Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Και στην χώρα μας υπάρχουν κορυφαίοι ερευνητές. Δηλ., θα έπρεπε να γίνονται εξώφυλλο σε περιοδικά για τους μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Και στην χώρα μας υπάρχουν κορυφαίοι ερευνητές. Δηλ., θα έπρεπε να γίνονται εξώφυλλο σε περιοδικά για τους μάθεις;

Κορυφαίοι όχι, πολύ καλοί ναι, αλλά ελάχιστοι. Υπάρχουν πολλοί να μην το πώ κομματικοποιημένοι, βρες μου μια πιο ευγενικη λέξη!!


οι κορυφαίοι είναι στην Αμερική και χρυσοπληρώνονται. Στην Ελλάδα δεν πληρώνονται καλά.
Θα έπρεπε να γίνουν εξώφυλλο ναι παράδειγμα προς τους φοιτητες, Αλλά συνηθως γινονται εξωφυλλο για άκυρα θέματα, για χρυσες τουαλέτες, για θεατρικά μονόπρακτα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά γίνεται κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται με το δάνειο που καλύπτει τα δίδακτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδιά γίνεται κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται με το δάνειο που καλύπτει τα δίδακτρα;
Sorry, δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν το εχω ψαξει παρα πολυ..μπορεις να δεις καποια προηγουμενα ποστς που εχει αναφερθει πολλες φορες αυτο το θεμα.

Παιδια πειρα conditional απο glasgow για microbiology! :-D Επειδη δεν καταλαβα πολυ καλα τπ offer τους εστειλα mail και μου ειπαν αυτοThank you for your email regarding your offer to the University of Glasgow.

#

This offer means that you must achieve grade 18 overall in your Apolytirion certificate.

#

You must also achieve an overall grade of 18 in your Panhellenic subjects.

#

We require that you are studying 2 sciences, one of which must be Biology or Chemistry.# These do not need to be at grade 18.
Εσεις πιστευται οτι ειναι λογικο να ζητανε 18000 μορια στις πανελληνιες!? Γιατι εγω καταλαβα οτι.ζήτανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
georgexD καταρχας θελω να σε ρωτησω ποτε εστειλες την αιτηση σου και σου απαντησαν κιολας?
αν μπορεις παραθεσε το typical offer που σου εστειλαν αρχικα..ισως εκει να ειναι πιο σαφης η προσφορα απο οτι ηταν το email.γιατι ναι στο email σου λενε μεν οτι θελουν μ.ο 18 στις πανελληνιες,αλλα δεν σου λενε σε ποιο πεδιο..και ειναι λιγο οξυμωρο να θελουν 18 γενικα και να μην τους νοιαζει αν εγραψες 18 στη βιολογια-χημεια,ενω θες να σπουδασεις microbiology...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
georgexD καταρχας θελω να σε ρωτησω ποτε εστειλες την αιτηση σου και σου απαντησαν κιολας?
αν μπορεις παραθεσε το typical offer που σου εστειλαν αρχικα..ισως εκει να ειναι πιο σαφης η προσφορα απο οτι ηταν το email.γιατι ναι στο email σου λενε μεν οτι θελουν μ.ο 18 στις πανελληνιες,αλλα δεν σου λενε σε ποιο πεδιο..και ειναι λιγο οξυμωρο να θελουν 18 γενικα και να μην τους νοιαζει αν εγραψες 18 στη βιολογια-χημεια,ενω θες να σπουδασεις microbiology...

Πφφφ περιεργα πραγματα! Αυτο ειναι το offer Apolytirion at 18/20 with the Panhellenic exams at grade 18. This must include 2 science subjects including Biology or Chemistry. We also require IELTS at 6.5 with no subset under 6 or equivalent. , και οπως μπορεις να δεις δεν ξεκαθαριζει τιποτα για αυτο εστειλα το mail.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Πφφφ περιεργα πραγματα! Αυτο ειναι το offer Apolytirion at 18/20 with the Panhellenic exams at grade 18. This must include 2 science subjects including Biology or Chemistry. We also require IELTS at 6.5 with no subset under 6 or equivalent. , και οπως μπορεις να δεις δεν ξεκαθαριζει τιποτα για αυτο εστειλα το mail.:confused:
Μάλλον σου ζητάνε από θετική κατεύθυνση (για να υπάρχει η βιολογία ή η χημεία) 18 στο απολυτήριο και 18 γενικό βαθμό πρόσβασης στις πανελλήνιες, δηλαδή, αν δεν κάνω λάθος, λίγο περισσότερα από 18.000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μάλλον σου ζητάνε από θετική κατεύθυνση (για να υπάρχει η βιολογία ή η χημεία) 18 στο απολυτήριο και 18 γενικό βαθμό πρόσβασης στις πανελλήνιες, δηλαδή, αν δεν κάνω λάθος, λίγο περισσότερα από 18.000 μόρια.
:eek: εχουν πολυ μεγαλες απαιτησεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
:eek: εχουν πολυ μεγαλες απαιτησεις!!!
Σε ποιά άλλα πανεπιστήμια έκανες αίτηση;

