Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας!! Εγώ ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και θέλω να σπουδάσω στην αγγλία Εργοθεραπεία. Όμως όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε βιολογία. Ξέρετε αν μετράει η Βιολογία γενικής παιδείας που έδωσα στις πανελληνιες??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για σπουδες στην Αγγλια και η αληθεια ειναι οτι θελω να παω σε καποιο απο την ελιτ των πανεπιστημιων εκει. Διαβασα μερικες συζητησεις αλλα χρειαζομαι περισσοτερες λεπτομερειες. Θελω να σπουδασω οικονομικα εκει αλλα δινω φετος πανελληνιες και δεν εχω παρει αοθ. Ειναι απαραιτητο για να με δεχτουν? Αν ναι τι αλλο μπορω να κανω για να μπω? Περιπου ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα εκει και τι ισχυει ακριβως για το foundation και τα A-Levels? Ποια ειναι τα καλυτερα πανεπιστημια στην Αγγλια για οικονομικα και ποια για φαρμακευτικη (ενδιαφερεται ενας φιλος μου)? Τι ζητανε στις αιτησεις? Σας παρακαλω γραψτε οσα περισσοτερα ξερετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για σπουδες στην Αγγλια και η αληθεια ειναι οτι θελω να παω σε καποιο απο την ελιτ των πανεπιστημιων εκει. Διαβασα μερικες συζητησεις αλλα χρειαζομαι περισσοτερες λεπτομερειες. Θελω να σπουδασω οικονομικα εκει αλλα δινω φετος πανελληνιες και δεν εχω παρει αοθ. Ειναι απαραιτητο για να με δεχτουν? Αν ναι τι αλλο μπορω να κανω για να μπω? Περιπου ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα εκει και τι ισχυει ακριβως για το foundation και τα A-Levels? Ποια ειναι τα καλυτερα πανεπιστημια στην Αγγλια για οικονομικα και ποια για φαρμακευτικη (ενδιαφερεται ενας φιλος μου)? Τι ζητανε στις αιτησεις? Σας παρακαλω γραψτε οσα περισσοτερα ξερετε

Αναλογα με το πανεπιστημιο. Αν εισαι τεχνολογικη/θετικη δεν νομιζω να μετραει ιδιαιτερα το ΑΟΘ καθως το πιο σημαντικο στα οικονομικα ειναι το επιπεδο των μαθηματικων σου. Βεβαια ακομα και απο θεωρητικη με ενα καλο απολυτηριο εχεις ρεαλιστικες πιθανοτητες για τα περισσοτερα πανεπιστημια. Αν το απολυτηριο σου (με πανελληνιες) ειναι πανω απο 19/19.5 τοτε μπορεις να κανεις αιτηση σε ολα τα πανεπιστημια εκτος απο (LSE, Oxford, Durham, UCL, St Andrews ισως και μερικα ακομα). Το θεμα ειναι ομως οτι εχεις αργησει και δεν μπορεις να κανεις αιτηση σε κανεν καλλο πανεπιστημιο αυτη τη στιγμη καθως το deadline ηταν 15 Ιανουαριου/ Οκτωμβριου για Cambridge και τα πανεπιστημια που ξεμενουν clearing ειναι συνηθως μετριοτατα(οικονομικα μετραει ιδιατερα το ονομα του πανεπιστημιου αν θες να δουλεψεις εξω). Χωρις A levels foundation αν στοχευεις στα καλυτερα πανεπιστημια που μπορεις να κανεις αιτηση για οικονομικα θα σου προτεινα Εδιμβουργο, Γλασκωβη (οπου και στα 2 δεν πληρωνεις διδακτρα επειδη ειναι στη Σκωτια) και μετα Cambridge, Bristol, KCL/Nottingham (απο Αγγλια). Αν αποφασισεις να κανεις A levels μιας και εχεις χασει την ευκαιρια σου να κανεις αιτησεις φετος σκεψου kai Warwick, LSE, UCL. Αν θες ελιτ πανεπιστημιο το foundation ξεχνα το καθως οι επιλογες που σου δινει ειναι αισθητα πιο περιορισμενες απο τα A levels και επισης τα μονα καλα foundation ειναι αυτα οπου τα κανεις απευθειας στο πανεπιστημιο και ειναι συνηθως πανακριβα και μετρανε λιγοτερο απότι τα A levels. Καλα foundation παντως ειναι του UCL και του Warwick αλλα δεν θα στο προτεινα σαν επιλογη.
Για φαρμακευτικη δεν εχω ιδεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειμα θετικη κατευθυνση. Σκεφτομαι για LSE (ειναι καλο απ οτι ακουω, αν και εχω δει και αρνητικες κριτικες), Oxford, η Cambridge. Δεν ξερω φυσικα αν θα καταφερω να μπω γιατι ειναι πολυ δυσκολο αλλα εχω σκοπο να διαβασω πολυ. Θα κανω αιτηση απο τον Οκτωβρη για τον επομενο χρονο. Αυτο με τα A-levels δεν το εχω πολυκαταλαβει. Αν μπορεις εξηγησε το μου περισσοτερο. Μπορει να γινει μονο στην Αγγλια η και απο Ελλαδα; ποσα χρονια χρειαζονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ειμα θετικη κατευθυνση. Σκεφτομαι για LSE (ειναι καλο απ οτι ακουω, αν και εχω δει και αρνητικες κριτικες), Oxford, η Cambridge. Δεν ξερω φυσικα αν θα καταφερω να μπω γιατι ειναι πολυ δυσκολο αλλα εχω σκοπο να διαβασω πολυ. Θα κανω αιτηση απο τον Οκτωβρη για τον επομενο χρονο. Αυτο με τα A-levels δεν το εχω πολυκαταλαβει. Αν μπορεις εξηγησε το μου περισσοτερο. Μπορει να γινει μονο στην Αγγλια η και απο Ελλαδα; ποσα χρονια χρειαζονται;

