Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα και εγώ να πω κάποια πράγματα....Τώρα μπαίνω τρίτη Λυκείουκαι έχω όλες τις προοπτικές να γράψω έναν άριστο βαθμό στις πανελλαδικές (τουλάχιστον έτσι μου λένε οι κθηγητές μου).....Θα ήθελα να περάσω αγγλική φιλολογία.....Μέχρι πρόσφατα στο εξωτερικό (Αγγλία) είχα σκοπό να πάω μόνο για μεταπτυχιακό...Όμως αφού αρχικά μου είπε μία φίλη της οικογένειας για τον γιo της που σπούδασε εξωτερικό αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο.....Και θα ήθελα να κάνω προπτυχιακό στην Αγγλία στην αγγλική φιλολογία....Είδα sites πολλών πανεπιστημίων και τα πράγματα φαίνονται σαφώς καλύτερα απο ότι στην Ελλάδα (που έπαψε να με εμπνέει να κάνω το οτιδήποτε μετά την αρχή της κρίσης).....Τα λεφτά είναι σχεδόν τα ίδια με αυτά που χρειάζεσαι ως φοιτητής στην Ελλάδα (εφόσον βέβαια μένεις στις εστίες των πανεπιστήμιων που στα περισσότερα οι συνθήκεσ είναι πολύ καλές) εκτός βέβαια αν πας να μείνεις σε κανένα τεράστιο αστικό κέντρο που εκεί θες περισσότερα....Αφήστε που εκεί απο ότι μου είπαν τα πανεπιστήμια σε βοηθάνε πραγματικά να βρεις part-time job και να βοηθάς στα οικονομικά και εσυ...Το μόνο πρόβλημα είναι η απόσταση και ότι δν θα μπορείς να πηγαίνεις στο σπιτάκι σου όσες φορές θα μπορούσες αν σπούδαζεσ στην Ελλάδα.....Πιστεύω αξίζει να το ψάξει κανείς περισσότερο όσον αφορά τις σπουδές στο εξωτερικό γιατί -τουλάχιστον στις θεωρητικές-ανθρωπιστικές επιστήμες- είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί.... Η μόνη απορία που έχω είναι τις γνώσεις που χρειάζομαι στα αγγλικά για να εισαχθώ....Έδωσα το proficiency Michigan και περιμένω αποτελέσματα.....Θα χρειαστώ κάτι παραπάνω απο αυτό???
hello mayde you should see that : https://www3.open.ac.uk/study/undergraduate/qualification/b39.htm if this dosen'tt help you try to find in the universities to have been loking,they must say what qualifications they want you to have.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
hello mayde you should see that : https://www3.open.ac.uk/study/undergraduate/qualification/b39.htm if this dosen'tt help you try to find in the universities to have been loking,they must say what qualifications they want you to have.
Sorry to ask, but why are you actually replying in English? There might be a bunch of students that will be helped with your information but they may not be able to understand your replies...Just saying, I'm by no way trying to impose my advice nor being boorish ...:)
Μετάφραση:Με λίγα λογια, της ζήταω αν μπορεί να απαντάει στα Ελληνικά μιας και πολύ μπορούν να επωφεληθούν απο τις απαντήσεις της αλλά λόγω γλώσσας να μην την καταλαβαίνουν.Ξέρω οτι μιλάει για σπουδές στην Βρετανία άρα οποιος ενδιαφερόταν προφανώς θα'πρέπε να ηταν γνώστης Αγγλικών αλλά πάντα υπάρχουν εξεραίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα και εγώ να πω κάποια πράγματα....Τώρα μπαίνω τρίτη Λυκείουκαι έχω όλες τις προοπτικές να γράψω έναν άριστο βαθμό στις πανελλαδικές (τουλάχιστον έτσι μου λένε οι κθηγητές μου).....Θα ήθελα να περάσω αγγλική φιλολογία.....Μέχρι πρόσφατα στο εξωτερικό (Αγγλία) είχα σκοπό να πάω μόνο για μεταπτυχιακό...Όμως αφού αρχικά μου είπε μία φίλη της οικογένειας για τον γιo της που σπούδασε εξωτερικό αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο.....Και θα ήθελα να κάνω προπτυχιακό στην Αγγλία στην αγγλική φιλολογία....Είδα sites πολλών πανεπιστημίων και τα πράγματα φαίνονται σαφώς καλύτερα απο ότι στην Ελλάδα (που έπαψε να με εμπνέει να κάνω το οτιδήποτε μετά την αρχή της κρίσης).....