Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση .. τωρα νιωθω καλυτερα που επιτελους ακουω απο καποιον να λεει οτι δεν ειναι τοσο αναγκη να το κανω το foundation :)

επι ευκαιριας να σε ρωτησω μιας και εισαι σε αγγλικο πανεπιστημιο ηδη .. αυτο το δευτερο που με αγχωνει ειναι η δυσκολια του πανεπιστημιου ..δηλαδη σε σχεση με τα ελληνικα ΤΕΙ και ΑΕΙ , θα τα βλεπω ολα βουνο; ή ειναι η φαντασια μου; ( μιλωντας παντα με την προυποθεση οτι διαβαζω ) ..... δηλαδη εγω που επελεξα business and finance στο Coventry University πιστευεις γενικα το επιπεδο της υλης ειναι πολυ πιο ανωτερο απο τα ελληνικα πανεπιστημια?

σορρυ για τις ερωτησεις , ισως ακουγονται βλακιώδεις κιόλας αλλα χρειαζόμαι να ακουσω γνωμες μπας και ηρεμησω :D:D
δεν υπάρχει βλακεία ερώτηση. Λες και είναι χθες θυμάμαι το ίδιο άγχος του τι θα συναντήσω πως θα είναι...Πρώτα να σου πω ότι το μεταπτυχιακό μου είναι άσχετο με το πρώτο μου πτυχίο άρα ίσως και να μην είναι απόλυτα σωστή η άποψη μου. Σπούδασα διεθνείς σχέσεις και βρέθηκα να μπλέκω με λογιστική, finance, οικονομικά και μαθηματικά στο μάστερ. Οπότε μπορώ να συγκρίνω μόνο το επίπεδο των θεωρητικών μαθημάτων μιας και δεν γνωρίζω για τα αντίστοιχα μαθήματα σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ομολογώ ότι την ύλη του ελληνικού πανεπιστημίου δεν την έχω βρει εδώ. έδινα σήμερα το τελευταίο μάθημα για αυτή τη εξεταστική και μόνο που δε με έπιασε το γέλιο. Μου φαίνονται έυκολα τα θεωρητικά μαθήματα σε γενικές γραμμές παρότι δυσκολεύτηκα στο finance. Το θέμα δεν είναι στη δυσκολία των εξετάσεων κατά τη γνώμη μου. Είναι στο φόρτο εργασίας κατά τη διάρκεια του τερμ. Για παράδειγμα μας εξηγούσαν σήμερα πωσ θα κυλήσει το πρόγραμμα σε ενα μαθημα που ξεκινάει τώρα και μας λέει ότι κάθε βδομάδα θα του παραδίδουμε μια εργασία μικρή 2-3 σελίδων, θα μετράει τις παρουσίες μας και η συμμετοχή μας στη τάξη θα βαθμολογείται με βάση το πόσο εύστοχα σχόλια κάνεις (αφού θεωρεί δεδομένο ότι κάθε βδομάδα διαβάζεις το υλικίό πριν το μάθημα ώστ ενα ξέρεις περι τίνος πρόκειται). Επιπροσθέτως ακόμα εξετάζει το ενδεχόμενο να βάλει ένα ή δυο κουίζ που θα πιάνουν όμως 10% του βαθμού έκαστο και στο τέλος τον Ιούνιο ξανά εξετάσεις. Οπότε απλά σε πεθαίνει κατά τη διάρκεια.. Νιώθω ώρες ώρες σαν γριά! τελείωσα εξετάσεις σήμερα και το μόνο που επιθυμώ είναι να κοιμηθώ. Ωστόσο αυτό εξαρτάται. έχω ακούσει οτι στα προπτυχιακά επειδή έχεις πιο πολύ χρόνο είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γνωριζει μηπως κανεις τι χαρτια χρειαζονται να προσκομισω στο SAAS για funding στη Σκωτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Λέτε να πειράζει το μπλάνκο σε αίτηση που απευθύνεται για την Student Finance Company ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λέτε να πειράζει το μπλάνκο σε αίτηση που απευθύνεται για την Student Finance Company ;
Γιατι να βαλεις μπλανκο? Δεν την κανεις ηλεκτρονικα την αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Oχι. Oι EU students πρέπει να κατευάσουν μια φόρμα (EU14) από το gov.uk, να την εκτυπώσουν και να την στήλουν με ταχυδρομείο. Και επίσης προσοχή γιατί μάλλον πρέπει να στείλουμε τη ταυτότητα μαζί με την αίτηση και οχι certified copy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emelia_

