Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου. Και να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο, γιατί μου φαίνεσαι άτομο που γνωρίζει τα πράγματα. Αν δηλαδή μέχρι το Σεπτέμβρη δώσω αυτα τα πτυχία τότε μπορώ να δηλώσω από τώρα ότι τα κατεχω?

Στην αίτηση UCAS που θα στείλεις, στην ενότητα που βάζεις τα πτυχία ξένων γλωσσών, θα βάλεις στην ημερομηνία αυτή που θα κανονίσεις να δώσεις (δες ημερομηνίες για IELTS και CPE στο British Council και για TOEFL στο etcs) και στη βαθμολογία βάλε pending. Η προσφορά θέσης που θα σου κάνουν (εφόσον σου κάνουν) θα περιλαμβάνει και συγκεκριμένη απαιτούμενη βαθμολογία του πτυχίου που θα δώσεις.

Είχα κάνει αίτηση το 2012 οπότε για οτιδήποτε άλλο ρώτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μιας και ειμαστε επι του θεματος να ρωτησω κι εγω,μηπως ξερετε εαν ολα τα πανεπιστιμια του UK θελουν βαθμο απολυτιριου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
...Αυτό το 3D secure system στις κάρτες θα με καταστρέψει.2η κάρτα και αντιμετοπίζω πρόβλημα πάλι με το verification.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Συστατικές επιστολές από ποιους πήρατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Συστατικές επιστολές από ποιους πήρατε;

WOW ωραιος αριθμος ποστ! (666 :worry:)
Εγω προσωπικα πειρα απο το βιολογου μου που ειναι παραλληλα και χημικος μου και απο την κυρια των αγγλικων μου του φροντηστηριου! Τα εκανα ολα μαζι μια περιληψη και τα εστειλε η διευθυντρια του σχολειου μου! Οπως καταλαβες μεγαλη ιστορια..! :D

...Αυτό το 3D secure system στις κάρτες θα με καταστρέψει.2η κάρτα και αντιμετοπίζω πρόβλημα πάλι με το verification.

Ελπιζω να λυθουν ολα γρηγορα! Μια μερα εμεινε :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εγώ δεν έχω στείλει ακόμα τις αιτήσεις.Τελευταία στιγμή αποφάσισα να κάνω τελικά.Αύριο κανόνισα με 2 καθηγητές μου στο σχολείο να γράψουν και να στείλουμε τις συστατικές.Ξέρετε μήπως πως είναι η διαδικασία;Απλά γράφω τα στοιχεία τους στο ucas,τους έρχεται mail,συμπληρώνουν το reference και τελος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
εγώ δεν έχω στείλει ακόμα τις αιτήσεις.Τελευταία στιγμή αποφάσισα να κάνω τελικά.Αύριο κανόνισα με 2 καθηγητές μου στο σχολείο να γράψουν και να στείλουμε τις συστατικές.Ξέρετε μήπως πως είναι η διαδικασία;Απλά γράφω τα στοιχεία τους στο ucas,τους έρχεται mail,συμπληρώνουν το reference και τελος;

Πρωτον, δεν θελω να σε αγχωσω αλλα θα προλαβεις ? :eek: Μεχρι αυριο ειναι η προθεσμια και συγκεκριμενα αν δεν κανω λαθος μεχρι της 6 το απογευμα ωρα βρετανιας!
Οσο αφορα τις συστατικες επιστολες που ανεφερες...δεν γινεται να ειναι παραπανω απο μια δηλαδη μια συστατικη επιστολη μπορεις να στειλεις. Για αυτο ζητα απο τον ενα καθηγητη σου να σου τ γραψει ή αν βλεπεις οτι προλαβαινεις ζητα και απο τους 2 απλως μετα θα πρεπει να τ συνοψησεις και να φαινεται οτι ειναι μια συστατικη επιστολη. Εσυ οταν βαζεις τα στοιχεια του καθηγητη σου οταν πατησεις complete θα σταλθει στον καθηγητη σου αμεσως ενα email που θα γραφει αν δεχεστε να γραψετε την συστατικη επιστολη κλπ. Ε εκει ο καθηγητης σου θα πατησει δεχομαι και θα γραψει το κειμενο καθως θα πρεπει να βαλει και το predicted grade του απολυτηριου . Αυτο ! Ο,τι αλλη ερωτηση εχεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ναι το ξέρω ότι είμαι στο τσακ και έχω αγχωθεί περισσότερο για σήμερα(διαγώνισμα βιοχημείας και επαναληπτικό μαθηματικών επιπλέον).Την συστατική άρχισα να την γράφω εγώ και μου είπαν ότι θα κάνουν αυτοί όποια διόρθωση χρειαστεί.Μέχρι στιγμής έχω γράψει predicted grades,τις επιδόσεις μου στη φυσική(για φυσικό ενδιαφέρομαι) και στα λοιπά μαθήματα (μαθηματικά γεν και κατ,φυσική γεν) για όσο με είχε μαθητή ο καθηγητής εκ μέρους του οποίου γράφω.Τι άλλο χρειάζεται?

P.S: είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο για σπουδές στο εξωτερικό επειδή με αποθάρρυναν αρκετά οι γονείς μου αλλά είπα να το ρισκάρω και να κάνω αίτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι το ξέρω ότι είμαι στο τσακ και έχω αγχωθεί περισσότερο για σήμερα(διαγώνισμα βιοχημείας και επαναληπτικό μαθηματικών επιπλέον).Την συστατική άρχισα να την γράφω εγώ και μου είπαν ότι θα κάνουν αυτοί όποια διόρθωση χρειαστεί.Μέχρι στιγμής έχω γράψει predicted grades,τις επιδόσεις μου στη φυσική(για φυσικό ενδιαφέρομαι) και στα λοιπά μαθήματα (μαθηματικά γεν και κατ,φυσική γεν) για όσο με είχε μαθητή ο καθηγητής εκ μέρους του οποίου γράφω.Τι άλλο χρειάζεται?

