Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Απόλυτα ευχαριστημένος. Ειδικά φέτος που δώσανε και τόσα πολλά χρήματα για συγκεκριμένους καθηγητές. Κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Απόλυτα ευχαριστημένος. Ειδικά φέτος που δώσανε και τόσα πολλά χρήματα για συγκεκριμένους καθηγητές. Κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος είμαι.
ναι ναι για το αντικείμενο σου είναι καλό πανεπιστήμιο. εμ ετσι είναι 9000 λιρες θα παίρνουν από του χρόνουν να μη κάνουν μεταγγραφές καθηγητών;:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ε καλά εντάξει. Δεν έχει σημασία τόσο μεγάλη. 9000 λίρες αλλά αναμένεται να μειωθεί τραγικά ο αριθμός των φοιτητών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ε καλά εντάξει. Δεν έχει σημασία τόσο μεγάλη. 9000 λίρες αλλά αναμένεται να μειωθεί τραγικά ο αριθμός των φοιτητών...
ναι ηδη λενε τα στατιστικα 7.2 τοις εκατό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ρε αγόρι μου, μην κολλάς σε τέτοια. Προς Θεού δηλαδή... Οι στατιστική είναι η επιστήμη που αν ο μισός είσαι μέσα στο ψυγείο και ο άλλος μισός στο φούρνο τότε γενικά είσαι καλά! Χαλάρωσε λίγο. Πήγαινε δες από μόνος σου το ο,τι και άστα αυτά......


Σε τι σχολή θα είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
cosmopolitan

Σε ποια πανεπιστήμια έχεις κάνει αίτηση??Τι course?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Λοιπόν, χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέρειες για τη Μεγάλη Βρετανία.
Πως κάνω αίτηση;
Αιτήσεις γίνονται μέσω της σελίδας UCAS.
Στην αίτηση σου μπορείς να βάλεις μέχρι 5 πανεπιστήμια.
Kαλό θα ήτανε να είναι η ίδια σχολή σε κάθε πανεπιστήμιο.
Τμήμα της αίτησης αποτελεί και η συστατική επιστολή που ο υποψήφιος πρέπει να πάρει συνήθως από καθηγητή του στο Λύκειο και το personal statement. Το personal statement (ας την πούμε «προσωπική δήλωση») είναι η ευκαιρία που έχετε να απευθυνθείτε προς τα πανεπιστήμια που προεπιλέξατε και να εξηγήσετε γιατί θα πρέπει να σας προτιμήσουν για φοιτητή.

Tι χρειάζομαι;
Κάθε πανεπιστήμιο ζητάει συγκεκριμένους βαθμούς στα λεγόμενα A-Levels. Τα A-Levels είναι οι αντίστοιχες πανελλήνιες της Αγγλίας. Ωστόσο, υπάρχει κάποια γενική αντιστοιχία μεταξύ των A-Levels και των Ελληνικών ΒαθμώνΑ* : 90-100%
Α : 80 - 89%
Β : 70-79%
C : 60-69%
D : 50-59%
Ε : 40-49%

Είναι σημαντικό να θυμάστε πως κατά πάσα πιθανότητα θα σας ζητηθεί να δώσετε το IELTS.
Τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε 7+.



Ποια είναι τα "καλά" πανεπιστήμια;

Με εξαίρεση τα Cambridge, Oxford και Imperial αυτή η κατάταξη αλλάζει κάθε χρόνο.
Ανάλογα με το τι σου αρέσει μπορείς να δεις και τις ανάλογες κατατάξεις.


Διάρκεια Σπουδών + επιπλέον πληροφορίες.


Η διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών στα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι τριετής, και σε αυτά της Σκοτίας τετραετής. Οι κλάδοι της Ιατρικής και της Αρχιτεκτονικής απαιτούν πέντε έτη σπουδών. Ο κύριος τίτλος σπουδών που χορηγούν τα βρετανικά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο είναι το Bachelor, το αντίστοιχο του δικού μας Πτυχίου.

Το Bachelor ανάλογα με την κατεύθυνση του προγράμματος σπουδών διακρίνεται σε: ΒΑ: Bachelor of Arts (επιστήμες θεωρητικής κατεύθυνσης), BSc: Bachelor of Science (επιστήμες θετικής κατεύθυνσης), BEng: Bachelor of Engineering (πτυχία μηχανικών και πολυτεχνείου) LLB: Bachelor of Law (Νομικά), ΜΒ: Bachelor of Medicine (Ιατρική).

Να σημειωθεί πως η Ιατρική, η Οδοντιατρική και η Κτηνιατρική αποτελούν ειδικές κατηγορίες σχολών.
Η εισαγωγή σε αυτές απαιτούν την εξέταση σε ένα επιπλέον τεστ (UKCAT, BMAT κλπ) ενώ τα περισσότερα πανεπιστήμια που διαθέτουν αυτές τις σχολές θα ζητήσουν να δώσετε A-Levels και να φέρετε είτε 3 Α είτε 2Α και ένα Α*.