Κανονικα χρειαζονται 2 χρονια αλλα μπορει να βγουν και σε ενα. Επισημα ζητανε απολυτηριο και 2 A levels αλλα στην ουσια αν θες να εχεις ρεαλιστικες πιθανοτητες εισαγωγης θα χρειαστεις παραπανω (3-4 A levels), επισης τα ελληνικα δεν μετρανε σαν A level. Μπορεις να τα κανεις και εξω και απο ελλαδα, αλλα θα χρειαστει να κανεις ερευνα, καθως δεν γνωριζω λεπτομερεις. Παντως το ιδανικο θα ηταν να κανεις Maths, Further Maths, Economics και κανενα θεωρητικο του τυπου History/Politics/English. Κανονικα θες 2 χρονια αλλα επειδη εχεις καλυψει μερος των μαθηματικων απο τη γ λυκειου, αν ξεσκιστεις βγαινουν και σε ενα χρονο. LSE επειδη δεν εχει συνεντευξη θα χρειαστεις τρομερο ακαδημαικο προφιλ για να εχεις πιθανοτητες εισαγωγης (19.5++ απολυτηριο + 2-4 A levels (οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα με αριστους βαθμους)). Cambridge εγω ειχα παρει συνεντευξη απλως με απολυτηριο 19.5+, χωρις A levels αλλα παλι ειναι υπερδυσκολο να γινεις δεκτος. Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν αξιζει να μπεις σε ολον αυτον τον κοπο, αν εχεις καλο απολυτηριο, καθως αν παρεις ενα first απο τα πανεπιστημια που σου ανεφερα παραπανω που δεν ζητανε A levels μπορεις ευκολα να πας για ενα μαστερ , Oxbridge, LSE etc. Απο την αλλη αν πιστευεις οτι εισαι σε θεση να διαβαζεις αλλο ενα χρονο, 5-9 ωρες τη μερα τοτε σιγουρα αξιζει να κανεις μια προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Νομιζω πως δεν μπορεις πια να κανεις first σε αλλο uni και να κανεις αιτηση μετα σε oxbridge,lse. Καπου ειδα οτι πρεπει να εχεις παρει πρωτα πτυχιο και μετα μπορεις να σπουδασεις εκει αν θες. Δεν ειμαι σιγουρη βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Νομιζω πως δεν μπορεις πια να κανεις first σε αλλο uni και να κανεις αιτηση μετα σε oxbridge,lse. Καπου ειδα οτι πρεπει να εχεις παρει πρωτα πτυχιο και μετα μπορεις να σπουδασεις εκει αν θες. Δεν ειμαι σιγουρη βεβαια