Τα λεφτά είναι σχεδόν τα ίδια με αυτά που χρειάζεσαι ως φοιτητής στην Ελλάδα (εφόσον βέβαια μένεις στις εστίες των πανεπιστήμιων που στα περισσότερα οι συνθήκεσ είναι πολύ καλές) εκτός βέβαια αν πας να μείνεις σε κανένα τεράστιο αστικό κέντρο που εκεί θες περισσότερα....Αφήστε που εκεί απο ότι μου είπαν τα πανεπιστήμια σε βοηθάνε πραγματικά να βρεις part-time job και να βοηθάς στα οικονομικά και εσυ...Το μόνο πρόβλημα είναι η απόσταση και ότι δν θα μπορείς να πηγαίνεις στο σπιτάκι σου όσες φορές θα μπορούσες αν σπούδαζεσ στην Ελλάδα.....Πιστεύω αξίζει να το ψάξει κανείς περισσότερο όσον αφορά τις σπουδές στο εξωτερικό γιατί -τουλάχιστον στις θεωρητικές-ανθρωπιστικές επιστήμες- είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί.... Η μόνη απορία που έχω είναι τις γνώσεις που χρειάζομαι στα αγγλικά για να εισαχθώ....Έδωσα το proficiency Michigan και περιμένω αποτελέσματα.....Θα χρειαστώ κάτι παραπάνω απο αυτό???
Προφανώς αν ξέρεις να τα μιλάς καλά και να γράφεις σε ικανοποιητικό επιπεδο νομίζω οτι θα είσαι εντάξει.Δεν νομίζω οτι τίθεται πρόβλημα που έχεις Michigan και οχι Cambridge αλλά θες να σπουδάσεις στην Αγγλιά.Τώρα το τι θα χρειαστείς ακριβώς θα το ξέρεις οταν αποφασίσεις το πανεπιστήμιο, στο οποιο θες να φοιτήσεις και κανεις μια έρευνα σχετικά με το τι ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Προφανώς αν ξέρεις να τα μιλάς καλά και να γράφεις σε ικανοποιητικό επιπεδο νομίζω οτι θα είσαι εντάξει.Δεν νομίζω οτι τίθεται πρόβλημα που έχεις Michigan και οχι Cambridge αλλά θες να σπουδάσεις στην Αγγλιά.Τώρα το τι θα χρειαστείς ακριβώς θα το ξέρεις οταν αποφασίσεις το πανεπιστήμιο, στο οποιο θες να φοιτήσεις και κανεις μια έρευνα σχετικά με το τι ζητάνε.
I am sorry but here I will have to disagree because one profesor of mine she need to give again exams to let her work there...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Κατά 99% δεν θα σου δεχτούν το Michigan. Τα πανεπιστήμια του εξωτερικού αναγνωρίζουν κυρίως το Cambridge. Δεν στην ιστοσελίδα του πανεπιστήμιου που σε ενδιαφέρει αν κάνει δεχτό το Cambridge. Ρίξε και μια ματιά εδώ: https://www.cambridgeesol.org/recognition/results.php?region=UK&type=&CPE=on . Αν δεν το αναγνωρίζει ούτε το Cambridge θα πρέπει να δώσεις το IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τώρα που το έψαξα λίγο περισότερο για την Αγγλία θελουν το Cambridge,IELTS,TOEFL κ.λ.π τα περισσότερα.Π.χ University of LIverpool Θέλει..
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=5&ved=0CDIQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.liv.ac.uk%2Fstudy%2Finternational%2Fcountries%2Fenglish-language-qua.doc&rct=j&q=michingan%20english%20certificate%20accepted%20in%20the%20uk&ei=ZqZETN6VLouXOIablIEN&usg=AFQjCNFNKp6dFV86VE_-TlDXhL3MyyWVpg
.To Michigan στην Αμερική κατι μπορεί να κάνει.Τέσπα κοιταξε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που θέλεις για να είσαι πιο σίγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αμερικη θελουν TOEFL, μπορει μονο το Michigan να αναγνωριζει το ΕCPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κατά 99% δεν θα σου δεχτούν το Michigan. Τα πανεπιστήμια του εξωτερικού αναγνωρίζουν κυρίως το Cambridge. Δεν στην ιστοσελίδα του πανεπιστήμιου που σε ενδιαφέρει αν κάνει δεχτό το Cambridge. Ρίξε και μια ματιά εδώ: https://www.cambridgeesol.org/recognition/results.php?region=UK&type=&CPE=on . Αν δεν το αναγνωρίζει ούτε το Cambridge θα πρέπει να δώσεις το IELTS.

