Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

mariakolv

Νεοφερμένος

Η Μάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ για την Αγγλία θα σου πω που ξέρω. Τα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν το Cambridge Proficiency αλλά συνήθως το ζητάνε με βαθμό μεγαλύτερο του Β. Αντίστοιχα το cambridge advanced το ζητάνε με Α. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις το IELTS με έναν καλό βαθμό παρά τα άλλα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ για την Αγγλία θα σου πω που ξέρω. Τα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν το Cambridge Proficiency αλλά συνήθως το ζητάνε με βαθμό μεγαλύτερο του Β. Αντίστοιχα το cambridge advanced το ζητάνε με Α. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις το IELTS με έναν καλό βαθμό παρά τα άλλα δυο.

το σημαντικο ειναι οτι θελουν να το εχεις παρει τα τελευταια 2 χρονια το proficiency οποτε τους περισσοτερους δεν τους βολευει γιαυτο κανουν ielts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakolv

Νεοφερμένος

Η Μάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το σημαντικο ειναι οτι θελουν να το εχεις παρει τα τελευταια 2 χρονια το proficiency οποτε τους περισσοτερους δεν τους βολευει γιαυτο κανουν ielts

Σωστό και αυτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisPaok4

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερίζω τους πάντες!
παιδιά χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα... First thngs first...
Ψάχνομαι να φυγω στην Αγγλία για σπουδές, και συγγεκριμένα στο Bringham και πιό συγκεκριμένα σαν Sound Engineer. Η αλήθεια είναι ότι χρόνια ήθελα να κάνω αυτό το βήμα αλλά υπήρξαν πολύ παράγοντες που με απέτρεπαν... Όποιος λοιπόν σπουδάζει στην Βρετανία ή να γνωρίζει ίσος κάτι από τις διαδικασίες που απαιτούνται θα παρακαλούσα να βοηθήσει...
Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Για αρχή μπίκα στο site του πανεπ. και στα requirements ζητούσε απολυτήριο λυκείου 17. Εγώ επιδή τυγχάνω μουσικός σπάνια ασχολούμουν με το σχολείο (έτρεχα σε πρόβες και ολη μέρα το σπίτι γενικά δεν ησύχαζε) και έτσι έχω τραγικό βαθμό απολυτηρίου. Βάση διλαδή :eek:. Ως εδώ ξέρω ότι δεν περνώ ούτε από έξω. Εγώ βέβαια την απόφαση μου την είχα πάρει πρίν τελειόσω το σχολείο να ασχολήθώ με την τεχνολογία του ήχου, και έτσι μόλις τελείωσα το Λύκειο γραφτικα κατευθείαν σε ΙΕΚ. Σαν απόφοιτος ΙΕΚ λοιπών έχω δύο "ιδικότητες" ηχολήπτης με βαθμολογία 15 και μουσικοτεχνολόγος με βαθμολογία 17, όπως και 4 χρόνια "σπουδών".
Συνεχιζω... Μόλις αποφοίτησα Έπιασα δουλειά σε μία εταιρία ήχου(στησίματα Live κτλ) σαν ηχολήπτης, όπως επίσεις δούλευα(και δουλεύω ακόμα) με συγκροτήματα σαν παραγογός (ηχογραφήσεις μίξεις) αλλά και σαν stage engineer σε live. Φτάνει με το βιογραφικό λοιπόν!!
-Τα πάραπάνω παίζουν ρόλο καθόλου στην επιλογή των φοιτητών ή ντε και καλά πρέπει να έχω 17 M.O. στο Λύκειο?
-Επίσεις θα βοηθούσε αν προσκόμιζα συστατική επιστολή από το ΙΕΚ?

Οποιες συμβουλές θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες!!!
Αν ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει σ'αυτή την περίπτωση (σκράπα απο/ριο) ας με βοηθησει...

