Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σε ολου το κοσμου τα πανεπιστημια υπαρχουν αυτοκτονιες και πιθανον και δολοφονιες... ειδικα οταν εχουν πληθυσμο ανω των 10,000 μαθητων. Το θεμα ειναι ολοι ασχολουνται με το ΜΙΤ και θελουν να καταρριψουν το μυθο γυρω απο αυτο. Φυσικα ειναι καλο πανεπιστημιο (σιγουρο οχι τοσο τελειο οσο πιστευουν οι περισσοτεροι) αλλα το να δημοσιευεις ενα αρθρο σχετικα με αυτοκτονια στο campus δεν ειναι κατι το πρωτακουστο! Ας σοβαρευτουμε αυτα συμβαινουν παντου οχι στο ΜΙΤ.;)

Εγω παντως πριν απο δυο μερες πηρα την πρωτη θετικη απαντηση απο πολυ καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου και ηδη νιωθω λιγο περιεργα οσο σκεφτομαι οτι σε 6 μηνες δεν θα ειμαι στο σπιτι μου με την οικογενεια και τους φιλους μου. Τελικα τιποτε δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται. Πριν απο τρεις μηνες θα ελεγα πως θα δεχομουν τη θεση χωρις δευτερη σκεψη. Σημερα, δεν εχω στειλει ακομα ουτε γραμμα ευχαριστησης προς το πανεπιστημιο. Anyway, η γνωμη και συμβουλη μου προς καθε υποψηφιο φοιτητη ειναι να ψαξει πολυ σχετικα με την εκπαιδευση που θελει να αποκτησει, ειτε αν αυτο σημαινει Ελλαδα ειτε εξωτερικο.
Καλη τυχη σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει! Όταν ο κόσμος θα αρχίσει σιγά σιγά να προτιμάει τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια και τα δημόσια θα είναι αναγκασμένα να κλείσουν, οι πρόεδροι κ όλοι οι υπόλοιποι δεν θα το αφήσουν να περάσει έτσι. Φυσικά και θα κάνουν ότι περνάει απ'το χέρι τους για να μη χάσουν τη θέση τους. Και ούτε το κράτος θα αφήσει τα ιστορικά του πανεπιστήμια στο μαρασμό. Θα αναγκαστεί να τα χρηματοδοτήσει όσο χρειάζεται για να είναι ικανά να διατηρηθούν και να συνεχίσουν να προσελκύουν τους φοιτητές. Τώρα όλα αυτά σε περίπτωση που πετύχουν τα ιδιωτικά στην Ελλάδα διότι υπάρχει και η περίπτωση να μην πετύχουν όπως και σε άλλες χώρες. Δεν χάνουμε τίποτα όμως να το δοκιμάσουμε.

Τα ιδιωτικά δε θα τα προτιμάνε μόνο οι φοιτητές, αλλά και πολλοί πανεπιστημιακοί, λόγω εγκαταστάσεων, χρημάτων κλπ. Και ναι, κάτι τέτοιο θα τους ωθήσει στο κλείσιμο. Μόνο που στο κράτος δεν περισσεύουν λεφτά για περεταίρω χρηματοδότηση έτσι κι αλλιώς, σε τέτοια περίπτωση θα κάνει ότι έχει κάνει και με όλους τους υπόλοιπους δημόσιους οργανισμούς οι οποίοι κρίθηκαν "μη βιώσιμοι ", θα αρχίσει τις ιδιωτικοποιήσεις ( κοινώς, ξεπούλημα ). Επίσης, δυστυχώς μεν, αλλά στη χώρα μας καρφάκι δεν καίγεται στην πολιτεία για το τι θα απογίνουν τα "ιστορικά της πανεπιστήμια". Εφόσον μια επιχείρηση όχι μόνο δεν αποδίδει κέρδος, αλλά τρώει και λεφτά, δεν έχεις ενδοιασμούς, και όπως είπα το κοινωνικό μας κράτος το έχει αποδείξει αυτό πολλές φορές. Επομένως, όχι δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο θα ωφελούσε τα πανεπιστήμια και τη δημόσια παιδεία γενικότερα, μάλλον το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
τόσα χρόνια φοιτητής σε δημόσιο Ελληνικό Χρωκοπημένο Πανεπιστήμιο της περιφέρειας, δεν έχω καταλάβει τι μου έδωσε πέρα από χύμα γνώσεις και εξοντωτικές εξεταστικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πόσες φορές θα το πω?????:PΤα λινκ δεν ήταν για αυτοκτονίες...έλεος επιμονή......:whistle::P