Σε πολλά Πανεπιστήμια στην Αγγλία δέχονται το proficiency του Gambridge, μόνο αν είναι τα δύο τελευταία χρόνια ή κάτι τέτοιο...Κοιτάξτε το λίγο καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Καλησπερα..

Εδωσα φετος πανελλαδικες εξετασεις και περασα σε ενα τει με βαση κατω απο 6500 μορια. Δεν θελω να παω στο τει και σκεφτομαι για καποιο ιεκ εδω.Διοτι ειναι αρκετα τα εξοδα για επαρχια.

Στην αγγλια εχω σπιτι..και σκεφτομαι και το ενδεχομενο να σπουδασω εκει διοτι θα ειναι ενα θετικο στα οικονομικα μου αν εχω σπιτι εκει.

Με τις σπουδες στο εξωτερικο τι παιζει; Υπαρχουν Πανεπιστημια και κατι αντιστοιχα των τει εδω περα; (Κολλέγια)
Εγω που δεν εγραψα καλα στις πανελλαδικες δεν εχει καμια σχεση ε; Μπορω να παω να σπουδασω στην αγγλια..και τι ακριβως πρεπει να κανω;
Οποιος μπορει ας γραψει αν αξιζει παραδειγμα εγω να παω αγγλια απο το στραφω στην λυση του τει που περασα η του ιεκ.
Εχω σκομο να τελιωσω τις σπουδες μου στην αγγλια αν τελικα γινετε να παω (δεν ξερω) και να ερθω ελλαδα και να μην δουλεψω εκει.

εγω με απολυτηριο γενικου λυκειου που εχω (γυρω στο 14) θα μπω στο πανεπιστημιο η οτι αλλη σχολη εχει στην αγγλια; Γνωσεις αγγλικων εχω lanchashire (lower)

Ξεχασα και το πιο συμαντικο εκει πληρωνεις στα κρατικα πανεπιστημια της αγγλιας? Υπαρχουν και ιδιωτικα? πως παει το συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια τα πληρωνεις,δεν ξερω ακριβως για προπτυχιακα αλλα κανα 3000αρο το χρονο πρεπει να ειναι,μπορει να λεω και βλακειες,ας απαντησουν οι πιο ενημερωμενοι.
Τωρα για να φοιτησεις σε αγγλικο πανεπιστημιο θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στα αγγλικα για να παρεις το toefl η ielts.
Αν εχεις σπιτι τα εξοδα μειωνονται σημαντικα αλλα δεν παυουν να υφιστανται,αν εχεις μεγαλο σπιτι δοκιμασε να φερεις κι αλλα ατομα για συγκατοικηση να καλυψεις πχ τα διδακτρα.
Αληθεια,τι θες να σπουδασεις?
Σε ποια πολη εχεις σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια τα πληρωνεις,δεν ξερω ακριβως για προπτυχιακα αλλα κανα 3000αρο το χρονο πρεπει να ειναι,μπορει να λεω και βλακειες,ας απαντησουν οι πιο ενημερωμενοι.
Τωρα για να φοιτησεις σε αγγλικο πανεπιστημιο θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στα αγγλικα για να παρεις το toefl η ielts.
Αν εχεις σπιτι τα εξοδα μειωνονται σημαντικα αλλα δεν παυουν να υφιστανται,αν εχεις μεγαλο σπιτι δοκιμασε να φερεις κι αλλα ατομα για συγκατοικηση να καλυψεις πχ τα διδακτρα.
Αληθεια,τι θες να σπουδασεις?
Σε ποια πολη εχεις σπιτι?