Παιδιά σόρι που σας έπρειξα αλλά για μένα είναι πολύ καινούρια και δυσκολέβομαι πολύ να τα καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisPaok4

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερίζω τους πάντες!
παιδιά χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα... First thngs first...
Ψάχνομαι να φυγω στην Αγγλία για σπουδές, και συγγεκριμένα στο Bringham και πιό συγκεκριμένα σαν Sound Engineer. Η αλήθεια είναι ότι χρόνια ήθελα να κάνω αυτό το βήμα αλλά υπήρξαν πολύ παράγοντες που με απέτρεπαν... Όποιος λοιπόν σπουδάζει στην Βρετανία ή να γνωρίζει ίσος κάτι από τις διαδικασίες που απαιτούνται θα παρακαλούσα να βοηθήσει...
Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Για αρχή μπίκα στο site του πανεπ. και στα requirements ζητούσε απολυτήριο λυκείου 17. Εγώ επιδή τυγχάνω μουσικός σπάνια ασχολούμουν με το σχολείο (έτρεχα σε πρόβες και ολη μέρα το σπίτι γενικά δεν ησύχαζε) και έτσι έχω τραγικό βαθμό απολυτηρίου. Βάση διλαδή :eek:. Ως εδώ ξέρω ότι δεν περνώ ούτε από έξω. Εγώ βέβαια την απόφαση μου την είχα πάρει πρίν τελειόσω το σχολείο να ασχολήθώ με την τεχνολογία του ήχου, και έτσι μόλις τελείωσα το Λύκειο γραφτικα κατευθείαν σε ΙΕΚ. Σαν απόφοιτος ΙΕΚ λοιπών έχω δύο "ιδικότητες" ηχολήπτης με βαθμολογία 15 και μουσικοτεχνολόγος με βαθμολογία 17, όπως και 4 χρόνια "σπουδών".
Συνεχιζω... Μόλις αποφοίτησα Έπιασα δουλειά σε μία εταιρία ήχου(στησίματα Live κτλ) σαν ηχολήπτης, όπως επίσεις δούλευα(και δουλεύω ακόμα) με συγκροτήματα σαν παραγογός (ηχογραφήσεις μίξεις) αλλά και σαν stage engineer σε live. Φτάνει με το βιογραφικό λοιπόν!!
-Τα πάραπάνω παίζουν ρόλο καθόλου στην επιλογή των φοιτητών ή ντε και καλά πρέπει να έχω 17 M.O. στο Λύκειο?
-Επίσεις θα βοηθούσε αν προσκόμιζα συστατική επιστολή από το ΙΕΚ?

Οποιες συμβουλές θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες!!!
Αν ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει σ'αυτή την περίπτωση (σκράπα απο/ριο) ας με βοηθησει...

Παιδιά σόρι που σας έπρειξα αλλά για μένα είναι πολύ καινούρια και δυσκολέβομαι πολύ να τα καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από ο,τι ξέρω τα προσόντα που έχεις μετράνε για την επιλογή σου μόνο αν πληροίς τις βασικές προυποθέσεις. Αν ζητάνε απολυτήριο με 17 και δεν το έχεις, τότε δεν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση ή αν την κάνεις θα στην απορρίψουν. Αλήθεια γιατί δεν σκέφτεσαι να δώσεις πανελλαδικές για το τμήμα Τεχνών ΄Ηχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου στην Κέρκυρα? Φέτος η βάση ήταν 11415 (1ο πεδίο). Υπάρχουν και παρεμφερή ΤΕΙ (αν θέλεις ψάξτο). Με λίγη προσπάθεια είναι πολύ εύκολο να περάσεις. ΄Ασε που με τις γνώσεις που έχεις, θα βγάλεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου. Με το πτυχίο και την επαγγελματική εμπειρία σου, θα έχεις ένα πολύ καλό βιογραφικό και θα μπορείς να πας για μεταπτυχιακό στην Αγγλία σε όποιο πανεπιστήμιο θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν είσαι 27 χρονών όπως λέει το προφίλ σου, τότε είναι πιθανό να μην χρειάζεται να πληροίς τις βασικές προϋποθέσεις γιατί μπαίνεις ως mature student και λαμβάνεται υπόψιν και η προϋπηρεσία σου και οι υπόλοιπες σπουδές σου. Ψάξε προσεκτικά το σάιτ του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει να δεις τι λέει για mature students. Μπορεί να χρειαστεί να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο και να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο εγγραφών (registrar, assistant registrar) ή με κάποιον καθηγητή από το τμήμα που σε ενδιαφέρει. Επίσης ψάξε και επικοινώνησε με άλλα πανεπιστήμια, δεν μπορεί να γίνονται αυτές οι σπουδές μόνο σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία.

