Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να είναι κανείς εγγεγραμμένος σε δύο πανεπιστήμια. Δηλαδή και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

littlechristina

Νεοφερμένος

Η littlechristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. :) Είμαι καινούργια στο forum και ξέρω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που έχω.:/:
Είμαι απόφοιτη Λυκείου, στις πανελλαδικές δεν τα πήγα πολύ καλά και δεν πέρασα εκεί που επιθυμούσα (Αγγλική Φιλολογία) και το σκέφτομαι να δώσω ξανά του χρόνου αλλα όμως δεν μπορώ ξανά τα ίδια για άλλον έναν χρόνο-όλο αυτό το μαρτύριο με τις εξετάσεις και επίσης άμα δεν περάσω και χάσω άλλον έναν χρόνο :eek: με τίποτα...(όπως καταλάβατε το θέλω πολύ αυτό). Σκέφτηκα λοιπόν να αφιερώσω αυτόν τον χρόνο στην απόκτηση του "proficiency" καθώς είναι το μονο πτυχίο που μου λείπει για να ολοκληρώσω και να πιστοποιήσω τις γνώσεις μου στην αγγλική γλώσσα.Θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό και συγκεκριμένα σκεφτόμουν την Ιταλία,καθώς έχω πάει και έχω μαγευτεί από αυτήν την χώρα και συγκεκριμένα από την πρωτεύουσα(Rome).Θα ήθελα να σπουδάσω εκεί Αγγλική Φιλολογία σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο αντί για εδώ. Αλλα το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω ποια πανεπιστήμια δέχονται σπουδαστές από την ευρώπη γιατί τα περισσότερα δέχονται από USA και UK :hmm:Θα ήθελα ένα καλό Πανεπιστήμιο που να πληροί όλες τις κατάλληλες προδιαγραφές. Επιπλέον παράλληλα με το "proficiency" σκέφτηκα να κάνω κάποια ιδιαιτερα έτσι ώστε να μάθω κάποια ιταλικά για να μπορέσω να επικοινωνώ και να συνεννοούμαι καλύτερα.Και θα ήθελα την βοήθεια σας πως βλέπετε αυτήν την ιδέα; θα μπορούσα να "ανταπεξέλθω"; Και ακόμα υπάρχουν τέτοια πανεπιστήμια στην Ιταλία; θα μπορούσα να τα καταφέρω; Ευχαριστώ πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι ειδημων στο θεμα ξερω οτι η Δανια εχει αρκετα καλα πανεπηστημια και μαλιστα δεχεται δωρεαν ευρωπαιους φοιτητες μιας και τα εξοδα του πανεπηστιμιου εκει τα πληρωνει ολα το κρατος...Μην σε παρω ομως και στο λαιμο μου ψαξτω γιατι ειχα μπει εγω αν θυμαμαι καλα στο σιτε του πανεπηστιμιου της Κοπενχαγης και ειχα δει οτι χρειαζεται απολυτιριο λυκειου για τους Ελληνες και καλο βαθμο στα αγγλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεία σας. Έψαχνα πρόσφατα τα κριτήρια εισαγωγής σε πανεπιστήμια της Αγγλίας σε προπτυχιακό επίπεδο και είδα ότι πολλές σχολές απαιτούν Α-LEVELS, GSE και διάφορες τέτοιες εξετάσεις για να γίνεις δεκτός. Εγώ έχω πτυχίο ΑΕΙ και ψάχνομαι για ένα δεύτερο πτυχίο σε άλλο αντικείμενο, αφού το αντικείμενο που έχω σπουδάσει δε μου αρέσει τελικά και ήταν μια λάθος επιλογή. Δεδομένου ότι έχω ένα πτυχίο θα ισχύουν και για μένα τα ίδια κριτήρια εισαγωγής? αυτά που ισχύουν και για απόφοιτους λυκείου? Η αφού έχω ένα πτυχίο δε χρειάζονται οι παραπάνω εξετάσεις? Στις σελίδες των πανεπιστημίων δεν έχουν τις πληροφορίες που θέλω. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω στο θέμα, οτιδήποτε θα μου φανεί χρήσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω αν κανενας ξερει αν τα πανεπιστιμια του εξωτερικου ζητανε τους βαθμους των πανελληνιων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω αν κανενας ξερει αν τα πανεπιστιμια του εξωτερικου ζητανε τους βαθμους των πανελληνιων;
Εξαρτάται απ' το πανεπιστήμιο λογικά,αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που τους ζητάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειναι πολλα που ζητανε GCE A-Levels γινεται μηπως αντι να δωσεις αυτα απλα να γραψεις τους αντιστοιχους βαθμους στις πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα βιβλια που κανεις στο πανεπιστημιο του εξωτερικου ειναι παντα στη γλωσσα της χωρας στην οποια σπουδαζεις ή μπορει να ειναι και στην γλωσσα σου στην προκειμενη περιπτωση τα ελληνικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα βιβλια που κανεις στο πανεπιστημιο του εξωτερικου ειναι παντα στη γλωσσα της χωρας στην οποια σπουδαζεις ή μπορει να ειναι και στην γλωσσα σου στην προκειμενη περιπτωση τα ελληνικα;