θελω με πληροφορικη ή οικονομικα να ασχοληθω τα 3000 το χρονο ειναι καλα σε σχεση με τα 800 που θα θελω το μηνα για να παω στο επαρχιακο τει.
Σε ολες τις σχολες στην αγγλια και πανεπιστημια δινεις εξετασεις για να μπεις; Κοντα στο Λονδινο αν παω θα μεινω αλλα δεν ξερω τι Πανεπιστημια/σχολες βρισκοντε εκει γυρω και πως μπορω να μπω;

τα κολλεγια ειναι πιο χαμηλα απο τα πανεπιστημια κατι σαν τα ελληνικα τει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δεν υπαρχουν κολλεγια (τα colleges ειναι για Alevels δηλαδη για τις εξετασεις που πρεπει να δωσουν για να μπουν σε πανεπιστημια)
Για να μπεις στο πανεπιστημιο στην Αγγλια ειτε κανεις αιτηση με το βαθμο του απολυτηριου σου (δεν ξερω ομως αν με 6500 εχεις κ πολλες πιθανοτητες να περασεις καπου) ειτε δινεις τις αγγλικες εξετασεις (Alevels η IB) που βεβαια θελουν προετοιμασια τουλαχιστον 1 χρονο. Τα διδακτρα ειναι γυρω στις 4000 λιρες (λιγο λιγοτερα) και δεν υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια.
βαλε στο google universities near london και ξεκινα να ψαχνεις. Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
δεν υπαρχουν κολλεγια (τα colleges ειναι για Alevels δηλαδη για τις εξετασεις που πρεπει να δωσουν για να μπουν σε πανεπιστημια)
Για να μπεις στο πανεπιστημιο στην Αγγλια ειτε κανεις αιτηση με το βαθμο του απολυτηριου σου (δεν ξερω ομως αν με 6500 εχεις κ πολλες πιθανοτητες να περασεις καπου) ειτε δινεις τις αγγλικες εξετασεις (Alevels η IB) που βεβαια θελουν προετοιμασια τουλαχιστον 1 χρονο. Τα διδακτρα ειναι γυρω στις 4000 λιρες (λιγο λιγοτερα) και δεν υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια.
βαλε στο google universities near london και ξεκινα να ψαχνεις. Καλη επιτυχια

μπορω να με απολυτηριο λυκειου σε αγγλικα πανεπιστημια χωρις να δοσω καποια εξεταση;
τα κρατικα πανεπιστημια της αγγλιας τα πληρωνεις ειπες; αυτο που ειπες για 4000 λιρες το χρονο;
αν δοσεις εξετασεις για να μπεις δεν μπαινεις με απολυτηριο λυκειου αλλα με εξετασεις;