Αυτά από εμένα, ελπίζω να κάλυψα βασικές απορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pitufo

Νεοφερμένος

Η pitufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγώ έχω ήδη κάνει application,μούχουν κάνει offers κτλ αλλά θέλω νάχω και ένα back up plan just in case και μόλις έμαθα ότι υπάρχουν και colleges εκεί που είναι πιο φθηνά και δεν έχουν expectations απτους μαθητές.ξέρει κανείς τίποτα?δεν ξέρω πού να το ψάξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Γεια σας,
Ειμαι μαθητής τη 2ας Λυυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επιπέδο. Γι, αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω:
1)αν θα μπορώ να εργάζομαι από θέμα χρόνου κατά τις σπουδές
2)αν μπορεί το πανεπιστήμιο να με βοηθήσεις για να βρω δουλειά
3)πόσα περίπου χρήματα θα μπορώ να βγάζω
Παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατι είμαι πελαγωμένος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γεια σας,
Ειμαι μαθητής τη 2ας Λυυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επιπέδο. Γι, αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω:
1)αν θα μπορώ να εργάζομαι από θέμα χρόνου κατά τις σπουδές
2)αν μπορεί το πανεπιστήμιο να με βοηθήσεις για να βρω δουλειά
3)πόσα περίπου χρήματα θα μπορώ να βγάζω
Παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατι είμαι πελαγωμένος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

  1. Ναί θα μπορείς να εργάζεσαι κατά την διάρκεια των σπουδών part-time,γύρω στις10-20 ώρες την εβδομάδα
  2. Τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ειδίκο γραφείο για τέτοιες περιπτώσεις
  3. Συνήθως σου δίνουν το minimum wage της Μ.Β. που είναι γύρω στις 6 λίρες την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πιστεύετε πως 800-900 ευρώ το μήνα για μια κανονική φοιτητική ζωή στην Αγγλία είναι αρκετά( εκτός από τα δίδακτρα)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Greece: The Greek Apolytirion

This qualification is not accepted but may be considered if an average grade of 18.5 has been obtained and study is supplemented with 3 A levels, or a further year of science study such as a Foundation programme or first year of a Bachelor of Science degree.

Δηλαδή ή απολυτήριο > 18.5 και 3 Α levels ή κάποιος να ρίξει υπότιτλο στο δεύτερο γιατί το χάνω λίγο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.


Δηλαδή ή απολυτήριο > 18.5 και 3 Α levels ή κάποιος να ρίξει υπότιτλο στο δεύτερο γιατί το χάνω λίγο. :P

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δίνει τρεις επιλογές για σπουδαστές από την Ελλάδα:

1η: Απολυτήριο με 18.5 και πάνω μαζί με 3 Επιπρόσθετα A Level

2η: Ένας χρόνος προετοιμασία σε ένα πρόγραμμα Foundation, πριν την κανονική εισδοχή στη Σχολή σου

3η: Εγγραφή στο πρώτο έτος ενός άλλου Πανεπιστημίου και μεταγραφή στο 2ο έτος σε αυτό

Το τρίτο είναι λίγο παγίδα γιατί, συνήθως, όταν έχεις να κάνεις με ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κλάδο σου, θα πρέπει να δείξεις εξαιρετική επίδοση κατά τη διάρκεια αυτού του έτους που θα περάσεις στο άλλο πανεπιστήμιο για να μπορέσουν να σε δεχτούν με μεταγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ανάλογα την περιοχή στην Αγγλία που θες να σπουδάσεις αλλάζει και το ποσό;
Η ζωή στο Λονδίνο, για παράδειγμα, είναι πανάκριβη και όσο κανείς απομακρύνεται από αυτό τόσο πιο φτηνά τη βγάζει.Επίσης, να ξέρεις ότι πολύ ακριβές είναι οι συγκοινωνίες στην Αγγλία
περισσότερες πληροφορίες https://www.study-in-uk.gr/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πάντως, απ' ότι γνωρίζω κι από την αδερφή μου, η Αγγλία έχει τρομερό συστήμα μεταφοράς. Σίγουρα ο underground του Λονδίνου, που έχει τόσες δεκάδες διαφορετικές γραμμές είανι ένα από αυτά, αλλά και γενικότερα υπάρχουν τρένα και λεωφορεία σαν ΚΤΕΛ, σε εντατικό πρόγραμμα, και που τηρούν τις ώρες τους κλπ.

Η ζωή στο Λονδίνο είναι ναι πολύ ακρίβη, και ταυτόχρονα πολύ αγχωτική.

Από την άλλη στην επαρχία τα πράγματα είναι πιο ήρεμα, κι είσαι πιο κοντά στη φύση. Τα τοπία, και το πράσινο εντός κι εκτός πόλης είναι πραγματικά φοβερά!!

