Γενικές ερωτήσεις για τα ΤΕΕ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
τι εννοεις φιλε μου οτι μπορει να συμετεχει με τους τελειοφοιτους/αποφοιτους ΓΕΛ? αυτο που λες ισχυει απο την επομενη χρονια? για δωσε μας την διαταγη του υπουργειου που μας λες γιατι:
1) ειναι πολυ συμαντικο αυτο
2) ειναι πολυ καλο για να 'ναι αληθινο
3) εαν ισχυει τοτε καταριπτει το Άρθρο 3 - ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α του NOMOΥ 3748 (ΦΕΚ Αρ.29 Τεύχος Πρώτο - 19 Φεβρουαρίου 2009)

ΥΓ: στο αρθρο οιυ εδωσα παραπανω διαβαζω:
Για την εισαγωγή κατά τα ακαδημαϊκά έτη
2009-2010 και 2010-2011 κατόχων πτυχίου Β΄ κύκλου
ημερήσιων ΤΕΕ, κατόχων πτυχίου ειδικότητας πρώην
ημερήσιων ΤΕΛ και ημερήσιων Ναυτικών Λυκείων σε
σχολές και τμήματα των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών
Ιδρυμάτων, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ, στις Ανώτερες Στρατιωτικές
Σχολές Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, στις
Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες του Εμπορικού
Ναυτικού, παραμένουν σε ισχύ οι διατάξεις του
δεύτερου εδαφίου της παραγράφου 9 του άρθρου 1
του ν. 2909/2001, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν. Οι
ανωτέρω υποψήφιοι θα εξεταστούν στην εξεταστέα ύλη
του σχολικού έτους 2007-2008.

αναρωτιεμε εαν το εχει διαβασει κανεις αυτο η αν εγω δεν καταλαβαινω καλα τι γραφει επειδη ειμαι χαζος...δεν ειναι φετος δηλαδη η τελευταια χρονια που δινουμε σαν ΤΕΕ? μπορουμε να δωσουμε ΚΑΙ το 2011 3 μαθηματα ως συνηθως?? θα ηθελα να το δειξω στους καθηγητες μου στο παλιο μου σχολειο που με τοση σηγουρια μου ανακοινωναν οτι φετος ειναι η τελευταια χρονια που δινω 3 μαθηματα και του χρονου θα δινω τα 4 του επαλ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ισχύει τώρα. Εγώ ζωντανό παράδειγμα. Έχω πάρει ήδη το καρτελάκι υποψήφιου.

Το εγγραφο στάλθηκε απο το υπουργείο παιδειας στα γραφεια της δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης της πολης μου. Δεν το έχω σε ηλεκτρονική μορφή οπότε δεν μπορω να στο στειλω σε email, το έχω σε αντίγραφο. Τώρα γράφει ακριβώς: α) Για την συμμετοχή στις εξετάσεις των μαθημάτων της Γ' τάξης των ημερήσιων Ενιαίων Λυκείων που εξετάζονται σε εθνικό επόπεδο μπορούν να υποβάλλουν αίτηση-δήλωση και πτυχιούχοι ημερησίων ή εσπερινών ΤΕΕ Β' κύκλου, ως απόφοιτοι άλλου σχολείου Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Κατσε φιλε μου περιμενε. Για να περάσεις σε σχολές που κανονικά περνάς απο Ενιάιο Λυκειο πρεπει να δώσεις μαθηματα ενιαιου λυκειου, 6 δηλαδη. Απ' οσο θυμαμαι τοτε που το εψαχνα, νομιζω φετος η του χρονου ειναι οι τελευταιαες χρονιές που μπορεις να δώσεις με τα 3 μαθήματα των ΤΕΕ και να περάσεις σε συγκεκριμενα ΤΕΙ. Αλλα μπορείς πάντα να δώσεις με τα 4 των ΕΠΑΛ η τα 6 του Ενιαιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
1) δηλαδη φιλε εσυ ενω εισαι αποφοιτος ΤΕΕ, χωρις να χεις τελειωσει την Γ' ταξη του Γενικου λυκειου, δινεις πανελληνιες 6 μαθηματα γενικου λυκειου και στο μηχανογραφικο σου μπορεις να δηλωσεις και ΑΕΙ??

2) δωσε μου περισσοτερα στοιχεια απο το φιλαδιο που κρατας και θα το βρω... στην πρωτη σελιδα γραφει τιποτα "εφιμεριδα της κυβερνισης" και αριθμο φιλων και τετοια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisakis

Νεοφερμένος

Ο chrisakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Να ρωτήσω...εγω ειμαι 3η γυμνασιου και θελω να σπουδασω στην αγγλία.σκεφτομαι να παω επαλ ν επιλεξω τεχνολογικο κυκλο στν 1η,στην 2α οχηματα και στην τριτη την μια ειδικοτητα που δεν την θυμαμαι.το προβλημα μου ειν αι οτι δεν ξερω στην τρίτη σε ποια ομαδα θα πρεπει να παω(α η β)και επειδη στην αγγλια ζητανε μονο απολυτηριο,θα πρεπει ν δωσω πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
καταρχιν εχεις κανει 2 φορες το ποστ και μαλιστα σε λαθος κατιγορια και τοπικ :D

