Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Έχω μια καλοπροαίρετη απορία. Η επιστήμη της Φυσικής ή της Πληροφορικής είναι λιγάκι δύσκολες, απαιτητικές θα έλεγα αν υπάρχει κάποιος στόχος για επιπλέον σπουδές. Με ποιο κριτήριο θεωρείτε δεδομένο ότι θα μπορέσετε να ανταποκριθείτε σε ένα ξένο Πανεπιστήμιο με επιπλέον παράγοντα δυσκολίας τη νοοτροπία και τη ξένη γλώσσα; Ακόμη και στα Μαθηματικά, στη γλώσσα μας υποτίθεται ότι τα μαθαίνουμε, αλλά και πάλι ζοριζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Mε διάβασμα και αφοσίωση θα έλεγα. Προσωπικά, ήρθα στο foundation του Manchester με εντυπώσεις. Πίστευα ότι θα ναι εύκολα και δεν είναι. Το πρόγραμμα καλύπτει τεράστια ύλη για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (2 semesters) και είναι αρκετά απαιτητικό. Εγώ που θέλω φυσική μου ζητείται να τελειώσω το πρόγραμμα με 80%, το οποίο σημαίνει ότι διαβάζω καθημερινά κάμποσες ωρίτσες και τώρα που βρίσκομαι σε εξεταστική κάμποσες ωρίτσες και βάλε. Η γλώσσα, στη φυσική και τα μαθηματικά τουλάχιστον δεν είναι πρόβλημα. Άπαξ και μάθεις την ορολογία είσαι οκ. Η δυσκολία είναι στις βιολογικές επιστήμες και στη χημεία (από σχετικές μαρτυρίες φίλης στο life sciences).

Εdit: Πιθανότατα θα προχωρήσω σε Mathematics and Physics (MMath&MPhys) joint honours degree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών στα πρώτα δυο εξάμηνα διδάσκουν:

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ

  • Μηχανική-Ρευστομηχανική
  • Μαθηματική Ανάλυση
  • Γραμμική Αλγεβρα - Αναλυτική Γεωμετρία
  • Εισαγωγή στη Θεωρία Πιθανοτήτων και τη Στατιστική
  • Προγραμματισμός Η/Υ Ι
  • Εργαστήριο Φυσικής Ι


Β' ΕΞΑΜΗΝΟ

  • Θερμότητα - Κυματική - Οπτική
  • Διανυσματική Ανάλυση
  • Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις
  • Εργαστήριο Φυσικής ΙΙ
  • Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ - Εργαστήριο

Ταιριάζουν με το πρόγραμμα που διδάσκει το Παν.Manchester;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Βρίσκομαι στο The University of Manchester. Δεν έδωσα πανελλήνιες και μου ζητήθηκε απολυτήριο με ενδοσχολικές εξετάσεις με 16. Για να μπείς πρώτο έτος Φυσικής (αυτό θα σπουδάσω) στο Μάντσεστερ απ' ότι έχω καταλάβει δε σε δέχονται με πανελλήνιες-σκέτο. Στους Άγγλους ζητάνε Α levels με A*A*A.
Από την άλλη, έχω φίλο που μπήκε Computer Science 1ο έτος με 17 στο απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. Γενικά χρειάζεσαι πανελλήνιες για εισαγωγή σε καλά πανεπιστήμια, άλλα υπάρχουν και εξεραίσεις - εξαρτάται το πανεπιστήμιο, πρόγραμμα κ.λπ.

Τo Manchester για απευθειας εισαγωγη παντως ζηταει ξεκαθαρα πανελληνιες (αρα δεν εχω ιδεα πως τον πηραν τον φιλον σου).
https://www.manchester.ac.uk/study/international/country-specific-information/greece.htm

Candidates with the Apolytirion and Vervaiosi Prosvasis may be considered for direct entry to the first year of undergraduate courses. A typical offer would be for at least 18 overall in the Apolytirion, possibly with specific scores in certain subjects

