Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

mar0ulihp

Νεοφερμένος

Ο mar0ulihp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια πηγαινω β-λυκειου και σκεφτομαι να παω αγγλια για να σπουδασω βιολογια του χρονου...διαβασα ωστοσο οτι οι αιτησεις πρεπει ν γινουν μεχρι 15 οκτωβριου..εγω ομως τοτε δεν θα εχω ουτ απολητηριο ουτε θα εχω δωσει πανελληνιες...μηπως εχει κανεις ιδεα τι παιζει??ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων!!:D:)

Υ.γ μηπως ξερει κανεις την διαφορα biology kai biomedicine???

ευχαριστωωωωω....:clapup:

ας μου απαντησει καποιος....σας παρακαλώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ψάξω οπότε δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ή απαντηθεί.Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Σκωτία που τα δίδακτρα είναι πιο φτηνά,ενώ έχω ακούσει πως μπορεί να είναι δωρεάν επειδή το Υπουργείο παιδείας της χώρας είναι αρκετά εύρωστο.(ο ξάδερφος μου σπούδασε στην Γλασκόβη,Ηλεκτρολόγος Μηχανικός χωρίς να δώσει χρήματα για την σχολή παρά μόνο για την στέγαση του).Αληθεύει κάτι τέτοιο;

Γενικότερα ποιος είναι ο τρόπος ζωής στην χώρα;Έχω ακούσει πως οι Σκωτσέζοι είναι πιο φιλικοί και ζεστοί από τους Άγγλους και γενικότερα πιο φιλόξενοι και χαρούμενοι.

Ποια είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια;Ενδιαφέρομαι για Μηχανολόγων Μηχανικών,Ηλεκτρολόγων Μηχανικών,Οικονομικό,Διοίκηση Επιχειρήσεων και Φυσικό.Με ιδιαίτερη αρεσκία στο τελευταίο.

Όποια πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και θα βοηθήσει τα μέγιστα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mint

Νεοφερμένος

Η Πανωραία Κοκκίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
https://www.guardian.co.uk/education/university-guide-2010-subjects για να δεις όλες τις σχολές που σε ενδιαφέρουν και την κατάταξή τους ανάλογα με το αντικείμενο σπουδών π.χ electronic and electrical engineering είναι πολύ καλά στη Γλασκώβη και Ενδιμβούργο (και τα δυο είναι Σκωτία)
Η ζωή είναι πολύ ωραία εκεί και οργανωμένη, δεν ξερω αν κάποιος έχει να σου πει κάτι αρνητικό...εντάξει ξέρουμε ότι παντού υπάρχουν και αρνητικά, πχ ο άσχημος καιρός, αλλά και ποτά, ναρκωτικά, φαινόμενα ρατσισμού, αλλά εγώ δεν μπορω να πω ότι είναι ο κανόνας. δεν ξέρω αν κάποιοι έχουνε άλλη γνώμη. προσωπικά σπούδασα Βιολογία στο Essex και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. όλοι ήταν πολύ φιλικοί και ευγενικοί απέναντί μου. μου έκανε εντύπωση όταν μετά τις σπουδες μου ξαναπήγα να δω τη σχολή και με έβλεπαν τυχαία κάποιοι λίγο-πολύ γνωστοί και με χαιρετούσαν με το χαμόγελο, χωρίς εγώ να τους θυμάμαι καλά καλά!σε συμβουλεύω να έχεις από κοντά τους καθηγητές σου και για οποιοδήποτε πρόβλημα να μιλάς και να ζητάς στήριξη δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnmanos

