[Γενικό] Απροειδοποίητα διαγωνίσματα: Σωστό ή λάθος;

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
καλα τωρα οι καθηγητες μας εχουν αρχισει απο τν αρχη του τριμηνου κ λενε οτι ειναι απροειδοποιητα επειδη ετσι λεει ο νομος.....
και καλα υπηρχε ο νομος αυτος απλα τωρα συμφωνησαν οι καθηγητες να το εφαρμοσουν....
ολα τα διαγωνισματα τριμηνου ειναι και καλα απροειδοποιητα(ασχετα να μερικοι καθηγητες μας λενε ποτε θ γραψουμε...:P)

ειμαι κατα των απροειδοποιητων διαγωνισματων γτ και ενας μαθητης π δν διαβαζει οσο θα επρεπε θα κανει καποιου ειδους επαναληψη(οτιδηποτε και αν ειναι αυτη)και κατι θα του μεινει....καλυτερα να εχει μαθει ποσο κανει 10 δια 2 απο το να μν ξερει καν διαιρεση πχ.....με αυτο τν τροπο ο μαθητης θα μαθει κατι π ισως τν ωφελησει στη ζωη τ,στν ιδια ταξη(αμα δν τν περασει..:P) κ ισως να του εχει μεινει κατι στν επομενη ταξη.....
ενω αμα ειναι απροειδοποιητο δν θ κατσει να μαθει τρεις γραμμες....θα τεμπελιασει,δν θ γραψει στο διαγωνισμα και μετα δν θα ασχοληθει καν για να δει ποια ηταν η απαντηση στν ταδε ερωτηση....

οσο για τα τεστ ημερας απλα διευκολυνουν τν καθηγητη να εχει μια γενικοτερη αποψη περι του μαθητη....(βεβαια δν θ κριθει απο ενα τεστ αλλα απο περισσοτερα....)γενικοτερα πιστευω πως τα απροειδοποιητα τεστ/διαγωνισματα δν ωφελουν τν μαθητη παρα μονο τν καθηγητη στ τι βαθμο θα βαλει....:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το απροειδοποίητο διαγώνισμα που γράψαμε στα Αγγλικά ήταν επαναληπτικό, απλώς μας είχε πει πιο πριν να τα κάνουμε μία επανάληψη σπίτι μας.. Παρόλα αυτά, δε μας προειδοποίησε για διαγώνισμα. Τώρα όσον αφορά τα απροειδοποίητα διαγωνίσματα με τα οποία μας ''εκβιάζουν'' συχνά πυκνά οι καθηγητές, προφανώς θα είναι στο μάθημα της ημέρας, αλλιώς είναι παράνομο.


εγω ξερω οτι ειναι απολυτα νομιμο! οταν σας ειπε ν κανετε επαναληψη, δν καταλαβατε βρε χαζα οτι θα σας κανει διαγωνισμα! lol:lol: τ ιδιο πραγμα μας εκανε η μαθηματικου μας τ παρασκευη! :readrules:εμεισ καταλαβαμε οτι θα πεσει διαγωνισμα και διαβασαμε!

πιστευω ν τ εχω παει καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
εγω ξερω οτι ειναι απολυτα νομιμο! οταν σας ειπε ν κανετε επαναληψη, δν καταλαβατε βρε χαζα οτι θα σας κανει διαγωνισμα! lol:lol: τ ιδιο πραγμα μας εκανε η μαθηματικου μας τ παρασκευη! :readrules:εμεισ καταλαβαμε οτι θα πεσει διαγωνισμα και διαβασαμε!

πιστευω ν τ εχω παει καλα!


Ναι καλέ έχεις απόλυτο δίκιο, όταν μας είπε η καθηγήτρια "Παιδάκια κάντε και καμιά επαναληψούλα στα προηγούμενα μαθήματα να μην τα ξεχάσετε", το πρώτο πράγμα που έπρεπε να περάσει απο τα μυαλά εμάς των χαζών ήταν οτι θα μας βάλει επαναληπτικό διαγώνισμα τριμήνου σε ούτε-γω-δεν-ξέρω-πόσα κεφάλαια.
Λολ λολ.
Καλά, αυτό έγινε last year, αλλά ένιγουει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
αν σας το ειπε ετσι οπως γραφεις στα εισαγωγικα και δεν το καταλαβες αυτο κατι τρεχει. υπηρχε περιπτωση να σας το ελεγε απο απλο ενδιαφερον να μην χασετε τις πολυτιμες γνωσεις αν δεν ηταν για επαναληπτικό; :bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πείτε πείτε, ένα θέμα που αφορά τους μαθητές! :D
(Οk, πάω να διαβάσω :P)

Ένας διαβασμένος μαθητής δεν έχει να φοβάται κάτι, τι προφορικά, τι γραπτά!
Εσείς πως το βλέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εσύ έχεις βαλθεί να ξανανοίξεις όλα τα παλιά θέματα???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όποιος βαριέται να διαβάσει κάτι πρέπει να κάνει. 8)

Θέλω να ακούσω νέες γνώμες, Ιωάννα πες μας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Όποιος βαριέται να διαβάσει κάτι πρέπει να κάνει. 8)