Με τους mature students είναι πιο χαλαροί σε θέματα βαθμών, και γενικότερα είναι πιο χαλαροί τα τελευταία χρόνια καθότι οικονομική κρίση και πολύς κόσμος το σκέφτεται να πληρώσει τα δίδακτρα, οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί να καταφέρεις να κάνεις κάποιο άλλο course (diploma αντί για BSc) και μετά να πας κατ' ευθείαν για μεταπτυχιακό (εφόσον σε ενδιαφέρει αυτή η οδός).

Αλλά κι εσύ βρε παιδί βάση στο απολυτήριο Λυκείου?? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο του Μπέρμιγχαμ γενικά τι λέει;Εχει αρκετά εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά ξέρει κανείς άν είναι καλό το επιπέδο και άν αναγνωρίζονται εδώ στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γενικά θεωρείται καλό πανεπιστήμιο, αλλά δες και τα rankings για το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.

https://www.theguardian.com/educatio...iversity-league-tables-2015-the-complete-list
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Α μάλιστα είναι ψηλά στην λίστα απο ότι βλέπω,νόμιζα ότι είναι πιο κάτω.Πάνω και απο το King college όμως περίεργο.Γενικά κάποιο καλό σχετικά πανεπιστήμιο της Αγγλίας με χαμηλά δίδακτρα και σχετικά νορμάλ απαιτήσεις για μεταπτυχιακό υπάρχει;Θα με ενδιέφερε και για εξ αποστάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σχετικά με τις λίστες, θεωρώ πως αυτές του QS Rankings έχουν αντικειμενικότερα κριτήρια και είναι πιο... "ασφαλής" -αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο- .
https://www.topuniversities.com/university-rankings
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Α μάλιστα είναι ψηλά στην λίστα απο ότι βλέπω,νόμιζα ότι είναι πιο κάτω.Πάνω και απο το King college όμως περίεργο.Γενικά κάποιο καλό σχετικά πανεπιστήμιο της Αγγλίας με χαμηλά δίδακτρα και σχετικά νορμάλ απαιτήσεις για μεταπτυχιακό υπάρχει;Θα με ενδιέφερε και για εξ αποστάσεως.
Αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακά, δεν έχει τόσο νόημα να κοιτάς τα rankings των πανεπιστημίων. Καλύτερα να συγκρίνεις τα ίδια τα μεταπτυχιακά μεταξύ τους. Πάντως χαμηλά δίδακτρα και ποιότητα συνήθως δεν συμβαδίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι τρίτη λυκείου και φέτος θέλω να δώσω πανελλήνιες, ωστόσο σε περίπτωση αποτυχίας θα επιθυμούσα να σπουδάσω μετά στην Αγγλία.Έχω μια ερώτηση:Γνωρίζω ότι οι προϋποθέσεις εισαγωγής ποικίλουν και ότι αφορούν απολυτήριο λυκείου ή κάποιες άλλες εξετάσεις όπως GSCE.Ωστόσο στην Α και στην Β είχα πάνω από 19 οπότε δε νομίζω να υπάρχει λόγος να δώσω άλλες εξετάσεις.Απλώς με ανησυχεί το γεγονός μήπως στη τρίτη λυκείου πέσουν οι βαθμοί κατά πολύ και λόγω πανελληνίων (αφού θα έχω αποτύχει μιλάμε για βάση) αλλά και της γενικής (αφού λόγω διαβάσματος για πανελλήνιες δεν υπάρχει χρόνος για τις ενδοσχολικές).Σε αυτή την περίπτωση τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω;Και όντως πέφτει αρκετά ο μ.ο. για να δυσκολεύει η εισαγωγή στα βρετ. πανεπιστημια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι τρίτη λυκείου και φέτος θέλω να δώσω πανελλήνιες, ωστόσο σε περίπτωση αποτυχίας θα επιθυμούσα να σπουδάσω μετά στην Αγγλία.Έχω μια ερώτηση:Γνωρίζω ότι οι προϋποθέσεις εισαγωγής ποικίλουν και ότι αφορούν απολυτήριο λυκείου ή κάποιες άλλες εξετάσεις όπως GSCE.Ωστόσο στην Α και στην Β είχα πάνω από 19 οπότε δε νομίζω να υπάρχει λόγος να δώσω άλλες εξετάσεις.Απλώς με ανησυχεί το γεγονός μήπως στη τρίτη λυκείου πέσουν οι βαθμοί κατά πολύ και λόγω πανελληνίων (αφού θα έχω αποτύχει μιλάμε για βάση) αλλά και της γενικής (αφού λόγω διαβάσματος για πανελλήνιες δεν υπάρχει χρόνος για τις ενδοσχολικές).Σε αυτή την περίπτωση τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω;Και όντως πέφτει αρκετά ο μ.ο. για να δυσκολεύει η εισαγωγή στα βρετ. πανεπιστημια ;