Νεοφερμένος

Ο johnmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!!! Έχω τελειώσει Ανώτατη Εκκλ Ακαδημια Αθηνών με βαθμό 7,21. Εχω απολυτήριο λυκείου 15,8. Λογω κρίσης η αποκατασταση μου ως κληρικος θα αργησει αρκετα. Αν υποθέσουμε οτι θα διακοπεί η μισθοδοσία εντελώς πρέπει να σπουδάσω και κατι διαφορετικο. Μια φίλη μου πρότεινε να παω να σπουδασω στην Αγγλία ( η ίδια σπουδάζει οικονομικα και θα κανει μεταπτυχιακο εκει). Αγγλικα έχω ήδη το lower και διαβαζω να δωσω για ielts. Υπάρχουν πανεπιστημια στην Αγγλία που να δέχονται μεσαίες βαθμολογίες? ποια είναι αυτά? Εαν θέλω να σπουδασω και εγω κατι ασχετο με τη Θεολογια το γεγονος οτι εχω ήδη ένα πτυχιο ΠΕ μετράει? (σαν ενδειξη προκοπης βρε αδερφε!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστος.αρχ.γρ

Νεοφερμένος

Ο χρηστος.αρχ.γρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παο τρίτη γυμνασίου και το όνειρο μου είναι να σπουδάσω αρχιτεκτονική. Σκέφτομαι να παρακολουθήσω κάποιο foundation και μετά να δώσω σε κάποιο αγγλικό πανεπιστήμιο. Σκέφτομαι σοβαρά το university of edinburgh. Αν ξέρει κάποιος, παρακαλώ να μου δώσει πληροφορίες γιατί το θέλω πολύ αλλά δυστυχώς δνε μπορώ να ξέρω πως θα είναι τα πράγματα και τι πρέπει να κάνω για να μπω σε αυτό το πανεπιστήμιο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaspetr

Νεοφερμένος

Η vaspetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδιά!είμαι καινούριο μέλος Κ θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου δώσει μερικές πληροφορίες για σπουδές στην Αγγλία.είμαι στο τρίτο έτος τις μοριακής βιολογίας και γενετικής στην Αλεξανδρούπολη Κ θέλω να συνεχίσω μετά για ιατρική. ξέρει κάποιος πως γίνονται οι αιτήσεις Κ τι qualiffications πρέπει να έξω;;; παίζει κάποιο ρολό που θα έξω ήδη ένα πτυχίο; έξω μπερδευτεί με τα σίτε τον πανεπιστήμιον!αν κάποιος ξέρει επίσημα κάτι θα το εκτιμούσα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω συνειδητοποιήσει ότι τα Αγγλικά δεν μαθαίνονται σε ενα δυο χρόνια :P Πως μπορεί να σβηστεί αυτό το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω συνειδητοποιήσει ότι τα Αγγλικά δεν μαθαίνονται σε ενα δυο χρόνια :P Πως μπορεί να σβηστεί αυτό το θέμα?

Ευτυχώς που το κατάλαβες!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πως γινεται να παρει καποιος υποτροφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

ΜΑΡΙΑ - stel

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ - stel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργια στο forum και εχω κάποιες απορίες. Μόλις τέλειωσα τη σχολή μου,Πανεπιστήμιο νοσηλευτικής εδώ και θέλω να μάθω τι χρειάζεται να κάνω για να μπω στην ιατρική σχολή στο Εδιμβούργο. Διάβασα το prospectus τους αλλά δεν καταλαβαίνω. Κάτι γράφει για Αlevels, sqa highers αλλα δεν ξέρω τι είναι. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
γειά σας παιδιά!Εγώ θα ήθελα να πάω Αγγλία να σπουδάσω ΠΑιδαγωγικά! Θα μπορούσατε να μου πείτε ένα καλό πανεπιστήμιο!
Thanks εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
παιδια κλημερα! θα ηθελα μερικες σημαντικες πληροφοριες οποιος φυσικα ξερει... Λοιπον, θα ηθελα να σπουδασω Αγγλικη φιλολογια αλλα επειδη δεν παινω την σχολη εδω στην Ελλαδα θα ηθελα να παω στην Αγγλια. Γιαυτο μπορειτε να μου πειτε...
1) Ποιο Βρετανικο πανεπιστημιο εχει την αγγλικη και (σαφως ποιο ειναι το καλυτερο??)
2) Επισης ποσο κοστιζουν τα διδακτρα>?
3) οι σπουδες ποσα χρονια διαρκουν ?

