Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
και εμενα με δεχτηκε το mit.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Βασικά έγινα αποδεχτός απο το Harvard για master στο
Human Development and Psychology.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είδα ούτε έναν Ελληνα...

τι έγινε ρε παιδιά, δεν διαβάζει κανεις πια?
Και μετα εκλασες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι αλλά πως θα πάρεις απολυτήριο αν δεν δώσεις πανελλήνιες?

Εκτος έχεις πολύ μεγάλους βαθμούς στα τετράμηνα και το βγάλεις με κανα 11 τελικά.

Αλλά τότε θα σε δεχτούν στο εξωτερικό?

Αν δεν δώσεις Πανελλήνιες είτε δίνεις ΟΛΑ τα μαθήματα ενδοσχολικά, είτε δεν μπαίνει γραπτός βαθμός, κάτι από τα δύο, δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον το πρώτο. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό που λες. Σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ.

ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό από πότε? Δώσε ένα λινκ γι αυτό.

Εγω το μόνο που ξέρω είναι πως αν δεν παρουσιαστείς σε όλα τα μθμ χωρίς χαρτί γιατρού μετράται σαν 0 οπότε ρίχνει τον ΓΜΟ. Αν έχεις υψηλούς βαθμούς στα τετράμηνα άρα ο ΓΜΟ ειναι > 9.5 παίρνεις απολυτήριο. διαφορετικά όχι.

Πέρσι έδωσα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, πάντως συμμαθητές μου που ήθελαν απλώς απολυτήριο έδωσαν κανονικά εξετάσεις. Αν μπορούσαν ν απαλλαχθούν νομίζω θα το έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχει σίγουρα κάποια διάταξη την οποία δεν ξέρω αυτή τη στιγμή. Οι πανελλήνιες εξετάσεις δεν είναι υποχρεωτικές, όχι. Και προφανώς δεν μπορούν να σου δίνουν απολυτήριο με τα μισά μαθήματα. Οι πανελλήνιες δεν είναι υποχρεωτική έξοδος από το Λύκειο. Προορίζονται αποκλειστικά για εισαγωγή στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Προφανώς ο Μιβ εννοεί ότι δε σε υποχρεώνει κανείς να πας να δώσεις πανελλήνιες:P
Αν δε γουστάρεις να δώσεις, τί να κάνουμε; Μην πας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δηλώνεις ότι δεν θέλεις να είσαι υποψήφιος για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Κι απο κει και πέρα ο τρόπος με τον οποίο βγαίνει το απολυτήριο αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Αυτη τη διάταξη δεν τη γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Τεσπα θα το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotilama

Νεοφερμένος

Ο sotilama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχάς καλησπέρα,
Εσάς που σας δέχτηκαν στο Harvard και στο MIT (ή όποιος άλλος γνωρίζει). Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε πόσο περίπου είναι τα δίδακτρα για μια τέτοια σχολή? (αν και δεν γνωρίζω αν σας δέχτηκαν με υποτροφία ή πληρώνετε κανονικά). Αλλά φαντάζομαι πως θα γνωρίζετε..
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καταρχάς καλησπέρα,
Εσάς που σας δέχτηκαν στο Harvard και στο MIT (ή όποιος άλλος γνωρίζει). Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε πόσο περίπου είναι τα δίδακτρα για μια τέτοια σχολή? (αν και δεν γνωρίζω αν σας δέχτηκαν με υποτροφία ή πληρώνετε κανονικά). Αλλά φαντάζομαι πως θα γνωρίζετε..
Ευχαριστώ.