Βεβαιωση προσβασης= Πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Βρίσκομαι στο The University of Manchester. Δεν έδωσα πανελλήνιες και μου ζητήθηκε απολυτήριο με ενδοσχολικές εξετάσεις με 16. Για να μπείς πρώτο έτος Φυσικής (αυτό θα σπουδάσω) στο Μάντσεστερ απ' ότι έχω καταλάβει δε σε δέχονται με πανελλήνιες-σκέτο. Στους Άγγλους ζητάνε Α levels με A*A*A.
Από την άλλη, έχω φίλο που μπήκε Computer Science 1ο έτος με 17 στο απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. Γενικά χρειάζεσαι πανελλήνιες για εισαγωγή σε καλά πανεπιστήμια, άλλα υπάρχουν και εξεραίσεις - εξαρτάται το πανεπιστήμιο, πρόγραμμα κ.λπ.
Το University of Manchester ήταν ένα από τα πανεπιστήμια που με δέχθηκαν για Theοritical Physics MPhys (Hons), τετραετές με μεταπτυχιακό, με τους εξής όρους:

4. Manchester
Greek Apolytirio with at least 19.5 overall including at least 19 in Advanced Physics and at
least 19 in Advanced Mathematics and at least 90% in the Greek University Entrance
Exam (Panhellenic)


Να δεχθώ ότι για το τριετές BSc (Hons), οι απαιτήσεις μπορεί να ήταν λίγο παρακάτω, αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι' αυτό.
Το να γράφεις λοιπόν: 'Από την άλλη, έχω φίλο που μπήκε Computer Science 1ο έτος με 17 στο απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες', δε μου ακούγεται καλά. Μπορεί να έδωσε Α levels. Πιθανόν να μή δέχονται με πανελλήνιες πια, όπως γράφεις για το φυσικό.
Θεωρώ απίθανο το University of Manchester να έχει ρίξει τόσο πολύ τις απαιτήσεις του, ενώ η γενική τάση των πανεπιστημίων είναι να τις αυξάνουν (παρ' όλο που τα entry standards που έχει για τη φυσική είναι υψηλότερα από τα αντίστοιχα για τα Computer Science).

Για το foundation που παρακολουθείς, ίσως να μην έχουν μεγάλες απαιτήσεις για μπείς στο προπαρασκευαστικό έτος, έχουν όμως μεγάλες απαιτήσεις για να βγεις και να γραφτείς στο 1ο έτος.
Όταν το άριστα στη Βρετανία είναι στο 70%+, σου ζητάνε, όπως γράφεις, 80%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Eκτός αν μου είπε ψέμματα το παιδί, μπήκε για Computer Science 1st year και του ζήτησαν 17 στο απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. Μου φάνηκε κι εμένα περίεργο άλλα δε βρίσκω λόγο για να μου πει ψέμματα.

Επίσης πλέον το αν θα κάνεις Μaster ή Bachelor δεν έχει σημασία. Τα entry requirements είναι ίδια και το αν θα προχωρήσεις σε μάστερ το αποφασίζεις στην αρχή του 3ου έτους (πρέπει να έχεις καλή πορεία μέχρι τότε στα προηγούμενα έτη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirandelo

Νεοφερμένος

Ο pirandelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είναι δυνατό κάποιος να σπουδάσει στην Αγγλία χωρίς Πανελλαδικές, ιδιαίτερα αν το Πανεπιστήμιο έχει κενές θέσεις. Μπορεί κάποιος να πάει Αγγλία ακόμα και την τελευταία στιγμή :) με τη διαδικασία του Clearing. Περισσότερες πληροφορίες για το clearing, μπορείτε να δείτε εδώ: https://studiesinuk.net/el/etisi-ucas/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
........ και το αν θα προχωρήσεις σε μάστερ το αποφασίζεις στην αρχή του 3ου έτους (πρέπει να έχεις καλή πορεία μέχρι τότε στα προηγούμενα έτη).
Εγώ αυτό έκανα.
Είναι δυνατό κάποιος να σπουδάσει στην Αγγλία χωρίς Πανελλαδικές, ιδιαίτερα αν το Πανεπιστήμιο έχει κενές θέσεις. Μπορεί κάποιος να πάει Αγγλία ακόμα και την τελευταία στιγμή :) με τη διαδικασία του Clearing. Περισσότερες πληροφορίες για το clearing, μπορείτε να δείτε εδώ: https://studiesinuk.net/el/etisi-ucas/
Ό,τι γράφεις είναι αλήθεια.
Το ερώτημα είναι για τι πανεπιστήμια μιλάμε. Όπως ήδη έγραψα υπάρχουν στη Βρετανία 120 πανεπιστήμια. Κορυφαία, πολύ καλά, καλά , μέτρια, κακά. Πολλά είναι σαφώς χειρότερα από καλά Ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirandelo

