Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω για αγγλόφωνα τμήματα σε άλλες χώρες, μην πω καμιά κοτσάνα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
όντως..
βασικά δεν ξέρω και κατα πόσο, ειδικά στο reading, οποιοδήποτε πιστοποιητικό μπορει να δείξει τι δυνατότητες έχει ο καθένας..
στο ρεαδινγ του μισιγκαν, και στα προφορικα του είχα Honors pass.. (πέρασαν 2 χόνια όμως..)
μου φένεται πως θα ψάξω στο νετ για κανεναν απο Αγγλία να κάνουμε καμια συνομιλία με skype (αν και μου φένεται γελοίο..)
απλά έχω γνωστούς που πήγαν έξω, πχ Σλοβακια για φαρμακευτικη και σχετικα, που πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνουν, έχωντας πάρει μόνο ένα πιστοποιητικο, το οποίο ίσα που πέρασαν..

Στα Αγγλόφωνα τμήματα των Πανεπιστημίων της Κεντρικής Ευρώπης και Βαλκανικών χωρών δεν ζητάνε συνήθως κάποιο πιστοποιητικό επάρκειας της Αγγλικής γλώσσας εάν έχεις διδαχθεί την Αγγλική στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Στα Αγγλόφωνα τμήματα των Πανεπιστημίων της Κεντρικής Ευρώπης και Βαλκανικών χωρών δεν ζητάνε συνήθως κάποιο πιστοποιητικό επάρκειας της Αγγλικής γλώσσας εάν έχεις διδαχθεί την Αγγλική στο σχολείο.

Κακώς..Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που έμαθε ξενες γλώσες στο σχολείο, να είναι σε θέση να μιλήσει κανονικά..
Γ' λυκείου οι περισσοτεροι γράφουν εκθέσεις δημτικου(το πολυ γυμνασιου.. α ή β ταξη) ακόμα..
αυτό πρέπει να μας προβληματήσει όμως σχετικά με την ποιότητα σπουδων.. δε λέω να ζητάνε τρελα πράγματα, αλλά δεν γινεται να παιρουν και τον οποιονδηποτε επειδη εχει λεφτα.. πρεπει να υπαρχει και ενα επιπεδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα13

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για το Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne . Για οικονομικά τι μου προτείνεται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
κρατάει πάρα πολλές ώρες.

Και η ύλη είναι καμία σχέση με την δική μας.:P
ολα αυτά στα αγγλικά φανταζομαι σωστά;
εχεις δώσει; είναι δύσκολo;
ποιοι μπορούν να το δώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
όλα ναι. Ναι είναι πάρα πολύ απαιτητικό και απαιτεί άριστη γνώση αγγλικών.

Ναι έχω δώσει .Όλοι μπορούν να το δώσουν δεν είναι θέμα, απλά είναι εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικό.
Mάλιστα.. σε ευχαριστώ πολύ! :)

Α και κατι τελευταίο πού το δίνεις και πού μπορώ να βρω πληροφορίες γι'αυτό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna6

Νεοφερμένος

Η joanna6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μάλιστα.. (btw, Revekka, θυμαμαι πιο παλια σε είχα ρωσησει για το LSE κατι πραγματακια.. :D)

Ναί, με το μέσος εννοώ στα Αγγλικά.. Βασικά η περιπτωσή μου ειναι "περίεργη".. στο προφ του καμπριτζ τα πηγα και καλά "exceptional' στις δυο εκθέσεις και στο use of eng και στο listening λίγο πιο κάτω, ενώ στα προφορικά όχι απλά borderline fail.. WEAK..! και στο reading κοντά βορδερλινε.. Θέλω να πω πως οι επιδώσεις μου είναι αρκετα.. των άκρων (!?!?)

αλλά και γενικά, σε όσους πάνε για οικονομικα και άλλα σχετικά, τα Μαθηματικά είναι πολύ διαφορετικά σε σχέση με αυτά των ελλ. πανεπ?

Οχι δεν ειναι πολυ διαφορετικα, ειναι περιπου τα ιδια αλλα της αγγλιας εχουν λιγο πιο μεγαλη υλη αλλα διδασκεται σε λιγοτερο "βαθος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι πολυ διαφορετικα, ειναι περιπου τα ιδια αλλα της αγγλιας εχουν λιγο πιο μεγαλη υλη αλλα διδασκεται σε λιγοτερο "βαθος".

μάλιστα.. σ'ευχαριστω για την απάντηση!!!
αν και δεν μιλάω για Aγγλια (παόλο που πηρα conditional offer apo Glasgow, Dundee kai Aberdeen!)..
φαντάζομαι πως στο εξωτερικό γενικά τα πράγματα είναι λίγο πιο νορμάλ.. εμάς εδω απο τις πανελλήνιες κιολας μας κανουν "μαθηματικους'..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
το τι κάνουμε ολοκληρώματα και παραγώγους δεν μας κάνει μαθηματικούς.
Στο εξωτερικό μαθαίνουν πίνακες, λογική, στερεομετρία που εμείς δεν τα αγγίζουμε κάν.:)
Ντα3.. υπέρβαλα λιγάκι :redface: :)
δεν μιλάω για την ύλη την ίδια! είχα στο μυαλό μου τα.. "αινίγματα" που βάζουν στις πανελλήνιες.. ειδικά στο Δ θέμα.. και να φανταστείς δεν είμαι από τους κακούς μαθητητές.. δεν το λεω δλδ με μίσος κλπ.. ΑΛΛΑ δεν μπορεί κανεις να αμφισβητήσει την δυσκολία των δικών μας εξετάσεων..Μπορεί, αν υπήρχε στην Ελλάδα η "μαθηματική" παιδεία που υπάρχει σε ορισμένες άλλες χώρες να ηταν καλύτερα πράγματα..
Όπωε λέει και η Joanna "απο πανω" η υλη μοιαζει, αλλα διδάσκεται σε λιγοτερο βάθος!
κοίτα.. δεν θελω να αποδείγω κατι με τα όσα γραφω! σ' ευχαριστώ που μοιράστικες την άποψή σου.. δεν γνώριζα ότι ασχολουνται με στερεομετρια κλπ.. βασικα δεν ξερω καν τί είναι :D (σε ποια χώρα αναφέρεσαι???????)