Εγώ έκανα αίτηση σε 5 πολύ καλά πανεπιστήμια όχι βέβαια κλάσης Harvard και MIT με δίδακτρα γύρω στις 3.145-3.250 λίρες Αγγλίας δηλαδή +/-
4 χιλλιάρικα το χρόνο, πλήν τα καθημερινά έξοδα, ενοίκια λογαριασμοί κλπ...:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ έκανα αίτηση σε 5 πολύ καλά πανεπιστήμια όχι βέβαια κλάσης Harvard και MIT με δίδακτρα γύρω στις 3.145-3.250 λίρες Αγγλίας δηλαδή +/-
4 χιλλιάρικα το χρόνο, πλήν τα καθημερινά έξοδα, ενοίκια λογαριασμοί κλπ...:jumpy::jumpy:
σε ποια πανεπιστημια εκανες προταση ,τι θελεις να σπουδασεις και
ποσο εβγαλες την β'λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως τα θέματα των Μαθηματικών του SAT είναι ΓΤΠ εντελώς. Και δε νομίζω ότι τα 70 λεπτά είναι λίγος χρόνος για το επίπεδο αυτό. Αν θυμάμαι λάθος και δεν είναι 70 λεπτά, διορθώστε με. Πάντως προσωπικά για το πλήθος και το επίπεδο των ερωτημάτων θεωρώ ότι μπορώ να πετύχω τουλάχιστον 95% σε μισή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotilama

Νεοφερμένος

Ο sotilama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ έκανα αίτηση σε 5 πολύ καλά πανεπιστήμια όχι βέβαια κλάσης Harvard και MIT με δίδακτρα γύρω στις 3.145-3.250 λίρες Αγγλίας δηλαδή +/-
4 χιλλιάρικα το χρόνο, πλήν τα καθημερινά έξοδα, ενοίκια λογαριασμοί κλπ...:jumpy::jumpy:

Εγώ άκουσα για Harvard και MIT οτι τα δίδακτρα είναι γύρω στα 40.000 τον χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον miv πως τα μαθηματικά που εξετάζονται στο SAT είναι κυριολεκτικά γελοία!Μην ξεχνάμε όμως πως το writing part,στο οποίο πρέπει να γράψεις μια πλήρη έκθεση σε 25 λεπτά είναι παλουκάκι!Και ας μην μιλήσω καλύτερα για το critical reading..Πρέπει να έχεις ένα πολύ υψηλό επίπεδο στην αγγλική γλώσσα(εγω με το προφ που έχω πάντως συναντώ δυσκολίες)!Εκτός όμως από το SAT,που είναι κυριολεκτικά το ελάχιστο που ζητάει κάθε πανεπιστήμιο,απαιτουνται(για καλά πανεπιστήμια πάντα) 2 SAT subject tests(πχ για MIT calculus,physics κλπ) των οποίων το επίπεδο είναι αρκετά ανεβασμένο!Παράλληλα, στην αμερική υπάρχουν και τα λεγόμενα advanced placement courses τα οποία σου δίνουν credit και είναι σχεδόν απαραίτητο να εξεταστείς σε αυτά(έχουν τεράστια ύλη!).Γι'αυτό,πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο όποιος ενδιαφέρεται να παέι στο εξωτερικό για σπουδές,να τελειώσει πρώτα μια καλή σχολή σε ένα πανεπιστήμιο στην ελλάδα,και να πάει μετα για μεταπτυχιακό η διδακτορικό,καθώς σε προπτυχιακό επίπεδο,ένας έλληνας μαθητής που είναι καλός και κατέχει τη γλώσσα,δεν θα συναντήσει δυσκολίες ως προς το επίπεδο των εξετάσεων,αλλά ως προς το χρόνο που θα έχει στη διάθεση του για να προετοιμαστεί!(πανελλήνιες και SAT++ δεν συνδιάζονται εύκολα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγώ βασικά θέλω οποσδήποτε να πάω έξω για σπούδες συγκεκριμένα (cambridge-oxford university) αλλά δεν ξέρω κατα πόσο το απολυτήριο με 19-18 αν θυμάμαι καλά και cpe με (a,b) είναι αρκετά για να εξασφαλ. μία θέση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα το οποίο με αποσχολεί ιδιαίτερα όσο πλησιάζω προς το τέλος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...
Έχω ακούσει πως στα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται πολύ καλύτερη και σοβαρότερη δουλειά απ' ότι στη χώρα μας, τόσο σε επίπεδο ποιότητας μαθήματος (καθηγητές, εγκαταστάσεις κτλ.), όσο και σε επίπεδο οργάνωσης (π.χ. καμία σχέση με τις μακροχρόνιες και συνεχείς καταλήψεις της ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης).:(
Προσωπικά με ενδιαφέρουν αντικείμενα σπουδών που έχουν σχέση με Ιατρική (τόσο κληνική όσο και ερευνητική) και γενικότερα με Βιολογία και Χημεία, χωρίς βέβαια να αποκλείω τα Μαθηματικά...