ας μου απαντησει καποιος...επιπλεον. ποτε πρεπει να αρχισω τις διαδικασιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
παιδια κλημερα! θα ηθελα μερικες σημαντικες πληροφοριες οποιος φυσικα ξερει... Λοιπον, θα ηθελα να σπουδασω Αγγλικη φιλολογια αλλα επειδη δεν παινω την σχολη εδω στην Ελλαδα θα ηθελα να παω στην Αγγλια. Γιαυτο μπορειτε να μου πειτε...
1) Ποιο Βρετανικο πανεπιστημιο εχει την αγγλικη και (σαφως ποιο ειναι το καλυτερο??)
2) Επισης ποσο κοστιζουν τα διδακτρα>?
3) οι σπουδες ποσα χρονια διαρκουν ?

ας μου απαντησει καποιος...επιπλεον. ποτε πρεπει να αρχισω τις διαδικασιες?

1) Το καλύτερο πανεπιστήμιο για Αγγλική Φιλολογία είναι το Oxford University. Έπειτα, υπάρχει και το Cambridge που είναι εξίσου καλό. Αυτά τα δύο απαιτούνε άριστο βαθμό απολυτηρίου ή, αν αποφασίσεις να δώσεις A Levels, άριστη βαθμολογία. Τα A Levels σκέψου τα κάτι σαν "αγγλικές πανελλήνιες". Υπάρχουν, βέβαια, και άλλα καλά πανεπιστήμια, σε πολλές περιοχές: το University of Leeds, το Cardiff University, το Newcastle... ;)
2) Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, από το αν κάνεις αίτηση για διαμονή σε εστία ή όχι κλπ. Επειδή ανήκουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, πάντως, τα δίδακτρα δεν είναι τόσο τσιμπημένα όσο φαντάζεσαι - σε πολλά πανεπιστήμια, ας πούμε, είναι γύρω στις 5.000-6.000 λίρες το χρόνο.
3) Η Αγγλική Φιλολογία διαρκεί 3 χρόνια.

Ελπίζω να σε βοήθησα! Για περισσότερες πληροφορίες θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το British Council (: https://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm ). Οι υπεύθυνοι του British Council θα σε βοηθήσουν να κάνεις αίτηση ή να δώσεις A Levels αν χρειαστεί (εξαρτάται από το ποιο πανεπιστήμιο θα επιλέξεις) και, γενικότερα, θα σου λύσουν πολλές απορίες. Διοργανώνουν, πάντως, συχνά σεμινάρια, και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, μπορείς να παρακολουθήσεις κάποιο.
Καλή τύχη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pitufo

