Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Έχω και advanced και prof (με 3 high pass), τα οποία πήρα με την πρώτη, και toefl με 102/120. Άντε πάρε εσύ στο TOEFL ibt με 102/120 και έλα μετά να μας πείς

Κοιταξε δε σου πε κανεις οτι δεν ξερεις αγγλικα.Ποως και δεν σου ζητησα να μου πουλησεις μουρη.Αληθεια απεξω τους εμαθα τους βαθμους που εβγαλες τοσες φορες που τους επανελαβες.Ενταξει.Ισως να τα πηρες οπως λες.Εμενα παντως με θιγει γιατι ειναι σαν να μου λες ''Δεν θελει καθολου διαβασμα και εισαι τελειως αχρηστη που καθεσαι και σκοτωνεσαι γιατι εγω ειμαι ιδιοφυια''.Οσους ξερω παντως και το παιρνουν ή το πηραν ειχαν αλλη αποψη.Ωραια μπραβο σου αλλα μεχρι εκει.Οσοι πραγματικα τα παιρνουν για πλακα δεν πανε να καυχουνται απο δω κι απο κει.

ορίστε και ένας άνθρωπος που συνενοούμαι! Πες τα χρυσόστομε!

Χρυσοστομη.Μην μου αλλαζεις και φυλο.:)

παιδια κατα την γνωμη μου τα αγγλικα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα.εγω ξεκινησα στην δευτερα δημοτικου και τωρα εχς παρει το fce παω για cpe και πραγματικα τωρα μου φαινονται παρα πολυ απλα !!!!!!

Ειναι απλα.Αλλα θελει να ξερεις πιο δυσκολο λεξιλογιο.Και μενα στο fce μου φαινονταν ευκολα,καμια σεση στο επιπεδο με το cpe ομως.Οι απαιτησεις ειναι πολυ περισσοτερες.Οσον αφορα αυτο που λες για ταινιες και το bbc αυτο ειναι παρα πολυ καλο ,αλλα δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα τα παιρνεις ευκολα γιατι εχει αρκετα χρονια που το κανω κι εγω αυτο αλλα δυστυχως δεν αρκει μονο αυτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ε κοίτα, νομίζω ότι είναι η πιο εύκολη γλώσσα. Από και πέρα, αν κάποιος δεν "τα παίρνει", θέλει πιο πολύ διάβασμα, λογικό είναι. Και στο σχολείο έχω συμμαθητές που διαβάζουν πολύ περισσότερο και πέρνουν πιο χαμηλά από εμένα και άλλους που διαβάζουμε λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ε παλι δεν εχει τεραστια διαφορα.Φτασε εσυ μετα το Lower εαν συνεχισεις να σου πω αν δεν θα διαβασεις.
ε κοιτα δεν μιλαω για εμενα... απλα ειπα οτι δεν ειναι και εντελως αδυνατον την στιγμη που καλυπτεις λεξιλογιο απο οτι αλλο κανεις... και δεν ειπα εγω οτι δεν θα διαβαζω...και βεβαια θα συνεχισω μετα το Lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ε κοίτα, νομίζω ότι είναι η πιο εύκολη γλώσσα. Από και πέρα, αν κάποιος δεν "τα παίρνει", θέλει πιο πολύ διάβασμα, λογικό είναι. Και στο σχολείο έχω συμμαθητές που διαβάζουν πολύ περισσότερο και πέρνουν πιο χαμηλά από εμένα και άλλους που διαβάζουμε λιγότερο


Βεβεαια και ειναι η πιο ευκολη γλωσσα.Σ'αυτο συμφωνουμε.Αλλα δεν εχει μονο σχεση με το να ''παινρεις'' τα γραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Έχω και advanced και prof (με 3 high pass), τα οποία πήρα με την πρώτη, και toefl με 102/120. Άντε πάρε εσύ στο TOEFL ibt με 102/120 και έλα μετά να μας πείς
αγαπητε 932 και γω πηρα το ECCCE, το ISE II με επαινο, το FCE και το ECPE. δεν το κανω ομως και θεμα. δλδ ελεος...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Lita Athens..
Ο προλαλίσαντας ανέφερε ότι έκανε Αγγλικά ( δεν γνωρίζω σε φροντ. ή ιδιαίτερο) μέχρι τη D Class ή αλλιώς Pre-lower..Πόσα μαθήματα θα μπορούσε να είχε κάνει?Τόσα πολλά?Δεν έδινε και κάνα πτυχίο..
Τώρα το πόσο καλά έμαθε τη γλώσσα ως αυτό το επίπεδο δν πιστεύω ότι αγγίζει τις απαιτήσεις(από τα 'μεγάλα' πτυχία) ούτε του Advanced...:whistle:

Αγαπητέ Σοφιστή,

Τον χρήστη 932df0a57b δεν τον ξέρω προσωπικά ούτε έχω στόχο να τον υπερασπιστώ! Δεν είμαι δικηγόρος!
Φιλολογία σπουδάζω και γι'αυτό ασχολούμαι με τη γλωσσομάθεια!!!

Μην κολλάς στα διπλώματα! Το πόσο καλά γνωρίζει κάποιος μια γλώσσα δεν φαίνεται (μόνο από) τα διπλώματα!
Μπορεί το συγκεκριμένο παιδί να έκανε πολλά χρόνια αγγλικά ή να ζει σε αγγλόφωνο περιβάλλον ή ακόμη και να πηγαίνει σε αγγλόφωνο σχολείο!!!! Γνωρίζοντας λοιπόν πολύ καλά τη γλώσσα αντεπεξήλθε στην εξέταση!!! Αν εσύ π.χ. εξεταστείς στα ελληνικα που γνωρίζεις πολύ καλά, μιας και είναι η μητρική σου γλώσσα, δεν θα μπορέσεις να πάρεις το χ, ψ δίπλωμα ελληνομάθειας, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία??? Μπορεί λοιπόν κάποιος να γνωρίζει μια ξένη γλώσσα όπως τη μητρική του. Από γλωσσολογιικής απόψεως είναι εφικτό! Αυτό δεν τον καθιστά ιδιοφυία!!!
Ξέρω αρκετά παιδιά που έζησαν σε αγγλόφωνες χώρες και γνωρίζουν άπταιστα τα αγγλικά! Δεν είναι ούτε λένε πως είναι ιδιοφυίες! Το να ξέρει κάποιος πολλές γλώσσες (άρα και να επιτυγχάνει στην εξέτασή τους) δεν είναι ούτε σπάνιο, ούτε αξιοπερίεργο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Έλεος, πια αγγλόφωνα μωρέ; Μόνο Ελληνικά μιλάω και στο σπίτι και στο σχολείο. Ελληνόφωνο είναι το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Έλεος, πια αγγλόφωνα μωρέ; Μόνο Ελληνικά μιλάω και στο σπίτι και στο σχολείο. Ελληνόφωνο είναι το σχολείο


Κοίτα, το θέμα δεν είσαι εσύ!!!
Εγώ απλώς ανέφερα τους τρόπους με τους οποίους γίνεται να καταστεί κάποιος γνώστης μιας ξένης γλώσσας!!!
Η αναφορά μου ήταν γενική!!!
Ο τρόπος με τον οποίο έμαθες εσύ αγγλικά δεν με ενδιαφέρει και δεν νομίζω πως ενδιαφέρει και τους υπόλοιπους χρήστες!!!
Και, εν τέλει, αγγλικά γνωρίζει η μισή υφήλιος!!! Δεν είσαι ο μόνος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια κουλ.Θα σφαχτείτε!
Το να μαθεις αγγλικα οπως και οποιαδηποτε γλωσσα θέλει κόπο.Είτε με άμεσο τρόπο είτε με έμμεσο αν δεν κοπιάσεις μια γλωσσα δεν μπορεις να τη μάθεις.Ουρανοκατεβατα γνωσεις δεν αποκτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μπι κουλ! 932 πρεπει να παραδεχτεις το λαθος σου ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ΟΟ, λάθος! Ποιό λάθος (αυτό περίμενες να ρωτησω, i know);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_v_9

