Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ακριβώς,αν κάτσουμε και κάνουμε το άθροισμα όλων των χρημάτων που έχουμε διαθλέσει για φροντιστήρια από την Β΄΄Λυκείου και την Γ' και μετά όσα διαθέσουμε για κατοικία,νερά,τηλέφωνα κτλ αν περάσει κάποιος παν/στήμιο φτάνου και περισσεύουν για σπουδές σε άριστο παν/στήμιο στο εξωτερικό. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι εδώ όσα και να πληρώσουμε έχουμε ένα εντελώς αβέβαιο μέλλον.
-----------------------------------------
διαθέσει*
ε βεβαια!Και + ολη την πιεση μεχρι να φτασουμε να εχουμε ενα χαρτι στα χερια μας!ΤΟσα χρονια κοπος και πιεση γτ?Για να κανουμε οτι δουλεια βρεθει μπροστα μας εκτος απο το αντικειμενο μας!Ελεος ειμαι πολυ απογοητευμενη απο την ελληνικη παιδεια.Και σκεφτομαι αυτην τη συγκριση Ελληνα μαθητη με Φιλανδο και μου ανεβενει το αιμα στο κεφαλι!Αλλα οτι και να λεμε σε ενα φορουμ δεν κανουμε τπτ.Τι να κανουμε ομως?Πορειες, καταληψεις?Για να βγαινουν οι πολιτικοι και αν λενε δικαιολογιες και τοσοι ασχετοι να λενε οτι το κανουμε για να χασουμε το μαθημα.Βαρεθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για να έχουμε μια επαφή με την πραγματικότητα:
1) Δεν είναι παντού τα πανεπιστήμια καλύτερα από τα 5-10 καλά ελληνικά. Ειδικά στην Αγγλία, οι περισσότεροι που φεύγουν απο δω πάνε και σπουδάζουν σε κάτι τσαντίρια που δεν τα ξέρει η μάνα τους κι έχουν την εντύπωση ότι σπουδάζουν στην Οξφόρδη. Γι'αυτό θέλει πολύ ψάξιμο, οι περισσότεροι πέφτουν θύματα απατεώνων.
2) Κυριαρχεί ο μύθος του χαμηλού κόστους. Πρώτον, ειδικά στην Αγγλία κανένα πανεπιστήμιο δεν είναι δωρεάν. Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι τα φροντιστήρια, σύμφωνοι, αλλά τουλάχιστον το πανεπιστήμιο είναι δωρεάν. Αν δεν κάνω λάθος, με βάση ειδική ρύθμιση για τους πολίτες της ΕΕ, το βρετανικό πανεπιστήμιο κοστίζει 3500 λίρες το χρόνο. Στη Βρετανία και κυρίως στο Λονδίνο το κόστος ζωής είναι περίπου 3-4 φορές μεγαλύτερο απ'το αντίστοιχο στην Αθήνα, ειδικά στον τομέα real estate. Για παράδειγμα ένα δυάρι στο Περιστέρι κοστίζει 250-300 ευρώ, όταν σε αντίστοιχη περιοχή του Λονδίνου ξεπερνάει τα 1200. Το μόνο πράγμα που είναι συχνά φθηνότερο στο Λονδίνο είναι τα είδη πολυτελείας.
3) Θα κάνετε λιγότερη δουλειά από τις Πανελλήνιες έχετε την εντύπωση; Ποιος διαδίδει αυτές τις βλακείες. Μακάρι να ξερατε τι σκίσιμο σημαίνει το να είσαι φοιτητής στο εξωτερικό. Σίγουρα πολύ χειρότερο απ'το να δίνεις Πανελλήνιες.
4) Το πρόβλημα της ανεργίας δεν είναι τα πτυχία του ελληνικού πανεπιστημίου. Το πρόβλημα είναι τα πτυχία πανεπιστημίου γενικότερα. ΔΕΝ χρειαζόμαστε άλλους πτυχιούχους στην Ελλάδα, πως να το κάνουμε. Περισσότερο boost στην οικονομία θα δίνατε αν πηγαίνατε να δουλέψετε στον τουριστικό τομέα.
