Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Άρα τα SAT δεν τα αποφεύγω... :p Ήξερα βέβαια ότι είναι απαραίτητα, αλλά με τόσες διαφορετικές πληροφορίες ψιλομπερδεύτηκα... Όσο για τις εξωσχολικές δραστηριότητες και τις διακρίσεις, έχω μπόλικους άσσους στο μανίκι μου... Τώρα, το μόνο που μένει, κρατάω ψηλούς βαθμούς και περιμένω να περάσουν τα χρόνια... :p

Για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια τα SAT τα αποφεύγεις μόνο εάν είσαι από περιοχές της γης όπου δεν μπορείς να τα δώσεις (κάποιες χώρες της Ασίας, Μέση Ανατολή, κλπ) είναι δηλαδή "αναγκαίο κακό" για εσένα. Καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα το διάβασμα για αυτά (αν και είναι λίγο νωρίς) ώστε να εξοικειωθείς. Αν θέλεις βοήθεια για τα SAT στείλε μου πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PrometheusOmega

Νεοφερμένος

Ο PrometheusOmega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα.Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος πήγα με τους γονείς μου Βουλγαρία συγκεκρημένα στη Σόφια για να κάνω εγγραφή στο Πανεπηστήμιο(Άγιος Κλιμέντιος) έχοντας όλα τα χαρτιά μου έτοιμα.Όταν πήγα στο γραφείο που είναι υπεύθηνη για τις εγγραφές της είπα ότι θέλω να γραφτώ στο στήμα της Νομικής.Εκείνη με κοίταξε παράξενα και στη συνέχεια μου είπε ότι να σπουδάσω νομική στη Βουλγαρία είναι πολύ δύσκολο γιατί πρέπει να διαβάσω όλη τη Βουλγάρικη ιστορία και λογοτεχνία(στα Βουλγάρικα εννοήτε) και να δώσω ένα είδος εξετάσεων κάτι σαν Πανελλήνιες όπου πρέπει να γραψω πολύ καλά για να με δεχτούν.Εγώ ήξερα πως το πρώτο έτος μαθαίνεις την Βουλγάρικη και δίνεις εξετάσεις πάνω στη γλώσσα για να αρχήσεις να σπουδάσεις αυτό που θέλεις.Δηλαδή άμα επιλέξω παιδαγωγικά θα δώσω άλλο είδος εξετάσεων???Να πω ότι μου ζήτησε και 3000 ευρώ για εγγραφή.Τι είναι αυτό τώρα?Εγώ ήξερα ότι απο φέτος δεν θα ζητάνε πια λεφτά για το πανεπηστήμιο απο τους ξένους.

Ρε παιδιά κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλησπερα.Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος πήγα με τους γονείς μου Βουλγαρία συγκεκρημένα στη Σόφια για να κάνω εγγραφή στο Πανεπηστήμιο(Άγιος Κλιμέντιος) έχοντας όλα τα χαρτιά μου έτοιμα.Όταν πήγα στο γραφείο που είναι υπεύθηνη για τις εγγραφές της είπα ότι θέλω να γραφτώ στο στήμα της Νομικής.Εκείνη με κοίταξε παράξενα και στη συνέχεια μου είπε ότι να σπουδάσω νομική στη Βουλγαρία είναι πολύ δύσκολο γιατί πρέπει να διαβάσω όλη τη Βουλγάρικη ιστορία και λογοτεχνία(στα Βουλγάρικα εννοήτε) και να δώσω ένα είδος εξετάσεων κάτι σαν Πανελλήνιες όπου πρέπει να γραψω πολύ καλά για να με δεχτούν.Εγώ ήξερα πως το πρώτο έτος μαθαίνεις την Βουλγάρικη και δίνεις εξετάσεις πάνω στη γλώσσα για να αρχήσεις να σπουδάσεις αυτό που θέλεις.Δηλαδή άμα επιλέξω παιδαγωγικά θα δώσω άλλο είδος εξετάσεων???Να πω ότι μου ζήτησε και 3000 ευρώ για εγγραφή.Τι είναι αυτό τώρα?Εγώ ήξερα ότι απο φέτος δεν θα ζητάνε πια λεφτά για το πανεπηστήμιο απο τους ξένους.

