Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορει να με πληροφορησει καποιος για Ιατρικη στην Αγγλια???
πρεπει να δωσω Α-Levels? και αν ναι πρεπει να κανω καποιο προπαρασκευαστικο ετος η μπορω να διαβασω μονος μου??
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομιζω για Ιατρικη χρειαζονται και αλλες εξετασεις περαν των καλων βαθμων/A levels...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορει να με πληροφορησει καποιος για Ιατρικη στην Αγγλια???
πρεπει να δωσω Α-Levels? και αν ναι πρεπει να κανω καποιο προπαρασκευαστικο ετος η μπορω να διαβασω μονος μου??
ευχαριστω πολυ!
Απ'οσο ξερω χρειαζεσαι bmat αν θελεις Οξφορδη και ukcat για οποιοδηποτε αλλο πανεπιστημιο,το οποιο δινεις πριν κανεις την αιτηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Αυτό από πότε θα ισχύει; Γιατί από ότι είδα, μέχρι στιγμής πλήρωναν όλοι..
τυπικά υπάρχουν δίδακτρα. αν είσαι σκωτσέζος ή πολίτης σε χώρα της EU, στα πληρώνει όλα το κράτος. Ρώτησα έναν φίλο μου Άγγλο (που πληρώνει, γιατί είναι RUK και δεν θεωρείται EU citizen δυστυχώς) και μου λέει ότι δεν έχει αλλάξει τίποτε φέτος, ότι το κράτος πληρώνει κανονικά τα δίδακτρα των Scottish/EU students.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τυπικά υπάρχουν δίδακτρα. αν είσαι σκωτσέζος ή πολίτης σε χώρα της EU, στα πληρώνει όλα το κράτος. Ρώτησα έναν φίλο μου Άγγλο (που πληρώνει, γιατί είναι RUK και δεν θεωρείται EU citizen δυστυχώς) και μου λέει ότι δεν έχει αλλάξει τίποτε φέτος, ότι το κράτος πληρώνει κανονικά τα δίδακτρα των Scottish/EU students.

Δεν το ήξερα καθόλου αυτό. Τότε ποιος ο λόγος να έχουν τιμές στους πίνακες...;:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δεν το ήξερα καθόλου αυτό. Τότε ποιος ο λόγος να έχουν τιμές στους πίνακες...;:confused::confused:
ούτε εγώ, και εξεπλάγην, νόμιζα πώς όλο το UK σε γδύνει κανονικά στο θέμα των διδάκτρων. είναι καλό αυτό που κάνουν, αν και θα έπρεπε να μην εξαιρούν τους Άγγλους/Ιρλανδούς από αυτό το προνόμιο! ε,τυπικά δείχνουν τα δίδακτρα, σε περίπτωση που κανένας θέλει, βρε αδερφέ, να πληρώσει, :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ούτε εγώ, και εξεπλάγην, νόμιζα πώς όλο το UK σε γδύνει κανονικά στο θέμα των διδάκτρων. είναι καλό αυτό που κάνουν, αν και θα έπρεπε να μην εξαιρούν τους Άγγλους/Ιρλανδούς από αυτό το προνόμιο! ε,τυπικά δείχνουν τα δίδακτρα, σε περίπτωση που κανένας θέλει, βρε αδερφέ, να πληρώσει, :P:P

Είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολλοί αυτοί που θα επιμείνουν να πληρώσουν!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολλοί αυτοί που θα επιμείνουν να πληρώσουν!!:P
ναι ουρά θα κάνουν, ποιος θα πρωτοπληρώσει...:Pπάντως συγκριτικά με της Αγγλίας, είναι πιο χαμηλά τα δίδακτρα.αυτός ο φίλος μου πληρώνει 1,822 λίρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τα είπα και σε άλλο σημείωμα.
Πουθενά δεν είναι δωρεάν (τουλάχιστον μέχρι τώρα).
Μέχρι και φέτος ίσχυαν τα παρακάτω (και για όλα τα χρόνια που θα σπουδάσεις). Τα δίδακτρα ήταν για όλους τους βρετανούς και Ευρωπαίους 1.820 λίρες στη Σκωτία και 3.375 λίρες στην Αγγλία. Όμως για τα δίδακτρα μπορούσες να συνάψεις δάνειο με το Σκωτσέζικο ή το Αγγλικό κράτος, το οποίο αποπλήρωνες όταν είχες εισόδημα πάνω από 15.000 λίρες (9% του εισοδήματός σου κάθε χρόνο).
Εγώ υπέγραψα πριν λίγο καιρό αυτό το δάνειο με το Αγγλικό κράτος.
Από το 2012 για τα πανεπιστήμια της Αγγλίας τα δίδακτρα αυξήθηκαν. Τα κορυφαία πανεπιστήμια πήγαν τα δίδακτρα στις 9.000 λίρες, με παράλληλη ισχύ ενός συστήματος υποτροφιών. (Διάβασα χθες ότι αρχίζουν και το σκέφτονται πάλι διότι έχουν μείωση αιτήσεων).
Για τα κορυφαία πανεπιστήμια της Σκωτίας, οι μη Σκωτσέζοι του Ηνωμένου Βασιλείου θα πληρώνουν 9.000 λίρες και θα ισχύει ένα σύστημα υποτροφιών. Για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους δεν έχει αποφασιστεί ακόμα από την κυβέρνηση της Σκωτίας.
Λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του Εδιμβούργου.
https://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/tuition-fees/undergraduate/tuition-fees
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
[
Ρε παιδιά, τα είπα και σε άλλο σημείωμα.
Πουθενά δεν είναι δωρεάν (τουλάχιστον μέχρι τώρα).
Μέχρι και φέτος ίσχυαν τα παρακάτω (και για όλα τα χρόνια που θα σπουδάσεις). Τα δίδακτρα ήταν για όλους τους βρετανούς και Ευρωπαίους 1.820 λίρες στη Σκωτία και 3.375 λίρες στην Αγγλία. Όμως για τα δίδακτρα μπορούσες να συνάψεις δάνειο με το Σκωτσέζικο ή το Αγγλικό κράτος, το οποίο αποπλήρωνες όταν είχες εισόδημα πάνω από 15.000 λίρες (9% του εισοδήματός σου κάθε χρόνο).
Εγώ υπέγραψα πριν λίγο καιρό αυτό το δάνειο με το Αγγλικό κράτος.
Από το 2012 για τα πανεπιστήμια της Αγγλίας τα δίδακτρα αυξήθηκαν. Τα κορυφαία πανεπιστήμια πήγαν τα δίδακτρα στις 9.000 λίρες, με παράλληλη ισχύ ενός συστήματος υποτροφιών. (Διάβασα χθες ότι αρχίζουν και το σκέφτονται πάλι διότι έχουν μείωση αιτήσεων).
Για τα κορυφαία πανεπιστήμια της Σκωτίας, οι μη Σκωτσέζοι του Ηνωμένου Βασιλείου θα πληρώνουν 9.000 λίρες και θα ισχύει ένα σύστημα υποτροφιών. Για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους δεν έχει αποφασιστεί ακόμα από την κυβέρνηση της Σκωτίας.
Λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του Εδιμβούργου.
https://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/tuition-fees/undergraduate/tuition-fees

https://www.guardian.co.uk/education/2011/aug/21/scotland-university-fees-discriminate-lawyer

But under EU rules, students coming to Scotland from other European countries cannot be charged tuition fees because they have to be treated in the same way as Scottish students.

Επίσης αυτό που είπα, μου το ανέφερε παιδί που σπουδάζει Σκωτία.

για φέτος, όλα είναι δωρεάν. του χρόνου δεν ξέρουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
[


https://www.guardian.co.uk/education/2011/aug/21/scotland-university-fees-discriminate-lawyer

But under EU rules, students coming to Scotland from other European countries cannot be charged tuition fees because they have to be treated in the same way as Scottish students.

Επίσης αυτό που είπα, μου το ανέφερε παιδί που σπουδάζει Σκωτία.

