Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Υ.Γ. Το καλό με αυτό είναι ότι μπορείς να δηλώσεις όλες τις σχολές από όλα τα πεδία, ανεξάρτητα με το τι κατεύθυνση ήσουν στο Λύκειο. Το κακό είναι ότι ανάλογα με την πάθηση σου αποκλείεσαι από κάποια τμήματα.

Ε λογικό. Πχ δε γίνεται να έχεις σοβαρό πρόβλημα με την ομιλία, και να θες να γίνεις λογοθεραπευτής :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδια εχω τις λιστες των Times για το 2011 για καποια μαθηματα, θελετε να τις ανεβασω ή πειραζει επειδη οποιος θελει να τις δει πρεπει να πληρωσει?

(Μην εμπιστευστε τοσο την Guardian, συμβουλη μου.)

Καμία λίστα δεν είναι για εμπιστοσύνη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κουβεντα να γινεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Πιαδια ξερει κανενας καμια εταιρια που σε βοηθαει να κανεις ετησεις στην Αγγλια εκτος απο τη British Counsil;

Επισης μηπως ξερει κανεις αν γινεται να εισαι γραμμενος σε ενα ελληνικο και ενα ξενο πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
επίτρεπεται από το νόμο. Αν όμως το πανεπιστήμιο το έχει ως περιορισμό τότε θα διαγραφτείς.

Όσο για το 1ο σου ερώτημα :

www.network.gr

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Καμία λίστα δεν είναι για εμπιστοσύνη! :)
Απόλυτα σωστό.

επίτρεπεται από το νόμο. Αν όμως το πανεπιστήμιο το έχει ως περιορισμό τότε θα διαγραφτείς.

Όσο για το 1ο σου ερώτημα :

www.network.gr
μαακριά από το foundation που παρέθεσες.................................................:eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Απόλυτα σωστό.


μαακριά από το foundation που παρέθεσες.................................................:eek::eek:


Γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Για να στο λέω κάτι θα ξέρω;)
ή με εμπιστεύεσαι ή θα χάσεις 5000 ευρώ!

δεν έίναι πρέπον τώρα να πώ λόγους, πίστεψε με.
Μη θαμπώνεσαι από τις διαφημίσεις , τα λόγια που κρύβουν παγίδες και τα μεγάλα όμορφα γραφεία που θα συναντήσεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Για να στο λέω κάτι θα ξέρω;)
ή με εμπιστεύεσαι ή θα χάσεις 5000 ευρώ!

δεν έίναι πρέπον τώρα να πώ λόγους, πίστεψε με.
Μη θαμπώνεσαι από τις διαφημίσεις , τα λόγια που κρύβουν παγίδες και τα μεγάλα όμορφα γραφεία που θα συναντήσεις.....

Πιστευεις οτι γενικα χρειαζεται foundation ή μπορουν οι σχολες να σε παρουν κατευθειαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ποιο foundation?

για το direct entry μιλούσα.
για direct entry και μόνο θα μπορούσες

Πιστευεις οτι γενικα χρειαζεται foundation ή μπορουν οι σχολες να σε παρουν κατευθειαν;
ανάλογα το απολυτήριο και τα τυπικά προσόντα σου.
Υπάρχουν πολλές θέσεις στοclearing φέτος για αγγλία οπότε μην ανγχώνεστε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δεν χρειάζεται να κάνεις το foundation αμέσως σε τρομοκράτησαν.:P

Μπορείς να κάνεις και το direct entry. Aν έχεις απολυτήριο πάνω από 15 είσαι μια χαρά:)
ίσα ίσα αυτό είπα μη κάνετε φαουντεισιον ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
παντως δε χρειαζεται ουτε βοηθεια για την αιτηση. Ενα 2ωρο να ψαξεις τι χρειαζεται να κανεις θα χρειαστεις, κι επειτα να τη συμπληρωσεις. Ολες οι οδηγιες και οι συμβουλες υπαρχουν στο ιντερνετ. Μη σκορπατε τζαμπα λεφτα! Αλλωστε, πολλες φορες καταλαβαινουν αν οντως εχεις γραψει εσυ το personal statement ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
δεν χρειάζεται να κάνεις το foundation αμέσως σε τρομοκράτησαν.:P

Μπορείς να κάνεις και το direct entry. Aν έχεις απολυτήριο πάνω από 15 είσαι μια χαρά:)
ποιο πανεπηστήμιο δέχεται με 15?
αν θελει να μπει σε "γνωστά/καλά" πρέπει να έχει 18 το λιγότερο, για να μην πω 19.. και το CPE ναχεις ζητάνε και IELTS ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ποιο πανεπηστήμιο δέχεται με 15?
αν θελει να μπει σε "γνωστά/καλά" πρέπει να έχει 18 το λιγότερο, για να μην πω 19.. και το CPE ναχεις ζητάνε και IELTS ..


Υπαρχει περιπτωση καποιο πανεπιστημιο να ζητησει και GCE A Levels?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση καποιο πανεπιστημιο να ζητησει και GCE A Levels?

Στο προσφατο παρελθον καποια καλα πανεπιστημια δεχοντουσαν και απολυτηριο 15. Αναλογα και το τμημα που θα επελεγες (αλλες απαιτησεις η Ιατρικη και αλλες η Πληροφορικη)
Προσφατα παρατηρησα παντως πως τα κριτηρια για να δεχθουν Ελληνες μαθητες αλλαξαν και εγιναν πιο αυστηρα (ας πουμε παλια ζητουσαν ελαχιστο απολυτηριο 17 ενω τωρα μπορει να ειναι το ελαχιστο 18 συν καποιο Α λεβελ, αναλογα το πανεπιστημιο)
Καποια πανεπιστημια γραφουν οτι χρειαζονται Α λεβελς αυτο ομως δεν ισχυει απαραιτητα. Το καλυτερο που εχει να κανει καποιος ειναι να στειλει ι-μειλ στο πανεπιστημιο και να ρωτησει τι ισχυει προσωπικα για τον ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nokont

Νεοφερμένος

Ο nokont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι 17 χρονών και προσπαθώ να βρω τρόπο να μπω στο harvard,νομική,θέλω να ξέρω τι γίνεται για να μην κάνω τζάμπα την προσπάθεια,θέλω να περάσω κατ' ευθείαν εκεί.Όποιος ξέρει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Είμαι 17 χρονών και προσπαθώ να βρω τρόπο να μπω στο harvard,νομική,θέλω να ξέρω τι γίνεται για να μην κάνω τζάμπα την προσπάθεια,θέλω να περάσω κατ' ευθείαν εκεί.Όποιος ξέρει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

στειλε τους e-mail πως ο μπαμπας σου κανει μια δωρεα 2 εκατομμυριων $$ για την νεα πτερυγα της βιβλιοθηκης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nokont

Νεοφερμένος

Ο nokont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άλλος τρόπος είπαμε δεν είμαι και ο Ωνάσης,έχουμε χρήματα αλλά όχι να δώσουμε και 2 μύρια έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Άλλος τρόπος είπαμε δεν είμαι και ο Ωνάσης,έχουμε χρήματα αλλά όχι να δώσουμε και 2 μύρια έτσι

Αμα δεν θες να δωσεις τοσα πολλα,δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Αυτοι που σπουδαζουν στο χαρβαρντ ειναι προφανως ΚΑΙ πολυ εξυπνοι ΚΑΙ πολυ πλουσιοι.

Και δεν μπορεις στα 17 να σπουδασεις εκει νομικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nokont

Νεοφερμένος

Ο nokont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εξήγησέ το λίγο

Πόσο να είμαι δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top