Νεοφερμένος

Η pitufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λοιπόν εγώ ξεκινάω άυριο (:knife:) την τρίτη λυκείου και νομίζω ότι ακόμα δεν ξέρω τι θέλω.τον μάιο μου ανακοίνωσε μαι φίλη ότι πάει αγγλία ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και τεσπά μέψησε να πάω και γώ.έτσι κιαλλιώς η αγγλία είναι η λατρεία μου από μικρή.οπότε άρχισα το ψάξιμο και όλα αυτά,μέχρι και πανεπιστήμιο βρήκα και μάλιστα κάναμε σχέδια με τη φίλη μου να μείνουμε μαζί και βλακείες(μόγγολα).ΝΑΙ ΚΑΛΑ!πήγα στο british council και μούπανε ότι αποδώ και πέρα χρειάζεσαι πανελ για ταγγλικά πανεπιστήμια και φέτος απλά όταν βγήκε το μέτρο να μην δίνουν όλοι πανελ,τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν πρόλαβαν ναντιδράσουν και γιαυτό φέυγουν πολλοί τώρα για αγγλία χωρίς πανελ(και φυσικά η γκαντέμω μένει πίσω.μάλιστα ειρήνη).εγώ όμως σε καμία περίπτωση δε δίνω πανελλήνιες.πρώτον ήξερα απτην αρχή ότι δεν τις θέλω και δεν ξεκίνησα καν φροντιστήρια(πρώτη χρονιά ελέυθερη!!)οπότε να πάω να ΄δωσω έτσι να χαλάσω και το απολυτήριό μου δεν παίζει.και δεύτερον έψαξα και βρήκα ένα ιεκ interdigital λέγεται και προσφέρει foundation και συνεργάζεται με κάποια αγγλικά πανεπιστήμια.οπότε σκέφτηκα να δώσω ενδοσχολικές,να πα΄ρω το απολυτήριό μου,να κάνω μια χρονιά εκεί foundation και μετά φεύγω για αγγλία.το θέμα μου είναι θα το δεχτούν στην αγγλία το foundation αντί για πανελλήνιες?όταν πήγα στο βρετανικό συμβούλιο δεν το ήξερα αυτό για αν το ρωτήσω,plus έχω κλείσει ραντεβού με αυτό το ιεκ να συζητήσουμε το θέμα,αλλά φοβάμαι μην μου πουν αυτοί ότι με δέχονται στην αγγλία μόνο και μόνο για να πάω να κάνω το foundation σαυτούς.(από οικονομικής άποψης τα καταφέρνω,δηλ μπορώ να παώ αγγλία και το επίπεδο μου σταγγλικά είναι εντάξει-με παίρνουν)αυτά.ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
λοιπόν εγώ ξεκινάω άυριο (:knife:) την τρίτη λυκείου και νομίζω ότι ακόμα δεν ξέρω τι θέλω.τον μάιο μου ανακοίνωσε μαι φίλη ότι πάει αγγλία ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και τεσπά μέψησε να πάω και γώ.έτσι κιαλλιώς η αγγλία είναι η λατρεία μου από μικρή.οπότε άρχισα το ψάξιμο και όλα αυτά,μέχρι και πανεπιστήμιο βρήκα και μάλιστα κάναμε σχέδια με τη φίλη μου να μείνουμε μαζί και βλακείες(μόγγολα).ΝΑΙ ΚΑΛΑ!πήγα στο british council και μούπανε ότι αποδώ και πέρα χρειάζεσαι πανελ για ταγγλικά πανεπιστήμια και φέτος απλά όταν βγήκε το μέτρο να μην δίνουν όλοι πανελ,τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν πρόλαβαν ναντιδράσουν και γιαυτό φέυγουν πολλοί τώρα για αγγλία χωρίς πανελ(και φυσικά η γκαντέμω μένει πίσω.μάλιστα ειρήνη).εγώ όμως σε καμία περίπτωση δε δίνω πανελλήνιες.πρώτον ήξερα απτην αρχή ότι δεν τις θέλω και δεν ξεκίνησα καν φροντιστήρια(πρώτη χρονιά ελέυθερη!!)οπότε να πάω να ΄δωσω έτσι να χαλάσω και το απολυτήριό μου δεν παίζει.και δεύτερον έψαξα και βρήκα ένα ιεκ interdigital λέγεται και προσφέρει foundation και συνεργάζεται με κάποια αγγλικά πανεπιστήμια.οπότε σκέφτηκα να δώσω ενδοσχολικές,να πα΄ρω το απολυτήριό μου,να κάνω μια χρονιά εκεί foundation και μετά φεύγω για αγγλία.το θέμα μου είναι θα το δεχτούν στην αγγλία το foundation αντί για πανελλήνιες?όταν πήγα στο βρετανικό συμβούλιο δεν το ήξερα αυτό για αν το ρωτήσω,plus έχω κλείσει ραντεβού με αυτό το ιεκ να συζητήσουμε το θέμα,αλλά φοβάμαι μην μου πουν αυτοί ότι με δέχονται στην αγγλία μόνο και μόνο για να πάω να κάνω το foundation σαυτούς.(από οικονομικής άποψης τα καταφέρνω,δηλ μπορώ να παώ αγγλία και το επίπεδο μου σταγγλικά είναι εντάξει-με παίρνουν)αυτά.ξέρει κανείς?