:D γλώσσα που σπουδάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν παίζει στο εξωτερικό να έχεις βιβλία στα ελληνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Στα πανεπιστημια του εξωτερικου ποιο ειναι το αριστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα βιβλια που κανεις στο πανεπιστημιο του εξωτερικου ειναι παντα στη γλωσσα της χωρας στην οποια σπουδαζεις ή μπορει να ειναι και στην γλωσσα σου στην προκειμενη περιπτωση τα ελληνικα;
Μα ποιος σου 'πε ότι δίνουν βιβλία στα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Εσύ τα αγοράζεις.
Σου προτείνουν βιβλίο στη γλώσσα που σπουδάζεις ή στην Αγγλική. Από εκεί και πέρα, αν είναι γνωστό, ενδέχεται να έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά.

Εγώ ωστόσο προτιμώ της ξενόγλωσσες εκδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σωστός. Είναι καλύτερα πάντως να τα αγοράζεις στα αγγλικά. Οι ελληνικές μεταφράσεις δεν είναι πάντα ότι καλύτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω αν κανενας ξερει αν τα πανεπιστιμια του εξωτερικου ζητανε τους βαθμους των πανελληνιων;

Για την Αγγλία ισχύουν τα εξής σε γενικές γραμμές, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τις δικές τους εξετάσεις, τα A-level:
1. Έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε 5 το πολύ τμήματα πανεπιστημίων. Οι αιτήσεις γίνονται από πολύ νωρίς.
Αν επιλέξεις ένα τμήμα από Κέμπριτζ ή Οξφόρδη (Μόνο ένα επιτρέπεται) οι αιτήσεις και στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Οκτωβρίου ή Νοεμβρίου (δε θυμάμαι). Αν δεν επιλέξεις κανένα από τα δύο οι αιτήσεις στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.
2. Στέλνεις μέσω ενός οργανισμού (UCAS) ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Απολυτήριο Γυμνασίου, βαθμοί 1ης και 2ας Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς π.χ. Μαθηματική Εταιρεία, SAT για τα Αμερικάνικα Πανεπιστήμια και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις επιδόσεις σου σα μαθητή).
3. Σου απαντούν μέσω UCAS αν σε δέχονται ή όχι. Όποια σε δεχτούν, σου βάζουν προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τους βαθμούς των πανελληνίων. Συνήθως τα 2 μαθήματα κατεύθυνσης και το απολυτήριο.
4. Ζητάνε οι βαθμοί στις εξετάσεις Γλώσσας (IELTS ή TOEFL συνήθως) να είναι πάνω από κάποιο όριο.
5. Άν σε κάνουν δεκτό περισσότερα από 2 τμήματα Πανεπιστημίων υποχρεούσαι να επιλέξεις 2 από αυτά, δίνοντας σε ένα προτεραιότητα.
6. Αν πετύχεις τις προϋποθέσεις του 1ου γίνεσαι δεκτός σ΄αυτό. Αν είσαι μακριά δεν γίνεσαι δεκτός. Αν έχεις πλησιάσει πολύ ίσως γίνεις δεκτός. Το 2ο Πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωμένο να σε πάρει, ακόμα και αν πιάσεις τις δικές του προϋποθέσεις διότι δίνει προτεραιότητα στις δικές του πρώτες επιλογές.
Όλα τα παραπάνω για τις προϋποθέσεις ισχύουν και για τους Άγγλους, σε σχέση με τις δικές τους εξετάσεις.
7. Αν τελικά δε γίνεις δεκτός, υπάρχει και η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται κενές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, αλλά βεβαίως δεν μπορεί να περιμένει κάποιος ότι θα μπεί σε κάποιο κορυφαίο Πανεπιστήμιο.
Ελπίζω να βοήθησα, τουλάχιστον για τα Αγγλικά Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Σχετικα περιπου τις βαθμους ζητανε στο απολυτηριο αλλα και στα μαθηματα κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Σχετικα τι βαθμο ζητανε στο απολυτηριο αλλα και στα μαθηματα κατευθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Σχετικα τι βαθμο ζητανε στο απολυτηριο αλλα και στα μαθηματα κατευθυνσης;

