Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγω ξερω σχεδον τα αντιθετα πραγματα απλα ρωτησα αν καποιος ηξερε να μου απαντησει πιο εγκυρα.Εχω διαβασει πως καποια ελληνικα foundation centres συνεργαζονται με καποιος απο τα τα τοπ 30 της αγγλιας,με βαση αυτα που γραφουν στο σαιτ!Επισης ξερω περιπτωση μαθητη που περασε ετσι σε ενα πολυ καλο , συγκεκρειμενα στο 32ο απο τα καλυτερα.

Ποια είναι αυτά τα 30 τοπ της Αγγλίας; Πού μπορούμε να δούμε τη λίστα δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποια είναι αυτά τα 30 τοπ της Αγγλίας; Πού μπορούμε να δούμε τη λίστα δηλαδή;
κοιταξε εδω : thecompleteuniversityguide.co.uk/leauge-tables/ranking (ψαξτο μεσω αναζητησης google) , εχει επισης και κατα τομεα .Αλλα και παλι τονιζω πως δεν γνωριζω πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω δει διάφορες λίστες, αυτό που είπα είναι να δούμε τις ιστοσελίδες των foundation και ποια πανεπιστήμια αναφέρονται εκεί...Είναι πραγματικά τα τοπ 30 ή είναι μια δικιά τους λίστα από το μυαλό τους; Γιατί δεν νομίζω για παράδειγμα να συνεργάζονται με το Cambridge...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Είχα πάρει μια πληροφορία πριν κάνα εξάμηνο, ότι τάχα μου στα πανεπιστήμια της Σκωτίας, δεν υπάρχουν δίδακτρα.Τι ισχύει ακριβώς?Ειδικότερα αν γνωρίζει κάποιος, για τις ιατρικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εδώ βλέπω ας πούμε ότι το Εδιμβούργο έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εγω ξερω σχεδον τα αντιθετα πραγματα απλα ρωτησα αν καποιος ηξερε να μου απαντησει πιο εγκυρα.Εχω διαβασει πως καποια ελληνικα foundation centres συνεργαζονται με καποια απο τα τα τοπ 30 της αγγλιας,με βαση αυτα που γραφουν στο σαιτ τους!Επισης ξερω περιπτωση μαθητη που περασε ετσι σε ενα πολυ καλο , συγκεκρειμενα στο 33ο απο τα καλυτερα.

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Αν ο στόχος σου είναι να γίνεις δεκτή στο 33ο ή στο 100ο πανεπιστήμιο της Αγγλίας, κανένα πρόβλημα με το foundation. Εγώ μίλησα για τα κορυφαία πανεπιστήμια.

Είχα πάρει μια πληροφορία πριν κάνα εξάμηνο, ότι τάχα μου στα πανεπιστήμια της Σκωτίας, δεν υπάρχουν δίδακτρα.Τι ισχύει ακριβώς?Ειδικότερα αν γνωρίζει κάποιος, για τις ιατρικές σχολές.

Μέχρι φέτος τα δίδακτρα ήταν 1.800 λίρες το χρόνο για Ευρωπαίους. Από το 2012-2013 το Εδιμβούργο και το St Andrews πάνε στις 9.000 λίρες το χρόνο επί 4 χρόνια (Στη Σκωτία το Bachelor είναι 4 χρόνια και όχι 3). Αμπερντίν και Heriot-Watt και Γλασκώβη κάπως λιγότερα. Ειδικά για Ιατρική στο Εδιμβούργο και το Αμπερντίν 9.000 λίρες επί 5 χρόνια.
Δες την ιστοσελίδα https://www.palatinate.org.uk/?p=15020
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μέχρι φέτος τα δίδακτρα ήταν 1.800 λίρες το χρόνο για Ευρωπαίους. Από το 2012-2013 το Εδιμβούργο και το St Andrews πάνε στις 9.000 λίρες το χρόνο επί 4 χρόνια (Στη Σκωτία το Bachelor είναι 4 χρόνια και όχι 3). Αμπερντίν και Heriot-Watt και Γλασκώβη κάπως λιγότερα. Ειδικά για Ιατρική στο Εδιμβούργο και το Αμπερντίν 9.000 λίρες επί 5 χρόνια.
Δες την ιστοσελίδα https://www.palatinate.org.uk/?p=15020

Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Το edinburgh και το στ andrews πράγματι θα χρεώνουν 9000k το χρόνο για 4 χρονια αλλα μονο τους άγγλους (RUΚ=rest of UK students). Οι σκοτσέζοι και οι ευρωπαίοι μαθητές δεν έχουν δίδακτρα καθώς τα πληρώνει όλα η σκοτσέζικη κυβέρνηση(SAAS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Το edinburgh και το στ andrews πράγματι θα χρεώνουν 9000k το χρόνο για 4 χρονια αλλα μονο τους άγγλους (RUΚ=rest of UK students). Οι σκοτσέζοι και οι ευρωπαίοι μαθητές δεν έχουν δίδακτρα καθώς τα πληρώνει όλα η σκοτσέζικη κυβέρνηση(SAAS)

Αυτό από πότε θα ισχύει; Γιατί από ότι είδα, μέχρι στιγμής πλήρωναν όλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Το edinburgh και το στ andrews πράγματι θα χρεώνουν 9000k το χρόνο για 4 χρονια αλλα μονο τους άγγλους (RUΚ=rest of UK students). Οι σκοτσέζοι και οι ευρωπαίοι μαθητές δεν έχουν δίδακτρα καθώς τα πληρώνει όλα η σκοτσέζικη κυβέρνηση(SAAS)