Μια ερώτηση
Τι είναι αυτά τα πάνελ; Δεν το γνωρίζω παρόλο που φεύγω τέλος Σεπτεμβρίου για προπτυχιακά στην Αγγλία.
Μια παρατήρηση
Το ότι το ιεκ interdigital συνεργάζεται με κάποια Αγγλικά πανεπιστήμια δε λέει απολύτως τίποτα. Με ποιά συνεργάζεται; Η Αγγλία έχει πάνω από 100 πανεπιστήμια. Ανάμεσα σ' αυτά είναι και το πανεπιστήμιο της Κολοπετινίτσας. Ενδιαφέρεσαι γιαυτό;
Δεύτερη παρατήρηση
Ότι και να κάνεις, αν θες να πάς σε ένα κάπως καλό πανεπιστήμιο πρέπει να δουλέψεις, να πάρεις πολύ καλούς βαθμούς στο σχολείο, να δώσεις πανελλήνιες (όλες οι σοβαρές χώρες απαιτούν πανελλήνιες) και να πάρεις και εκεί καλούς βαθμούς.
Τα 10-12 καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας ζητάνε άριστα αποτελέσματα στα καλά τους τμήματα.
Τρίτη παρατήρηση
Το foundation είναι η διαδικασία για τα A-LEVEL, δηλαδή για τις Αγγλικές εξετάσεις. Αυτό σημαίνει ότι δίνεις τις εξετάσεις που δίνουν οι Άγγλοι. Άριστα αποτελέσματα σημαίνουν καλά πανεπιστήμια, μέτρια αποτελέσματα σημαίνουν τριτοκλασάτα πανεπιστήμια, κακά αποτελέσματα σημαίνουν Κολοπετινίτσα ή πουθενά.
Συμπέρασμα.
Τίποτα δε χαρίζεται. Δε νομίζω ότι το foundation είναι άραγμα και αραλίκι.
Τις λεπτομέρειες θα τις μάθεις. Μόνο ψάξε και αποφάσισε γρήγορα.
Εγώ έγραψα το σημείωμα γιατί είδα μια χαλαρή διάθεση. Το να καταφέρεις να σπουδάσεις σε καλό πανεπιστήμιο είναι τόσο δύσκολο, όσο είναι και να περάσεις εδώ σε μιά πρωτοκλασάτη σχολή.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pitufo