για φέτος, όλα είναι δωρεάν. του χρόνου δεν ξέρουμε. :P

Δες την ιστοσελίδα https://www.docs.sasg.ed.ac.uk/fees/undergraduate_2011-2012.cfm

Φαίνεται ότι το Εδιμβούργο δεν ξέρει τι του γίνεται!!!!!!!
Νομίζω ότι παλιότερα, τα πανεπιστήμια στη Σκωτία (και ακόμα παλιότερα στην Αγγλία) δεν είχαν δίδακτρα. Αν ο γνωστός σου άρχισε σπουδές πριν μερικά χρόνια πιθανόν να μην πληρώνει τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για φέτος. Τα δίδακτρα αυτών που έγιναν δεκτοί φέτος (Σκωτία 1.820, Αγγλία 3.375), θα ισχύουν για όλα τα χρόνια των σπουδών, παρ' όλο που από το 2012 τριπλασιάζονται τα δίδακτρα (Μόνο για τους καινούργιους φοιτητές). Επίτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα το θέμα για φέτος. Το Εδιμβούργο ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά το Durham.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είδα το URL της εικόνας σου και έπαθα καρδιά...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είδα το URL της εικόνας σου και έπαθα καρδιά...!!!

Εγώ, όταν γύρισα στη συζήτηση, δε μπόρεσα να δω την εικόνα, γιαυτό την αντικατέστησα με την ιστοσελίδα. Τελικά μπορεί να μπεί εικόνα; Φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δες την ιστοσελίδα https://www.docs.sasg.ed.ac.uk/fees/undergraduate_2011-2012.cfm

Φαίνεται ότι το Εδιμβούργο δεν ξέρει τι του γίνεται!!!!!!!
Νομίζω ότι παλιότερα, τα πανεπιστήμια στη Σκωτία (και ακόμα παλιότερα στην Αγγλία) δεν είχαν δίδακτρα. Αν ο γνωστός σου άρχισε σπουδές πριν μερικά χρόνια πιθανόν να μην πληρώνει τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για φέτος. Τα δίδακτρα αυτών που έγιναν δεκτοί φέτος (Σκωτία 1.820, Αγγλία 3.375), θα ισχύουν για όλα τα χρόνια των σπουδών, παρ' όλο που από το 2012 τριπλασιάζονται τα δίδακτρα (Μόνο για τους καινούργιους φοιτητές). Επίτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα το θέμα για φέτος. Το Εδιμβούργο ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά το Durham.

ο γνωστός μου είναι RUK, πληρώνει ούτως ή άλλως. απλά γνωρίζει τη νομοθεσία, και γνωρίζει και άλλα παιδιά που έχουν έρθει για BA από άλλες χώρες και δεν πληρώνουν. αυτός ξεκίνησε σπουδές προ 2 χρόνων, είναι στον 3ο τώρα. τέσπα δεν ξέρω ίσως έχεις δίκιο, έχει μειωθεί μάλλον η κρατική χρηματοδότηση, οπότε πρέπει να καλύψουν τη χασούρα...τι να πω

δεν καταλαβαίνω πάντως. δες:

First degree students from the rest of the EU studying in Scotland are entitled to have their tuition fees paid by the Student Awards Agency for Scotland (SAAS), if they are an EU national, or the family member of an EU national.

https://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/undergraduate/uk-eu/loans-grants/rest-eu

τελικά τι ισχύει δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
ο γνωστός μου είναι RUK, πληρώνει ούτως ή άλλως. απλά γνωρίζει τη νομοθεσία, και γνωρίζει και άλλα παιδιά που έχουν έρθει για BA από άλλες χώρες και δεν πληρώνουν. αυτός ξεκίνησε σπουδές προ 2 χρόνων, είναι στον 3ο τώρα. τέσπα δεν ξέρω ίσως έχεις δίκιο, έχει μειωθεί μάλλον η κρατική χρηματοδότηση, οπότε πρέπει να καλύψουν τη χασούρα...τι να πω

δεν καταλαβαίνω πάντως. δες:

First degree students from the rest of the EU studying in Scotland are entitled to have their tuition fees paid by the Student Awards Agency for Scotland (SAAS), if they are an EU national, or the family member of an EU national.

https://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/undergraduate/uk-eu/loans-grants/rest-eu

τελικά τι ισχύει δεν καταλαβαίνω.