Ρε παιδιά κανείς?
Κοιτα και εγω σκεφτομαι να παω σε αυτο το πανεπηστημιο ή στο Εθνικης και παγκοσμιας οικονομιας μιας και θελω οικονομικα.
Γιατι δεν κοιτας λιγο στο https://www.globaledu.gr ή στο https://www.universal.edu.gr/ για να δεις και μονους σχολες και τμηματα...Οσο για εξετασεις εγω γνωριζω μονο οτι θα κανεις ενα τεστ καπως σαν λογικης,δηλαδη να λυσεις ενα συστημα 2χ2 και διαφορες ερωτησεις για να δουνε αν εισαι λογικος.Για τα χρηματα,θα πρεπει οι γονεις σου να δηλωσουν πως θα σε στελνουν λεφτα καθε μηνα και πως θα πληρωνουν το πανεπηστημιο καθε χρονο γιατι αλλιως δεν σε δεχονται(ολα αυτα για τα αγγλικα τμηματα στην Βουλγαρια...)Αν θες να πας σε τμημα με βουλγαρικα δεν θα χρειαζεται να πληρωνεις και καθολου αλλα θα χρειαστεις να μαθεις την γλωσσα πρωτα.
Αν εχεις ερωτησεις πανω στο θεμα στειλε μου ενα πμ γιατι δεν βλεπω συχνα πολλα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvia_prof

Νεοφερμένος

Η silvia_prof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά θέλω να ρωτήσω???

ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΒΑΘΜΟς ΤΗς ΠΤΥΧΙΑΚΗς ΕΡΓΑΣΙΑς ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και συγκεκριμένα στην Σουηδία ή μετράει μόνο το γεγονός ότι έχεις κάνει πτυχιακή.
Πήρα πολύ χαμηλό βαθμό στην πτυχιακή (7). Και μου έχει ρίξει τον μέσο όρο. Μπορώ να ορκιστώ το καλοκαίρι με μέσο όρο 7.30. ή να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβρη με σκοπό να δηλώσω και άλλα μαθήματα και να ανεβάσω τον βαθμό μου.

θέλβ να κάνω μεταπτυχιακό στην Σουηδία (Lund, Uppsala), κάποιος που να έχει κάνει τα χαρτιά του για εκεί μήπως γνωρίζει ή και γενικά - ξέρετε κατά πόσο μετράει ο βαθμός της πτυχιακής εργασίας?

Σας ευχαριστώ

ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Συγγνώμη: Το 7.30 σαν βαθμός πτυχίου είναι χαμηλός; Γιατί σε κάποια Τμήματα Παν/μίων είναι άθλος αν βγάλεις βαθμό άνω του 6.50. Επίσης ξέρω πολλά παιδιά που ακόμη και με βαθμό ελαφρώς <6.50 κάνουν μεταπτυχιακά σε Πανεπιστήμια της Ελβετίας, Ολλανδίας, Γερμανίας, Γαλλίας...κτλ. Στο εξωτερικό, οι επιτροπές αξιολόγησης φακέλου προσόντων του υποψηφίου μεταπτυχιακού φοιτητή εστιάζονται κυρίως:
1. στην επιστημονική ποιότητα των μαθημάτων του προπτυχιακού κύκλου
2. στην δυσκολία σοβαρών και ποιοτικών μαθημάτων του προπτυχιακού κύκλου (όπου δικαιολογημένα μπορεί να υπάρχει βαθμός 5 ή το πολύ 7 με δυσκολία)
3. στην επιστημονική συνάφεια κάποιων προπτυχιακών μαθημάτων σε σχέση με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα και οι αντίστοιχοι βαθμοί τους
4. στην επιστημονική επάρκεια/ποιότητα της ανάλογης προπτυχιακής κατεύθυνσης ως προς το επιστημονικό εύρος στο χτήσιμο του ανάλογου background που ζητάται
μετά συνυπολογίζονται οι βαθμοί πτυχίων, οι συστατικές, οι διπλωματικές εργασίες, ...κτλ. Αλλά γενικά γνωρίζουν ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα θέμα σχετικό με την μη "αξιοπιστία" των βαθμών του πτυχίου, εφόσον από Πανεπιστημιακό Τμήμα σε Πανεπιστημιακό Τμήμα υπάρχουν "βαθμολογικά" χάσματα και διαφορές στην επιστημονική ποιότητα των μαθημάτων που προσφέρονται όπως και στην βαθμολογική συμπεριφορά πολλών καθηγητών. Για παράδειγμα ο βαθμός 7 σε ένα Τμήμα της Παντείου δεν έχει την ίδια βάση με τον βαθμό 7 σε ένα Τμήμα του Μετσόβειου Πολυτεχνείου ή σε μια Φυσικομαθηματική Σχολή!