στην αγγλια δεν υπαρχει κατι κατωτερο απο πανεπιστημιο για παιδια 18; (αποφοιτους λυκειου)
οπως εδω τα τει/ιεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πάντως, πρέπει σίγουρα όπως είδα και από πάνω να πάρεις το IELTS με βαθμό πάνω απο 6/9.
Ξανασκέψου το , γιατί όσο καλά είναι κάποια πανεπιστήμια στην Αγγλία, το διπλάσιο αυστηρά είναι.
Και τα καλά πανεπιστήμια, δέχονται το απολυτήριο λυκείου αλλά θα προτιμήσουν κάποιον με ΙΒ ή με Α levels.
Πάντως από πλευρά οικονομικών δεν ξέρω και πολλά. Αν έχεις σκεφτεί για το πανεπιστήμιο που θές, μπες στο site του για παραπάνω πληροφορίες :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Κοίτα μιας και το έχω ψαξει και έχω πάει και σε συνέδρια σε αυτό το θέμα θα σου πω.Η Αγγλία εχει ένα ιδιωτικό αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο αυτό του Μπακινχαμ ενώ όλα τα άλλα είναι δημόσια.1ον)Για να μπείς σε ένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας θα πρέπει να κάτσεις εκεί ένα 1 χρόνο ώστε να φτάσεις στο επίπεδο του πανεπιστημίου και των αγγλικών που χρειάζετε για το πανεπιστήμιο σου.Δλδ να κατι σαν προετοιμασία με μαθήματα,με συναναστροφές ατόμων απο όλο τον κόσμο που θα σπουδάζουν μαζί σου για να εξικειωθείς με το περιβάλλον.Αλλά εάν δεν θέλεις,πρέπει εδώ να δώσεις IELTS με πάρα πολύ καλό βαθμό,από όσο θυμάμαι πρεπει ναναι 7 στα 9 και φυσικά το απολυτηριό σου να έχει βαθμό πάνω απο 19,για αξιόλογα πανεπιστήμια μιλάω πάντα. 2ον)Το κόστος ειναι 4000 λιρες πάνω κάτω ίδιο σε όλα τα πανεπιστήμια εκτός του Campridge που το ποσό εκτινάσεται στα 10000 με 12000 λιρες τον χρόνο.Φυσικά υπάρχουν αμέτρητες τράπεζες που δίνουν φοιτιτικά δάνεια με πολύ χαμηλά επιτόκια και έτσι το Campridge δεν φαντάζει άπιαστο όνειρο από οικονομικής πλευράς γιατι από πλευράς υποχρεώσεων θέλουν 20 να έχεις στο απολυτήριο(Πηρα την γραμματεία τηλέφωνο).3ον)Παννελήνιες δεν κοιτάνε καθόλου,ούτε ξέρουν ούτε τους νοιάζει τι είναι.4ον) Μετά όλα εξαρτώνται από εσένα.Εάν θέλεις να κοπιάσεις και να διαβάσεις βουυρ αλλά εάν έχεις την εντύπωση ότι εκεί τα πανεπιστήμια ειναι όπως της Ελλάδας εισαι βαθειιιααααα νυχτωμένος.Αυτά!Εαν θελήσεις τπτ άλλο ρώτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Εάν θέλεις να κοπιάσεις και να διαβάσεις βουυρ αλλά εάν έχεις την εντύπωση ότι εκεί τα πανεπιστήμια ειναι όπως της Ελλάδας εισαι βαθειιιααααα νυχτωμένος.Αυτά!Εαν θελήσεις τπτ άλλο ρώτα!

Έχεις φοιτήσει σε κάποιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; :hmm:Ξέρεις πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να αποκτήσεις το πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχεις φοιτήσει σε κάποιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; :hmm:Ξέρεις πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να αποκτήσεις το πτυχίο;

Πες τα...Φτάσαμε σε σημείο να θεωρούμε καλό πτυχίο αυτό που πληρώνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Έχεις φοιτήσει σε κάποιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; :hmm:Ξέρεις πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να αποκτήσεις το πτυχίο;

