Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω Τάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται για ιατρική ή οδοντιατρική ή φαρμακευτική στο εξωτερικό ή ψαχνεται προς αυτη την κατευθυνση και έχει απορίες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

μηπως ξερει κανεις τι παιζει με τα refund του ielts ;;


λογω οικονομικων δυσκολιων θα παραμεινω ελλαδα για το προπτυχιακο και βλεπουμε για μετα..

ειδα το PDF της φορμας που πρεπει να συμπληρωσω και αναφερεται αποκλειστικα σε medical issues..


πφφφ

βοηθηστε με ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Mηπως ξερει κανεις τι παιζει με τα refund του ielts ;
Λογω οικονομικων δυσκολιων θα παραμεινω ελλαδα για το προπτυχιακο και βλεπουμε για μετα..
Καλημέρα και καλό μήνα!
Αφού λες ότι θα παραμείνεις για τις προπτυχιακές σπουδές στην ΕΛλάδα, γιατί ψάχνεσαι για IELTS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προφανώς θέλει να πάρει τα χρήματά του πίσω, έχοντας κάνει ήδη αίτηση για να δώσει..

Πόσο καιρό πριν είσαι πριν δώσεις;
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ
Σε περίπτωση ακύρωσης της δήλωσής σας για την εξέταση τουλάχιστον 5 εβδομάδες πριν από την καθορισθείσα ημερομηνία διεξαγωγής της, θα σας επιστραφεί το 75% των εξέταστρων.
Σε περίπτωση ακύρωσης κατά τη διάρκεια των 5 τελευταίων εβδομάδων πριν από την ημερομηνία διεξαγωγής της εξέτασης, δεν προβλέπεται επιστροφή χρημάτων, εκτός εάν η ακύρωση δικαιολογηθεί με ιατρική βεβαίωση. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να καταθέσετε ένα Έντυπο-Αίτηση Επιστροφής Χρημάτων, επισυνάπτοντας την αντίστοιχη βεβαίωση. Γίνονται δεκτές ιατρικές βεβαιώσεις, αποδεικτικά θανάτου, αστυνομικές αναφορές ή πιστοποιητικά στρατολογίας. Δηλώσεις ή πιστοποιητικά υπογεγραμμένα από συγγενικά πρόσωπα δεν γίνονται δεκτά. Τα ανωτέρω έγγραφα θα πρέπει να τα προσκομίσετε στο εξεταστικό κέντρο εντός 5 ημερών από την ημερομηνία της εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Προφανώς θέλει να πάρει τα χρήματά του πίσω, έχοντας κάνει ήδη αίτηση για να δώσει..

ναι ρεβεκκα αυτο θελω..


παιρνω το 75% των διδακτρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Συγγνώμη! Τώρα είδα το refund! Μόλις ξύπνησα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ειμαι 7 εβδομαδες.. αλλα δεν εχω πεθανει ουτε ειμαι αρρωστος κτλ

οι λογοι ειναι οικονομικοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ειμαι 7 εβδομαδες.. αλλα δεν εχω πεθανει ουτε ειμαι αρρωστος κτλ

οι λογοι ειναι οικονομικοι..

Αν είσαι πάνω από 5 βδομάδες, δεν χρειάζεσαι χαρτιά γιατρών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το είδα το pdf αλλά είναι προφανώς και για τις δύο περιπτώσεις το ίδιο. Εσύ θα συμπληρώσεις κανονικά ότι χρειάζεται και από τις δύο σελίδες, και αυτοί βλέποντας ότι δεν είσαι κάτω από 5 βδομάδες από την ημερομηνία εξέτασης, δεν θα μπουν στην διαδικασία να ψάξουν τα επισυναπτόμενα έγγραφα.