Νεοφερμένος

Ο panos_v_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κανείς τα a levels και αν ναι πόσο δύσκολο ήταν και από πότε ξεκίνησε προετοιμασία;;; Θενξ!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Το toefl έχει βαθμολογία και κατα συνέπεια, η κάθε βαθμολογία αντιστοιχεί σε κάποιο επίπεδο. Αν το πάρεις με 60/120, τότε ναι, είσαι στο lower, αν το πάρεις με 102/120 που το πήρα εγώ, είσαι ΠΟΛΥ πιο πάνω από το profficiency. Πολύ πιο πάνω όμως. Το προφ, είναι κάπου στο 80-90/120


φιλε μου λες μαλακιες. Συγγνωμη κιολας, αλλα σταματα να μας το παιζεις εξυπνος. Παραθετω απο το site του Πανεπιστημιου της Oξφορδης (για να μη μας λες οτι παραθετουμε απο πανεπιστημια μη ανταξια της νοημοσυνης σου) :

If English is not your first language you will be required to supply test certificates stating that your proficiency in English achieves a minimum score. Further details of the acceptable test certificates and scores can be found here. Please note the NDM normally requires a minimum score on the IELTS test of 7.5 with at least 7.0 in each component (TOEFL 630 (TWE 5), or 109 in internet based test)
τσεκαρε κ εδω αν δε με πιστευεις https://www.ndm.ox.ac.uk/page/language-requirements
Επομενως, το 109 αντιστοιχει σε 7.5 στο IELTS, το οποιο ξερω με σιγουρια γιατι προετοιμαζομαι για IELTS οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το proficiency. Επομενως κ το 109 ειναι της πλακας αν το συγκρινεις με το Cambridge Proficiency. Κ επιπλεον, να σημειωσω οτι φυσικα κ το proficiency εχει επιπεδα, αλλο να το παρεις με C κ αλλο με Α. Το 102 που πηρες φιλε μου στο TOEFL ουτε για φτυσιμο δε θα το χανε στην Οξφορδη...Φαινεται το περιφημο Harvard κανει περικοπες φετος στις απαιτησεις του. Κι αμα γουσταρεις, ελα να μιλησουμε Αγγλικα, να δουμε ποιος τα ξερει καλυτερα. Αντε, γιατι πολυ μαγκας μας το παιζεις.

ΟΟ, λάθος! Ποιό λάθος (αυτό περίμενες να ρωτησω, i know);

Για δες κι αυτο λιγο φιλε μου, ετσι για να σκασεις απο τη λυσσα σου λιγο ακομα
https://www.ox.ac.uk/admissions/postgraduate_courses/apply/internat_students.html

Επομενως, αγαπητε ψωνισμενε φιλε μας, το 109 (ουτε καν το 102 σου, για το οποιο ουτε λογος δε θα επρεπε να γινεται τοσο χαμηλο που ειναι) αντιστοιχει στο Β του Proficiency, που μας ελεγες οτι ειναι 80-90 (ακομα γελαω :clapup:)
Εγω ρε φιλαρακι, που εχω Proficiency με Α, τι ειμαι δηλαδη? 230???
Αντε τωρα, πανε μαθε κανα αγγλικο κ μετα ξαναελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια παρακαλω να τελειωνει εδω η κουβεντα γιατι εχουμε οξυνει τις καταστάσεις.
Ηρεμα και πολιτισμενα σαν ανθρωποι να μιλησουμε γιατι ετσι δεν θα βγαλουμε νόημα:)

Πραγματι ο αναγνωστης εχει δίκιο πάντως.Καθως ομως το καθε πανεπιστημιο θεσπιζει διαφορετικα entry καλο ειναι να μην μπουμε σε τοσο βαθιες συζητήσεις και ξεφυγουμε απο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Και κατι παραπανω.Για να μπεις σε πανεπιστημια οπως της Οξφορδης και διαφορα αλλα πολυ καλα δεν αρκει να ξερεις μονο αγγλικα.Για παραδειγμα,ενας ξαδερφος μια φιλης θελει να μπει στο Κειιμπριτζ αν θυμαμαι καλα και ειναι πραγματικα δυσκολο γιατι λεει θελει να 'σαι μεσα σε ολα και πρωτος.Σε ομαδες(αθληματα)να 'σαι αρχηγος,πρωτος στα μαθηματα και αλλα τετοια.Επισης,εχεις δικιο αναγνωστης ,αλλα καλυτερα να μην το συνεχισουμε γιατι θα βγουμε και οφ-τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ναι, οι άγγλοι, έχουν πρόβλημα με το toefl, δεν λέει τίποτα αυτό. Το ένα είναι αμερικάνικα αγγλικά και το δεύτερο βρετανικά. Και τα καλύτερα αμερικανικά ζητούν 100. Π.χ mit, uw, harvard κτλ κτλ. Εσύ νομίζεις ότι η βρετανία θα θεωρούσε ποτέ ισάξια τα αμερικανικά πτυχία; Το ίδιο snob είναι και με το prof του michigan που δεν το δέχεται.

