Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Φυσικη....Και σκεφτομουν να δωσω εξετασεις σαν private candidate στο βρετανικο συμβουλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna6

Νεοφερμένος

Η joanna6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι γίνεται στο Βρετανικό Συμβούλιο αλλά πρέπει να δώσεις και άλλα 2 αν θέλεις undergraduate course και πρέπει να τα διδαχθείς πρώτα γιατί δεν έχουν καμιά σχέση με το ενιαίο λύκειο, δηλαδή θέλει ένα χρόνο προετοιμασία!

Εγώ ενδιαφέρομαι για Bachelor...Όχι δε συμβιβάζομαι....

Είμαι 99% σίγουρη ότι το ETH Zurich δεν έχει δίδακτρα όπως όλα τα πανεπιστήμια της Ελβετίας! Απλώς πληρώνεις ένα ποσό (περίπου 1000 ευρώ το χρόνο) για κάποια έξοδα που σου καλύπτει το πανεπιστήμιο! Είναι top και δεν είναι δύσκολο να μπεις άμα είσαι λίγο καλός! Αν δεν ξέρεις γερμανικά και ξέρεις γαλλικά ψάξε και το EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), δεύτερο καλύτερο πολυτεχνείο της Ευρώπης, πάλι στην Ελβετία και σε γαλλόφωνη περιοχή! Έχω έναν φίλο που σπουδάζει εκεί, μπήκε με βαθμούς λυκείου και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ναι γίνεται στο Βρετανικό Συμβούλιο αλλά πρέπει να δώσεις και άλλα 2 αν θέλεις undergraduate course και πρέπει να τα διδαχθείς πρώτα γιατί δεν έχουν καμιά σχέση με το ενιαίο λύκειο, δηλαδή θέλει ένα χρόνο προετοιμασία!

Νομιζω οτι χρειαζονται 2 χρονια προετοιμασια αλλα γινεται και σε εναν χρονο. Σκεφτομαι να δωσω Physics,Chemistry,Maths, Further Maths,Maths(additional), Biology. Και ισως ενα ακομα που δεν εχω αποφασισει. Και κανενα IGSCE ισως, μιας και δεν θελω να δωσω το απολυτηριο μου ως στοιχειο γιατι ειναι αρκετα χαμηλοι οι βαθμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι γίνεται στο Βρετανικό Συμβούλιο αλλά πρέπει να δώσεις και άλλα 2 αν θέλεις undergraduate course και πρέπει να τα διδαχθείς πρώτα γιατί δεν έχουν καμιά σχέση με το ενιαίο λύκειο, δηλαδή θέλει ένα χρόνο προετοιμασία!



Είμαι 99% σίγουρη ότι το ETH Zurich δεν έχει δίδακτρα όπως όλα τα πανεπιστήμια της Ελβετίας! Απλώς πληρώνεις ένα ποσό (περίπου 1000 ευρώ το χρόνο) για κάποια έξοδα που σου καλύπτει το πανεπιστήμιο! Είναι top και δεν είναι δύσκολο να μπεις άμα είσαι λίγο καλός! Αν δεν ξέρεις γερμανικά και ξέρεις γαλλικά ψάξε και το EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), δεύτερο καλύτερο πολυτεχνείο της Ευρώπης, πάλι στην Ελβετία και σε γαλλόφωνη περιοχή! Έχω έναν φίλο που σπουδάζει εκεί, μπήκε με βαθμούς λυκείου και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος!!

Στο ETHZ ισχύουν πολύ αυστηρά κριτήρια εισαγωγής. Συμφοιτητης μου με βαθμό αποφοίτησης μεταξύ 8 και 8,5 δεν έγινε δεκτός αλλά κάποιος άλλος με βαθμό κοντά στο 9 εισήχθη και με υποτροφία. Μην ξεχνάς οτι η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοιτων πολυτεχνειου που κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ανεξαρτήτως βαθμού, το κάνουν στην Μ. Βρετανία. Τα διδακτρα έχουν λίγη σημασία μπροστά στο γεγονός οτι η Ελβετία είναι πανάκριβη χώρα και μόνο εισοδήματα γονιών που στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία τύπου Κολλέγιο αθηνων,,, ψυχικου αμερικανικο, αρσακειο, τοσιτσειο μπορούν να ικανοποιησουν τα εξοδα διαβιωσης. Αν δεν ήταν έτσι, πολλοί Έλληνες απόφοιτοι θα πήγαιναν στην Ελβετία. Στη Λοζαννη το επίπεδο δεν είναι τόσο καλό όσο στην École Polytechnique του παρισίου ή στο πολυτεχνείο του Μοναχου. Εκεί κυρίως πηγαινουν οι αποφοιτοι bachelor γαλλοφωνοι καναδοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna6