Συνεπώς, μην αγχώνεσαι. Στο εξωτερικό αυτό που θέλουν κυρίως να διαπιστώσουν αν είσαι συνειδητοποιημένη γι' αυτό που θες. Δεν στέκονται τόσο σε τύπους όσο στην ουσία. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν είναι επιεικείς με το χαμηλό υπόβαθρο. Γιατί η φιλοσοφία μεταπτυχιακών σπουδών στο εξωτερικό είναι περισσότερο τρόπος σκέψης σε συνδυασμό με την γρήγορη μάθηση από όγκο ανανεώσιμων πληροφοριών και όχι ξερές γνώσεις από τα μεμονωμένα 8άρια σε προπτυχιακά μαθήματα.

Καλή επιτυχία εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδιά θέλω να ρωτήσω???

ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΒΑΘΜΟς ΤΗς ΠΤΥΧΙΑΚΗς ΕΡΓΑΣΙΑς ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και συγκεκριμένα στην Σουηδία ή μετράει μόνο το γεγονός ότι έχεις κάνει πτυχιακή.
Πήρα πολύ χαμηλό βαθμό στην πτυχιακή (7). Και μου έχει ρίξει τον μέσο όρο. Μπορώ να ορκιστώ το καλοκαίρι με μέσο όρο 7.30. ή να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβρη με σκοπό να δηλώσω και άλλα μαθήματα και να ανεβάσω τον βαθμό μου.

θέλβ να κάνω μεταπτυχιακό στην Σουηδία (Lund, Uppsala), κάποιος που να έχει κάνει τα χαρτιά του για εκεί μήπως γνωρίζει ή και γενικά - ξέρετε κατά πόσο μετράει ο βαθμός της πτυχιακής εργασίας?

Σας ευχαριστώ

ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ
Όλα μετράνε. Το μόνο σίγουρο. Λογικά η πτυχιακή θα ληφθεί υπ' όψιν σαν επιστημονική μελέτη, ειδικά αν δημοσιεύεται. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις απευθείας με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Βάσει των όσων σου πουν θα αποφασίσεις αν θα ορκιστείς τώρα ή θα δώσεις επιπλέον μαθήματα.
Να σου επιστήσω την προσοχή στο θέμα των αναβαθμολογήσεων. Ψάξε τι καθεστώς ισχύει στη σχολή σου, μη βρεθείς προ εκπλήξεως, και αντί για βελτίωση μέσου όρου χάσεις το πτυχίο, μείνεις πίσω για ένα εξάμηνο, και μαζί με αυτό το μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
και έρχεται ο καιρός που πρέπει να αποφασἰσω τἰ θα κάνω.. ελλάδα ή γερμανία??
περνάω και σε κάποια οικονομική σχολή εδώ αλλά έχω ενδοιασμούς για το μέλλον...
ποιο πιστεύετε ότι είναι το μειονέκτημα να παω στο εξωτερικό σχετικά με τις σπουδές και τη ζωή εκεί?? τι μπορεί να με κρατησει εδω,να σπουδασω δηλαση στην Ελλαδα?? οι σπουδες μου στην γερμανια θα εχουν εντελώς διαφορετικο αντικειμενο που μου εξασφαλιζει πιο σιγουρο μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και έρχεται ο καιρός που πρέπει να αποφασἰσω τἰ θα κάνω.. ελλάδα ή γερμανία??
περνάω και σε κάποια οικονομική σχολή εδώ αλλά έχω ενδοιασμούς για το μέλλον...
ποιο πιστεύετε ότι είναι το μειονέκτημα να παω στο εξωτερικό σχετικά με τις σπουδές και τη ζωή εκεί?? τι μπορεί να με κρατησει εδω,να σπουδασω δηλαση στην Ελλαδα?? οι σπουδες μου στην γερμανια θα εχουν εντελώς διαφορετικο αντικειμενο που μου εξασφαλιζει πιο σιγουρο μελλον...