Νεοφερμένος

Η pitufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μια ερώτηση
Τι είναι αυτά τα πάνελ; Δεν το γνωρίζω παρόλο που φεύγω τέλος Σεπτεμβρίου για προπτυχιακά στην Αγγλία.
Μια παρατήρηση
Το ότι το ιεκ interdigital συνεργάζεται με κάποια Αγγλικά πανεπιστήμια δε λέει απολύτως τίποτα. Με ποιά συνεργάζεται; Η Αγγλία έχει πάνω από 100 πανεπιστήμια. Ανάμεσα σ' αυτά είναι και το πανεπιστήμιο της Κολοπετινίτσας. Ενδιαφέρεσαι γιαυτό;
Δεύτερη παρατήρηση
Ότι και να κάνεις, αν θες να πάς σε ένα κάπως καλό πανεπιστήμιο πρέπει να δουλέψεις, να πάρεις πολύ καλούς βαθμούς στο σχολείο, να δώσεις πανελλήνιες (όλες οι σοβαρές χώρες απαιτούν πανελλήνιες) και να πάρεις και εκεί καλούς βαθμούς.
Τα 10-12 καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας ζητάνε άριστα αποτελέσματα στα καλά τους τμήματα.
Τρίτη παρατήρηση
Το foundation είναι η διαδικασία για τα A-LEVEL, δηλαδή για τις Αγγλικές εξετάσεις. Αυτό σημαίνει ότι δίνεις τις εξετάσεις που δίνουν οι Άγγλοι. Άριστα αποτελέσματα σημαίνουν καλά πανεπιστήμια, μέτρια αποτελέσματα σημαίνουν τριτοκλασάτα πανεπιστήμια, κακά αποτελέσματα σημαίνουν Κολοπετινίτσα ή πουθενά.
Συμπέρασμα.
Τίποτα δε χαρίζεται. Δε νομίζω ότι το foundation είναι άραγμα και αραλίκι.
Τις λεπτομέρειες θα τις μάθεις. Μόνο ψάξε και αποφάσισε γρήγορα.
Εγώ έγραψα το σημείωμα γιατί είδα μια χαλαρή διάθεση. Το να καταφέρεις να σπουδάσεις σε καλό πανεπιστήμιο είναι τόσο δύσκολο, όσο είναι και να περάσεις εδώ σε μιά πρωτοκλασάτη σχολή.
Ελπίζω να βοήθησα.
πανελ εννοώ τις πανελλήνιες.επίσης το ιεκ interdigital συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο που θέλω μέσα σ'όλα και γενικά πρέπει νάναι καλά πανεπιστήμια τα υπόλοιπα.όσο για το foundation δεν το έχω πάρει καθόλου χαλαρά,απλά δε θέλω να δώσω πανελλήνιες.τα θέματα είναι παλούκια.ενώ αν δώσω ενδοσχολικές,θα τα πάω καλά και δε θα χαλάσω και το απολυτήριό μου.είμαι τελείως κάθετη στο να δώσω πανελλήνιες.απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλει τόση δουλειά για να πάω σε καλό πανεπιστήμιο.δε θέλω και καμιά οξφόρδη.ένα μέτριο πανεπιστήμιο για να σπουδάσω γραφιστική.και τελοσπάντων εκεί πληρώνεις τα δίδακτρα,δε θάπρεπε να είναι σαν τα ιεκ τα δικά μας?σε παίρνουν ό,τι βαθμό και νάχεις αλλά πληρώνεις.τώρα ότι το foundation ήταν τα a-levels δεν το ήξερα.είναι σίγουρο αυτό?γιατί άμα είναι έτσι πρέπει να κάνω a-levels σε συγκεκριμένα μαθήματα που μου ζητάνε,ενώ στο foundation απλά κάνω μαθηματικά,λίγο art και αγγλικά..πού μπορώ να πάω για να τα συζητήσω όλα αυτά?στο british council γίνονται συγκεντρώσεις και δεν μπορώ να ρωτήσω όοοολα αυτά.κάπου που να είμαστε face to face?ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δεν ξερω!γιατι το foundation είναι απαραίτητο?αν κάποιος έχει πολύ καλό απολυτήριο πάνω απο 17 και ielts 7.5 όπως έχω εγώ γιατί να δώσω 5000 euros για να μάθω τη γλώσσα καλύτερα και να αποκτήσω τριβή μ αυτή όπως μου είπαν τα γραφε'ια φαουντ.ενα μου πε οτι θα μου μαθει να γραφω essays και quotations γιατί θα μου φανεί χρήσιμο!!!στις εξετασεις cambridge proficiency or michigan or ielts δεν καλούμεθα να γράψουμε esssay?λέω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το πανεπιστημιακό essay δεν έχει καμία σχέση με τις 300 λέξεις που γράφαμε στις εξετάσεις αγγλικών. Είναι συνήθως 2000-3000 λέξεις, με references (μάλλον αυτό εννοεί ότι θα σου μάθει να κάνεις) και είναι ίσως η μεγαλύτερη δυσκολία που συναντούν οι Έλληνες στα αγγλικά πανεπιστήμια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top