Νεοφερμένος

Η joanna6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Νομιζω οτι χρειαζονται 2 χρονια προετοιμασια αλλα γινεται και σε εναν χρονο. Σκεφτομαι να δωσω Physics,Chemistry,Maths, Further Maths,Maths(additional), Biology. Και ισως ενα ακομα που δεν εχω αποφασισει. Και κανενα IGSCE ισως, μιας και δεν θελω να δωσω το απολυτηριο μου ως στοιχειο γιατι ειναι αρκετα χαμηλοι οι βαθμοι.

Να σε ρωτήσω κάτι... έχεις δει καθολου την ύλη και το επίπεδο των μαθημάτων που θέλεις να δώσεις? Είναι παρά πολλά !! Αν δεν θέλεις πανεπιστήμια όπως Imperial, Cambridge κ.λπ. κανε ενα foundation απλο να τελειωνεις, γιατι αν θελεις τετοια πανεπιστημια κανε 3-4 μαθηματα και παρε Α*Α*Α - Α*ΑΑ να μπεις. Είναι καλυτερα να εχεις λιγοτερα μαθηματα με Α* και Α παρα πολλα και καποια Β ! Γιατί πιστεψε με αν κανεις ολα αυτα τα Α-Levels και δεν έχεις συνηθίσει να διαβάζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα εχεις πολλά Β και C και είναι κρίμα !!

Στο ETHZ ισχύουν πολύ αυστηρά κριτήρια εισαγωγής. Συμφοιτητης μου με βαθμό αποφοίτησης μεταξύ 8 και 8,5 δεν έγινε δεκτός αλλά κάποιος άλλος με βαθμό κοντά στο 9 εισήχθη και με υποτροφία. Μην ξεχνάς οτι η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοιτων πολυτεχνειου που κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ανεξαρτήτως βαθμού, το κάνουν στην Μ. Βρετανία. Τα διδακτρα έχουν λίγη σημασία μπροστά στο γεγονός οτι η Ελβετία είναι πανάκριβη χώρα και μόνο εισοδήματα γονιών που στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία τύπου Κολλέγιο αθηνων,,, ψυχικου αμερικανικο, αρσακειο, τοσιτσειο μπορούν να ικανοποιησουν τα εξοδα διαβιωσης. Αν δεν ήταν έτσι, πολλοί Έλληνες απόφοιτοι θα πήγαιναν στην Ελβετία. Στη Λοζαννη το επίπεδο δεν είναι τόσο καλό όσο στην École Polytechnique του παρισίου ή στο πολυτεχνείο του Μοναχου. Εκεί κυρίως πηγαινουν οι αποφοιτοι bachelor γαλλοφωνοι καναδοί.
Anyway το αν κάποιος μπορεί να πάει στο εξωτερικό ή όχι από οικονομική άποψη είναι δικό του θέμα, δεν είμαι εδώ για να του πω εγώ πόσο ακριβά είναι ή όχι. Εγώ απλα είπα τι ξέρω για αυτο που ρωτησε! Επιπλέον, ειμαι υπέρ στο να εχει κάποιους υψηλούς στόχους και θεωρώ πως η εκπαίδευση ειναι ισως απο τα λιγα πράγματα που αξιζει να "επενδύσει" καποιος ! Μπορει να σου κοστίσει κατι παραπάνω ομως στο μέλλων θα εχεις καλύτερες απολαβές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι... έχεις δει καθολου την ύλη και το επίπεδο των μαθημάτων που θέλεις να δώσεις? Είναι παρά πολλά !! Αν δεν θέλεις πανεπιστήμια όπως Imperial, Cambridge κ.λπ. κανε ενα foundation απλο να τελειωνεις, γιατι αν θελεις τετοια πανεπιστημια κανε 3-4 μαθηματα και παρε Α*Α*Α - Α*ΑΑ να μπεις. Είναι καλυτερα να εχεις λιγοτερα μαθηματα με Α* και Α παρα πολλα και καποια Β ! Γιατί πιστεψε με αν κανεις ολα αυτα τα Α-Levels και δεν έχεις συνηθίσει να διαβάζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα εχεις πολλά Β και C και είναι κρίμα !!