φυγε τωρα που μπορεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
φυγε τωρα που μπορεις....


και εγώ έτσι λέω..
πάνε οι φοιτητικές ζωές ,πάνε ...
ελπίζω να ανταμοιφθώ στο μέλλον!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και εγώ έτσι λέω..
πάνε οι φοιτητικές ζωές ,πάνε ...
ελπίζω να ανταμοιφθώ στο μέλλον!;)

Για την φοιτητικη ζωη θες να σπουδασεις? Τοτε μενεις και εδω, νο προμπλεμ.Αν σε ενδιαφερει το κομματι σπουδες καλυτερα να πας εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Για την φοιτητικη ζωη θες να σπουδασεις? Τοτε μενεις και εδω, νο προμπλεμ.Αν σε ενδιαφερει το κομματι σπουδες καλυτερα να πας εξω


και αυτό ενδιαφέρει όμως τον κάθε φοιτητή..
αλλά προηγούνται και για τους περισσότερους οι σπουδές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν την ενδιαφέρει το θέμα σπουδές (επίπεδο σπουδών) μπορεί κάλλιστα να μείνει και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια! ενδιαφερομαι για σπουδες στο εξωτερικο και θα ηθελα αν κάποιος γνωριζει να μου πει πανεπιστημια δημοσια ή με χαμηλα διδακτρα στην αγγλια κ στη γαλλια οπου μπορω να πραγματοποιησω είτε προπτυχιακες ειτε μεταπτυχιακες σπουδες σχετικα με την ψυχολογια ή τη νομικη.επισης θα ηθελα να μαθω και τα προσοντα τα οποια πρεπει να διαθετω. ευχαριστω πολυ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geobai

Νεοφερμένος

Ο geobai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα.Δεν έχω ιδέα για νομική αλλά θα σε συμβούλευα να δεις αυτή την λίστα με τα πανεπιστήμια και μετά να μπεις σε μερικά να δεις δίδακτρα και τι ζητάνε...https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Law, https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Psychology. Κάτι άλλο δεν ξέρω.ίσως καλό θα ήταν να στείλεις κάποιο μειλ στα πανεπιστήμια για περισσότερες πληροφορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, τα προπτυχιακά στην Αγγλία πάνε στις 9000 λίρες το χρόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geobai

Νεοφερμένος

Ο geobai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Από επικοινωνία με πανεπιστήμια της Σκωτίας γνωρίζω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην ακολουθήσουν την αύξηση των διδάκτρων που θα κάνουν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει αν είναι υποχρεωτικό ή νόμος ή κάτι τέτοιο...Πάντως στα πανεπιστήμια του Λονδίνου που έχω κοιτάξει για δικούς μου ανθρώπους, λένε ότι μάλλον θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geobai

Νεοφερμένος

Ο geobai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Νομίζω είναι νόμος αλλά δεν αφορά το Ηνωμένο Βασίλειο.Μόνο Αγγλία..Ας μην αναφερθούμε για την ώρα στα δίδακτρα.θα βγούμε πιθανόν εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σωστός, απλά η κοπέλα ρωτάει και για χαμηλά δίδακτρα οπότε καλό είναι να το γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
σας ευχαριστω ολους.και οι διευθυνσεις που μου εδωσες geobai ηταν πολυ καλες!κ παλι ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top