Αnyway student93 συγχαρήτηρια και καλή σταδιοδρομία:)Τα καλύτερα σου εύχομαι στα χρόνια που έρχονται:)

Εγώ έχω δρόμο ακόμα...δεν τελιώσα ακόμα με τις συνεντεύξεις...:P
Καλή επιτυχία σε όλους!!!:)

Ευχαριστώ! Ελπιζω να τα πας τελεια στις συνεντευξεις (εγω την περασμένη Τεταρτη τελειωσα με την τελευταια στην Αθηνα). Η συμβουλή μου: αν μπορεις διαλεξε εσυ το μερος και φροντισε να προσφερει ευκαιριες για δημιουργικό διαλογο (πχ εγω προτεινα να γινει η συνεντευξη στο νεο μουσειο της ακροπολης και πιστεψε με βοηθησε αρκετα).
Τελοσπαντων, καλη επιτυχια τοσο στις πανελλαδικες οσο και στις αιτησεις...
****Οποιοι παντως εχετε την δυνατοτητα (οικονομικη) ή την ικανοτητα (υποτροφια κτλ) μην χασετε την ευκαιρια και καντε αιτησεις για εξωτερικο... Στην τελικη τιποτε δεν ειναι δεσμευτικο και η τελικη αποφαση ειναι δικη σας. Εξαλλου, δεν πρεπει να λησμονηθει: 1) μετα το πανεπιστημιο πρεπει να βρουμε και καμια δουλεια βρε αδερφε , 2) ειμαστε στην Ε.Ε. και 3) τι να μενεις Αγγλια, τι Κρητη οταν η οικογενεια σου ειναι πχ Αλεξανδροπολη??? Η αποσταση διαφερει ελαχιστα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
επιτέλους ειρήνη στο forum! peace! :-p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επιτελους!
Στο πλαισιο της ειρηνης ανακιοινωνω στουσ αγαπητους μου συνφορουνιτες οτι πηρα πληρη υποτροφια στο Middlebury College... και αν καποιος θελει βιβλια και σημειωσεις για τα SAT να μου στειλει μηνυμα!!!
Και καλη επιτυχια σε ολους!!!!!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Επιτελους!
Στο πλαισιο της ειρηνης ανακιοινωνω στουσ αγαπητους μου συνφορουνιτες οτι πηρα πληρη υποτροφια στο Middlebury College... και αν καποιος θελει βιβλια και σημειωσεις για τα SAT να μου στειλει μηνυμα!!!
Και καλη επιτυχια σε ολους!!!!!! :-)

μπράβο ρε! καλές επιτυχίες τώρα. :-). αναμένουμε και εμεις τώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsoumpas

Νεοφερμένος

Ο kotsoumpas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους !! μήπως γνωρίζει κανεις κάτι σχετικα με την ύλη για gcse ? Σχετικά με το επίπεδο , είναι η υλη που κάνουμε και εμεις στα ελληνικά σχολεία για΄τι έχω ακούσει οτι υπαρχουν διαφορέςκι οτι τα θέματα είναι πιο εύκολα!!! Θα ήταν πολυ χρήσιμη πληροφορία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! Ξέρει κάποιος τι γίνεται με το LSAT (Law School Admission Test); Γιατί έχω αρχίσει να ψιλοσκέφτομαι αφού τελειώσω τη σχολή που είμαι τώρα να κάνω αιτήσεις σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ. (Ξέρω δύσκολο αλλά μέχρι τώρα έχω καταφέρει όλα τα κουλά και από τα νορμαλ τίποτα!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.

