff met, glamorgan ακόμα και το cardiff, θα πέσουν πολύ στις κατατάξεις γιατί είναι
α)λιγότερα πλούσια από τα αγγλικά
β) γιατί πια θα χρεώνουν ίδια διδακτρα με τα αγγλικά και δεν είναι κανείς χαζός να προτιμήσει την ουαλία έναντι της αγγλίας.

Μπορώ να afaιρέσω και πολλά άλλα αν με ρωτήσετε που βρίσκονται σεε άσχημες περιοχές ή έχουν βγάλει κακό όνομα.

Αν θέλετε να πάτε σε κάποιο άλλο μέτριο εκτός από αυτά, να πάτε. Εγώ είαι υπερ, αν δεν θέλετε ή δε μπορείτς να πάτε σε κάποιο πολύ πολύ πολύ τοπ.
Υπ ευθύνης σας τα τοπ.

Και όταν βλέπω να γράφετε.... γεια σας πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω να μπω στο χαρβαρντ ή ερωτήσεις τύπου , έχω απολύτήριο 19,9 θα με πάρει το καιμπρητζ ή γεια σας φέτος είμαι 17 και θέλω να πάω ΜΙΤ,....νευριάζω.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

themis26

Νεοφερμένος

Ο themis26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια καλυσπερα σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε τι πoιστoπoιητικα πρoυπηρεσιας μπoρει να ζητηθoυν για μεταπτυχιακo (στην Σoυηδια συγκεκριμενα)? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Θα μπεις. Θα βγεις;;

Ναι σε παίρνουν με 15.
Μακριά από τς χλαπάτσες πανεπιστήμια όπως Βrighton, london met, teesside, east london, bucks new, bolton, leeds met, staffordshire, anglia ruskin, caterbury christ church, wolverhampton, birmingham city κ.α
Επίσης όλα τα ουαλικά από του χρόνου , swansea, aberystwyth, bangor, glyndwr, cardiff met, glamorgan ακόμα και το cardiff, θα πέσουν πολύ στις κατατάξεις γιατί είναι
α)λιγότερα πλούσια από τα αγγλικά
β) γιατί πια θα χρεώνουν ίδια διδακτρα με τα αγγλικά και δεν είναι κανείς χαζός να προτιμήσει την ουαλία έναντι της αγγλίας.

Μπορώ να afaιρέσω και πολλά άλλα αν με ρωτήσετε που βρίσκονται σεε άσχημες περιοχές ή έχουν βγάλει κακό όνομα.

Αν θέλετε να πάτε σε κάποιο άλλο μέτριο εκτός από αυτά, να πάτε. Εγώ είαι υπερ, αν δεν θέλετε ή δε μπορείτς να πάτε σε κάποιο πολύ πολύ πολύ τοπ.
Υπ ευθύνης σας τα τοπ.

Και όταν βλέπω να γράφετε.... γεια σας πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω να μπω στο χαρβαρντ ή ερωτήσεις τύπου , έχω απολύτήριο 19,9 θα με πάρει το καιμπρητζ ή γεια σας φέτος είμαι 17 και θέλω να πάω ΜΙΤ,....νευριάζω.....:mad:

Συμφωνω με οσα εχεις πει εχω ομως και μια μεγαλη διαφωνια. Πανεπιστημια οπως harvard,yale,oxford,cambridge etc ειναι πολυ πολυ δυσκολο να μπεις αλλα οχι ακατορθωτο. Απλα χρειαζεται προσπαθεια, χρηματα( δυστηχως ειναι αληθεια) και προγραμματισμος ωστε να χτισεις το ακαδημαικο σου προφιλ( πχ να δωσεις SAT, A levels etc)+((μη ακαδημαικο προφιλ (εξωσχολικες δραστηριοτητες)(κυριως για US))*** και βεβαια τυχη. Εγω για παραδειγμα μονο με απολυτηριο καταφερα να παρω συνεντευξη απο το Cambridge και ξερω και αλλες περιπτωσεις παιδιων που ειχαν αντιστοιχες επιτυχιες. Η εισοδος σε αυτα τα πανεπιστημια ειναι εξαιρετικα δυσκολη οχι ομως ακατορθωτη!