Παντος μίλησα προχθές και με 2 Έλληνες που σπουδαζουν διοίκηση επιχειρήσεων στο Βέλγιο στο HUB Brussels και μου είπαν πως μερικά κομματια της ύλης τους μοιάζουν με την δικήμας, αλλά δεν είναι όσο δύσκολα είναι στις πανελληνιες..κιας είχαν περασει ΑΠΘ εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos175

Νεοφερμένος

Ο Mitsos175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.
Τελειωνω ηλεκτρολογος απο Επα.λ και σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να παω για σπουδες αγγλια και συγκεκριμενα Ηλεκτρολογος ηλεκτρονικος μηχανικος.
Αξιζει ενα τετοιο ρισκο?
Εγω σαν αποφοιτος επα.λ εχω μειωμενο κατι ή να μην μπορω κιολας να μπω καν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasea

Νεοφερμένος

Ο vasea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω διαβασει καπου οτι αν θεσ να πασ στην Αυστραλια για σπουδες και δεν μπορεις να πληρωσεις τα διδακτρα τοτε μπορει αναστείλω την πληρωμή τους μέχρι την αποπεράτωση των σπουδών ...Ισχυει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.. Έδωσα φέτος πανελληνιες και η σχολη που ήθελα να περάσω ήταν η ιατρικη.. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλα και δεν την πιάνω.. Το πιθανότερο είναι να μπω αρχιτεκτονικη.. Οι γονείς μου μου λένε να πάω αρχιτεκτονικη ή πολιτικών μηχανικών καθώς εξαρχής δεν ήθελαν ιατρικη.. Παρόλα αυτα το Σάββατο έχω της εξετασεις για το Safarik University ( είναι στο Kosice της Σλοβακίας )... Το θέμα είναι.., για να μην σας κουράζω ότι πραγματικά θέλω να πάω αλλα έχω τρομάξει λίγο με αυτα που λένε.. Αν κάποιος το έχει ψάξει το θέμα θα ήθελα να μου πει την άποψη του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.. Έδωσα φέτος πανελληνιες και η σχολη που ήθελα να περάσω ήταν η ιατρικη.. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλα και δεν την πιάνω.. Το πιθανότερο είναι να μπω αρχιτεκτονικη.. Οι γονείς μου μου λένε να πάω αρχιτεκτονικη ή πολιτικών μηχανικών καθώς εξαρχής δεν ήθελαν ιατρικη.. Παρόλα αυτα το Σάββατο έχω της εξετασεις για το Safarik University ( είναι στο Kosice της Σλοβακίας )... Το θέμα είναι.., για να μην σας κουράζω ότι πραγματικά θέλω να πάω αλλα έχω τρομάξει λίγο με αυτα που λένε.. Αν κάποιος το έχει ψάξει το θέμα θα ήθελα να μου πει την άποψη του..
Οι εξετασεις αυτες για ποια σχολη ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ιατρική..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Σε τρομαζουν ολα αυτα που ακους περι επαγγελματικης αποκαταστασης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όχι.. Καμία σχέση.. Είμαι διατεθημενη να πάω στο εξωτερικό οπότε η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι κάτι που με τρομάζει.. Απλά έχω ακούσει ότι σε κόβουν σε μαθήματα απλά και μόνο για να σε αναγκάσουν να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα μαζί τους.. Επίσης μου λένε όλοι: " θα το μετα νιώσεις και θα είναι αργά και αφού περνάς σε τέτοιες σχολες εδώ να μείνεις εδώ" ή ότι " άμα αποφασίσεις να ασχοληθείς με την ιατρικη ξεχνάς το θέμα οικογένεια".. Κτλ.. :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κοιτα εσυ ξερεις τι σου αρεσει να κανεις σε ολη την υπολοιπη ζωη σου!Φυσικα κ η αρχιτεκτονικη ειναι φανταστικη σχολη ομως αν πεθαινεις για ιατρικη δεν ειναι κριμα να σε τρωει μια ολοκληρη ζωη?Τωρα για ολα τα αλλα που μου αναφερεις δεν εχω ιδεα..Ισως καποιος αλλος ειναι πιο καταλληλος να σε συμβουλεψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ αυτο που θα ήθελα να κάνω είναι να γίνω χειρουργός παίδων.. Απλά σκέφτομαι μήπως έχουν δίκιο ότι είναι καλύτερη επιλογή η αρχιτεκτονικη για μια γυναίκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μα εσυ ξερεις τι θες...Ποιος θα κρινει ποια σχολη ειναι για ποιο φυλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχεις ένα point.. :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top