Εχω δει την υλη και πες με τρελο αλλα μου φανηκαν ευκολα. Στοχος μου ειναι το Cambridge, που ακομα πιο τρελο. Και εκει που θα τρελαθεις τελειως ειναι οταν σου πω οτι σκοπευω να δωσω τα περισσοτερα με self-study εκτος απο μαθηματικα γιατι χρειαζομαι ενα reference απο καποιον καθηγητη.

Τι να πω...Ειμαι ενας τρελος που κυνηγαει ενα ονειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLena danZa

Νεοφερμένος

Η eLena danZa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ε παιδια επειδη δεν καταλαβα μπωρειτε να μου πειτε τη χρειαζεται για προπτυχιακο στην αυστραλια????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna6

Νεοφερμένος

Η joanna6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κοίτα Mathematics είναι όντως εύκολα, Further Mathematics το πρώτο μισό ναι το άλλο έχει κάποιες δυσκολίες! Φυσική εντάξει εφόσον θέλεις να σπουδασεις φυσική θα έχεις μια εξοικιωση αλλά Βιολογία και Χημεία δεν σου χρειάζονται και τα δυο, είναι κρίμα να χάσεις βαθμούς! Και συγκεκριμένα για το Cambridge (επειση το ήθελα και εγώ αλλά άλλαξα γνώμη γιατί θέλω μονό Λονδίνο) άμα εχεις 3 μαθήματα με Α*ΑΑ και ένα καλό personal statment (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!) να ξέρεις θα σε παρει για interview 100%, και εκει ειναι που αρχιζουν τα δυσκολα !! Οποτε κανε 3 και αμα σου περισσευει χρονος κανε 4ο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κοίτα Mathematics είναι όντως εύκολα, Further Mathematics το πρώτο μισό ναι το άλλο έχει κάποιες δυσκολίες! Φυσική εντάξει εφόσον θέλεις να σπουδασεις φυσική θα έχεις μια εξοικιωση αλλά Βιολογία και Χημεία δεν σου χρειάζονται και τα δυο, είναι κρίμα να χάσεις βαθμούς! Και συγκεκριμένα για το Cambridge (επειση το ήθελα και εγώ αλλά άλλαξα γνώμη γιατί θέλω μονό Λονδίνο) άμα εχεις 3 μαθήματα με Α*ΑΑ και ένα καλό personal statment (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!) να ξέρεις θα σε παρει για interview 100%, και εκει ειναι που αρχιζουν τα δυσκολα !! Οποτε κανε 3 και αμα σου περισσευει χρονος κανε 4ο!

Το Cambridge δέχεται και απολυτίριο χωρίς A-Levels, τους έστειλα mail και το κάθε κολλέγιο μου είπαι τα εξής:
Kings College: 19 overall
Churchill College: 19.5 overall and 19.5 in two relevant subjects (for Classics they were required in Ancient Greek and History)
Christ's College: Apolytirion +2 A levels
Downing College:19 overall
Homerton College: 19 overall + AA* in A levels
Fitzwilliam College:19.5 overall and 19.5 in two relevant subjects
Selwyn College: 19 overall
St John's College:19.5/20 in the three most relevant subjects +(protimoun kai 2 A levels)
Queens' College:19 overall and 19 in two relevant subjects
Trinity College:19.5 overall
Emmanuel College:19.5 overall and 2 or more A-levels at grade A
Corpus Christi College: 19 or 19.5
Robinson College:19.6 overall and 19.7

Ολα ενοείται οτι ζητάνε Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ielts ,toefel ,cpe)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

monogramma

Νεοφερμένος

Η monogramma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά,

ξέρει κάποιος πού μπορώ να μεταφράσω το πτυχιο μου και διάφορες βεβαιώσεις που χρειάζομαι για να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακο του εξωτερικού στην Αθήνα?
Κοίταξα στο Υπουργειο εξωτερικών και κοστίζει 8 ευρώ η σελίδα και 12 ευρώ αν χρειαζομαι τη μετάφραση σύντομα. Λίγο ακριβά δεν είναι? Πού μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό αλλά έγκυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν έκανα εγώ τα χαρτιά μου, ήθελαν επίσημο φορέα του κράτους ή το Βρετανικό να κάνει την μετάφραση. Δεν ρωτάς στο πανεπιστήμιο μήπως δέχονται από δικηγόρο; Αν είναι δικός σου ο δικηγόρος ή φίλος σου, μπορεί να το κάνει και τσάμπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδια υπαρχει περιπτωση να εχει κανενας κανενα βιβλιο ielts το οποιο δεν χρειαζεται καθως εχει δωσει το πτυχιο ;;