5) Το γεγονός ότι άνεργος θεωρείται οποιοσδήποτε δεν μπορεί να βρει δουλειά που να σχετίζεται με το αντικείμενο σπουδών του, ομολογώ ότι είναι ελληνικότατος ορισμός. Τις σπουδές τις κάνεις για το γούστο σου, πολύ απλά. Το τι δουλειά θα βρεις δεν έχει καμία σχέση με τις σπουδές σου και ειδικά σε χώρες της αμερικάνικης σφαίρας αυτό είναι κάτι παραπάνω φυσιολογικό.
6) Θα ξαναπω ότι σε συστήματα τύπου Φινλανδία-Γερμανία οι μαθητές ΔΕΝ σπουδάζουν όσο σπουδάζει ο κόσμος εδώ ή στην Αγγλία. Καμία σύγκριση και καμία σχέση, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Για να έχουμε μια επαφή με την πραγματικότητα:
1) Δεν είναι παντού τα πανεπιστήμια καλύτερα από τα 5-10 καλά ελληνικά. Ειδικά στην Αγγλία, οι περισσότεροι που φεύγουν απο δω πάνε και σπουδάζουν σε κάτι τσαντίρια που δεν τα ξέρει η μάνα τους κι έχουν την εντύπωση ότι σπουδάζουν στην Οξφόρδη. Γι'αυτό θέλει πολύ ψάξιμο, οι περισσότεροι πέφτουν θύματα απατεώνων.
2) Κυριαρχεί ο μύθος του χαμηλού κόστους. Πρώτον, ειδικά στην Αγγλία κανένα πανεπιστήμιο δεν είναι δωρεάν. Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι τα φροντιστήρια, σύμφωνοι, αλλά τουλάχιστον το πανεπιστήμιο είναι δωρεάν. Αν δεν κάνω λάθος, με βάση ειδική ρύθμιση για τους πολίτες της ΕΕ, το βρετανικό πανεπιστήμιο κοστίζει 3500 λίρες το χρόνο. Στη Βρετανία και κυρίως στο Λονδίνο το κόστος ζωής είναι περίπου 3-4 φορές μεγαλύτερο απ'το αντίστοιχο στην Αθήνα, ειδικά στον τομέα real estate. Για παράδειγμα ένα δυάρι στο Περιστέρι κοστίζει 250-300 ευρώ, όταν σε αντίστοιχη περιοχή του Λονδίνου ξεπερνάει τα 1200. Το μόνο πράγμα που είναι συχνά φθηνότερο στο Λονδίνο είναι τα είδη πολυτελείας.
3) Θα κάνετε λιγότερη δουλειά από τις Πανελλήνιες έχετε την εντύπωση; Ποιος διαδίδει αυτές τις βλακείες. Μακάρι να ξερατε τι σκίσιμο σημαίνει το να είσαι φοιτητής στο εξωτερικό. Σίγουρα πολύ χειρότερο απ'το να δίνεις Πανελλήνιες.
4) Το πρόβλημα της ανεργίας δεν είναι τα πτυχία του ελληνικού πανεπιστημίου. Το πρόβλημα είναι τα πτυχία πανεπιστημίου γενικότερα. ΔΕΝ χρειαζόμαστε άλλους πτυχιούχους στην Ελλάδα, πως να το κάνουμε. Περισσότερο boost στην οικονομία θα δίνατε αν πηγαίνατε να δουλέψετε στον τουριστικό τομέα.
5) Το γεγονός ότι άνεργος θεωρείται οποιοσδήποτε δεν μπορεί να βρει δουλειά που να σχετίζεται με το αντικείμενο σπουδών του, ομολογώ ότι είναι ελληνικότατος ορισμός. Τις σπουδές τις κάνεις για το γούστο σου, πολύ απλά. Το τι δουλειά θα βρεις δεν έχει καμία σχέση με τις σπουδές σου και ειδικά σε χώρες της αμερικάνικης σφαίρας αυτό είναι κάτι παραπάνω φυσιολογικό.
6) Θα ξαναπω ότι σε συστήματα τύπου Φινλανδία-Γερμανία οι μαθητές ΔΕΝ σπουδάζουν όσο σπουδάζει ο κόσμος εδώ ή στην Αγγλία. Καμία σύγκριση και καμία σχέση, λοιπόν.