Για τελευταία φορά.
Το Student Awards Agency for Scotland (SAAS) είναι το πρόγραμμα δανειοδότησης των φοιτητών στη Σκωτία. Στα δάνεια της Αγγλίας και της Σκωτίας καθώς και στον τρόπο αποπληρωμής τους έχω αναφερθεί σε άλλο σημείωμα.
Δες την ιστοσελίδα https://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/index.htm. Διάβασε το What do I need to pay back?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Για τελευταία φορά.
Το Student Awards Agency for Scotland (SAAS) είναι το πρόγραμμα δανειοδότησης των φοιτητών στη Σκωτία. Στα δάνεια της Αγγλίας και της Σκωτίας καθώς και στον τρόπο αποπληρωμής τους έχω αναφερθεί σε άλλο σημείωμα.
Δες την ιστοσελίδα https://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/index.htm. Διάβασε το What do I need to pay back?
άλλο να στα πληρώνει (pays all your tuition fees) άλλο να σου δίνει δάνειο...

Eligible Scottish domiciled and EU students studying in Scotland are entitled to free tuition. We will pay tuition fees straight to your institution.

https://www.saas.gov.uk/faqs_fees.htm
μπορεί αυτό που λεει να είναι δάνειο για living costs, κ.λ.π.

υπάρχει και ευρωπαϊκή νομοθεσία:

Mr Russell believes it could be a way to get round strict European rules that prevent Scottish universities charging EU students fees.

The EU backed Scotland Tuesday in a bitter row over its free university education system, which also extends to other European students -- whereas those from England must pay thousands every year.

https://www.scotland.gov.uk/Topics/Education/UniversitiesColleges/16640/financial-help

EU STUDENT STUDYING IN SCOTLAND-What do I have to pay?Eligible EU students are not required to pay tuition fees whilst studying in Scotland. They are not however eligible to apply for maintenance support.

άλλωστε μη ξεχνάς ότι γι αυτό έχει γίνει θέμα στην Αγγλία, και στο υπόλοιπο ηνωμένο βασίλειο. Παραπονιούνται ότι είναι ρατσιστικό να τοποθετούνται δίδακτρα στους Αγγλους/Ιρλανδούς/Ουαλούς και όχι στους υπόλοιπους Ευρωπαίους, που απολαμβάνουν την εκπαίδευση δωρεάν. Αν είσαι Άγγλος, μπορείς να πάρεις δάνειο, που σημαίνει ότι δεν είναι δωρεάν. Αν είσαι Ευρωπαίος, όχι. o γνωστός μου πήρε δάνειο.

δες και εδώ: https://www.publicfinance.co.uk/news/2011/08/lawyer-challenges-scots-fees-for-english-students/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί βρίσκομαι σε αρκετά δύσκολα θέση. Ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό για προπτυχιακό . Είμαι στο παρατσακ να δώσω την προσωπική δήλωση και την συστατική επιστολή σενΑ ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία (στο Bradford για την ακρίβεια). Τα δίδακτρα είναι 9.000 λίρες τον χρόνο(αλλά σου δίνουν δάνειο και τα ξεχρεώνεις όταν βρεις δουλειά και το εισόδημα σου ξεπερνάει τα 25.000λίρες περίπου τον χρόνο) και η εστία γύρω στις 4.000 λίρες.Να σημειώσω όμως ότι οι σπουδές είναι 3 χρόνια και όχι 4. Η ζωή είναι σχετικά φθηνότερη από την Ελλάδα και οι μισθοί κάπως καλύτεροι. Το θέμα όμως είναι ότι έχουν δυσκολέψει αρκετά τα πράγματα και ψάχνομαι για κάτι φθηνότερο. Σκεφτόμουν για ψυχολογία αλλά δεν ξέρω τι μέλλον θα έχω,αν θα υπάρχει ζήτηση ούτε τίποτα. Μου αρέσει όμως πολύ να μαθαίνω και ξένες γλώσσες.

Συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, δεν ήξερα που να γράψω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί βρίσκομαι σε αρκετά δύσκολα θέση. Ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό για προπτυχιακό . Είμαι στο παρατσακ να δώσω την προσωπική δήλωση και την συστατική επιστολή σενΑ ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία (στο Bradford για την ακρίβεια). Τα δίδακτρα είναι 9.000 λίρες τον χρόνο(αλλά σου δίνουν δάνειο και τα ξεχρεώνεις όταν βρεις δουλειά και το εισόδημα σου ξεπερνάει τα 25.000λίρες περίπου τον χρόνο) και η εστία γύρω στις 4.000 λίρες.Να σημειώσω όμως ότι οι σπουδές είναι 3 χρόνια και όχι 4. Η ζωή είναι σχετικά φθηνότερη από την Ελλάδα και οι μισθοί κάπως καλύτεροι. Το θέμα όμως είναι ότι έχουν δυσκολέψει αρκετά τα πράγματα και ψάχνομαι για κάτι φθηνότερο. Σκεφτόμουν για ψυχολογία αλλά δεν ξέρω τι μέλλον θα έχω,αν θα υπάρχει ζήτηση ούτε τίποτα. Μου αρέσει όμως πολύ να μαθαίνω και ξένες γλώσσες.

Συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, δεν ήξερα που να γράψω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προφανώς ενδιαφέρεσαι για το 2012, αφού μιλάς για δίδακτρα 9.000 λίρες (Μέχρι και φέτος είναι 3.375 λίρες). Δε θα κάνεις αίτηση μέσω UCAS σε πέντε πανεπιστήμια; Έχεις χρόνο μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Γιατί με τόση βιασύνη στο Bradford, που είναι ένα μετριότατο πανεπιστήμιο; Δεν είναι πάρα πολλά τα 9.000 λίρες δίδακτρα γι' αυτό το πανεπιστήμιο; Τόσα είναι και τα δίδακτρα σε όλα τα κορυφαία πανεπιστήμια της Αγγλίας. Πόσο καλύτερες θα είναι οι σπουδές στο Bradford σε σχέση με ένα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα; Αν δεν περάσεις εδώ εντάξει, αλλά αν περάσεις γιατί να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Προφανώς ενδιαφέρεσαι για το 2012, αφού μιλάς για δίδακτρα 9.000 λίρες (Μέχρι και φέτος είναι 3.375 λίρες). Δε θα κάνεις αίτηση μέσω UCAS σε πέντε πανεπιστήμια; Έχεις χρόνο μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Γιατί με τόση βιασύνη στο Bradford, που είναι ένα μετριότατο πανεπιστήμιο; Δεν είναι πάρα πολλά τα 9.000 λίρες δίδακτρα γι' αυτό το πανεπιστήμιο; Τόσα είναι και τα δίδακτρα σε όλα τα κορυφαία πανεπιστήμια της Αγγλίας. Πόσο καλύτερες θα είναι οι σπουδές στο Bradford σε σχέση με ένα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα; Αν δεν περάσεις εδώ εντάξει, αλλά αν περάσεις γιατί να πας;

Για το 2012 αναφερόμουν ακριβώς. Είδα πως είναι το Πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω κάποιους έλληνες που πέρασαν σε αυτό. Μην πάω κάπου και χαθώ κιόλας. Πάντως εκεί υπάρχει σχετικά φθηνή ζωή, σου δίνουν δάνειο για το πανεπιστήμιο, και γενικότερα υπάρχουν κάποιες ευκολίες. Έχω περάσει σε ένα τει εδώ απλά δεν μου αρέσει και θα χάσω πολύτιμο χρόνο ξαναδίνοντας πανελλήνιες ,εφόσον δεν θέλω κιόλας να σπουδάσω Ελλάδα. Θα με διευκόλυνε αν μου ανέφερες κάποια καλύτερα πανεπιστήμια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Για το 2012 αναφερόμουν ακριβώς. Είδα πως είναι το Πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω κάποιους έλληνες που πέρασαν σε αυτό. Μην πάω κάπου και χαθώ κιόλας. Πάντως εκεί υπάρχει σχετικά φθηνή ζωή, σου δίνουν δάνειο για το πανεπιστήμιο, και γενικότερα υπάρχουν κάποιες ευκολίες. Έχω περάσει σε ένα τει εδώ απλά δεν μου αρέσει και θα χάσω πολύτιμο χρόνο ξαναδίνοντας πανελλήνιες ,εφόσον δεν θέλω κιόλας να σπουδάσω Ελλάδα. Θα με διευκόλυνε αν μου ανέφερες κάποια καλύτερα πανεπιστήμια. :)