Νεοφερμένος

Ο pirandelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Δεν είναι όλα τα Πανεπιστήμια ίδια. Χρειάζεται ψάξιμο;) Βέβαια στην Ελλάδα κατά κανόνα όλα τα πτυχία μετράνε το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
όντως προσεκτική έρευνα πάνω απο όλα, γιατι στην Αγγλία δεν ειναι όλα τα πανεπιστήμια ιδια, ξέρω προσωπικά πολλά που ειναι μουφα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Δεν είναι όλα τα Πανεπιστήμια ίδια. Χρειάζεται ψάξιμο;) Βέβαια στην Ελλάδα κατά κανόνα όλα τα πτυχία μετράνε το ίδιο...
1. Μην το τοποθετείς έτσι. Αν πάμε με τη λογική του τι μετράει τυπικά στην Ελλάδα, τότε η Βουλγαρία είναι πιο κοντά.
2. Δεν εννοώ το να ψάξεις για το καλό πανεπιστήμιο. Αυτό ασφαλώς και θα το κάνεις, κυρίως σε σχέση με το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις, διότι ανάλογης "ποιότητας" πανεπιστήμια έχουν καλύτερο ή χειρότερο αντίστοιχο τμήμα.
Εννοώ ότι τα καλά πανεπιστήμια θέλουν και τα αντίστοιχα "βιογραφικά".
Από την άλλη, υπάρχουν Ελληνικά πανεπιστήμια (π.χ. το Πανεπιστήμιο Κρήτης), που είναι πολύ καλά σε κάποιους τομείς (σαφώς καλύτερα από πάρα πολλά Βρετανικά) και απαιτούν χαμηλούς βαθμούς για την είσοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
^ Ήταν και η εναλλακτική μου όσον αφορά την Ελλάδα το Παν. Κρήτης (τμήμα Φυσικής) στη περίπτωση που κάθε προσπάθεια για Αγγλία αποτύγχανε και έδινα πανελλήνιες φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το ακαδημαϊκό έτος στο Μάντσεστερ πλησιάζει στο τέλος του. Είναι πολύ δυσκολότερη η χρονιά απ' όσο περίμενα και δε φταίνε οι προσδοκίες που είχα για το foundation άλλα το foundation το ίδιο.

Εξ αρχής, μας ζητείται 80% για να γίνουμε δεκτοί από το Physics school, κάτι το οποίο επικρίνουν ακόμα και οι καθηγητές μας στο foundation. Αναμένεται φέτος, απ΄όσο μας είπαν να τα καταφέρει το ένα τρίτο εκείνων που στοχεύουν για το Physics school μιας και πέρυσι που η δυσκολία ήταν στο 75% μόνο το 44% των παιδιών τα κατάφεραν. (Πιθανότατα, όπως όλα δείχνουν θα είμαι στο 33% των φετινών επιτυχόντων - δεν αγχώνομαι πλέον γι' αυτό).

Από την εκπαίδευση μάλλον απογοητευμένος είμαι. Μιλώντας και με άλλους φοιτητές μεγαλύτερων ετών του Φυσικού συμπέρανα ότι το πτυχείο στο Μάντσεστερ τουλάχιστον (δε γνωρίζω για το υπόλοιπο UK), είναι προσανατολισμένο προς την αγορά εργασίας. Για να το θέσω ακριβώς όπως το σκέφτομαι:

Νιώθω πως ο πυρηνας του ενδιαφέροντος του πανεπιστημίου δεν είναι η γνώση και η επιστήμη καθ' αυτή, άλλα το χρήμα. Γίνεται συνεχώς προφανές ότι εκπαιδευόμαστε από μια επιχείρηση που στόχο έχει το κέρδος και νιώθω πως η εκπαίδευση που προσφέρεται δεν είναι αυτή που θα ήθελα για εμένα. Θέλω να σπουδάσω Φυσικομαθηματικά για να ικανοποιήσω το προσωπικό μου ενδιφέρον. Δυστυχώς εδώ πέρα νιώθω πως βασική -για να μην πω μοναδική- τους ασχολία είναι το employment και πόσο καλό είναι το πτυχείο που προσφέρουν όσον αφορά την αγορά εργασίας.