Θέλω να ακούσω νέες γνώμες, Ιωάννα πες μας! :D
Καλά κάνεις Θεοδώρα. :D

Κι εγώ από χθές ψάχνω στα Εφηβικά θέματα μπάς και ξεθάψω κάνα καλό για συζήτηση.
Έλεγα να ξέθαβα τις εκτρώσεις,αλλά μου βγήκε το αλκοόλ τελικά. :confused: :P

Εχμ ναι. Τι πιστεύω?
Ότι για κάποιο παιδί που είναι κάθε μέρα διαβασμένο δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.
Απλά το όλο ζήτημα είναι να μην κρίνεται ο βαθμός τους ή όλη η προσπάθεια τους από ένα απροειδοποίητο τεστ.
Το διαγώνισμα όμως θεωρώ πως πρέπει απαραίτητα να είναι προειδοποιήμενο,τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν.

Τώρα από εκεί και πέρα όσο αφορά το τέστ ως περιεχόμενο.
Θεωρώ πως είναι καλό να μην έχει μόνο πέντε ερωτήσεις ανάπτυξης,που θα πρέπει να γράψει το παιδί πέντε κατεβατά και τέλος. Να έχει και αντιστοιχίσεις,ερωτήσεις κρίσεως και διάφορα τέτοια. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Άντε θα σου πω!:P
Εγώ πιστεύω ότι σε σημαντικά μαθήματα καλά είναι τα τεστ γιατί καμιά φορά τα εμπεδώνουμε καλύτερα, αλλά θα πρέπει ο καθηγητής να έχει κατανόηση, γιατί ας πούμε εμείς γράψαμε μια φορά τεστ στην ιστορία και ήταν η μοναδική φορά που είχα πάει τελείως αδιάβαστη!Αλλά ευτυχώς ήταν καλός ο καθηγητής:)
Τα διαγωνίσματα εννοείται προειδοποιημένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως στο θέμα εννοείται το μάθημα της ημέρας, δηλαδή τα τεστάκια. Συμφωνώ ότι στα διαγωνίσματα θέλει ενημέρωση ώστε να προετοιμαστεί ο μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το απροειδοποίητο διαγώνισμα που γράψαμε στα Αγγλικά ήταν επαναληπτικό, απλώς μας είχε πει πιο πριν να τα κάνουμε μία επανάληψη σπίτι μας.. Παρόλα αυτά, δε μας προειδοποίησε για διαγώνισμα. Τώρα όσον αφορά τα απροειδοποίητα διαγωνίσματα με τα οποία μας ''εκβιάζουν'' συχνά πυκνά οι καθηγητές, προφανώς θα είναι στο μάθημα της ημέρας, αλλιώς είναι παράνομο.
Aν σας ειχε πει πως μεσα στην εβδομαδα θα κανετε διαγωνισμα εφ ολης της υλης,επιτρεπεται.Αν σας το βαλε ετσι ξεκαρφωτο τοτε ειναι παρανομο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σωστο,ετσι ελεγχεται η καθημερινη προσπαθεια και επιδοση του καθε μαθητη.Εκει φαινεται ποιος διαβαζει πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σωστο...με τον τροπο αυτο ο καθηγητης ελεγχει το καθημερινο διαβασμα των παιδιων..εαν υπαρχουν μονο τα διαγωνισματα με προειδοποιηση τοτε τα περισσοτερα παιδια θα διαβαζουν μονο τοτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ο τεμπελάκος μέσα μου λέει όχι. Η συνείδησή μου από την άλλη ισχυρίζεται πως συνιστά ικανοποιητικό έλεγχο γνώσεων της ημέρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είναι λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είναι λάθος...
Μα γτ? :hmm:Σε τί διαφέρει ας πούμε από την προφορική εξέταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μάλιστα μπορει να βαλει ενα απροειδοποιητο ολοι οι και καλα καλοι μαθητες να τα πανε χαλια και να τους πει πως θα μετρησει και αυτα να αγχωθουν,να διαβασουν να τα πανε τελικα και τελικα να μην επαναληφθει και να μην ληφθει υποψην εκεινο το απροειδοποιητο.Εγω ετσι θα κανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Άλλο διαγώνισμα και άλλο τεστάκι της ημέρας. Ο καθηγητής είναι καλό να βάζει τεστ ημέρας αλλά όχι διαγώνισμα όλης της ύλης που στο κάτω κάτω μετράει περίπου το 50% του βαθμού στο τετράμηνο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Απροειδοποίητο διαγώνισμα/τεστ στο μάθημα της ημέρας ναι.
Απροειδοποίητο διαγώνισμα/τεστ και σε προηγούμενα μαθήματα όχι.
So simple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Μα γτ? :hmm:Σε τί διαφέρει ας πούμε από την προφορική εξέταση?

προφορικά συνήθως δεν τους εξετάζει όλους, γραπτά αναγκαστικά εξετάζονται όλοι:whistle:

συμπέρασμα: πιο εύκολα την γλιτώνεις προφορικά παρά γραπτά

άλλωστε:scripta manent (τα γραπτά μένουν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top