Κοίτα,έχω θείο στο Cambridge στο τμήμα νομικής που έβαλε εκεί τον γιο του και ξαδέλφη που σπουδάζει στην Νομική Αθηνών.Και πέρα απαυτό η κατάσταση των Πανεπιστημίων της Ελλάδας είναι ευρέος γνωστή.Οπότε μπορώ άνετα να ξέρω το τι γίνεται εκει και εδώ.Αναλογίσου λίγο γιατί άραγε ένα πτυχίο νομικής από Ελλάδα δεν είναι ισάξιο ενός πτυχίου νομικής του Cambridge.Και σε αυτό συνεπάγεται φυσικά η άψογη οργάνωση των αγλλικών πανεπιστημίων,η ύπαρξη κατάλληλης υποδομής,τελειώνεις τις σπουδές σου στο χρονικό διάστημα που σου λένε οτι θα τελειώσεις χωρίς καθυστερήσεις και άλλα....Βέβαια δεν υπονομεύω την δυσκολία των υψηλόβαθμων ελληνικών σχολείων απλά λέω πράγματα που ισχύουν.Και στην τελική εκεί αν δεν διαβάζεις σε διώχνουν χωρις δευτερη κουβέντα σε αντίθεση με εδώ.Αρα για να φοιτήσεις εκει πρέπει να διαβάζεις συνεχώς και αδιαλύπτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοίτα,έχω θείο στο Cambridge στο τμήμα νομικής που έβαλε εκεί τον γιο του και ξαδέλφη που σπουδάζει στην Νομική Αθηνών.Και πέρα απαυτό η κατάσταση των Πανεπιστημίων της Ελλάδας είναι ευρέος γνωστή.Οπότε μπορώ άνετα να ξέρω το τι γίνεται εκει και εδώ.Αναλογίσου λίγο γιατί άραγε ένα πτυχίο νομικής από Ελλάδα δεν είναι ισάξιο ενός πτυχίου νομικής του Cambridge.Και σε αυτό συνεπάγεται φυσικά η άψογη οργάνωση των αγλλικών πανεπιστημίων,η ύπαρξη κατάλληλης υποδομής,τελειώνεις τις σπουδές σου στο χρονικό διάστημα που σου λένε οτι θα τελειώσεις χωρίς καθυστερήσεις και άλλα....Βέβαια δεν υπονομεύω την δυσκολία των υψηλόβαθμων ελληνικών σχολείων απλά λέω πράγματα που ισχύουν.Και στην τελική εκεί αν δεν διαβάζεις σε διώχνουν χωρις δευτερη κουβέντα σε αντίθεση με εδώ.Αρα για να φοιτήσεις εκει πρέπει να διαβάζεις συνεχώς και αδιαλύπτως.

Αν εσύ δεν έχεις πάει στο Πανεπιστήμιο, δεν μπορείς να ξέρεις.

Επίσης, συγκρίνεις ένα από τα καλύτερα και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ πανεπιστήμια, άρα δεν μπορείς να συγκρίνεις υποδομές κλπ.

Όταν λες έβαλε τον γιο του πώς το εννοείς...; Γιατί εδώ πρέπει τουλάχιστον να γράψεις καλά για να μπεις...Αν με πιάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Πες τα...Φτάσαμε σε σημείο να θεωρούμε καλό πτυχίο αυτό που πληρώνουμε...

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να υπάρχουν καλά Πανεπιστήμια στο εξωτερικό και καλύτερα από τα αντίστοιχα της Ελλάδα από οικονομικής πλευράς. Για παράδειγμα, το Χάρβαρντ έχει ως ετήσιο προϋπολογισμό 2 φορές ότι έχουν ως προϋπολογισμό όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια μαζί. Αυτό καταλαβαίνεις τι σημαίνει για το θέμα σπουδές, καθηγητές, έρευνα...κτλ. Όμως δεν ανέχομαι αοριστολογίες από άτομα που δεν έχουν περάσει ούτε απέξω από το Μπέρκλεϋ ή το Χάρβαρντ ή τα αντίστοιχα Ελληνικά (Καποδιστριακό, Πατρών,..κτλ) να μιλάνε για Πανεπιστήμια. Χθες είδα ότι παγκοσμίως ήρθε πρώτο το Κέμπριτζ και δεύτερο το Χάρβαρντ. Στην 18η θέση παγκοσμίως είναι το ΕΤΗ (Swiss Federal Technical University) της Ελβετίας. Έχουμε κανέναν φοιτητή ή πτυχιούχο ή μεταπτυχιακόν (με πτυχίο από Ελλάδα), από αυτά τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού να μας πουν απόψεις; :hmm:Γενικόλογες απόψεις υποβάθμισης που δεν στέκουν στην πραγματικότητα, δεν δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top