Μερικά πανεπιστήμια θέλουν πλέον A-levels. Τα περισσότερα δέχονται με βάση τις πανελλήνιες και το απολυτήριο Λυκείου.
Στην αίτηση, μέσω Ucas, το Νοέμβριο (αν θυμάμαι καλά) ή τον Ιανουάριο (εσύ δεν ξέρω αν προλαβαίνεις πιά), στέλνεις ένα είδος βιογραφικού μέχρι τότε (απολυτήριο Γυμνασίου, αν θέλεις βαθμούς Α' και Β' Λυκείου, τους πρώτους βαθμούς της Γ' Λυκείου, επιτυχίες σε εθνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς, π.χ. μαθηματικοί διαγωνισμοί, SAT για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια κ.λ.π.).
Η αίτηση απευθύνεται σε πέντε το πολύ τμήματα Αγγλικών πανεπιστημίων.
Αν κάποιο τμήμα σε κάνει αρχικά δεκτό, θα σου ζητήσει, για να σε κάνει οριστικά δεκτό, βαθμούς απολυτηρίου και δύο βασικών μαθημάτων πάνω από ένα ύψος.
Είναι προφανές ότι σε ένα πολύ καλό πανεπιστήριο, απαιτούνται πολύ καλό βιογραφικό για την αρχική αποδοχή και πολύ υψηλοί βαθμοί απολυτηρίου και βασικών μαθημάτων για την τελική αποδοχή (π.χ. 19άρια).
Σε λιγότερο καλά πανεπιστήμια προφανώς οι απαιτήσεις πέφτουν.
Η Βρετανία έχει 120 πανεπιστήμια. Κορυφαία, πολύ καλά, καλά, μέτρια, κακά.
Με τόσο χαμηλούς βαθμούς που υπολογίζεις ότι θα έχεις, τι πανεπιστήμια πιστεύεις ότι θα σε κάνουν δεκτό;
Πολλά Ελληνικά πανεπιστήμια είναι ασφαλώς καλύτερα από πολλά Βρετανικά.
Τι νόημα θα είχε να σπουδάσεις σε ένα κακό Βρετανικό πανεπιστήμιο (πληρώνοντας και αρκετά χρήματα) και όχι σε ένα πιθανόν καλύτερο Ελληνικό; Είναι ένα ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Μερικά πανεπιστήμια θέλουν πλέον A-levels. Τα περισσότερα δέχονται με βάση τις πανελλήνιες και το απολυτήριο Λυκείου.
Στην αίτηση, μέσω Ucas, το Νοέμβριο (αν θυμάμαι καλά) ή τον Ιανουάριο (εσύ δεν ξέρω αν προλαβαίνεις πιά), στέλνεις ένα είδος βιογραφικού μέχρι τότε (απολυτήριο Γυμνασίου, αν θέλεις βαθμούς Α' και Β' Λυκείου, τους πρώτους βαθμούς της Γ' Λυκείου, επιτυχίες σε εθνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς, π.χ. μαθηματικοί διαγωνισμοί, SAT για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια κ.λ.π.).
Η αίτηση απευθύνεται σε πέντε το πολύ τμήματα Αγγλικών πανεπιστημίων.
Αν κάποιο τμήμα σε κάνει αρχικά δεκτό, θα σου ζητήσει, για να σε κάνει οριστικά δεκτό, βαθμούς απολυτηρίου και δύο βασικών μαθημάτων πάνω από ένα ύψος.
Είναι προφανές ότι σε ένα πολύ καλό πανεπιστήριο, απαιτούνται πολύ καλό βιογραφικό για την αρχική αποδοχή και πολύ υψηλοί βαθμοί απολυτηρίου και βασικών μαθημάτων για την τελική αποδοχή (π.χ. 19άρια).
Σε λιγότερο καλά πανεπιστήμια προφανώς οι απαιτήσεις πέφτουν.
Η Βρετανία έχει 120 πανεπιστήμια. Κορυφαία, πολύ καλά, καλά, μέτρια, κακά.
Με τόσο χαμηλούς βαθμούς που υπολογίζεις ότι θα έχεις, τι πανεπιστήμια πιστεύεις ότι θα σε κάνουν δεκτό;
Πολλά Ελληνικά πανεπιστήμια είναι ασφαλώς καλύτερα από πολλά Βρετανικά.
Τι νόημα θα είχε να σπουδάσεις σε ένα κακό Βρετανικό πανεπιστήμιο (πληρώνοντας και αρκετά χρήματα) και όχι σε ένα πιθανόν καλύτερο Ελληνικό; Είναι ένα ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που κάποιος δε δώσει πανελλήνιες;Τα 6 (ή ενδεχομένως 7) αυτά μαθήματα μετράνε στο τέλος;