Πέρα απ΄το ακαδημαϊκό μέρος, η Αγγλία μου αρέσει σαν χώρα, ωστόσο το Μάντσεστερ δε με εμπνέει. Θέλω κάτι πιο γραφικό, περισσότερη φύση. Γενικά δεν είμαι σίγουρος ότι κάνω τη ζωή που θα ήθελα για τον φοιτητή Ηλία. Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να ψάξω και εναλλακτικές. Αφού πρώτα σιγουρευτώ για τις κινήσεις μου, ίσως συνεχίσω (αφού κάνω και το 1ο έτος εδώ) σε άλλο πανεπιστήμιο, Αγγλία ή Σκωτία.

Η πρώτη εξεταστική πήγε εξαιρετικά. Είχα 99, 98, 95 και 92 στα 4 μαθήματα που έδωσα οπότε είμαι πιο σίγουρος για την επερχόμενη εξεταστική τον Μάιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Aν ήθελες Σοβιετικό μοντέλο σπουδών, η γνώση για τη γνώση χωρίς ερεθίσματα όπως ερευνητικά προγράμματα από τη βιομηχανία και εταιρίες, αγορά εργασίας, κλπ, θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο Τμήμα Φυσικής Ελληνικού Πανεπιστημίου. Όμως στη θέση σου, θα ήθελα να είχα πιο πρακτικά προσανατολισμένο πτυχίο γιατί η γνώση από μόνη της δεν γεμίζει το στομάχι. Στην ηλικία σου, τα ίδια έλεγα και ήμουν ικανοποιημένος που το Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σύνδεση με την αγορά εργασίας στις Φυσικομαθηματικές επιστήμες. Τώρα δεν λέω το ίδιο γιατί κάποια πράγματα δεν είναι τόσο εξιδανικευμένα. Το πτυχίο του Ελληνικού Πανεπιστημίου (χωρίς μεταπτυχιακές σπουδές κλπ) είναι αρκετά δυνατό εφόδιο για την έρευνα. Για την αγορά εργασίας είναι άχρηστο γιατί είναι ακαδημαϊκό. Δεν αναφέρομαι στην κατεστραμμένη αγορά εργασίας στη χώρα μας. Βέβαια και στις αγορές των χωρών της Δύσης θέλουν skills και όχι μόνο θεωρήματα. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν αφιερώνει χρόνο για skillis ούτε εκπαιδεύει τους φοιτητές του σε δεδομένα αγοράς. Υπάρχει η νοοτροπία του σχολείου: διδάσκουν-εξετάζουν και τέλος. Αυτό σημαίνει ότι διδάσκει θεωρητικά αντικείμενα (ακόμη και αν έχουμε εργαστήρια) και το αποτέλεσμα ή η γνώση τελειώνει με την εξεταστική. Quantum έχεις δίκιο αλλά για άλλον αιώνα. Εκτός και αν έχεις λυμένο το βιοποριστικό.

Από τις σπουδές μου, γνωρίζω ότι το ΜΙΤ ή το Cambridge / Oxford προσφέρουν προγράμματα σπουδών Φυσικής αρκετά mathematically χωρίς εκπτώσεις, αφού η κύρια εφαρμογή τους είναι η ακαδημαϊκή έρευνα και όχι τόσο η αγορά εργασίας. Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και Πανεπιστήμια του πρώην Ανατολικού μπλοκ και Βαλκανίων. Πράγματα που κάνουν στο ΜΙΤ, Oxbridge κάνουν και στη χώρα μας. Μην αρχίσετε κάποιοι τα γνωστά αρνητικά σχόλια, γιατί έχω γραπτά επιχειρήματα να σας δείξω. Γενικά τα Πανεπιστήμια στην Κεντρική και Δυτική Ευρώπη είναι αρκετά business προσανατολισμένα ακόμη και σε πολύ θεωρητικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από την εκπαίδευση μάλλον απογοητευμένος είμαι. Μιλώντας και με άλλους φοιτητές μεγαλύτερων ετών του Φυσικού συμπέρανα ότι το πτυχείο στο Μάντσεστερ τουλάχιστον (δε γνωρίζω για το υπόλοιπο UK), είναι προσανατολισμένο προς την αγορά εργασίας.
Ναι, και αυτός ο προσανατολισμός είναι το μεγάλο αβαντάζ των αγγλικών πανεπιστημίων :)