Υ.Γ.
Η Γλασκώβη είναι ένα καλό πανεπιστήμιο. Δε θα έπρεπε να περιμένεις μικρότερες απαιτήσεις σε σχέση με τις απαιτήσεις στην Ελλάδα.
Υπάρχουν τμήματα που οι διαφορές είναι χαοτικές! Π.χ. τα μαθηματικά και η φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Σε ποιά άλλα πανεπιστήμια έκανες αίτηση;

Υ.Γ.
Η Γλασκώβη είναι ένα καλό πανεπιστήμιο. Δε θα έπρεπε να περιμένεις μικρότερες απαιτήσεις σε σχέση με τις απαιτήσεις στην Ελλάδα.
Υπάρχουν τμήματα που οι διαφορές είναι χαοτικές! Π.χ. τα μαθηματικά και η φυσική!

Εχω κανει αιτηση σε Edinburgh ( που μου εστειλε προσφατα ενα email οπου ζηταγαν να βαλω ολα τα predicted grades για ολα τα μαθηματα του απολυτηριου..ελπιζω να σημαινει αυτο οτι ενδιαφερονται :D) Glasgow( μου εστειλε ακριβως μια βδομαδα μετα που εστειλα την αιτηση coditional :whistle:) Aberdeen, Dundee, Stirling.
Συμφωνω οτι ειναι παρα πολυ καλο παν/μιο η Γλασκωβη αλλα με αυτα που ζητανε μπορω να γινω γιατρος εδω που λεει ο λογος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εχω κανει αιτηση σε Edinburgh ( που μου εστειλε προσφατα ενα email οπου ζηταγαν να βαλω ολα τα predicted grades για ολα τα μαθηματα του απολυτηριου..ελπιζω να σημαινει αυτο οτι ενδιαφερονται :D) Glasgow( μου εστειλε ακριβως μια βδομαδα μετα που εστειλα την αιτηση coditional :whistle:) Aberdeen, Dundee, Stirling.
Συμφωνω οτι ειναι παρα πολυ καλο παν/μιο η Γλασκωβη αλλα με αυτα που ζητανε μπορω να γινω γιατρος εδω που λεει ο λογος... :P
Το πράγμα με τη Βρετανία δεν πάει όπως το σκέφτεσαι. Τα κριτήρια για μαθηματικά, φυσική στα κορυφαία πανεπιστήμια είναι συνήθως πάνω από την Ιατρική εδώ (Δεν είναι βεβαίως ακριβώς τα ίδια).
Αν την Αγγλία την έχεις για έσχατη λύση, άστο καλύτερα. Ή θες να πας σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο, να διαβάσεις γερά και να συνεχίσεις έξω ή σπούδασε Ιατρική εδώ, αν πιάσεις τα μόρια, κι ας μη σου αρέσει. Εγώ διάλεξα το πρώτο.

Τα τρία τελευταία πανεπιστήμια μάλλον θα είναι πιο χαμηλά. Το ελπίζω:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Το πράγμα με τη Βρετανία δεν πάει όπως το σκέφτεσαι. Τα κριτήρια για μαθηματικά, φυσική στα κορυφαία πανεπιστήμια είναι συνήθως πάνω από την Ιατρική εδώ (Δεν είναι βεβαίως ακριβώς τα ίδια).
Αν την Αγγλία την έχεις για έσχατη λύση, άστο καλύτερα. Ή θες να πας σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο, να διαβάσεις γερά και να συνεχίσεις έξω ή σπούδασε Ιατρική εδώ, αν πιάσεις τα μόρια, κι ας μη σου αρέσει. Εγώ διάλεξα το πρώτο.