Νεοφερμένος

Η Emelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Φέτος τελειώνω την Β' λυκείου και έχω αποφασίσει να σπουδάσω στο εξωτερικό (συγκεκριμένα στην Αγγλία),εγκληματολογία.Ξέρω ότι για την εισαγωγή σε κάποιο βρετανικό πανεπιστήμιο απαιτούνται 2 ή 3 GCE A-Levels που είναι κάτι σαν τις Πανελλήνιες.Θέλω να μάθω ποια μαθήματα χρειάζεται να πάρω στα A-Levels γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.Λογικά θα χρειάζεται χημεία,αλλά δεν έχω καταλάβει αν χρειάζονται μαθηματικά,φυσική,κλπ.Όποιος ξέρει ας μου πει :)
Δεν αναφέρομαι στην εγκληματολογία που σχετίζεται με τη νομική,το εγκληματολογικό δίκαιο και όλα αυτά.Πρόκειται για αυτήν με τις αναλύσεις DNA και γενικότερα ό,τι υπάρχει στο CSI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε ξέρω τίποτα επί του θέματος, πέρα του ό,τι μπορείς να περάσεις και με πανελλήνιες. Θέλω όμως να σου προτείνω αυτό το online εισαγωγικό μάθημα που αρχίζει τώρα (γιατί το CSI έχει κάψει κόσμο), μόνο εγγραφή με e-mail χρειάζεται.
https://www.coursera.org/course/ntufsc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και επίσης προσοχή γιατί μάλλον πρέπει να στείλουμε τη ταυτότητα μαζί με την αίτηση και οχι certified copy.
Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι δεν χρειαζεται να στειλεις ταυτοτητα, απλα πρεπει να επικυρωσεις ενα αντιγραφο μεσω δικηγορου και σ'αυτο θα πρεπει ο δικηγορος να γραψει ενα κειμενακι για την γνησιμοτητας της και να κολλησει στο τελος και ενα ειδικο εισητηριο επικυρωσεως (γραμματοσημο). Αυτο μετα το στελνεις και εισαι καλυμμενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έστειλα τη ταυτότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Θέλω να δηλώσω συμμετοχή στην εξέταση του IELTS άλλα έχω στήλει τη ταυτότητά μου στην Student Finance England και μέχρι να μου την επιστρέψουν δε νομίζω να έχουν μείνει θέσεις μιας και εξαντλούνται πολύ γρήγορα.

Σκέφτομαι να δηλώσω απώλεια ταυτότητας και να βγάλω καινούρια άλλα φοβάμαι μην έχω πρόβλημα με την Student Finance England (τηλέφωνα δε σηκώνουν ούτε για αστείο). Ξέρετε οι continuing students τι στοιχεία χρειάζονται από τη ταυτότητα; Χρησιμοποιούν για κάποιο άλλο λόγο τη ταυτότητα πέρα από το να δουν απλά ότι έχω Ελληνική ιθαγένεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

victormanrio

Νεοφερμένος

Ο victormanrio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα σας! Ενδιαφέρομε για σπουδές στην Αγγλία και πιο συγκεκριμένα για ναυπηγική στο New Castle.
Το επιπεδο τον Αγγλικον μου ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Ξερω οτι πρεπει να δωσο IELTS και το οικονομικο επιπεδο ειναι εξισου δυνατο ωστε να μπροο να το υποστιρηξω αυτο. Καπου καποιος μου ειπε οτι πρεπει να παω μεσο της διαδικασιας Foundation. Ειναι αναγκι να μπω με foundation? Α επιπλεον ειμαι μαθητης της Β'λυκειου και εχω και δυσλεξια. Αν ξερετε τη γινετε με τους δυσλεκτικους εξω πειτε μου :) Thaaaaaaanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλημερα σας! Ενδιαφέρομε για σπουδές στην Αγγλία και πιο συγκεκριμένα για ναυπηγική στο New Castle.
Το επιπεδο τον Αγγλικον μου ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Ξερω οτι πρεπει να δωσο IELTS και το οικονομικο επιπεδο ειναι εξισου δυνατο ωστε να μπροο να το υποστιρηξω αυτο. Καπου καποιος μου ειπε οτι πρεπει να παω μεσο της διαδικασιας Foundation. Ειναι αναγκι να μπω με foundation? Α επιπλεον ειμαι μαθητης της Β'λυκειου και εχω και δυσλεξια. Αν ξερετε τη γινετε με τους δυσλεκτικους εξω πειτε μου :) Thaaaaaaanks