Αξίζει να τα επισκεφτείτε και να τους δώσετε μία ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
cosmopolitan

Σε ποια πανεπιστήμια έχεις κάνει αίτηση??Τι course?
Έχω κάνει αίτηση σε kings uni college, leicester, birmingham, plymouth και Northumbria uni για law!(μακράν το πιο μοντέρνο uni στην ΑΓΓΛΊΑ όλη) το τελευταιο έχει ένα πρόγραμμα 4 ετές για νομική που σε 4 χρονια παιρνεις πτυχιο, μεταπτυχιακο και κάνεις και lpc για να γίνεις δικηγορος εκεί και έχει και 8500 ευρω δίδακτρα!ε και τωρα σκεφτομαι που α πάω μιας κα με δεχτηκαν όλα. Εσύ τι θές να σπουδάσεις και που έκανες αίτηση; Τα μαυρισμένα είναι τα αγαπημένα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anduka

Νεοφερμένος

Η anduka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά!! Είμαι αρκετά ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ και ζητώ τη βοήθειά σας!!!!! Τελειώνω το πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα( Παιδαγωγικό) και θα φύγω για Αγγλία για να κάνω conversion course στην Ψυχολογία.Έχω 2 ερωτήσεις!!
1. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχο course? Γενικά θέλω να μάθω για την εμπειρία, το βαθμό δυσκολίας τις απαιτήσεις.. εαν γνωρίζει κάποιος θα ήταν μεγάλη βοήθεια!!!!!!
2. Έχω κάνει αρκετές αιτήσεις και με έχουν δεχτεί στα εξής: Manchester Metropolitan, Sheffield, Leeds, Bradford, Plymouth. Πείτε μου τη γνώμη σας!!!!!!!! Γενικά σε επίπεδο σπουδών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα! Αλλά από ποιότητα ζωής?? Έχω ακούσει καλά για Leeds kai Manchester αλλά πείτε μου εαν γνωρίζει κάποιος πιο συγκεκριμένα!!!!!!
Ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βηθήσω σε αυτό, ΑΛΛΑ σου συνηστώ και το συγκεκρημενο φορουμ (ελπίζω να μην υπαρχει κανονας που να μην το επιτρεπει..:redface:)

https://www.thestudentroom.co.uk/ (είναι αγγλόφωνο με μπολικο υλικο)
και φυσικά και την "Ελληνική Κοινωνία" που έχει το συγκεκρημενο φορουμ (κανε search κ θα την βρεις)

ε, και περιμενε να απαντησει και κανεις απο το ischool..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα άντρες και γυναίκες! :P

Τελείωσα την δευτέρα λυκείου και πρέπει να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Αγγλία για λόγους ανωτέρας βίας.
Ψάχνοντας για τα κολέγια που απο ότι κατάλαβα γίνετε να γραφτώ από τα 17 μου, όλα ζητάν έναν GCSE βαθμό!
Π.χ. https://www.peterborough.ac.uk/courses/search.php

Και ήθελα να ρωτήσω με τι ισούται αυτός ο GCSE βαθμός με του βαθμούς που έχω εδώ στην Ελλάδα. Δηλαδή θα πάω στο κολέγιο και όταν μου ζητήσουν το GCSE εγώ τι θα τους δειξω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα άντρες και γυναίκες! :P

Τελείωσα την δευτέρα λυκείου και πρέπει να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Αγγλία για λόγους ανωτέρας βίας.
Ψάχνοντας για τα κολέγια που απο ότι κατάλαβα γίνετε να γραφτώ από τα 17 μου, όλα ζητάν έναν GCSE βαθμό!
Π.χ. https://www.peterborough.ac.uk/courses/search.php

Και ήθελα να ρωτήσω με τι ισούται αυτός ο GCSE βαθμός με του βαθμούς που έχω εδώ στην Ελλάδα. Δηλαδή θα πάω στο κολέγιο και όταν μου ζητήσουν το GCSE εγώ τι θα τους δειξω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)


Εχεις καταλάβει οτι τα κολέγια (εκτός απο κάποια μεγάλα κολέγια όπως πχ imperial college) είναι του κώλου σχολές (κυρίως για πλουσιόπαιδα) που στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται; (εκτός αν είναι πανεπιστήμιο που έχει στο όνομά του τη λέξη college - για αυτό δες στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ
Κοίταξε για πανεπιστήμιο καλύτερα αν θες καλες σπουδές. Θα δώσεις που θα δώσεις λεφτά να πας Αγγλία. Αξιοποίησε τα με έξυπνο τρόπο.. Και δε τα λεω εγώ για να πεις οτι έχω άδικο. Εχω συγγενή καθηγητή σε πανεπιστήμιο και μου το είπε.


edit: Αυτό το Peterborough Regional College που έβαλες πιο πάνω, στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top