Κάθε Πανεπιστήμιο και τμήμα θέτει τους δικούς του όρους. Από μένα, και τα 5 Πανεπιστήμια που με έκαναν κατ' αρχάς δεκτό, ζήτησαν βαθμούς πάνω από 19 (Μαθηματικά, Φυσική, Απολυτήριο). Σίγουρα όμως υπάρχουν Πανεπιστήμια που έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις. Ανάλογες είναι και οι απαιτήσεις για να γίνεις δεκτός υπό προϋποθέσεις. Δεν είναι λογικό να κάνεις αίτηση σε κορυφαία Πανεπιστήμια χωρίς να έχεις το ανάλογο βιογραφικό μέχρι τότε. Απλά θα σε απορρίψουν.
Συμπέρασμα: Για να στοχεύσεις σε κορυφαία Πανεπιστήμια χρειάζεται προσπάθεια τουλάχιστον 2-3 χρόνων στο σχολείο. Επίσης βοηθάνε πολύ και άλλες δραστηριότητες όπως ανέφερα σε προηγούμενο σημείωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna6

Νεοφερμένος

Η joanna6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ειναι πολλα που ζητανε GCE A-Levels γινεται μηπως αντι να δωσεις αυτα απλα να γραψεις τους αντιστοιχους βαθμους στις πανελληνιες?

Αν θέλεις να πας σε καλό πανεπιστήμιο κάνε A-Levels, trust me ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που εν τέλει δεν πρόκειται να πάρουν κάποιον με ελληνικό απολυτήριο, έχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους με 5-6 A-Levels και τρελόυς βαθμούς A*A*AAA και τέτοια, δεν θα κοιάξουν καν την αίτηση σου !! Άρχισα ήδη gce's και ξέρω τι σου λέω!! Τι course θελεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Κάθε Πανεπιστήμιο και τμήμα θέτει τους δικούς του όρους. Από μένα, και τα 5 Πανεπιστήμια που με έκαναν κατ' αρχάς δεκτό, ζήτησαν βαθμούς πάνω από 19 (Μαθηματικά, Φυσική, Απολυτήριο). Σίγουρα όμως υπάρχουν Πανεπιστήμια που έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις. Ανάλογες είναι και οι απαιτήσεις για να γίνεις δεκτός υπό προϋποθέσεις. Δεν είναι λογικό να κάνεις αίτηση σε κορυφαία Πανεπιστήμια χωρίς να έχεις το ανάλογο βιογραφικό μέχρι τότε. Απλά θα σε απορρίψουν.
Συμπέρασμα: Για να στοχεύσεις σε κορυφαία Πανεπιστήμια χρειάζεται προσπάθεια τουλάχιστον 2-3 χρόνων στο σχολείο. Επίσης βοηθάνε πολύ και άλλες δραστηριότητες όπως ανέφερα σε προηγούμενο σημείωμα.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου. Και για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο περιπου τι βαθμο πτυχιου ζητανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fernando_torres

Νεοφερμένος

Ο fernando_torres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπηκα σημερα στο forum μετα απο πολυ καιρο και καθως κοιτουσα το thread αυτο σε θυμηθηκα! Και λεω κατσε να δουμε το παιδι αυτο που διεπρεπε παγκοσμιως πως τα παει..
ρε φιλε μας ειχες υπερεγκωμιασει τις επιτυχιες σου και τελικα εβγαλες 17.200 στις πανελληνιες? Τελικα οπου ακους πολλα κερασια κρατα κ μικρο καλαθι...ε??

οσον αφορα στο θεμα τωρα, σκεφτομουν μηπως καναμε μια λιστα με πανεπιστημια/γνωστικα αντικειμενα κ τι ζητανε περιπου, αν δηλαδη ο καθενας μας ελεγε την εμπειρια του, ισως βοηθουσε οσους ψαχνουν.
Αν κανεις εχει εμπειρια απο αιτησεις για διδακτορικα στην Αγγλια (θεωρητικες επιστημες κατα προτιμηση) θα χαρω να ακουσω. Αν παλι κανεις ενδιαφερεται για αιτησεις για master μπορω να βοηθησω. Συγκεκριμενα ξερω εκ των εσω για Oxford, Cambridge, UCL, Kings College London και Birmingham

Φέτος αποφοιτώ από τη ΣΗΜΜΥ ΕΜΠ και με ενδιαφέρει πολύ ένα MΡhil που υπαρχει στο Cambridge (συνδυαστικό Management και Industrial Engineering). Ηθελα να σε ρωτησω πόσο εύκολο είναι να με δεχθουν με βαθμο πτυχιου περι του 8.. Επισης, επειδη γραφεις οτι ξερεις εκ των εσω, ποια colleges του Cambridge να προτιμήσω να δηλωσω στην αίτησή μου;
Ως επομενες επιλογες έχω στο μυαλό μου ως LSE και Edinburgh - αν έχεις κάποια άποψη και για αυτά , θα με βοηθούσες πολύ.
Ευχαριστώ για το χρονο σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top