Αν θες για σιγουριά, αύριο πάρε ένα τηλέφωνο αλλά στα μάτια μου είναι ξεκάθαρο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
καταλαβαινω τι μου λες.. απλως δεν υπαρχει κατι να γραψω στα ιατρικα καθως ο λογος που θα ακυρωσω την αιτηση δεν ειναι ιατρικος..
θα παρω αυριο τηλ..
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα δεν θα γράψεις τίποτα, αυτό σου λέω! Από τη στιγμή που είσαι 7 βδομάδες πριν, δεν τους νοιάζει γιατί ακυρώνεις! :)
Πάρε όμως τηλέφωνο να σου λυθεί η απορία σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chloe95

Νεοφερμένος

Η chloe95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια ειμαι 2α λυκειου και θα με ενδιαφεραν σπουδες στην Αμερικη,υπαρχει κανεις που να εχει περασει σιγουρα και να μπορει να με συμβουλεψει? Ξεκινησα να κανω ενα τεστ ΣΑΤ αλλα βαρεθηκα :p και το παρατησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Παιδια ειμαι 2α λυκειου και θα με ενδιαφεραν σπουδες στην Αμερικη,υπαρχει κανεις που να εχει περασει σιγουρα και να μπορει να με συμβουλεψει? Ξεκινησα να κανω ενα τεστ ΣΑΤ αλλα βαρεθηκα :p και το παρατησα.
τι ειναι το ΣΑΤ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι ο μέσος μαθητής που κατάφερε να παρει ενα Ielts ή CPE είναι σε θέση να σουδάσει εκτός Ελλάδας σε Αγγλοφωνα τμήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι ο μέσος μαθητής που κατάφερε να παρει ενα Ielts ή CPE είναι σε θέση να σουδάσει εκτός Ελλάδας σε Αγγλοφωνα τμήματα?

Αν με το "μέσος" αναφέρεσαι στα αγγλικά, θα τα καταφέρει, απλά θα δυσκολευτεί το πρώτο τρίμηνο, μέχρι να μπει στο κλίμα. Στην Αγγλία, τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα με το θέμα "essays", οπότε αν όντως είναι μέτριος, στο θέμα έκφραση/έκθεση/οργάνωση ιδεών κλπ θα πρέπει να προσπαθήσει πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Μάλιστα.. (btw, Revekka, θυμαμαι πιο παλια σε είχα ρωσησει για το LSE κατι πραγματακια.. :D)

Ναί, με το μέσος εννοώ στα Αγγλικά.. Βασικά η περιπτωσή μου ειναι "περίεργη".. στο προφ του καμπριτζ τα πηγα και καλά "exceptional' στις δυο εκθέσεις και στο use of eng και στο listening λίγο πιο κάτω, ενώ στα προφορικά όχι απλά borderline fail.. WEAK..! και στο reading κοντά βορδερλινε.. Θέλω να πω πως οι επιδώσεις μου είναι αρκετα.. των άκρων (!?!?)

αλλά και γενικά, σε όσους πάνε για οικονομικα και άλλα σχετικά, τα Μαθηματικά είναι πολύ διαφορετικά σε σχέση με αυτά των ελλ. πανεπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι ναι, κάτι θυμάμαι!

Κοίτα, μιλώντας για Αγγλία πάντα (δεν μπορώ να ξέρω γενικά για τα αγγλόφωνα σε άλλες χώρες), πρέπει σίγουρα να βελτιώσεις το προφορικό σου (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) γιατί θα έχεις και παρουσιάσεις, και σεμινάρια και πολλά πράγματα προφορικά. Reading επίσης, γιατί θα πρέπει να διαβάζεις μόνο στα αγγλικά και να κατανοείς στο 100% αυτό που διαβάζεις..

Τα μαθηματικά είναι παντού ίδια, άλλωστε χρησιμοποιούν και αρκετή ελληνική ορολογία (πχ στατιστική). Οι επεξηγήσεις είναι διαφορετικές, και είναι δυσκολάκι ομολογώ να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι στα αγγλικά στα μαθηματικά. Αλλά όλα συνηθίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
όντως..
βασικά δεν ξέρω και κατα πόσο, ειδικά στο reading, οποιοδήποτε πιστοποιητικό μπορει να δείξει τι δυνατότητες έχει ο καθένας..
στο ρεαδινγ του μισιγκαν, και στα προφορικα του είχα Honors pass.. (πέρασαν 2 χόνια όμως..)
μου φένεται πως θα ψάξω στο νετ για κανεναν απο Αγγλία να κάνουμε καμια συνομιλία με skype (αν και μου φένεται γελοίο..)
απλά έχω γνωστούς που πήγαν έξω, πχ Σλοβακια για φαρμακευτικη και σχετικα, που πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνουν, έχωντας πάρει μόνο ένα πιστοποιητικο, το οποίο ίσα που πέρασαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top