Α. Δάνεια για τα δίδακτρα σου δίνουν όλα τα πανεπιστήμια στην Αγγλία.
Β. Υπάρχουν ακριβές (π.χ. Λονδίνο) και φθηνές πόλεις στην Αγγλία. Δε γνωρίζω ποιές είναι οι πιο φθηνές. Το Durham, που είμαι εγώ, σίγουρα δεν είναι από τις πιο ακριβές.
Γ. Την κατάταξη του Independent για τα Αγγλικά πανεπιστήμια, συνολικά και κατά πεδίο, μπορείς να τη δεις εδώ https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings. Στο Ιντερνέτ μπορείς να βρεις και άλλες κατατάξεις. Δε είναι ευαγγέλια, αλλά οπωσδήποτε δείχνουν κάτι.
Δ. Σου στέλνω, με μικροδιορθώσεις, ένα κείμενο που έγραψα σε άλλο σημείωμα για την Αγγλία, παλιότερα. Είναι η διαδικασία που ακολούθησα εγώ. Άλλοι τρόποι είναι το international baccalaureate, το foundation, τα A Level. Όλες οι περιπτώσεις βέβαια, απ' όσο γνωρίζω, είναι μέσω UCAS. Δεν ξέρω πως μπορεί να προσαρμοστεί η περίπτωσή σου. Εσύ ήρθες σε επαφή απ' ευθείας με το πανεπιστήμιο; Αυτό, απ' όσο γνωρίζω, ισχύει στη διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου.
Το κείμενο
Για την Αγγλία ισχύουν τα εξής σε γενικές γραμμές:
1. Έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε 5 το πολύ τμήματα πανεπιστημίων. Αν δεν επιλέξεις ένα τμήμα από Κέμπριτζ ή Οξφόρδη, οι αιτήσεις και στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.
2. Στέλνεις μέσω του οργανισμού UCAS ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Απολυτήριο Γυμνασίου, βαθμοί 1ης και 2ας Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς π.χ. Μαθηματική Εταιρεία, και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις επιδόσεις σου σα μαθητή).
3. Σου απαντούν μέσω UCAS αν σε δέχονται ή όχι. Όποια σε δεχτούν, σου βάζουν προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τους βαθμούς των πανελληνίων. Συνήθως 2 μαθήματα κατεύθυνσης και το απολυτήριο (π.χ. για Φυσικό θέλουν Μαθηματικά, Φυσική). Ενοείται ότι στα 2. και 3. ισχύει ο κανόνας: όσο καλύτερα πανεπιστήμια τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις.
4. Ζητάνε οι βαθμοί στις εξετάσεις Γλώσσας (IELTS ή TOEFL συνήθως) να είναι πάνω από κάποιο όριο.
5. Άν σε κάνουν δεκτό περισσότερα από 2 τμήματα Πανεπιστημίων υποχρεούσαι να επιλέξεις 2 από αυτά, δίνοντας σε ένα προτεραιότητα.
6. Αν πετύχεις τις προϋποθέσεις του 1ου πανεπιστημίου, γίνεσαι δεκτός σ΄αυτό. Αν είσαι μακριά απ' αυτές, δεν γίνεσαι δεκτός. Αν έχεις πλησιάσει πολύ ίσως γίνεις δεκτός. Το 2ο Πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωμένο να σε πάρει, ακόμα και αν πιάσεις τις δικές του προϋποθέσεις, διότι δίνει προτεραιότητα στις δικές του πρώτες επιλογές.
Όλα τα παραπάνω για τις προϋποθέσεις ισχύουν και για τους Άγγλους, σε σχέση με τις δικές τους εξετάσεις.
7. Αν τελικά δε γίνεις δεκτός, υπάρχει και η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται κενές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, αλλά βεβαίως δεν μπορεί να περιμένει κάποιος ότι θα μπεί σε ένα κορυφαίο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top