1) Κανείς δεν είπε ότι όλα τα παν/στήμια στην Αγγλία είναι καλά.
2) Όλοι ξέρουμε ότι εκεί πληρώνουν,κατα τη γνώμη μου αξίζουν τα λεφτά σε σχέση με τα φροντιστήρια.
3)Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να διαβάσεις εκεί. Εδώ στα παν/στήμια οι περισότεροι το έχουν καταργήσει,πέραν των Πανελληνιών.
4) Καλύτερα λοιπόν να δοθλέψεις στο εξωτερικό και να κάνεις αυτ΄που γουστάρεις.
5) Εννοείται,ο καθένας θέλει να κάνει αυτό που θέλει και δεν γουστάρει να κάνει κάτι άλλο. Το έχω διαπιστώσει.
6)Το ξέρουμε ότι δεν έχουν καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον μιβ όσο αφορά τον ελληνικό ορισμό της ανεργίας καθώς και στο 6).
Θέλω όμως να πω πως όταν γίνεται λόγος για σπουδές στο εξωτερικό αναφερόμαστε σε κάποιο αξιόλογο πανεπιστήμιο καιν όχι σε τσαντίρι.Είναι απολύτως φυσιολογικό να απαιτούνται αρκετά χρήματα ,όμως και στην Ελλάδα απαιτούνται κάποια χρήματα.
Ο λόγος που θα πήγαινα εγώ σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό,καλό πανεπιστήμιο εννοείται,είναι γιατί ίσως τότε να δοθούν παραπάνω ευκαιρίες που μπορεί κάποτε να καλυτερέψουν τη ζωή σου στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αξίζουν τα λεφτά σαφέστατα, αλλά ας μην κυκλοφορεί η φήμη ότι το να σπουδάσεις στην Αγγλία είναι φτηνότερο, μην τρελαθούμε.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ φίλε μου. Καλύτερα να δουλέψεις στο εξωτερικό αυτό που γουστάρεις. Δε μπορείς να απαιτείς από μία χώρα να προσφέρει εργασία στους πάντες, αυτό δε γίνεται, όπως και να χει.
Αν κάποιος γουστάρει να κάνει μόνο ένα πράγμα, αυτό που σπούδασε, τότε κακό του κεφαλιού του. Ας βρει να κάνει και κάτι άλλο, αλλιώς ας πάει να βρει αυτό που θέλει στις άλλες 190 χώρες του κόσμου. Μη μας ζαλίζει όμως τον έρωτα κάθε φορά με την ανεργία. Αυτοί που θέλουν βρίσκουν. Οι άλλοι πάνε 30 χρονών και κλαίνε την ανεργία τους στις καφετέριες.
Το θέμα είναι ότι το να σε πάρει ένα καλό πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σχέση με τις Πανελλήνιες. Δεν σε επιλέγουν, πως να γίνει. Εδώ δεν επιλέγουν Βρετανούς, θα επιλέξουν εσένα; Ακούω το κλασικό "δεν πέρασα στην ΑΣΟΕΕ και θα πάω να σπουδάσω στο LSE" από κάτι κακομοίρηδες άσχετους. Το πολύ-πολύ να καταλήξουν σε κανα μη κερδοσκοπικό εκπαιδευτικό οργανισμό στο βορειοανατολικό προάστιο του φτωχού Newcastle. Και να σκάνε μετά μύτη πίσω και να το παίζουν απόφοιτοι του Cambridge...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αξίζουν τα λεφτά σαφέστατα, αλλά ας μην κυκλοφορεί η φήμη ότι το να σπουδάσεις στην Αγγλία είναι φτηνότερο, μην τρελαθούμε.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ φίλε μου. Καλύτερα να δουλέψεις στο εξωτερικό αυτό που γουστάρεις. Δε μπορείς να απαιτείς από μία χώρα να προσφέρει εργασία στους πάντες, αυτό δε γίνεται, όπως και να χει.
Αν κάποιος γουστάρει να κάνει μόνο ένα πράγμα, αυτό που σπούδασε, τότε κακό του κεφαλιού του. Ας βρει να κάνει και κάτι άλλο, αλλιώς ας πάει να βρει αυτό που θέλει στις άλλες 190 χώρες του κόσμου. Μη μας ζαλίζει όμως τον έρωτα κάθε φορά με την ανεργία. Αυτοί που θέλουν βρίσκουν. Οι άλλοι πάνε 30 χρονών και κλαίνε την ανεργία τους στις καφετέριες.
Αν αναφέρεσαι σε εμένα τότε είμαι φίλη σου:)
Τώρα για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο,βλέπουμε τόσους νέους πτυχιούχους χωρίς δουλειά. Γιατί? Γιατί δεν συμβιβάζονται με δουλειά του στυλ σερβιτόρος ή κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν το σπουδάσανε....:P Προτιμούν να μένουν με τους γονείς τους μέχρι τα 40 και να κλαίγονται γιατί είναι άνεργοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πάντως παιδιά εγώ έχω να πώ τα εξής:

Αν αποφασίσεις να σπουδάσεις στην Αγγλία θέλει και γερή τσέπη (σωστά το έθεσε ο Miv) αλλά και γερή προσωπικότητα όπως και γνώσεις, δίοτι περνάς από interview, διαδικασία που, απ' ότι γνωρίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει.
Μιλώντας για μετά το πέρας των σπουδών, νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο να επιστρέψεις Ελλάδα, και λόγω του ότι υπάρχει τεράστια αντίθεση στις διάφορες πτυχές του επαγγελματικού τομέα, αλλά και επειδή (ιδιαίτερα για την κλινική Ιατρική) κάνεις πρακτική σε αγγλικό νοσοκομείο, οπότε όταν γυρίσεις Ελλάδα πάλι αηδιάζεις με την ανοργανωσιά που επικρατεί...
Αναφερόμενος στην Ιατρική, οι σπουδές καθώς και η μετέπειτα εργασία στην Αγγλία είναι πολύ πιο ευοίωνες και σίγουρες, αφού έχουν εξαιρετικά μεγάλη ζήτηση σε ιατρούς...
Όσον αφορά το οικονομικό πάλι, το επίσημο tuition fee για όλα τα πανεπιστήμιο της Αγγλίας ανέρχεται στις 3,145 λίρες (περίπου 3.600 E). Από 'κει και πέρα το κόστος ζωής είναι όντως τσιμπημένο, μιλώντας ακόμα και για μιά φοιτητική προσωπική εστία.

