Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Eισαι σιγουρη για αυτο? Υπαρχει μεγαλη ανταγωνιστικοτητα,σιγουρα θα προτιμησουν καποιον με Α levels η ΙΒ παρα καλο απολυτηριο

Σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανένας.

Απλά να σημειώσω εδώ (κάτι που το είδα και στο μεταπτυχιακό και υποθέτω θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο bachelor) ότι δεν συγκρίνουν ΜΟΝΟ τους βαθμούς. Κρίνουν και εγκρίνουν άτομα σαν σύνολα. Βαθμούς, βιογραφικό, ενδιαφέροντα, επιμέρους βαθμούς στα σχετικά μαθήματα, αγγλικά. Το θα βγάλει κάποιος ένα foundation του κώλου (σόρυ...:redface:) δεν τον κάνει καλύτερο από έναν που έγραψε σε πανελλαδικό επίπεδο 19.000 μόρια (παράδειγμα φέρνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανένας.

Απλά να σημειώσω εδώ (κάτι που το είδα και στο μεταπτυχιακό και υποθέτω θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο bachelor) ότι δεν συγκρίνουν ΜΟΝΟ τους βαθμούς. Κρίνουν και εγκρίνουν άτομα σαν σύνολα. Βαθμούς, βιογραφικό, ενδιαφέροντα, επιμέρους βαθμούς στα σχετικά μαθήματα, αγγλικά. Το θα βγάλει κάποιος ένα foundation του κώλου (σόρυ...:redface:) δεν τον κάνει καλύτερο από έναν που έγραψε σε πανελλαδικό επίπεδο 19.000 μόρια (παράδειγμα φέρνω).
Εγω τουλαχιστον αυτα που ρωτησα για τα foundation ειναι επειδη προσπαθω να βρω καποιο τροπο ωστε να με δεχτουν σε ενα πανεπιστημιο της αγγλιας που θελω καθως εδω που μενω δεν εχει ουτε ιδιωτικα ουτε αλλη δυνατοτητα για A levels η ΙΒ ουτε εστω προετοιμασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγω τουλαχιστον αυτα που ρωτησα για τα foundation ειναι επειδη προσπαθω να βρω καποιο τροπο ωστε να με δεχτουν σε ενα πανεπιστημιο της αγγλιας που θελω καθως εδω που μενω δεν εχει ουτε ιδιωτικα ουτε αλλη δυνατοτητα για A levels η ΙΒ ουτε εστω προετοιμασια

Αν απλά δώσεις πανελλαδικές δεν μπορούν να σε δεχτούν στην Αγγλία...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν απλά δώσεις πανελλαδικές δεν μπορούν να σε δεχτούν στην Αγγλία...;
Αλλα προσοντα ζητουν εκει,πανελλαδικες θα δωσω ετσι κ αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να κάνω και άλλη μία ερώτηση...Πόσα χρήματα είναι; Για το foundation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος κοντα στα 3 χιλιαδες ευρω, χωρια το που θα μεινεις και το τι θα φας. Οσο για τα Α levels μπορεις να παρακολουθησεις μερικα μαθηματα μεσω distance learning. Δεν κανουν ολα τα μαθηματα αλλα κατι ειναι και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα foundations εδώ στην Ελλάδα πόσο κοστίζουν; Είναι το ίδιο ακριβά; Γιατί αν είναι ίδια τα χρήματα, καλύτερα είναι να πάει κάποιος έξω να μπει και στο κλίμα γρηγορότερα!

Εμένα η κύρια ένστασή μου είναι τα foundations εδώ, όπως λειτουργούν στην Ελλάδα, που λένε για κορυφαία πανεπιστήμια και μόνο αυτό δεν είναι. Άρα σε κοροϊδεύουν από τον τίτλο κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα foundation στην Ελλαδα ειναι μια κοροιδια και μιση...Οπως και το υπολοιπο εκπαιδευτικο συστημα. Σου ταζουν λαγους με πετραχειλια και σε στελνουν σε πανεπιστημια β και γ διαλογης στο UK.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα foundation στην Ελλαδα ειναι μια κοροιδια και μιση...Οπως και το υπολοιπο εκπαιδευτικο συστημα. Σου ταζουν λαγους με πετραχειλια και σε στελνουν σε πανεπιστημια β και γ διαλογης στο UK.

Ακριβώς αυτό λέω!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οποτε η μονη λυση για καποιον που θελει να παει σε καποιο καλο πανεπιστημιο ειναι να δωσει A levels....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Οποτε η μονη λυση για καποιον που θελει να παει σε καποιο καλο πανεπιστημιο ειναι να δωσει A levels....