***Και οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι ολυμπιονικης,να εχεις κερδισει μαθηματικες ολυμπιαδες, να εχεις παει ταξιδι με τη ΝΑΣΑ κτλπ(ολα αυτα βοηθανε σημαντικα αλλα δεν ειναι απαραιτητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα εχεις πει εχω ομως και μια μεγαλη διαφωνια. Πανεπιστημια οπως harvard,yale,oxford,cambridge etc ειναι πολυ πολυ δυσκολο να μπεις αλλα οχι ακατορθωτο. Απλα χρειαζεται προσπαθεια, χρηματα( δυστηχως ειναι αληθεια) και προγραμματισμος ωστε να χτισεις το ακαδημαικο σου προφιλ( πχ να δωσεις SAT, A levels etc)+((μη ακαδημαικο προφιλ (εξωσχολικες δραστηριοτητες)(κυριως για US))*** και βεβαια τυχη. Εγω για παραδειγμα μονο με απολυτηριο καταφερα να παρω συνεντευξη απο το Cambridge και ξερω και αλλες περιπτωσεις παιδιων που ειχαν αντιστοιχες επιτυχιες. Η εισοδος σε αυτα τα πανεπιστημια ειναι εξαιρετικα δυσκολη οχι ομως ακατορθωτη!

***Και οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι ολυμπιονικης,να εχεις κερδισει μαθηματικες ολυμπιαδες, να εχεις παει ταξιδι με τη ΝΑΣΑ κτλπ(ολα αυτα βοηθανε σημαντικα αλλα δεν ειναι απαραιτητα).


Kαι κόπηκες στη συνέντευξη, δυστυχώς.
Για να χτίσεις αυτό το ακαδημαικό προφίλ, πρέπει να το χεις απόφασίσει όμως από πολύ πολύ μικρός.
Αν δεν έχεις πάει ταξίδι με τη νασα ή νικησει σε βαλκανικους αγώνες, με τι τούβλα όμως θα χτίσεις το προφίλ σου?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτα Κασσάνδρα

Νεοφερμένος

Η Γάτα Κασσάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καποια πολυ βασικα ερωτηματα που θα βοηθησουν και αλλους ενδιαφερομενους :

Λοιπον,αφου εψαξα το πανεπιστημιο που θελω και το τμημα (English στο Aberdeen University της Σκωτιας)
μπηκα εδω https://www.abdn.ac.uk/courses/undergraduate/arts/english/ "στο what you need" section δεν βγαζω ακρη απο κει και περα!
Καποιος που γνωριζει το συστημα ας μπει παρακαλω να μας διαφωτισει.
Εχωντας ενα απολυτηριο λυκειου με βαθμο 15-16 θεωρηται B?
Μετα, αν τελικα το 15 μου το παρουν ως B (υποθετικά παντα) θα πρεπει να δωσω και A-levelκαι να εχω αποτελεσματα ΒΒΒ?
Αν ναι,τι ειναι αυτα ακριβως? Ποσο καιρο πρεπει να προετοιμαστω για να τα δωσω?

Επειτα, δεν αναφερουν τιποτα για το IELTS.
Θα χρειαστει να εχω χαρτι IELTS αφου εχω ηδη B2 Cambridge και C1 ΚΠΓ και δεν εχουν περασει 2χρονια απο τοτε που τα πηρα? (το συγκεκριμενο το ρωτησα και στο εμαιλ που εστειλα στο πανεπιστημιο πριν 2 μερες αλλα μηπως γνωριζετε κι εσεις κατι)
Αν τελικα δεν δεχτουν τα πιστοποιητικα μου αυτα και πρεπει να δωσω ΙΕΛΤΣ ποσο καιρο πρεπει να κανω προετοιμασια εχωντας υποψιν οτι εχω επιπεδο C1?


Απαντηστε παιδια οποιος ξερει και τα εχει ζησει και εγω οταν παρω μαιλ απο αυτους θα γραψω εδω το τι μου απαντησαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις για σπουδες στο εξωτερικο για αρχιτεκτονικη? Σε ποιες χωρες ειναι τα καλυτερα, που εχει χαμηλα διδακτρα κλπ.. Θα ηταν προτιμοτερο να σπουδασω Ελλαδα και να παω εξωτερικο για μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μια ενδιαφερουσα λυση ειναι η Ιταλια, αν και τα τελευταια χρονια υπαρχει και μια σχετικη μειωση στις προτιμησεις. Αν δεν θες ντε και καλα να πας εξωτερικο και θες να εξοικονομησεις αρκετα χρηματα τοτε καλυτερα να μεινεις ελλαδα για το προπτυχιακο και υστερα αποφασιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δυστυχως δεν ξερω Ιταλικα.. Σκεφτομαι για Γερμανια ή Αυστρια ή σε καποιο αγγλοφωνο πανεπιστημιο.. Αλλα ουτως ή αλλως αν ειναι να παω εξωτερικο το θεμα ειναι να παω σε καποιο καλυτερο απο τα ελληνικα που θα μου προσφερει κατι καλο στη διεθνη αγορα εργασιας.. Αλλιως καθομαι και Ελλαδα και παω εξω για μεταπτυχιακα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Καποια πολυ βασικα ερωτηματα που θα βοηθησουν και αλλους ενδιαφερομενους :