Harvard University
2 Massachusetts Institute of Technology
3 Stanford University
4 University of California Berkeley
5 Cornell University
6 University of Washington
7 University of Minnesota
8 Johns Hopkins University**
9 University of Michigan
10 University of Wisconsin Madison
11 California Institute of Technology Caltech**
12 University of Texas Austin
13 University of Illinois Urbana Champaign*
14 University of Pennsylvania
15 Carnegie Mellon University
16 Columbia University New York
17 University of California Los Angeles

https://www.webometrics.info/top8000.asp
Τα πρώτα 15 στον κόσμο, θέλουν 100, γιατί είναι αμερικανικά. Το IELTS είναι πιο εύκολο από το toefl, άσχετα από τις μαλακίες που λένε οι άγγλοι. Δεν με ενδιαφέρουν τα βρετανικά αγγλικά, γιατί θα σπουδάσω στην αμερική (σήμερα ήρθε και ο φάκελος). Και στην αμερική, τα καλύτερα ζητούν 100. Το ότι στην Αγγλία δεν τους αρέσει το toefl, το θεωρώ λογικό. Το oxford είναι στη θέση 38. Δεν σου κάνει εντύπωση που τα πρώτα 5 ζητούν 100, και το 38 ζητά 109 ; Και μην μπείς στον κόπο να βρείς αναξιόπιστες βρετανικές λίστες που βγάζουν τα βρετανικά πρώτα. Γνωστό κόλπο, γιατί είναι πίσω

Και κοίτα τι χρειάζεται για να μπείς στα πρώτα (πρώτα 15, που είναι αμερικανικά) και μετά έλα να μας πείς για το oxford και τις λοιπές αγγλικούρες. Το πανεπιστήμιο που θα πάω, είναι στα πρώτα 10 και ζητούσε παλαβά πράγματα.

Και οι αντιστοιχίες που έβαλα για το toefl, είναι για το prof του michigan. Δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ με το cambridge ποτέ. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Αυτό που πρέπει να τονιστεί, είναι ότι όταν το harvard ζητά 100, τότε της οξφόρδης απλώς λέει περισσότερα από όσα μπορεί να πει..

Φαινεται το περιφημο Harvard κανει περικοπες φετος στις απαιτησεις του.

Πάντα 100 ζητούσε. Από τότε που βγήκε το toefl ibt. Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα. Μην προπαγανδίζεις, τα αμερικανικά είναι κατα πολύ ανώτερα. Πολύ όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εδω δε μιλαμε για ποιοτητα πανεπιστημιων αγορακι μου, αλλα κ να μιλουσαμε, η λιστα που μου εδειξες ειναι μια απο τις 1000 που υπαρχουν, κ προφανως ειναι προπαγανδα της Αμερικης. Η Οξφορδη κ το Κειμπριτζ στεκονται στην κορυφη της λιστας με το Χαρβαρντ κ το Γειλ μαζι. Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο. Το θεμα παραμενει οτι προσπαθεις να μας πεισεις πως το 100 στο ΤΟΕΦΛ ειναι ακατορθωτο κ οτι το proficiency ειναι γελοιο κτλ, και σου δινω απτες αποδειξεις οτι το proficiency με B θεωρειται ισαξιο του ΤΟΕΦΛ με 109. Θες να μας πεις εσυ, ενας 18χρονος ελληνας, οτι ξερεις καλυτερα το επιπεδο δυσκολιας ενος πτυχιου στ Αγγλικα, απο τους Αγγλους, κ μαλιστα της Οξφορδης? Εισαι δηλαδη εσυ καλυτερος απο αυτους? Ξερεις περισσοτερα?
Κι αν τα παλαβα πραγματα που ζητουσε το πανεπιστημιο σου ειναι εξισου ακατορθωτα με το 102 στο ΤΟΕΦΛ, τοτε πολυ αμφιβαλλω για το κατα ποσον ειναι οντως τοσο δυσκολα.
Και τι εννοεις οτι η Οξφορδη λεει περισσοτερα απο οσα μπορει να πει? Καταλαβαινεις τι σημαινει entry requirements η ειναι ανωτερου επιπεδου απο το 102 στο ΤΟΕΦΛ. Σημαινει λοιπον οτι αν δεν γραψω στο ΤΟΕΦΛ 109 δε θα με παρει η Οξφορδη να σπουδασω εκει. Αν ηταν αδυνατο να παρει καποιος 109 τοτε πολυ απλα το πανεπιστημιο θα ηταν αδειο.
Απο κει κ περα, το αν τα Αμερικανικα πανεπιστημια ειναι καλυτερα απο τα Αγγλικα, αυτο εναποκειται στην κριση του καθενος. Προσωπικα θεωρω το Αμερικανικο συστημα ηλιθιο. Εσενα που σ αρεσει, να πας με την ευχη μας.