Αυτο εννοω first δεν ειναι ο χρονος αλλα ο βαθμος.
Πτυχιο με First σημαινει να αποφοιτησεις με βαθμο ≥ 70%. Γι αυτο μιλησα ετσι κι αλλιως για μαστερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Με συγχωρεις, δεν το καταλαβα. Ευχαριστω παντως, με βοηθησες παρα πολυ. Θα σκεφτω το καλοκαιρι τι θα κανω και θα το ψαξω αρκετα το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πρέπει να κάνω αίτηση στην student finance για τα tuition fees ;
Aν ναι, τι είναι το National Insurance Number ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πρέπει να κάνω αίτηση στην student finance για τα tuition fees ;
Aν ναι, τι είναι το National Insurance Number ;
Δεν εχεις National insurance Number, αυτο το βγαζεις οταν πας Αγγλια σε περιπτωση που θες να εργαστεις. Ειναι κατι σαν το αντιστοιχο ΑΦΜ που εχουμε εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και πως θα γίνω eligible για το φοιτητικό δάνειο τότε από την student finance αφού ζητάνε να δηλώσεις ΝΙΝ;
(Firm offer για Manchester uni)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και πως θα γίνω eligible για το φοιτητικό δάνειο τότε από την student finance αφού ζητάνε να δηλώσεις ΝΙΝ;
(Firm offer για Manchester uni)
Εμ, δεν γνωριζω. Δεν μπορεις να βαλεις οτι θα βγαλεις στην συνεχεια ή κατι αντιστοιχο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Λέει πως για να ολοκληρωθεί η διαδικασία χρειάζεται να έχεις NIN. Τέλος πάντων θα τους ρωτήσω με mails κτλ, ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις αιτηση online απο τη στιγμη που εισαι ανω των 16 και πολιτης χωρας της ΕΕ
https://www.hmrc.gov.uk/ni/intro/number.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Aυτή τη διαδικασία πρέπει να την ακολουθήσει κάθε υποψήφιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα δίδακτρα είναι 9.000 λίρες το χρόνο, για να σε δεχτούν θέλουν τέλειους βαθμούς σε a levels και διαγωνισμούς.Πάντως γνωστή των γονιών μου, μου έχει πει ότι είναι πιο εύκολο να μπεις Oxbridge παρά LSE και ότι πολύ πλούσιοι γράφουν τα παιδιά τους κατευθείαν εκεί(αυτό δεν ξέρω αν αληθεύει), άσε που ο ανταγωνισμός από international students είναι τεράστιος. Τώρα για εστίες δεν ξέρω. Για υποτροφία υπάρχει το stelios scholarship

κοίτα απο προσωπική εμπειρία σου λέω οτι μπορεί ο αριθμός των αιτήσεων στο LSE σαν απόλυτος αριθμός να είναι μεγαλύτερος αλλά στα oxbridge είναι αν μπορώ να το θέσω έτσι "ποιοτικότερος". δεν ισχύει για ολα τα τμήματα, γιατι σε κάποια του LSE είναι πιο σύσκολο το admission rate απο τα oxbridge αλλά γενικά έχει μια βάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiachaliam

Νεοφερμένος

Η georgiachaliam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα σε ολους παιδια

επειδη εχω μια απορια εδω και καιρο και κατα καποιο τροπο με αγχωνει .. ρε παιδια ειναι καποια ιδιωτικα φροντιστηρια που προσφερουν το λεγομενο foundation και απο οτι εχω ρωτησει τους ιδιους το συνιστουν ετσι ωστε να μπει ο μαθητης στο αγγλικο κλιμα.