Πέρα απ΄το ακαδημαϊκό μέρος, η Αγγλία μου αρέσει σαν χώρα, ωστόσο το Μάντσεστερ δε με εμπνέει. Θέλω κάτι πιο γραφικό, περισσότερη φύση.
Θέλεις κάτι γραφικό και με πολλές πρασινάδες... όμως επέλεξες τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη στην Αγγλία. Πριν πας Σκωτία, τσέκαρε ότι παλεύεις τον καιρό. Γιατί πολλοί από αυτούς που πάνε στο Αμπερντίν παραπονιούνται για το σκοτάδι και την απομόνωση...

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Τώρα μπορεί να σου φαίνεται πως η γνώση για τη γνώση είναι αρετή, αλλά στην πορεία θα δεις ότι τη σκέτη γνώση δεν έχεις τι να την κάνεις (εκτός αν παραμείνεις αιωνίως σε ακαδημαϊκό πλαίσιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Kαταλαβαίνω τι λέτε, άλλα νιώθω πως εδώ έχουν χάσει το point. Μιλάω με τελειόφητους του Φυσικού και συνειδητοποιώ ότι 3 χρόνια σπουδάζοντας φυσική δεν έχουν πραγματικά καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Είναι σαν να παίρνουν όλη τη "μαγεία" και τα cool stuff και τα γειώνουν, κρατώντας μόνο τα απαραίτητα για να αποκτήσεις τη κατάλληλη κατάρτιση για την αγορά εργασίας.

Θεωρώ πως δε γίνεται σε σοβαρό πανεπιστήμιο τελειόφοιτος φυσικής με βαθμό πτυχείου 1st να μην ξέρει για τις επιπτώσεις της κβαντομηχανικής στη φύση της πραγματικότητα παραδείγματος χάρην.

Προσωπικά αυτό που θα ήθελα για 'μένα είναι να συνεχίσω με ερευνητική καριέρα. Γι' αυτό και έφυγα εξωτερικό - για να έχω καλύτερες πιθανότητες να ακολουθήσω το πάθος μου. Σπουδάζω φυσικομαθηματικά γιατί τα γουστάρω και θέλω να διευρύνω την αντίληψή μου επ' αυτών. Εε, εδώ νιώθω πως δεν είναι αυτό το βασικό τους μέλλημα.

Ο καιρός στο Μάντσεστερ είναι αρκετά κακός για να με πειράξει της Σκωτίας. Τη πλειοψηφία των ημερών τον ουρανό μας σκεπάζει ένα άσπρο θολό σεντόνι. Oύτε καν σύννεφα.. μια άσπρη θολούρα βλέπεις χωρίς τελειωμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Kαταλαβαίνω τι λέτε, άλλα νιώθω πως εδώ έχουν χάσει το point. Μιλάω με τελειόφητους του Φυσικού και συνειδητοποιώ ότι 3 χρόνια σπουδάζοντας φυσική δεν έχουν πραγματικά καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Είναι σαν να παίρνουν όλη τη "μαγεία" και τα cool stuff και τα γειώνουν, κρατώντας μόνο τα απαραίτητα για να αποκτήσεις τη κατάλληλη κατάρτιση για την αγορά εργασίας.
Ναι, γιατί δεν θέλουν όλοι να βρουν τη μαγεία μέσα από την επιστήμη. Ο περισσότερος κόσμος βρίσκει τη μαγεία της ζωής του κάπου αλλού και όχι στην επιστημονική γνώση. Για κάθε 1 απόφοιτο οποιασδήποτε σχολής που καίγεται να κάνει έρευνα, υπάρχουν άλλοι καμιά 20αριά και καίγονται να φύγουν από το πανεπιστήμιο και να μην ξαναπατήσουν ποτέ.