μπηκα σημερα στο forum μετα απο πολυ καιρο και καθως κοιτουσα το thread αυτο σε θυμηθηκα! Και λεω κατσε να δουμε το παιδι αυτο που διεπρεπε παγκοσμιως πως τα παει..
ρε φιλε μας ειχες υπερεγκωμιασει τις επιτυχιες σου και τελικα εβγαλες 17.200 στις πανελληνιες? Τελικα οπου ακους πολλα κερασια κρατα κ μικρο καλαθι...ε??

οσον αφορα στο θεμα τωρα, σκεφτομουν μηπως καναμε μια λιστα με πανεπιστημια/γνωστικα αντικειμενα κ τι ζητανε περιπου, αν δηλαδη ο καθενας μας ελεγε την εμπειρια του, ισως βοηθουσε οσους ψαχνουν.
Αν κανεις εχει εμπειρια απο αιτησεις για διδακτορικα στην Αγγλια (θεωρητικες επιστημες κατα προτιμηση) θα χαρω να ακουσω. Αν παλι κανεις ενδιαφερεται για αιτησεις για master μπορω να βοηθησω. Συγκεκριμενα ξερω εκ των εσω για Oxford, Cambridge, UCL, Kings College London και Birmingham
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μπηκα σημερα στο forum μετα απο πολυ καιρο και καθως κοιτουσα το thread αυτο σε θυμηθηκα! Και λεω κατσε να δουμε το παιδι αυτο που διεπρεπε παγκοσμιως πως τα παει..
ρε φιλε μας ειχες υπερεγκωμιασει τις επιτυχιες σου και τελικα εβγαλες 17.200 στις πανελληνιες? Τελικα οπου ακους πολλα κερασια κρατα κ μικρο καλαθι...ε??

οσον αφορα στο θεμα τωρα, σκεφτομουν μηπως καναμε μια λιστα με πανεπιστημια/γνωστικα αντικειμενα κ τι ζητανε περιπου, αν δηλαδη ο καθενας μας ελεγε την εμπειρια του, ισως βοηθουσε οσους ψαχνουν.
Αν κανεις εχει εμπειρια απο αιτησεις για διδακτορικα στην Αγγλια (θεωρητικες επιστημες κατα προτιμηση) θα χαρω να ακουσω. Αν παλι κανεις ενδιαφερεται για αιτησεις για master μπορω να βοηθησω. Συγκεκριμενα ξερω εκ των εσω για Oxford, Cambridge, UCL, Kings College London και Birmingham





Διακρίνω μία μικρή ένταση ή είναι ιδέα μου;


Υγ. Τι τυχεροί που είστε και πηγαίνετε στο εξωτερικό για σπουδές :(
εγώ μόνο το δίπλωμα οδήγησης πήρα, και αυτό στο δίπλα χωριό :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
thegradcafe.com Βρίσκεις για όλες τις σχολές πολλά πράγματα :) Αλλά είναι μόνο για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για προπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο ( αγγλια , γαλλια και ηπα) μετρανε οι βαθμοι του λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Για προπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο ( αγγλια , γαλλια και ηπα) μετρανε οι βαθμοι του λυκειου;
ε μαλλον ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
παιδια οσοι πηγατε στο εξωτερικο για σπουδες με το προγραμμα erasmus, πειτε μας εντυπωσεις..........;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ο αδερφός μου ενδιαφέρεται για σπουδές οδοντιατρικής στην Κραϊόβα Ρουμανίας. Μπορείτε να μου δώσετε ορισμένες πληροφορίες για τη σχολή και για το κόστος ζωής;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σας.. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Harvard... Ακόμη, προετοιμάζομαι για το ΙΒ... Θέλω λοιπόν να μάθω πρώτον τι σχέση έχει το IB με την είσοδο στο Harvard... Δηλαδή δεν χρειάζονται SAT;; Δεύτερον, σχετικά με το Harvard, υπάρχει περίπτωση να πάρει κανείς ολική υποτροφία;;
Ευχαριστώ, και περιμένω comments!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

