Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Την πρωτη ή τη δευτερη; :p
Και στις 2 ή ειναι. Στην πρωτη ασκηση σου το λεει η εκφωνηση, και ακομα και να μην στο ελεγε, δεν γινεται ενας αριθμος να ειναι και αρνητικος, και μεγαλυτερος του 20.
Στη δευτερη σου λεει ποιος θα φτασει πρωτος 400. Οχι οταν φτασουν και οι 2

Μαλακιες λεω, ειχα ξεχασει τι συνθηκη ειχα βαλει στη δευτερη :p
και θελει, εχεις δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Τα_καλά_κορίτσια ← Δεν_βρίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

hoax

Νεοφερμένος

Ο hoax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
γεια σας παιδια , στις μετατροπες απο Οσο σε Για π.χ , αν στην Οσο εχει Οσο i div 7 <= 5 , μπορει να γινει και σε Για .. απο ... μεχρι .. με_βημα ?


Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι σωστη ειναι η αλλη απλα εγω την εγραυα πιο απλα για να μην πιανει τοσο πολυ ,με τον τυπο τις αλλαγης βασης
ΠΨ<--Α_Μ(ΛΟΓ(Α_Μ(χ))/ΛΟΓ(10))+1
-----------------------------------------
γεια σας παιδια , στις μετατροπες απο Οσο σε Για π.χ , αν στην Οσο εχει Οσο i div 7 <= 5 , μπορει να γινει και σε Για .. απο ... μεχρι .. με_βημα ?


Ευχαριστω

Αν μας πεις και την αρχικη τιμη του i...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
γεια σας παιδια , στις μετατροπες απο Οσο σε Για π.χ , αν στην Οσο εχει Οσο i div 7 <= 5 , μπορει να γινει και σε Για .. απο ... μεχρι .. με_βημα ?


Ευχαριστω

Η εντολη για χρησιμοποειται οταν Ξερουμε τον αριθμο των επαναληψεων ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redalert19882000

Νεοφερμένος

Ο redalert19882000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι σωστη ειναι η αλλη απλα εγω την εγραυα πιο απλα για να μην πιανει τοσο πολυ ,με τον τυπο τις αλλαγης βασης
ΠΨ<--Α_Μ(ΛΟΓ(Α_Μ(χ))/ΛΟΓ(10))+1
-----------------------------------------


Αν μας πεις και την αρχικη τιμη του i...

Την λύση αυτή τη σκέφτηκα και εγώ αλλά δυστυχώς υπάρχουν λανθασμένα αποτελέσματα. Δοκίμασε να βάλεις το 1000, θα σου βγαλει ότι έχει 3 ψηφία και οχι 4. Το ίδιο συμβαίνει και για κι άλλα νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Την λύση αυτή τη σκέφτηκα και εγώ αλλά δυστυχώς υπάρχουν λανθασμένα αποτελέσματα. Δοκίμασε να βάλεις το 1000, θα σου βγαλει ότι έχει 3 ψηφία και οχι 4. Το ίδιο συμβαίνει και για κι άλλα νούμερα.

Ναι οντως γιατι ομως?
αφου το ιδιο πραγμα δεν ειναι?Βασικα το 0.4.....που εβαλες εσυ απο που το σκεφτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γεια σας ειναι το πρωτο ποστ στο ΑΕΠΠ γιατι τωρα τα βρισκω σκουρα
λοιπον εχω δυο ασκησεις
1) Να γινει αλγοριθμος που να δεχεται ακεραιους αριθμους μεχρι το πληθος τν αρτιων ή των περριτων να γινει ισο με 400. Ο αλγοριθμος να δινει αποτελεσμα "ΑΡΤΙΟΙ" ή "ΠΕΡΙΤΤΟΙ" αναλογα με ποια απο τις δυο κατηγοριες αριθμων εφτασε το 400
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α_Π_Α
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ: χ, α, π

ΑΡΧΗ
α <-- 0
π <-- α
ΟΣΟ α<400 ΚΑΙ π < 400 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΓΡΑΨΕ 'Δώσε ακέραιο αριθμό.'
ΔΙΑΒΑΣΕ χ
ΑΝ χ Mod 2 = 0 ΤΟΤΕ
α <-- α + 1
ΑΛΛΙΩΣ
π <-- π + 1
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΑΝ π > α ΤΟΤΕ
ΓΡΑΨΕ 'ΠΕΡΙΤΤΟΙ'
ΑΛΛΙΩΣ
ΓΡΑΨΕ 'ΑΡΤΙΟΙ'
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ


Η λύση της
Rania. δε δουλεύει.. Γιατί ακόμα και αν Φτάσεις τους 400 ακέραιους/περιττούς μπορείς να συνεχίσεις να δίνεις τιμές, εφόσον ισχύει η δεύτερη συνθήκη.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ναι, απο κατω εγραψα οτι θελει ΚΑΙ και οχι Η οπως εχω βαλει.
Οποτε αν φτασει τις 400 τιμες δεν θα ισχυει το ενα, αρα ψευδης, αρα συνεχιζει απο κατω στην ΑΝ.
(Επισης ζητησε αλγοριθμο και οχι προγραμμα! :p)