Στο δικό μου πανεπιστήμιο είναι πολλοί που μπήκαν με foundation, όπως και εγώ, πιο άχρηστο κατά τη γνώμη μου πεθαίνεις, αλλά και πολλοί που δεν μπήκαν... Δηλαδή ξέρω άτομα που δεν το κάνανε. Δεν ξέρω όμως τι παίζει ρόλο κάθε φορά και γιατί μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Ίσως το κάθε πανεπιστήμιο να λειτουργεί έστω και λίγο διαφορετικά;!

Θα σου έλεγα να στείλεις e-mail να ρωτήσεις ξεκάθαρα, να μπεις στη σελίδα του πανεπιστημίου και να δεις από εκεί. Εκτός αν σκέφτεσαι να μπεις μέσω κάποιου φορέα, εννοώ σχολείο-γραφείο που θα μπορούσαν να σου πουν οι ίδιοι απευθείας τι χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος τελείωσα την Γ' Λυκείου, έδωσα Πανελλήνιες, στις οποίες έγραψα πολύ καλά και έβγαλα ένα άριστο απολυτήριο. Θέλω να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία και από την έναρξη του σχολικού έτους σκεφτόμουν το ενδεχόμενο της Αγγλίας. Έδωσα το IELTS, έκανα την αίτησή μου στα πανεπιστήμια και κατά 99,9% έχω γίνει δεκτή από το πανεπιστήμιο του Leeds (πληρώ όλες τις προυποθέσεις, αλλά περιμένω την τελική τους απάντηση). Το θέμα είναι ότι αν πέσει λίγα μόρια η Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα, την πιάνω, αλλιώς η δεύτερη επιλογή μου είναι το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι τι θα κάνω αν περάσω στην Αθήνα και όλοι μου λένε πόσο δύσκολα θα είναι για μένα αν φύγω από την Ελλάδα και με προβληματίζουν. Μέχρι τώρα ήμουν σίγουρη για την Αγγλία. Αν όμως περάσω Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα, τότε δεν ξέρω τι θα κάνω. Να πάω Αγγλία ή να μείνω εδώ;

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!!! Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edinCFC

Νεοφερμένος

Ο edinCFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος τελείωσα την Γ' Λυκείου, έδωσα Πανελλήνιες, στις οποίες έγραψα πολύ καλά και έβγαλα ένα άριστο απολυτήριο. Θέλω να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία και από την έναρξη του σχολικού έτους σκεφτόμουν το ενδεχόμενο της Αγγλίας. Έδωσα το IELTS, έκανα την αίτησή μου στα πανεπιστήμια και κατά 99,9% έχω γίνει δεκτή από το πανεπιστήμιο του Leeds (πληρώ όλες τις προυποθέσεις, αλλά περιμένω την τελική τους απάντηση). Το θέμα είναι ότι αν πέσει λίγα μόρια η Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα, την πιάνω, αλλιώς η δεύτερη επιλογή μου είναι το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι τι θα κάνω αν περάσω στην Αθήνα και όλοι μου λένε πόσο δύσκολα θα είναι για μένα αν φύγω από την Ελλάδα και με προβληματίζουν. Μέχρι τώρα ήμουν σίγουρη για την Αγγλία. Αν όμως περάσω Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα, τότε δεν ξέρω τι θα κάνω. Να πάω Αγγλία ή να μείνω εδώ;

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!!! Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;


Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι να γραφτείς στην σχολή που θα περάσεις στην Ελλάδα και αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να φύγεις για Αγγλία. Έτσι θα έχεις μια δεύτερη επιλογή να γυρίσεις πίσω εαν κάτι δεν σου ταιριάξει στην Αγγλία. Το αντίθετο μάλλον δεν γίνεται αφού αν δεν πας φέτος ίσως να χάσεις την προσφορά από Αγγλία. (εκτός αν έχεις ζητήσει deferred entry). Στο κάτω κάτω καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες. Το Leeds εξάλλου είναι μια καθαρά φοιτητική πόλη με πολύ καλό πανεπιστήμιο και λογικά έχει και πολλούς Έλληνες. Για μένα μόνο αν συντρέχει οικονομικός λόγος δικαιολογείται να απορρίψεις την Αγγλία, ειδικά αφού το θέλεις και εσύ. Και don't worry η ζωή εκεί δεν είναι δύσκολη όπως λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Graves