Προσωπικά αυτό που θα ήθελα για 'μένα είναι να συνεχίσω με ερευνητική καριέρα. Γι' αυτό και έφυγα εξωτερικό - για να έχω καλύτερες πιθανότητες να ακολουθήσω το πάθος μου. Σπουδάζω φυσικομαθηματικά γιατί τα γουστάρω και θέλω να διευρύνω την αντίληψή μου επ' αυτών. Εε, εδώ νιώθω πως δεν είναι αυτό το βασικό τους μέλλημα.
Foundation year δεν είπες ότι κάνεις; Αλίμονο αν το βασικό μέλλημα στο Foundation Year είναι η ερευνητική καριέρα που θα έχει ο 1 στους 100 φοιτητές! Μόνος σου δεν είπες ότι από το τμήμα σου θα μπει στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσει φυσική μόνο το 30%? Πόσοι από αυτούς θα τελειώσουν; Πόσοι θα συνεχίσουμε με μεταπτυχιακό; Πόσοι θα κάνουν διδακτορικό, θα ασχοληθούν με έρευνα ή θα κάνουν πανεπιστημιακή καριέρα; Σταγόνα στον ωκεανό...

Ο καιρός στο Μάντσεστερ είναι αρκετά κακός για να με πειράξει της Σκωτίας. Τη πλειοψηφία των ημερών τον ουρανό μας σκεπάζει ένα άσπρο θολό σεντόνι. Oύτε καν σύννεφα.. μια άσπρη θολούρα βλέπεις χωρίς τελειωμό.
Αυτό είναι σαν να ζεις στην Σπάρτη και να λες, έλα μωρέ, πόσο κακός μπορεί να είναι ο καιρός στη Φλώρινα, κι εδώ έχουμε κρύο και βροχή κλπ κλπ. Και μετά πας στη Φλώρινα, ξυπνάς και ένα πρωί Οκτώβρη μήνα με -2 και καταλαβαίνεις πόσο κακός μπορεί να είναι ο καιρός ;)

Ειλικρινά, ψάξτο λίγο περισσότερο. Η συννεφιά δεν είναι πρόβλημα, άλλωστε σύννεφα έχει παντού στη Βρετανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMetaxa

Νεοφερμένος

Η AthinaMetaxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όσοι ενδιαφερόμενοι προσέλθετε!
Λίγα βασικά:
1 Και στα 2 πανεπιστήμια μαζί δεν μπορείς να κάνεις αίτηση(λόγω ανταγωνισμού φαντάζομαι)
2 Ως πιστοποίηση γλωσσομάθειας ζητείται το Cambridge Proficiency με βαθμό Α, Β ή C ή κάτι αντίστοιχο όπως IELTS (πάντως όχι το Proficiency του Michigan)
3 Μόνο με πανελλήνιες δεκτός δε γίνεσαι
4 Βαθμός απολυτηρίου από 19,5 και άνω
5 Απαιτούνται εξετάσεις GSE A levels( με βαθμό A*A*A και άνω) ή ΙΒ ( από 37 και πάνω)

Οποιαδήποτε απορία, γνώμη ή διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη!

Σημείωση Διαχειριστή: Το θέμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα "Σπουδές σε Οξφόρδη/Κέιμπριτζ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όμως στο Κέιμπριτζ δεν ζητά GSE A Levels για τους Έλληνες. Συγκεκριμένα, λέει τα εξής:

Typical offers for applicants taking the Apolytirion of Lykeio would be based on an overall average score of 19 and scores of 19 in individual subjects.


Της Οξφόρδης, όμως, ζητά και A Levels, εκτός και για την Ελλάδα ως A Levels νοούνται μαθήματα κατεύθυνσης ή/και πανελλαδικές εξετάσεις και υπάρχει κάποια αντιστοιχία της Βρετανικής βαθμολογικής κλίμακας στην αντίστοιχη Ελληνική. Πιο συγκεκριμένα, ζητά τα εξής:


Apolytirion with an average of 19 out of 20 points and A*A* to AA at A-level, depending on the course.


Δεν γνωρίζω τι ισχύει, πάντως μετά τις σχολικές εξετάσεις, δηλαδή από 16 Ιουνίου, θα αρχίσω να ψάχνω πιο πολύ για σπουδές αρχικά στο Ηνωμένο Βασίλειο και μετά θα ψάξω και για άλλες χώρες στην Ευρώπη. Θα στείλω και μερικά email και θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οποιαδήποτε απορία, γνώμη ή διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη!
Πες μας και για τα δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top