P.S: είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο για σπουδές στο εξωτερικό επειδή με αποθάρρυναν αρκετά οι γονείς μου αλλά είπα να το ρισκάρω και να κάνω αίτηση

Ωραια εως εδω απλως χρειαζεται ο καθηγητης (δηλ εσυ :D) να αναφερθει και στον χαρακτηρα σου καθως και πως ειναι να σου διδασκει. Μπορει να αναφερει καποια περιστατικα ισως π.χ εγραψες τον μεγαλυτερο βαθμο στην φυσικη στις εξετασεις περσυ ή γενικα κατι που πιστευεις οτι θα κανει εντυπωση χωρις βεβαια υπερβολες. Ακομα μπορει να αναφερει αν σαρεσει να συνεργαζεσαι με τους συμμαθητες σου κλπ.
Αυτο με του γονεις το εχω αντιμετωπισει και εγω βεβαια οχι σε μεγαλο βαθμο..αλλα ξερεις οι περισσοτεροι γονεις φοβουνται το αγνωστο και ισως ειναι ενα μικρο/μεγαλο σοκ για αυτους μονο που το σκεφτονται...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Τελικά πρόλαβα :D νιώθω τόσο χαρούμενος.Τώρα περιμένω απαντήσεις από Glasgow,Sussex και Surrey.Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τελικά πρόλαβα :D νιώθω τόσο χαρούμενος.Τώρα περιμένω απαντήσεις από Glasgow,Sussex και Surrey.Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι
Ααα ωραια!!! Με το καλο τα offers ;-) λογικα απο glasgow θα ακουσεις νεα τους γρηγορα αφου και μενα μου εστειλαν offer σε μια βδομαδα καθως και σε πολλα αλλα παιδια που εχω μιλήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :)
Συγχαρητήρια κιόλας.Νομίζω πως θα αργήσουν μιας και θα έχουν αρκετές τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στον τομέα των ανθρωπιστικών σπουδών και συγκεκριμένα στην αρχαιολογία στο University of Sheffield...Έχει κάποιος εμπειρία ή γνωρίζει τίποτα για το επίπεδο σπουδών του συγκεκριμένου πανεπιστημίου ?? επίσης για τη διαμονή.. το University accommodation που είδα στην ιστοσελίδα τους είναι καλή επιλογή??επειδή είμαι τελείως άσχετη :worry::worry:σχετικά με τις σπουδές στην βρετανια και το πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια εκεί ..οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί πολύ χρήσιμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Eιδικά για αρχαιολογία είναι πολύ καλό. Είχα ένα γνωστό που έκανε μάστερ εκεί πρόπερσι στην αρχαιολογία και φέτος μια φίλη μου κάνει μάστερ στην ιστορία. Και οι δύο κάτι παραπάνω από ικανοποιημένοι από το πανεπιστήμιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Και που εργάζονται, έτσι για την ιστορία; Συνήθως γνωρίζω ότι τα "καλά" μεταπτυχιακά στο εξωτερικό σου βρίσκουν άνετα δουλειά μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Cydonian Knight μηπως μπορεις να ρωτησεις τιποτα για τη διαμονη εκει???:confused:ειναι ζητημα αγκαθι για μενα...:(:(
nPb οπως ειπα ειμαι ασχετη με το θεμα του εξωτερικου, αλλα δε ξερω αν για τις ανθρωπιστικες σπουδες σου βρισκει και δουλεια μετα το πανεπιστημιο..νομιζω αυτο θα γινεται κυριως στις εφαρμοσμενες επιστημες πχ .μηχανικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κοίτα, ο ένας γύρισε πίσω στην Ελλάδα και δουλεύει σε μουσείο. Η άλλη τώρα το κάνει το μάστερ της ;)
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι η διαμονή γενικά είναι αγκάθι στη Γηραιά Αλβιώνα. Αλλά θα ρωτήσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κοίτα, ο ένας γύρισε πίσω στην Ελλάδα και δουλεύει σε μουσείο. Η άλλη τώρα το κάνει το μάστερ της ;)
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι η διαμονή γενικά είναι αγκάθι στη Γηραιά Αλβιώνα. Αλλά θα ρωτήσω ;)

Αν μπορείς να ρωτήσεις και να μου πεις για τη διαμονή θα με βοηθούσες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω για το κόστος φοίτησης στο London School Of Economics (οικονομικά), ποια δικαιολογητικά απαιτούνται, ποιο είναι το κόστος των διδάκτρων, αν υπάρχουν εστίες, και πώς μπορώ να διεκδικήσω μία υποτροφία. Επίσης αν είναι αλήθεια ότι παίρνεις πτυχίο στα 3 χρόνια σε αγγλικό πανεπιστήμιο και σε 4 χρόνια έχεις μεταπτυχιακό αν το επιθυμείς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τα δίδακτρα είναι 9.000 λίρες το χρόνο, για να σε δεχτούν θέλουν τέλειους βαθμούς σε a levels και διαγωνισμούς.Πάντως γνωστή των γονιών μου, μου έχει πει ότι είναι πιο εύκολο να μπεις Oxbridge παρά LSE και ότι πολύ πλούσιοι γράφουν τα παιδιά τους κατευθείαν εκεί(αυτό δεν ξέρω αν αληθεύει), άσε που ο ανταγωνισμός από international students είναι τεράστιος. Τώρα για εστίες δεν ξέρω. Για υποτροφία υπάρχει το stelios scholarship
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top