Λοιπον,αφου εψαξα το πανεπιστημιο που θελω και το τμημα (English στο Aberdeen University της Σκωτιας)
μπηκα εδω https://www.abdn.ac.uk/courses/undergraduate/arts/english/ "στο what you need" section δεν βγαζω ακρη απο κει και περα!
Καποιος που γνωριζει το συστημα ας μπει παρακαλω να μας διαφωτισει.
Εχωντας ενα απολυτηριο λυκειου με βαθμο 15-16 θεωρηται B?
Μετα, αν τελικα το 15 μου το παρουν ως B (υποθετικά παντα) θα πρεπει να δωσω και A-levelκαι να εχω αποτελεσματα ΒΒΒ?
Αν ναι,τι ειναι αυτα ακριβως? Ποσο καιρο πρεπει να προετοιμαστω για να τα δωσω?

Επειτα, δεν αναφερουν τιποτα για το IELTS.
Θα χρειαστει να εχω χαρτι IELTS αφου εχω ηδη B2 Cambridge και C1 ΚΠΓ και δεν εχουν περασει 2χρονια απο τοτε που τα πηρα? (το συγκεκριμενο το ρωτησα και στο εμαιλ που εστειλα στο πανεπιστημιο πριν 2 μερες αλλα μηπως γνωριζετε κι εσεις κατι)
Αν τελικα δεν δεχτουν τα πιστοποιητικα μου αυτα και πρεπει να δωσω ΙΕΛΤΣ ποσο καιρο πρεπει να κανω προετοιμασια εχωντας υποψιν οτι εχω επιπεδο C1?


Απαντηστε παιδια οποιος ξερει και τα εχει ζησει και εγω οταν παρω μαιλ απο αυτους θα γραψω εδω το τι μου απαντησαν :)

Καλύτερα στειλε email με ο,τι ερώτηση εχεις και πες μας τι σου απαντησαν
Δεν εχει νοημα να μαντευει κανεισ αν το Β ειναι 15-17 κλπ κλπ Ούτε ειναι σιγουρο οτι αν το ενα πανεπ θεωρει το 15=Β, θα το θεωρουν και τα υπολοιπα (νομιζω δεν υπαρχει κανενας στανταρτ πινακας)
Και ψαξε πολυ καλα το σιτε μηηπως βρεις ινφο/χωρα..

δεν βοηθησα.. το ξερω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryhead122

Νεοφερμένος

Η Χαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας τη ακριβως πρεπει να κανει για να ισχει το απολυτηριο μου στο Καναδα? Το θελω για εργασια και στο μελλον για πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να παω στο εξωτερικο ενδιαφερομαι για φυσικοθεραπεια και θελω αν εχει ψαξει το θεμα κανεις αν υπαρχει κατι φθηνοτερο στο εξωτερικο απο το να σπουδαζεις ελλαδα...θα μπορουσα να διαθεσω μερικα λεφτα το μηνα αλλα καποια λυση χωρις διδακτρα εχεετε καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να παω στο εξωτερικο ενδιαφερομαι για φυσικοθεραπεια και θελω αν εχει ψαξει το θεμα κανεις αν υπαρχει κατι φθηνοτερο στο εξωτερικο απο το να σπουδαζεις ελλαδα...θα μπορουσα να διαθεσω μερικα λεφτα το μηνα αλλα καποια λυση χωρις διδακτρα εχεετε καμια ιδεα?

Δίδακτρα; Σου δίνουν φοιτητικό δάνειο (αν το εισόδημα των γονιών δεν ξεπερνά ένα αρκετά μεγάλο ποσό,περίπου 22.000 ευρώ :P) και το ξεχρεώνεις μόλις βρεις δουλειά και αυτό μονάχα σε περίπτωση που η δουλειά σου είναι από ένα συγκεκριμένο πόσο και άνω. Αυτό σίγουρα ισχύει στην Αγγλία,για άλλες χώρες δυστυχώς δεν γνωρίζω. Τα δίδακτρα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει είναι 9.000 λίρες (11.000 ευρώ) για full time σπουδές φυσικά δεν ισχύει το ίδιο ποσό για όλα τα Πανεπιστήμια. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top