Αυτό που θα ήθελα, ωστόσο, να τονίσω είναι πως το επίπεδο διδασκαλίας είναι μακράν ΑΝΩΤΕΡΟ από το ΑΘΛΙΟ (συγνώμη για το έντονο της έκφρασης, αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια) ελληνικό. Οι καθηγητές είναι ουσιαστικοί επαγγελματίες, κύριος στόχος των οποίων είναι να βοηθήσουν στο μέγιστο βαθμό το μαθητή. Όλα τα άλλα είναι περιττά, πιστεύω, μιας και ο προτίστης σημασίας παράγοντας, όταν μιλάμε για σπουδές, είναι η ποιότητα των μαθημάτων.

Αυτά!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δηλαδη για να πας για σπουδες εξωτερικο μετραει το απολυτηριο του Λυκειου?Και αν εχεις βγαλει κανα 17-18 τι γινεται?Σε δεχονται πουθενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδες και μενα θα με ενδιεφερε για εξωτερικο αν δεν περασω εδω στην σχολη που θελω..Συγκεκριμενα σκεφτομα για Σουηδια για καποιο πανεπιστημιο σε σχεση με υπολογιστες η δικτυα και λοιπα..Εχει κανεις τιποτα υποψιν?Εγω προσφατα αρχισα να το ψαχνω μιας και εχω συγγενη στην Σουηδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ενα μεταπτυχιακο μπορει να το εκανα στο εξωτερικο αλλα να παω να σπουδασω εξω δεν θελω γιατι δεν θελω τετοια πιεση..εκει αμα δεν περασεις τα μαθηματα παιρνεις ποδι..βεβαια δεν εννοω εδω στην Ελλαδα να κανω 10 χρονια να τελειωσω τη σχολη αλλα θελω να εχω και μια ανεση αμα δεν περασω ενα μαθημα να το ξαναδωσω να μου δοθει αυτη η ευκαιρια...πρεπει να υποστηριξουμε και τα ελληνικα πανεπιστημια.
Επισης το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο,τα μαθηματα ειναι σε ξενη γλωσσα, η χωρα τελειως αγνωστη αλλες συνηθειες αλλη κουλτουρα γενικα αλλο φρουτο το εξωτερικο.Προτιμω να μεινω Ελλαδα και να το ευχαριστηθω κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έτσι κι εγώ, έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αυτό που θα ήθελα, ωστόσο, να τονίσω είναι πως το επίπεδο διδασκαλίας είναι μακράν ΑΝΩΤΕΡΟ από το ΑΘΛΙΟ (συγνώμη για το έντονο της έκφρασης, αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια) ελληνικό. Οι καθηγητές είναι ουσιαστικοί επαγγελματίες, κύριος στόχος των οποίων είναι να βοηθήσουν στο μέγιστο βαθμό το μαθητή. Όλα τα άλλα είναι περιττά, πιστεύω, μιας και ο προτίστης σημασίας παράγοντας, όταν μιλάμε για σπουδές, είναι η ποιότητα των μαθημάτων

Άρα τι θα επέλεγες? Σίγουρες σπουδές με ποιότητα και μέλλον ακόμα και αν πρέπει να πληρώσεις περισσότερα ή σπουδές μέτριες,από καθηγητές που βαριούνται(όχι όλοι έτσι? για πλειοψηφία μιλάω) και ακόμα να αναρωτιέσαι τι θα κάνεις στο μέλλον και πως θα ζήσεις?
-----------------------------------------
πρεπει να υποστηριξουμε και τα ελληνικα πανεπιστημια.

Χώρις να θέλω να γίνω κακιά αλλά αυτά πως υποστηρίζουν τους φοιτητές τους? Τους αποδεικνύουν ότι μπορούν να κάνουν παρόμοια δουλεια με τα πανεπιστήμια και μάλιστα δωρεάν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λυδία πραγματικά δεν ξέρω που τελικά θα καταλήξω....Συμφωνώ απόλυτα πάντως με την SoZi πως είναι δύσκολη η προσαρμογή κτλ...Γι' αυτό ψάχνω όσο γίνεται περισσότερους Έλληνες που έχουν σπουδάσει στην Αγγλία για εμπειρίες και απόψεις γύρω από το θέμα....

Παντως παιδιά πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο σχετικά με το θέμα σπουδές γενικότερα, και ιδιαίτερα μα τη πιθανότητα του εξωτερικού....:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χώρις να θέλω να γίνω κακιά αλλά αυτά πως υποστηρίζουν τους φοιτητές τους? Τους αποδεικνύουν ότι μπορούν να κάνουν παρόμοια δουλεια με τα πανεπιστήμια και μάλιστα δωρεάν?