Μη φθάνουμε στα άκρα. Πόσοι έλληνες δίνουν A levels; Κυρίως από άλλους δρόμους μπορείς να γίνεις δεκτός σε κορυφαία Αγγλικά Πανεπιστήμια. Σίγουρα με πολύ καλούς βαθμούς στο international baccalaureate. Όμως και με το απολυτήριο του σχολείου μπορείς (Μόνο το UCL νομίζω δε δέχεται το Ελληνικό σχολείο και θέλει τουλάχιστον international baccalaureate), αρκεί να έχεις:
1. Άριστους βαθμούς σχολείου (Απολυτήριο Γυμνασίου, Βαθμοί Α' και Β' Λυκείου).
2. Διακρίσεις σε διαγωνισμούς (Μαθηματική εταιρεία κ.λ.π.). Πιστεύω ότι μετράει πολύ.
Με αυτά γίνεσαι δεκτός υπό όρους. Τέλος....
3. Άριστους βαθμούς στις Πανελλήνιες και στο Απολυτήριο Λυκείου (Πρέπει να πάρεις τους βαθμούς που έχουν βάλει ως όρο τα πανεπιστήμια, που ήδη σε έχουν δεχθεί). Είναι προφανές ότι τα κορυφαία πανεπιστήμια δεν περιθάλπτουν αυτούς που δεν πέρασαν στη σχολή προτίμησης στις Πανελλήνιες. Θέλουν βαθμούς, με τους οποίους πιθανόν να περνάς σε οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μη φθάνουμε στα άκρα. Πόσοι έλληνες δίνουν A levels; Κυρίως από άλλους δρόμους μπορείς να γίνεις δεκτός σε κορυφαία Αγγλικά Πανεπιστήμια. Σίγουρα με πολύ καλούς βαθμούς στο international baccalaureate. Όμως και με το απολυτήριο του σχολείου μπορείς (Μόνο το UCL νομίζω δε δέχεται το Ελληνικό σχολείο και θέλει τουλάχιστον international baccalaureate), αρκεί να έχεις:

Είδα λίγο στο LSE (επειδή ξέρω το site απέξω και ανακατωτά) και αντιγράφω:

Undergraduate

Applicants offering the Apolytirion would normally be expected to offer an overall mark of at least 17 out of 20, and additionally have at least two GCE A levels.
Please see the individual undergraduate degree programme descriptions for specific course requirements, especially for quantitative programmes, where the advanced study of Maths up to school-leaving age is often required.


Αυτό δεν σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ να δώσουν A Levels... ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είδα λίγο στο LSE (επειδή ξέρω το site απέξω και ανακατωτά) και αντιγράφω:

Undergraduate

Applicants offering the Apolytirion would normally be expected to offer an overall mark of at least 17 out of 20, and additionally have at least two GCE A levels.
Please see the individual undergraduate degree programme descriptions for specific course requirements, especially for quantitative programmes, where the advanced study of Maths up to school-leaving age is often required.


Αυτό δεν σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ να δώσουν A Levels... ;

Μάλλον εννοεί απολυτήριο και δύο μαθήματα κατεύθυνσης. Δεν παίρνω όρκο βεβαίως, δε γνωρίζω κάποιο μαθητή που πήγε στο LSE.
Όμως γνωρίζω για Cambridge, Οξφόρδη, τα πανεπιστήμια που με δέχθηκαν (Imperial, Durham, Manchester, Edinburgh, Lancaster) και άλλα καλά πανεπιστήμια. Εμένα όλα με δέχθηκαν με τους ίδιους περίπου όρους: Τουλάχιστον 19 απολυτήριο, μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης (για θεωρητική φυσική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει απλά μου έκανε εντύπωση και γι' αυτό το έψαξα! Εσύ σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Μάλλον εννοεί απολυτήριο και δύο μαθήματα κατεύθυνσης. Δεν παίρνω όρκο βεβαίως, δε γνωρίζω κάποιο μαθητή που πήγε στο LSE.
Όμως γνωρίζω για Cambridge, Οξφόρδη, τα πανεπιστήμια που με δέχθηκαν (Imperial, Durham, Manchester, Edinburgh, Lancaster) και άλλα καλά πανεπιστήμια. Εμένα όλα με δέχθηκαν με τους ίδιους περίπου όρους: Τουλάχιστον 19 απολυτήριο, μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης (για θεωρητική φυσική).

Σε ποιο θα πας από αυτά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Στο Durham για θεωρητική Φυσική.
όμορφο Durham...έπρεπε να πας Εδιμβούργο όμως:P:Pχαχαχαχα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
και εγω θεωρητικη φυσικη θα παρω(αν και αργω ακομα :Ρ) οποτε θα πρεπει να διαλεξω του χρονου μαθηματικα και φυσικη ετσι?και ψαχνω ηδη πανεπιστημια σε αγγλια γιατι αν το αφησω για το τελος ασ'τα να πανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Well...Δυστυχως το Ελληνικο δημοσιο δεν με αφηνει να βελτιωσω τους βαθμους απολυτηριου μου, οποτε τα A levels ειναι μονοδρομος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
όμορφο Durham...έπρεπε να πας Εδιμβούργο όμως:P:Pχαχαχαχα:D

Το Εδιμβούργο ήταν η δεύτερη επιλογή μου, αν δεν έπιανα τους όρους του Durham και δε γινόμουν οριστικά δεκτός από αυτό. Ξέρω ότι είναι υπέροχη πόλη το Εδιμβούργο, με πολύ καλό πανεπιστήμιο, αλλά ειδικά για θεωρητική φυσική προτίμησα το Durham. Μέτρησε βεβαίως και το ότι έγινε δεκτός και ένας φίλος μου στο Durham:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top