Όσο για τις αιτήσεις, λήγουν 15 Ιανουαρίου.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που κάποιος δε δώσει πανελλήνιες;Τα 6 (ή ενδεχομένως 7) αυτά μαθήματα μετράνε στο τέλος;
Τα δίνει κανονικά στις ενδοσχολικές και μετράνε στο βαθμό απολυτηρίου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που κάποιος δε δώσει πανελλήνιες;Τα 6 (ή ενδεχομένως 7) αυτά μαθήματα μετράνε στο τέλος;

Όσο για τις αιτήσεις, λήγουν 15 Ιανουαρίου.

:)

Όλα τα αξιοπρεπή όμως πανεπιστήμια ζητάνε πάνελληνιες για να σε πάρουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που κάποιος δε δώσει πανελλήνιες;Τα 6 (ή ενδεχομένως 7) αυτά μαθήματα μετράνε στο τέλος;

Όσο για τις αιτήσεις, λήγουν 15 Ιανουαρίου.

:)
Το απολυτήριο θα το πάρεις είτε με πανελλήνιες είτε χωρίς.

Αυτό πού λέει ο hidd ισχύει, οπότε το ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου παραμένει.

Πιθανόν κάποια καλά πανεπιστήμια να δέχονται για foundation (ας πούμε προπαρασκευαστικό έτος) χωρίς πανελλήνιες. Υποθέτω όμως ότι θα πρέπει τουλάχιστον να έχεις καλό βαθμό απολυτηρίου.
Τα παραπάνω βεβαίως δε σημαίνουν ότι θα συνεχίσεις οπωσδήποτε στο 1ο έτος. Πρέπει να πας καλά στο foundation.

Όλα πρέπει να ολοκληρωθούν μέχρι τις 15 Ιανουαρίου (νομίζω και για το foundation).

Για το foundation ο Dr.Quantum μπορεί να σε ενημερώσει καλύτερα, γιατί, αν θυμάμαι καλά, πήγε για foundation στη Βρετανία χωρίς πανελλήνιες.
Μηνύματά του θα βρεις σ' αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Βρίσκομαι στο The University of Manchester. Δεν έδωσα πανελλήνιες και μου ζητήθηκε απολυτήριο με ενδοσχολικές εξετάσεις με 16. Για να μπείς πρώτο έτος Φυσικής (αυτό θα σπουδάσω) στο Μάντσεστερ απ' ότι έχω καταλάβει δε σε δέχονται με πανελλήνιες-σκέτο. Στους Άγγλους ζητάνε Α levels με A*A*A.
Από την άλλη, έχω φίλο που μπήκε Computer Science 1ο έτος με 17 στο απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. Γενικά χρειάζεσαι πανελλήνιες για εισαγωγή σε καλά πανεπιστήμια, άλλα υπάρχουν και εξεραίσεις - εξαρτάται το πανεπιστήμιο, πρόγραμμα κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top