periklispapad

Νεοφερμένος

Ο periklispapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για πανεπιστήμια της τάξεως του ΜΙΤ, Χάρβαρντ, Γιειλ γενικά Ivy League το ΙΒ δεν υπερτερεί από το Γενικό Λύκειο (κατά την γνώμη μου καθόλου) και αυτό γίνεται γιατί οι admissions officers αυτών των πανεπιστημίων κοιτάνε το εκπαιδευτικό σύστημα κάθε χώρας ξεχωριστά άρα το ΙΒ δεν υπερτερεί στα μάτια τους από το Γενικό Λύκειο. Άρα άμα είσαι στο ΙΒ μείνε άμα είσαι σε Γενικό Λύκειο δεν έχεις θέμα μην αλλάζεις. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει να δώσεις SAT I και δυο SAT Subject tests (καλό είναι 3 και πάνω) γιατί αυτά παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο. Επίσης άμα κάνεις ΙΒ 2 χρόνια (2α κ 3η λυκείου) για την επάρκεια στην αγγλική γλώσσα θα πρέπει να δώσεις TOEFL/IELTS ή να πας αρκετά καλά στο κομμάτι των Αγγλικών του SAT I, άμα έχεις 3 χρόνια στο ΙΒ αποσο ξέρω δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Επίσης χρειάζεσαι αρκετές εξωσχολικές δραστηρίοτητες, βραβεία κτλπ γιατί ειδικά στο Χάρβαρντ θέλουν να ξεχωρίζεις. Όσο για τη υποτροφία μην σε ανχωνει, άμα σε δεχτούν θα μπορέσεις να πάρεις και πλήρη υποτροφία χωρίς δυσκολία (αν βέβαια το δικαιολογούν τα οικονομικά της οικογενείας σου).

Ότι και να κάνεις Γενικό Λύκειο ή ΙΒ κράτα υψηλούς βαθμούς και εξωσχολικές! (Εκανα αιτησεις φετος σε αρκετά πανεπιστήμια στην Αμερική και ξέρω τι σου λέω)

Ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω χαρά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ο αδερφός μου ενδιαφέρεται για σπουδές οδοντιατρικής στην Κραϊόβα Ρουμανίας. Μπορείτε να μου δώσετε ορισμένες πληροφορίες για τη σχολή και για το κόστος ζωής;

Ευχαριστώ!
Απ' όσο γνωρίζω,μιας και έχω συγγένεις που ζούνε Ρουμανία και πήγαινω κάθε χρόνο,οι οδοντιατρικές σχολές τους είναι πολύ καλές.Μάλιστα απο ρουμάνους που έχω μιλήσει έχω μάθει ότι τα δημόσια πανεπιστημιά τους είναι καλύτερα διότι δεν γίνεται να χρηματιστεί ο καθηγητής.
Τώρα η Κραιόβα είναι μία από τις μεγαλυτερες πόλεις στη Ρουμανία.Όμως οι διαφορές Βουκουρεστίου με τις υπόλοιπες πόλεις είναι αρκέτες.Εγώ θα σου έλεγα να ψαχτεί και σχετικά με την Τιμισοάρα η οποία είναι το πνευματίκό κέντρο της Ρουμανίας,κάτι σαν τη Φλωρεντια αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό και εκεί βρίσκονται κάποια από τα καλύτερα πανεπιστήμια της χώρας.
Το κόστος ζωής είναι αρκετά χαμηλότερο από ατο αντίστοιχο εδώ.Ενοικίαση σπιτιου,σιτιση κλπ θα είναι αρκετα φθηνότερα απ'ότι εδώ.Μόνο το Βουκουρέστι έχει ψιλοίδιες τιμές με τις δικές μας στα μεγάλα πολυκαταστήματα όπου υπάρχουν αλυσίσες καταστημάτων.
Ελπίζω να σε βοήθησα.Αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορείς να με ρωτήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Άρα τα SAT δεν τα αποφεύγω... :p Ήξερα βέβαια ότι είναι απαραίτητα, αλλά με τόσες διαφορετικές πληροφορίες ψιλομπερδεύτηκα... Όσο για τις εξωσχολικές δραστηριότητες και τις διακρίσεις, έχω μπόλικους άσσους στο μανίκι μου... Τώρα, το μόνο που μένει, κρατάω ψηλούς βαθμούς και περιμένω να περάσουν τα χρόνια... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top