Για να καταλαβετε εγω θα μπω με direct entry στο πανεπιστημιο ... τον Σεπτεμβριο ειναι να φυγω για Αγγλια και αυτο που με αγχωνει ειναι οτι νομιζω οτι θα παω ανετοιμη εκει περα (οσον αφορα τα μαθηματα) επειδη δεν εχω κανει αυτο το foundation και θα παθω μπλακ ουτ.
Πιστευετε ειναι απαιραιτητο να κανει κανεις το foundation , ή τα φροντιστηρια τα προωθουν τοσο πολυ μονο και μονο για κερδοσκοπικους λογους χωρις να ειναι τοσο πολυ αναγκη να τα κανεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στην αγγλια για να γινεις γιατρος ισχυει κατι αναλογο με την αμερικη δηλαδη θα πρεπει να κανεις μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπέρα σε ολους παιδια

επειδη εχω μια απορια εδω και καιρο και κατα καποιο τροπο με αγχωνει .. ρε παιδια ειναι καποια ιδιωτικα φροντιστηρια που προσφερουν το λεγομενο foundation και απο οτι εχω ρωτησει τους ιδιους το συνιστουν ετσι ωστε να μπει ο μαθητης στο αγγλικο κλιμα.

Για να καταλαβετε εγω θα μπω με direct entry στο πανεπιστημιο ... τον Σεπτεμβριο ειναι να φυγω για Αγγλια και αυτο που με αγχωνει ειναι οτι νομιζω οτι θα παω ανετοιμη εκει περα (οσον αφορα τα μαθηματα) επειδη δεν εχω κανει αυτο το foundation και θα παθω μπλακ ουτ.
Πιστευετε ειναι απαιραιτητο να κανει κανεις το foundation , ή τα φροντιστηρια τα προωθουν τοσο πολυ μονο και μονο για κερδοσκοπικους λογους χωρις να ειναι τοσο πολυ αναγκη να τα κανεις;;
Μην το σκεφτεσαι καθολου ετσι! Και οι συμφοιτητες σπυ παιδια θα ειναι της ηλικιας σου με το ιδιο επιπεδο με εσενα απο διαφορες μεριες του πλανητη. Το Αγγλικο πανεπιστημιο δε σε πεταει εξαρχης στη θαλασσα και σου λεει κολυμπα η πνιξου. Θελω να ειμαι οσο το δυνατον πιο political correct αε αυτο που θα πω αλλα πραγματικα με ξεπερναει! Μην ασχοληθεις ΚΑΝ με αυτο το μηχανισμο που παιρνει λεφτα στην ελλαδα και λεγεται foundation! Καποια δε πανεπιστημια οπως τυγχανει να ξερω το δικο μου το θεωρουν και μειονεκτημα κιολας! Ειλικρινα ειδα το ιδιο περιπου παιχνιδακι εκει οπου προετπιμαζομουν για gmat. Πρεπει να παιρνουν καποιο ειδος ποσοστων! Μη μασας και σκεψου οτι αφου το πανεπιστημιο σε θεωρει ικανη να ανταπεξελθεις βλεπει κατι παραπανω! Κανε τις διακοπες σου σε περιπου 2 μηνες απο τωρα και χαλαρωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiachaliam

Νεοφερμένος

Η georgiachaliam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση .. τωρα νιωθω καλυτερα που επιτελους ακουω απο καποιον να λεει οτι δεν ειναι τοσο αναγκη να το κανω το foundation :)

επι ευκαιριας να σε ρωτησω μιας και εισαι σε αγγλικο πανεπιστημιο ηδη .. αυτο το δευτερο που με αγχωνει ειναι η δυσκολια του πανεπιστημιου ..δηλαδη σε σχεση με τα ελληνικα ΤΕΙ και ΑΕΙ , θα τα βλεπω ολα βουνο; ή ειναι η φαντασια μου; ( μιλωντας παντα με την προυποθεση οτι διαβαζω ) ..... δηλαδη εγω που επελεξα business and finance στο Coventry University πιστευεις γενικα το επιπεδο της υλης ειναι πολυ πιο ανωτερο απο τα ελληνικα πανεπιστημια?

σορρυ για τις ερωτησεις , ισως ακουγονται βλακιώδεις κιόλας αλλα χρειαζόμαι να ακουσω γνωμες μπας και ηρεμησω :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top