Νεοφερμένος

Ο Graves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θέλω να περάσω γυμναστική ακαδημία,αλλά όχι Ελλάδα,έχω συγγενείς στην Αγγλία και θέλω να πάω εκεί για σπουδές..
Για να πάω σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία,αρκούν μόνο πόσο θα γράψω στις πανελλαδικές; ή θα πρέπει να δώσω και εκεί εξετάσεις;
Επίσης τι πτυχίο Αγγλικών χρειάζομαι για σπουδές εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
έχω μια απορία η οποία δεν αναφέρεται στις σπουδές αποκλειστικά στην Αγγλία , αλλά γενικότερα στο εξωτερικό... τα πανεπιστήμια ζητούν μόνο IELTS ή TOEFL ;;;;;; δηλαδή το Cambridge Proficiency δεν είναι επαρκές;;; :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν υπάρχει βλακεία ερώτηση. Λες και είναι χθες θυμάμαι το ίδιο άγχος του τι θα συναντήσω πως θα είναι...Πρώτα να σου πω ότι το μεταπτυχιακό μου είναι άσχετο με το πρώτο μου πτυχίο άρα ίσως και να μην είναι απόλυτα σωστή η άποψη μου. Σπούδασα διεθνείς σχέσεις και βρέθηκα να μπλέκω με λογιστική, finance, οικονομικά και μαθηματικά στο μάστερ. Οπότε μπορώ να συγκρίνω μόνο το επίπεδο των θεωρητικών μαθημάτων μιας και δεν γνωρίζω για τα αντίστοιχα μαθήματα σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ομολογώ ότι την ύλη του ελληνικού πανεπιστημίου δεν την έχω βρει εδώ. έδινα σήμερα το τελευταίο μάθημα για αυτή τη εξεταστική και μόνο που δε με έπιασε το γέλιο. Μου φαίνονται έυκολα τα θεωρητικά μαθήματα σε γενικές γραμμές παρότι δυσκολεύτηκα στο finance. Το θέμα δεν είναι στη δυσκολία των εξετάσεων κατά τη γνώμη μου. Είναι στο φόρτο εργασίας κατά τη διάρκεια του τερμ. Για παράδειγμα μας εξηγούσαν σήμερα πωσ θα κυλήσει το πρόγραμμα σε ενα μαθημα που ξεκινάει τώρα και μας
λέει ότι κάθε βδομάδα θα του παραδίδουμε μια εργασία μικρή 2-3 σελίδων, θα μετράει τις παρουσίες μας και η συμμετοχή μας στη τάξη θα βαθμολογείται με βάση το πόσο εύστοχα σχόλια κάνεις (αφού θεωρεί δεδομένο ότι κάθε βδομάδα διαβάζεις το υλικίό πριν το μάθημα ώστ ενα ξέρεις περι τίνος πρόκειται).
Επιπροσθέτως ακόμα εξετάζει το ενδεχόμενο να βάλει ένα ή δυο κουίζ που θα πιάνουν όμως 10% του βαθμού έκαστο και στο τέλος τον Ιούνιο ξανά εξετάσεις. Οπότε απλά σε πεθαίνει κατά τη διάρκεια.. Νιώθω ώρες ώρες σαν γριά! τελείωσα εξετάσεις σήμερα και το μόνο που επιθυμώ είναι να κοιμηθώ. Ωστόσο αυτό εξαρτάται. έχω ακούσει οτι στα προπτυχιακά επειδή έχεις πιο πολύ χρόνο είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα

Αυτό συμβαίνει και σε μεταπτυχιακά προγράμματα θετικών επιστημών σε Ελληνικά Πανεπιστήμια. Επίσης επειδή μιλάμε για μεταπτυχιακό επίπεδο γίνεται χρήση πρόσφατης και κλασικής ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας και όχι προτεινόμενου συγκεκριμένου βιβλίου (όπως προπτυχιακά). Κοινώς, σε πετάνε στον ωκεανό και σου λένε: κολύμπα ή πνίξου. Σε πολλές περιπτώσεις μέσα στο μάθημα, γίνεται και χρήση papers από δημοσιεύσεις, γιατί μπορεί κάποια θέματα να είναι τόσο σύγχρονα που να μην έχουν γράψει βιβλία. Όποιος δεν γνωρίζει καλά Αγγλικά τουλάχιστον νομίζω ότι θα δυσκολευτεί πολύ να τελειώσει ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα και στην Ελλάδα. Ελληνική βιβλιογραφία σε επιστημονικά θέματα δεν υπάρχει. Η Ελληνική βιβλιογραφία σταματάει μέχρι το προπτυχιακό επίπεδο. Απλώς έκανα μια σύγκριση με την εικόνα που παρουσιάζεις για το εξωτερικό, ούσα φοιτήτρια εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
To γεγονός ότι οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίων με επιπλέον τίτλους σπουδών κάθονται άνεργοι δεν φταίει το Πανεπιστήμιο γι' αυτό. Το αναφέρω επειδή cosmopolitan κάνεις νύξη για το ΕΜΠ. Κυρίως στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες η γνώση είναι ταυτόσημη με το εξωτερικό. Δεν μπορώ να φανταστώ τι περισσότερο προσφέρει η Αγγλία στην διδακτική προσέγγιση από τη χώρα μας. Ακόμη και εκεί με πίνακες διδάσκουν, βιβλιογραφία και (φωτοτυπημένες / σκαναρισμένες) σημειώσεις χρησιμοποιούν, Η/Υ για τα εργαστηριακά μαθήματα. Οπότε; Μήπως μας αρέσει να διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα; Λέω, μήπως;

Ναι και επισης ακολουθουν και εκει το συστημα των πολ οργανωσεων,καταληψεων ,ελλειψη καθαριοτητας ,υποδομων,προοπτικες για τ μελλον και πρυτανεις που οταν τ πανεπ τους εχει παρει "φωτια" αυτοι παιζουν θεατρο στην Γαλλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι και επισης ακολουθουν και εκει το συστημα των πολ οργανωσεων,καταληψεων ,ελλειψη καθαριοτητας ,υποδομων,προοπτικες για τ μελλον και πρυτανεις που οταν τ πανεπ τους εχει παρει "φωτια" αυτοι παιζουν θεατρο στην Γαλλια
Το θεμα ειναι ενα μεταπτυχιακο(ή προπτυχιακο) να εχει να προσφερει κατι παραπανω σε ουσιαστικη κλιμακα. Η Αγγλια λ.χ. εχει σιγουρα πανω απο 100 πανεπιστημια, αλλα απο αυτα σιγουρα δεν ειναι πανω απο 10 που αξιζουν συσχετισει με την Ελλαδα(λεω 10 επειδη αυτο "δικαιουμαι", στην πραγματικοτητα οσοι ασχοληθηκαν και αργοτερα πηγαν κατεληξαν σε πιο απολυτο συμπερασμα). Παρομοια με τις αλλες ευρωπαικες χωρες και τις ΗΠΑ δεδομενου της εκτασης και του αριθμου πανεπιστημιων. Δεν εχει νοημα να βαζεις τους γονεις σου να πληρωνουν μια περιουσια για να πας σε σαβουροπανεπιστημια με μονο θετικο την οργανωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ενα μεταπτυχιακο(ή προπτυχιακο) να εχει να προσφερει κατι παραπανω σε ουσιαστικη κλιμακα. Η Αγγλια λ.χ. εχει σιγουρα πανω απο 100 πανεπιστημια, αλλα απο αυτα σιγουρα δεν ειναι πανω απο 10 που αξιζουν συσχετισει με την Ελλαδα(λεω 10 επειδη αυτο "δικαιουμαι", στην πραγματικοτητα οσοι ασχοληθηκαν και αργοτερα πηγαν κατεληξαν σε πιο απολυτο συμπερασμα). Παρομοια με τις αλλες ευρωπαικες χωρες και τις ΗΠΑ δεδομενου της εκτασης και του αριθμου πανεπιστημιων. Δεν εχει νοημα να βαζεις τους γονεις σου να πληρωνουν μια περιουσια για να πας σε σαβουροπανεπιστημια με μονο θετικο την οργανωση.

Αυτο με το ν πληρωνεις μια περιουσια ειναι μεγαλη βλακεια μονο αμερικη και αγγλια πληρωνεις ,σε ελαχιστες αλλες ευρωπαικες χωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top