Μάλλον η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δες την ιστοσελίδα του Εδιμβούργου
https://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/tuition-fees/undergraduate/tuition-fees
Οι μη Σκωτσέζοι του Ηνωμένου Βασιλείου από το 2012 θα πληρώνουν 9.000 λίρες και θα ισχύει ένα σύστημα υποτροφιών. Για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους δεν έχει αποφασιστεί ακόμα.
Μέχρι και φέτος ίσχυαν τα παρακάτω. Τα δίδακτρα ήταν για όλους τους Ευρωπαίους 1.820 λίρες στη Σκωτία και 3.375 λίρες στην Αγγλία. Όμως για τα δίδακτρα μπορούσες να συνάψεις δάνειο με το Σκωτσέζικο ή το Αγγλικό κράτος, το οποίο αποπλήρωνες όταν είχες εισόδημα πάνω από 15.000 λίρες (9% του εισοδήματός σου κάθε χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω δει διάφορες λίστες, αυτό που είπα είναι να δούμε τις ιστοσελίδες των foundation και ποια πανεπιστήμια αναφέρονται εκεί...Είναι πραγματικά τα τοπ 30 ή είναι μια δικιά τους λίστα από το μυαλό τους; Γιατί δεν νομίζω για παράδειγμα να συνεργάζονται με το Cambridge...
A! ζητω συγγνωμη δεν το καταλαβα. Τα πανεπιστημια που συνεργαζεται το καθε ενα foundation centre αναγραφονται στα δικα τους site . Με το Cambridge οχι αλλα εχω δει αρκετα καλα πανεμπιστημια πως συνεργαζονται με τετοια centres.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
A! ζητω συγγνωμη δεν το καταλαβα. Τα πανεπιστημια που συνεργαζεται το καθε ενα foundation centre αναγραφονται στα δικα τους site . Με το Cambridge οχι αλλα εχω δει αρκετα καλα πανεμπιστημια πως συνεργαζονται με τετοια centres.

Μπορείς να μου δώσεις λινκς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα κορυφαια πανεπιστημια σπανια εως ποτε δεν δεχονται foundation. Τωρα εαν πας σε ιδιωτικο σχολειο που διδασκει A levels ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα κορυφαια πανεπιστημια σπανια εως ποτε δεν δεχονται foundation. Τωρα εαν πας σε ιδιωτικο σχολειο που διδασκει A levels ειναι αλλο θεμα.

Μπορείς να μου δώσεις λινκς;
ψαξε μεσω google , keyword : greek foundation centres και δες καθε ενα ξεχωριστα. ας μην δωσω λινκ , θα ειναι σαν διαφημιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ένα που βρήκα έχει μαζέψει όλα τα παρακμιακά της επαρχίας...Ούτε Cambridge, ούτε Oxford, ούτε Imperial, ούτε LSE ούτε άλλα πολύ καλά. Έχει μια λίστα από 98 και ζήτημα να αξίζουν τα 20 και από αυτά, όχι όλα τα τμήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ένα που βρήκα έχει μαζέψει όλα τα παρακμιακά της επαρχίας...Ούτε Cambridge, ούτε Oxford, ούτε Imperial, ούτε LSE ούτε άλλα πολύ καλά. Έχει μια λίστα από 98 και ζήτημα να αξίζουν τα 20 και από αυτά, όχι όλα τα τμήματα...
σου στελνω pm οσα εχω βρει εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Βασικά υπάρχουν foundation που σου δίνουν τη δυνατότητα να χτυπησεις τοπ υni απλά όχι στην Ελλάδα πχ το ucl έχει foundation προγραμμα upc λέγεται και το 55% συνεχίζει ucl το 20% παει lse imperial kαι το τοπ 2% Oxbridge ενώ αλλα πανεπιστήμια όπως το st Andrews η το Durham έχουν παρόμοια προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μόνο που μιλάμε για τέτοια προγράμματα στην Ελλάδα. Χώρια που μεταξύ μας δεν είναι και τρελή επιτυχία να τελειώσεις το foundation ενός πανεπιστημίου και να πας στο ίδιο το πανεπιστήμιο....Αυτονόητο είναι να σε δεχτούν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως πρώτα από όλα στα foundation που σου ανέφερα δεν είναι αυτονόητο πως θα μπεις(18+ απολυτήριο και συνέντευξη ) και επισεις δεν είναι αυτονόητο πως θα συνεχίσεις καθός πανεπιστήμια όπως το ucl και το st Andrews έχουν acceptance rate κοντά στο 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακόμα και έτσι να το δεχτώ (αν και δεν είναι για όλες τις επιμέρους σχολές του κάθε πανεπιστημίου αυτά τα ποσοστά, δεν έχουν όλες την ίδια ζήτηση, είναι προφανές), το θέμα μας είναι ότι στην Ελλάδα δεν υφίσταται αυτή η ποιότητα στα foundations.

Στην τελική αν έχεις 18+, δεν θα έχεις πρόβλημα να μπεις έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kali j

Νεοφερμένος

Η Kali j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ακόμα και έτσι να το δεχτώ (αν και δεν είναι για όλες τις επιμέρους σχολές του κάθε πανεπιστημίου αυτά τα ποσοστά, δεν έχουν όλες την ίδια ζήτηση, είναι προφανές), το θέμα μας είναι ότι στην Ελλάδα δεν υφίσταται αυτή η ποιότητα στα foundations.

Στην τελική αν έχεις 18+, δεν θα έχεις πρόβλημα να μπεις έτσι και αλλιώς.
Eισαι σιγουρη για αυτο? Υπαρχει μεγαλη ανταγωνιστικοτητα,σιγουρα θα προτιμησουν καποιον με Α levels η ΙΒ παρα καλο απολυτηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top