Έχετε παρόμοιο προβληματισματισμό ή αποψη επί του θέματος???
Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής του εξωτερικού ας δώσει παρακαλώ μια ακριβή εικόνα του όλου θέματος.

Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια σας...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Λογικά και μόνο στα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά. Εδώ όσο και να μας απογόητεύει σωστή και ποιοτική δουλειά δν γίνεται. Μια ψωροβάση έχουμε και αυτή θέλουν να την καταργήσουν.:P Έξω έχουν πρόγραμμα,δεν είναι άιντε το μάθημα,αν δεν εμφανιστείς πχ στα μαθήματα κάποιες φορές σε έχουν διώξει χωρίς συζήτηση. Καταλήψεις ούτε για αστείο. Γιατί να κάνουν να μου πεις?:P Δεν μιλάμε για το επαγγελματικό σου μέλλον,θα είναι πολυ πιο εύκολο και σίγουρο αν έχεις τελειώσει κάποιο μεγάλο παν/στήμιο. Χωρίς να θέλωνα θίξω τα δικά μας αλλά αν έχεις οικονομική δυνατότητα καλύτερα να πας έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λογικά και μόνο στα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά. Εδώ όσο και να μας απογόητεύει σωστή και ποιοτική δουλειά δν γίνεται. Μια ψωροβάση έχουμε και αυτή θέλουν να την καταργήσουν.:P Έξω έχουν πρόγραμμα,δεν είναι άιντε το μάθημα,αν δεν εμφανιστείς πχ στα μαθήματα κάποιες φορές σε έχουν διώξει χωρίς συζήτηση. Καταλήψεις ούτε για αστείο. Γιατί να κάνουν να μου πεις?:P Δεν μιλάμε για το επαγγελματικό σου μέλλον,θα είναι πολυ πιο εύκολο και σίγουρο αν έχεις τελειώσει κάποιο μεγάλο παν/στήμιο. Χωρίς να θέλωνα θίξω τα δικά μας αλλά αν έχεις οικονομική δυνατότητα καλύτερα να πας έξω.

Σωστήηηη...Εξάλλου αν υπάρχουν σπουδές στο εξωτερικό υπαρχουν για τον καθένα και πολύ περισσότερες ευκαιρίες στην Ελλάδα.
Εξάλλου τόσοι και τόσοι που παίρνουν πτυχία σε ελληνικά πανεπιστήμια μένουν άνεργοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγω ξερω οτι οταν πας για σπουδες στο εξωτερικο ειναι σαφως φτηνοτερα και κανεις και τα ταξιδακια σου.Οκ θελει χρονο αν προσαρμοστεις αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθεις να ζεις και εκτος του καβουκιου σου.Εγω αμα δεν περασω με την πρωτη Ελλαδα, και μεχρι τοτε σκεφτομαι το ιδιο θα παω Ιταλια ή Ισπανια(για αρχιτεκτονας ειναι οι ιδανικες πολεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ακριβώς,αν κάτσουμε και κάνουμε το άθροισμα όλων των χρημάτων που έχουμε διαθλέσει για φροντιστήρια από την Β΄΄Λυκείου και την Γ' και μετά όσα διαθέσουμε για κατοικία,νερά,τηλέφωνα κτλ αν περάσει κάποιος παν/στήμιο φτάνου και περισσεύουν για σπουδές σε άριστο παν/στήμιο στο εξωτερικό. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι εδώ όσα και να πληρώσουμε έχουμε ένα εντελώς αβέβαιο μέλλον.
-----------------------------------------
διαθέσει*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top