Τα τρία τελευταία πανεπιστήμια μάλλον θα είναι πιο χαμηλά. Το ελπίζω:).
Ετσι οπως τα λες ειναι! Απλως μου ηρθε λιγο ξαφνικο αυτο με τον βαθμο γιατι οταν ειχα μιλησει μαζι τους πριν λιγο καιρο μου ειχαν πει αλλα! Anyway! Ναι τα αλλα παν/μια λογικα θα ζητησουν χαμηλοτερα για αυτο τα δηλωσα αλλωστε ωστε να εχω επιλογες αναλογα με το βαθμο που θα γραψω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ναι και εγω οταν ειχα στειλει email τον σεπτεμβρη στη γλασκωβη μου ειχαν πει απλα στα 2 μαθηματα να εχω πανω απο 18..αλλα για καποιο λογο πλεον ανεβασαν τα entry requirments απο ελλαδα..νομιζω παντως οτι το edinburg και το glasgow ειναι κλασεις ανωτερα απο τα ελληνικα πανεπιστημια..αρα ειναι λογικο να ειναι πιο δυσκολο να μπεις εκει απο το να μπεις εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Νόμιζα ότι οι αιτήσεις αξιολογούνται όλες μαζί μετά το πέρας της τελικής προθεσμίας για την υποβολή τους.Δεν ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οχι...οσο πιο νωρις στειλεις τοσο πιο γρηγορα θα παρεις απαντηση...εγω μετα απο χιλια κυματα την εστειλα σημερα :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα! Σημερα το βραδυ πρεπει να εχω αποφασισει και να αποστειλω τις αιτησεις μου σε ξενα πανεπιστημια. Πιο συγκεκριμενα, ενδιαφερομαι εντονα για την επιστημη της ψυχολογιας. Ετσι, λοιπον, θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλα πανεπιστημια της Αγγλιας και καποια της Σκωτιας. Δυστυχως, δεν κατεχω το proficiency και συνεπως οι γνωσεις μου περιοριζονται στο εππιπεδο Β2 των αγγλικων και των γερμανικων ( γι' αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο να γινω δεκτη σε ξενο πανεπιστημιο.) Βεβαια, στοχος μου φυσικα δεν αποτελουν οι σπουδες στο εξωτερικο, αλλα η προσβαση μου σε ελληνικο πανεπιστημιο. Βλεποντας ομως το βαθμο δυσκολιας των θεματων και την απροσδιοριστη εκβαση των αποτελεσματων, πηρα την αποφαση να δηλωσω και καποια πανεπιστημια του εξωτερικου. Η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη και σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Με επίπεδο Β2, τουλάχιστον για Αγγλία-Σκωτία που ξέρω σίγουρα, δεν μπορείς να μπεις σε ένα έστω μέτριο πανεπιστήμιο. Αν σκοπεύεις να δώσεις τον Μάιο proficiency, τότε ok, διαφορετικά είναι τζάμπα κόπος η αίτηση. Όσο για το ποια αξίζουν, δες τα rankings για να πάρεις μια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Μάλιστα. Δηλαδή όπως καταλαβαίνω να μην μπω καν στον κόπο να δηλώσω πανεπιστήμια Αγγλίας και Σκωτίας; Η καθηγήτρια αγγλικών στο σχολείο μου ειπε ότι πιο πολύ κοιτάζουν το βιογραφικό και ότι τη γλώσσα τη μαθαίνεις εκεί με την πάροδο του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μάλιστα. Δηλαδή όπως καταλαβαίνω να μην μπω καν στον κόπο να δηλώσω πανεπιστήμια Αγγλίας και Σκωτίας; Η καθηγήτρια αγγλικών στο σχολείο μου ειπε ότι πιο πολύ κοιτάζουν το βιογραφικό και ότι τη γλώσσα τη μαθαίνεις εκεί με την πάροδο του χρόνου.

Αυτό δεν συμβαίνει σε πανεπιστήμια που αξίζει να πας και να δώσεις τόσα λεφτά. Εκτός αν είναι να δώσεις IELTS ή ΤΟEFL μέχρι τον Σεπτέμβρη, όντως δεν υπάρχει λόγος να μπεις στον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου. Και να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο, γιατί μου φαίνεσαι άτομο που γνωρίζει τα πράγματα. Αν δηλαδή μέχρι το Σεπτέμβρη δώσω αυτα τα πτυχία τότε μπορώ να δηλώσω από τώρα ότι τα κατεχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top