αυτο δεν το πιασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
αυτο δεν το πιασα

Βρε παιδί μου... Λέμε ότι τα πανεπιστήμια μας είναι δωρεάν. Λέμε ότι τα καλά παεπιστήμια έξω είναι μεν καλά αλλά τα πληρώνεις. Και λες πρέπει να υποστηρίξουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια. Το ερώτημά μου είναι ότι σαφώς να τα υποστηρίξουμε αλλά αυτά πόσο καλά θα μας διδάξουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατ αρχην για τους Ελληνες πανεπιστημιακους δεν ξερετε τιποτα γι αυτο μην πετατε οτι μαλακια σας κατεβει.
Μπορει το επιπεδο σπουδων να ειναι υψηλοτερο(?) εξω αλλα για να γινεις δεκτος χρειαζονται παρα πολλα προσοντα πρεπει να πληρωσεις το βαρος σου σε χρυσαφι και τελευταιο και σημαντικοτερο αν θελησεις να επιστρεψεις στην Ελλαδαρα για να αναγνωριστει το πτυχιο σου ειναι εξαιρετικα επιπονη διαδικασια εκτος βεβαια οτι στο εξωτερικο πρεπει να προσαρμοστεις σε νεες συνθηκες διαφορετικες απο αυτες της Ελλαδας, υπαρχει βεβαια και ενας ρατσισμος προς αυτους που εχουν παρει το πτυχιο τους απεξω( οτι απετυχαν στην Ελλαδα κλπ)
Για μενα προτιμοτερο ειναι ενα ματαπτυχιακο στο εξωτερικο παρα ενα πτυχιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδί μου... Λέμε ότι τα πανεπιστήμια μας είναι δωρεάν. Λέμε ότι τα καλά παεπιστήμια έξω είναι μεν καλά αλλά τα πληρώνεις. Και λες πρέπει να υποστηρίξουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια. Το ερώτημά μου είναι ότι σαφώς να τα υποστηρίξουμε αλλά αυτά πόσο καλά θα μας διδάξουν?

υπαρχουν πολλοι αξιολογοι επιστημονες που ειναι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων και διαπρεπουν και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο.Με την βοηθεια του γουγλη θα δεις πολλα ονοματα ελληνων που σπουδασαν στα ελληνικα πανεπιστημια και υστερα μπορει να συνεχισαν στο εξωτερικο...
δεν γινετε ενα ποσοστο φοιτητων που την ειδε καπως και δεν ασχολειται με πανεπιστημιο και κοιμαται ολη μερα να υποβαθμιζει το ρολο του ελληνικου πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κατ αρχην για τους Ελληνες πανεπιστημιακους δεν ξερετε τιποτα γι αυτο μην πετατε οτι μαλακια σας κατεβει.

Στη πλειοψηφία πάντως είναι για φτύσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κατ αρχην για τους Ελληνες πανεπιστημιακους δεν ξερετε τιποτα γι αυτο μην πετατε οτι μαλακια σας κατεβει.
Μπορει το επιπεδο σπουδων να ειναι υψηλοτερο(?) εξω αλλα για να γινεις δεκτος χρειαζονται παρα πολλα προσοντα πρεπει να πληρωσεις το βαρος σου σε χρυσαφι και τελευταιο και σημαντικοτερο αν θελησεις να επιστρεψεις στην Ελλαδαρα για να αναγνωριστει το πτυχιο σου ειναι εξαιρετικα επιπονη διαδικασια εκτος βεβαια οτι στο εξωτερικο πρεπει να προσαρμοστεις σε νεες συνθηκες διαφορετικες απο αυτες της Ελλαδας, υπαρχει βεβαια και ενας ρατσισμος προς αυτους που εχουν παρει το πτυχιο τους απεξω( οτι απετυχαν στην Ελλαδα κλπ)
Για μενα προτιμοτερο ειναι ενα ματαπτυχιακο στο εξωτερικο παρα ενα πτυχιο
Μην κάνεις έπίθεση και δεύτερον έχω δικαίωμα και λόγου και άποψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη πλειοψηφία πάντως είναι για φτύσιμο

μη λετε πλειοψηφιες και μειοψηφιες βρε παιδια...τους μετρησατε και σας βγηκαν τα ποσοστα?αμα ακουτε απο ξαδερφια σκυλια γατια οτι ενας δεν δεχθηκε να κανει αναβαθμολογηση και οτι ειπε το και το σημαινει οτι η πλειοψηφια ειναι για πεταμα?μην λεμε ανυποστατα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top