ευχαριστω

τα εξοδα αποστολης... εννοειται δικα μου! :)


(εννοειται οτι οποιος δε θελει να μου το χαρισει.. μπορω να του προσφερω περαν των εξοδων αποστολης και καποιο μικρο αντιτιμο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι.νομικα γινεται καποιος να ειναι φοιτητης σε δυο χωρες ταυτοχρονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι.νομικα γινεται καποιος να ειναι φοιτητης σε δυο χωρες ταυτοχρονα?
Ναι (με επιφύλαξη). Η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει να φοιτείς ταυτόχρονα σε δύο ελληνικά προπτυχιακά τμήματα. Όλα τα άλλα τα επιτρέπει.

Λογικά δεν θα υπάρχει κώλυμα ούτε με την νομοθεσία της χώρας όπου θες να φοιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ναι (με επιφύλαξη). Η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει να φοιτείς ταυτόχρονα σε δύο ελληνικά προπτυχιακά τμήματα. Όλα τα άλλα τα επιτρέπει.

Λογικά δεν θα υπάρχει κώλυμα ούτε με την νομοθεσία της χώρας όπου θες να φοιτήσεις.
βασικα για γαλλια σκεφτομαι αν γινω δεκτος απλως,θα ηθελα να μαθω αν θα εχω δικαιωματα φοιτησης και εδω αν παω γαλλια.σε ευχαριστω για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ενδοιαφερομαι κι εγω για σπουδες στο εξωτερικο για electrical/electronic engineering συγκεκριμενα.Με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι το μονο πανεπιστημιο που εχει δωρεαν τα διδακτρα για τους ευρωπαιους πολιτες και επισης δινονται ευκαιριες για υποτροφιες(financial aid for living conditions) ειναι αυτο στην Δανια.
Εχει μηπως καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο πανεπηστιμιο?Μηπως ξερει κανεις τα απαιτουμενα qualifications που πρεπει να εχει καποιος για να σπουδασει εκει?
Γενικα με ενδοιαφερουν σπουδες βορεια,ωστοσο μιας και δεν το επιτρεπουν τα οικονομικα μου θα ηθελα να εχει το εν λογω ιδρυμα και αιτησεις για οικονομικη υποστηριξη.Οποτε αν γνωριζει καποιος καποιο αλλο ινστιτουτο ας δωσει ενα λινκ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση.Οσοι εχετε παει για σπουδες στο εξωτερικο,δουλευετε κιολας ή εχετε καβατζα απο τους συγγενεις σας;

Υ.Γ eluveitie93 γιατι δεν κοιτας και για γερμανια,σουηδια; Εχουν διδακτρα αλλα ειναι πολυ χαμηλα.Μεχρι 1000 ευρω το χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Thanks για την συμβουλη Μανο αλλα αμα ειχα τα λεφτα δεν θα το συζηταγα Γερμανια θα πηγαινα για μηχανικος.Απλα ψαχνω μηπως βρω καποιο πανεπηστιμιο που να μην θελει διδακτρα και να προσφερει financial aid μπας και κερδισω καποιο scholarship:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Thanks για την συμβουλη Μανο αλλα αμα ειχα τα λεφτα δεν θα το συζηταγα Γερμανια θα πηγαινα για μηχανικος.Απλα ψαχνω μηπως βρω καποιο πανεπηστιμιο που να μην θελει διδακτρα και να προσφερει financial aid μπας και κερδισω καποιο scholarship:P

Τα πανεπιστήμια στη Σκωτία βγαίνουν δωρεάν,μιάς και τα δίδακτρα πληρώνονται από το SAAS,με την προϋπόθεση να είσαι ευρωπαίος πολίτης.
Επίσης δωρεάν είναι οι σπουδές στην Τσεχία [προς το παρόν,μιάς και ακούγονται διάφορα για εισαγωγή διδάκτρων :/:],αν ξέρεις την γλώσσα. Αλλά βγαίνουν αρκετά χρήματα για την εκμάθησή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 512125

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει εξεταστικό κέντρο για A levels στη Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top