Επιπλεον να προσθεσω οτι εχω καθηγητες που εχουν διδαξει κ στην Αμερικη (σε ενα απο τα τοπ 15 σου) κ στην Αγγλια (Κειμπριτζ κ Οξφορδη) κ μου εχουν πει οτι κ το επιπεδο των φοιτητων αλλα κ οι απαιτησεις ειναι πολυ πιο υψηλα στην Αγγλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Κάθε πανεπιστήμιο θέτει τα δικά του requirements. Επίσης, έχω παρατηρήσει πως αν θες να ακολουθήσεις θεωρητικές σπουδές σου ζητούν κατά κανόνα υψηλότερους βαθμούς στα διπλώματα της αγγλικής, απ'ό,τι ζητούν για τις θετικές επιστήμες. Λογικό αυτό διότι στα humanities η χρήση της γλώσσας έχει πιο κομβικό ρόλο απ'ό,τι στις θετικές επιστήμες!
Φίλε 932..., μπράβο για την εισαγωγή σου, αλλά δεν χρειάζεται να το παίζεις μέγας και πολύς.... σταμάτα λίγο να μιλάς για τα προσωπικά σου κατορθώματα συνέχεια... Θέλεις να παραθέσουμε κι εμείς τα δικά μας....??? :clapup: Grow up, dear!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Κάθε πανεπιστήμιο θέτει τα δικά του requirements. Επίσης, έχω παρατηρήσει πως αν θες να ακολουθήσεις θεωρητικές σπουδές σου ζητούν κατά κανόνα υψηλότερους βαθμούς στα διπλώματα της αγγλικής, απ'ό,τι ζητούν για τις θετικές επιστήμες. Λογικό αυτό διότι στα humanities η χρήση της γλώσσας έχει πιο κομβικό ρόλο απ'ό,τι στις θετικές επιστήμες!
Φίλε 932..., μπράβο για την εισαγωγή σου, αλλά δεν χρειάζεται να το παίζεις μέγας και πολύς.... σταμάτα λίγο να μιλάς για τα προσωπικά σου κατορθώματα συνέχεια... Θέλεις να παραθέσουμε κι εμείς τα δικά μας....??? :clapup: Grow up, dear!!!

Αυτο οντως ισχυει, ειδικα αν κανεις αιτηση για μεταπτυχιακα. Στο δικο μας αντικειμενο (φιλολογια) θελουν 7.5 στο IELTS και 109 στο TOEFL. Αλλα δεν ξερω αν μπορω να παρω πανω απο 100, εχω ακουσει οτι μονο οι διανοιες τα καταφερνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αυτο οντως ισχυει, ειδικα αν κανεις αιτηση για μεταπτυχιακα. Στο δικο μας αντικειμενο (φιλολογια) θελουν 7.5 στο IELTS και 109 στο TOEFL. Αλλα δεν ξερω αν μπορω να παρω πανω απο 100, εχω ακουσει οτι μονο οι διανοιες τα καταφερνουν. :P

:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top