Τα_καλά_κορίτσια ← Δεν_βρίζουν

Με συγχωρειτε, αυτος ο προγραμματισμος με συνεπηρε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Α, σόρρυ τώρα το είδα.. Απλά είδα το ή και επειδή με κατέπνιγε η βαρεμάρα είπα να το κάνω απτην αρχή :P

Ε, πια η διαφορά με τον αλγόριθμό..? Βγάζεις από "μεταβλητές..." ως "αρχή" και όπου "Πρόγραμμα" -> Αλγόριθμος
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Και οπου ΓΡΑΨΕ->Εμφανισε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ναι το τελευταίο θα το έλεγα.. Αλλά ακούω από πολλούς ότι στα φροντιστήρια τους λένε να βάζουν ΓΡΑΨΕ και στον Αλγόριθμο (ναι, εγώ δε πάω φροντ xD) .. οπότε με μπέρδεψαν -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για τν βοήθεια αλλά έχω να πω Rania πως αν δν έλεγες ότι έχω πρόβλημα στν 1) άσκηση στν συνθήκη ακόμα φυσιολογική θα μου έμοιαζε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μαλλον εχεις ενα θεματακι με τις συνθηκες στην ΟΣΟ και την ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ. Αν ειχες οσο θα εβαζες αυτη που εβαλες, στη μεχρις_οτου βαζουμε ακριβως την αναποδη.

Σπυρο και σε μας στο σχολειο μας ειπε κατι τετοιο ο εφαρμογας, αλλα σιγα τη μια εντολη παραπανω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antriana

Νεοφερμένος

Η antriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια εγω παλι γι'αυτο που μπερδευεστε πρωτη φορα το συνανταω ΜΟΝΟ στα προγραμματα δηλωνουμε σταθερες μεταβλητες στους αλγοριθμους οχι!!!!!!και ειμαι απολυτη σ'αυτο αλλωστε κανενας κ ποτε εμενα δεν μ ειπε κατι τετοιο για τους αλγοριθμους μην τα μπερδευεται!!το βιβλιο πουθενα δεν αναφερει κατι τετοιο!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redalert19882000

Νεοφερμένος

Ο redalert19882000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι οντως γιατι ομως?
αφου το ιδιο πραγμα δεν ειναι?Βασικα το 0.4.....που εβαλες εσυ απο που το σκεφτικες?



Το 0,4343 και αν θες πιο συγκεκριμένα το 0.43429448214944710584096959691715 είναι ο λογάριθμος του e με βάση το 10!

Αυτο που εσύ σκέφτηκες είναι σωστό και ισχύει μια χαρά η ιδιότητα. Προφανώς όμως αφου χρησιμοποιείς A_M και κάνεις διαίρεση τους λογαρίθμους χάνεις τιμές τις οποίες δεν μπορείς να ξέρεις προς τα που να τις στρογγυλοποιήσεις. Και γω τώρα το σκέφτηκα αυτό...:lol:

Τώρα θα μου πεις και γω χάνω τιμές αφού κάνω το ίδιο πράγμα. Ναι συμφωνώ απλά είναι θέμα τύχης λολ. Απλά έγω έβαλα μια επανάληψη μέχρι το 100000 και μου τα τύπωσε όλα κανονικά. Αλλά κανείς δε ξέρει τι γίνεται για μεγαλύτερα νούμερα.

Απλά, μπορώ να σου πω πως ασχοληθήκαμε και πολύ με αυτήν, η οποία στο κάτω κάτω είναι μια χαζή άσκηση και 100% δεν υπάρχει βέλτιστη λύση.

Υ.Γ χάθηκε να έχει μια strlen() η ψευδογλώσσα να κάνουμε την δουλειά μας ρε αδερφέ:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
παιδια εγω παλι γι'αυτο που μπερδευεστε πρωτη φορα το συνανταω ΜΟΝΟ στα προγραμματα δηλωνουμε σταθερες μεταβλητες στους αλγοριθμους οχι!!!!!!και ειμαι απολυτη σ'αυτο αλλωστε κανενας κ ποτε εμενα δεν μ ειπε κατι τετοιο για τους αλγοριθμους μην τα μπερδευεται!!το βιβλιο πουθενα δεν αναφερει κατι τετοιο!!!:iagree:

Οριστε?
Κανεις δεν ειπε για αυτο. Εχουμε λυσει την ασκηση και με αλγοριθμο και με προγραμμα, και τα 2 ολοσωστα.

Υ.Γ χάθηκε να έχει μια strlen() η ψευδογλώσσα να κάνουμε την δουλειά μας ρε αδερφέ:p
C ε? Μπουυυυυυυυυυυ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
τι strlen λες.. Τι ψάχνεις να βρεις...
6 βασικές εντολές έχει όλες κι όλες η ψευδόγλωσσα... Λιγότερες από τα coms του dos.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδια εγω παλι γι'αυτο που μπερδευεστε πρωτη φορα το συνανταω ΜΟΝΟ στα προγραμματα δηλωνουμε σταθερες μεταβλητες στους αλγοριθμους οχι!!!!!!και ειμαι απολυτη σ'αυτο αλλωστε κανενας κ ποτε εμενα δεν μ ειπε κατι τετοιο για τους αλγοριθμους μην τα μπερδευεται!!το βιβλιο πουθενα δεν αναφερει κατι τετοιο!!!:iagree:

Καλα πολλα δεν λεει το βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top