εαν ζητανε μονο απολυτιριο τοτε μπορεις να πας σε επαλ α ομαδα ή β ομαδα και σε οποια ιδικοτιτα θελεις. δεν χρηαζεται να δωσεις πανελληνιες. γι αυτο που αμφιβαλω ειναι αν υπαρχει ιδικοτιτα οχηματων στο επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Να ρωτήσω...εγω ειμαι 3η γυμνασιου και θελω να σπουδασω στην αγγλία.σκεφτομαι να παω επαλ ν επιλεξω τεχνολογικο κυκλο στν 1η,στην 2α οχηματα και στην τριτη την μια ειδικοτητα που δεν την θυμαμαι.το προβλημα μου ειν αι οτι δεν ξερω στην τρίτη σε ποια ομαδα θα πρεπει να παω(α η β)και επειδη στην αγγλια ζητανε μονο απολυτηριο,θα πρεπει ν δωσω πανελληνιες?

Οχι αφου θες μονο το απολυτηριο τι να τις κανεις τις παννεληνιες...:P Εγω θα σου προτεινα να πας Β Ομαδα (Ενταξει πιο δυσκολα απο την Α αλλα αφου δεν θα δωσεις εξετασεις απλως διαβαζε τα μαθηματα κανονικα για να εχεις ενα καλο βαθμο στο απολυτηριο σου)
Τωρα δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο απολυτηρια των 2 ομαδων (Α κ Β) :hmm::hmm::hmm:
θα ρωτησω και θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορείς κάποιος να τελείωσε το ΕΠΑΛ χωρίς να δώσει πανελλήνιες; Εξετάζεται ενδοσχολικά δηλαδή;

Επίσης συγχωρέστε την άγνοια μου, αλλά ΤΕΕ υπάρχουν πια; Δεν ξέρω αν είναι σε σωστό subforum το ποστ του chrisakis. Thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisakis

Νεοφερμένος

Ο chrisakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχάριστο πολύ.συγγνώμη που ήμουν λίγο εκτος topic αλλα είμαι καινούριος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
τα ΤΕΕ δεν υπαρχουν πια.. εχουν αντικατασταθει απο τα ΕΠΑ.Λ ομάδα Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Οχι δεν υπαρχουν ΤΕΕ.....Υπαρχουν ΕΠΑ.Λ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς κάποιος να τελείωσε το ΕΠΑΛ χωρίς να δώσει πανελλήνιες; Εξετάζεται ενδοσχολικά δηλαδή;

Βεβαίως! Αν κάποιος δεν επιθυμεί να δώσει πανελλήνιες, εξετάζεται ενδοσχολικά και παίρνει το απολυτήριό του! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Και το πτυχίο επιπέδου 3 Αναστασία!!!! Δίνει τη δυνατότητα ασκήσεως επαγγέλματος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia lici

Νεοφερμένος

Η antonia lici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
να ρωτησω ειμαι αποφοιτη τεε και μου χρειαζεται διπλωμα γενικου λυκειου για σπουδες στο εξωτερικο τι μου προτεινετε να κανω και ποσα χρονια θα κανω το λυκειο αφου εχω ηδη τελειωσει το τεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
να ρωτησω ειμαι αποφοιτη τεε και μου χρειαζεται διπλωμα γενικου λυκειου για σπουδες στο εξωτερικο τι μου προτεινετε να κανω και ποσα χρονια θα κανω το λυκειο αφου εχω ηδη τελειωσει το τεε?

λογικα θα ξανακανεις και τα τρια χρονια του λυκειου..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
να ρωτησω ειμαι αποφοιτη τεε και μου χρειαζεται διπλωμα γενικου λυκειου για σπουδες στο εξωτερικο τι μου προτεινετε να κανω και ποσα χρονια θα κανω το λυκειο αφου εχω ηδη τελειωσει το τεε?

Σίγουρα θα σου αναγνωριστεί η Α΄ Λυκείου. Λογικά θα ξεκινήσεις από τη Β΄ Τάξη Γενικού Ενιαίου Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloskout

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω απο λιγα που ειδα στο google μπορεις να πας με απολυτηριο ΤΕΕ για σπουδες εξω... ποιος σου ειπε πως δν μπορεις?? να σημιωσω πως το ειδα σε εγκυκλιο του υπουργιου αλλα και σε φορουμς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini2011

Νεοφερμένος

Η eirini2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καποιος με απολυτηριο ενιαιου λυκειου μπορει να γραφτεί σε επαλ?
γενικα ποιες ειναι οι προυποθεσεις εγγραφης και ειναι η παρακολουθηση υποχρεωτικη?

thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
καποιος με απολυτηριο ενιαιου λυκειου μπορει να γραφτεί σε επαλ?
γενικα ποιες ειναι οι προυποθεσεις εγγραφης και ειναι η παρακολουθηση υποχρεωτικη?

thanks:)

καποιος που εχει απολυτηριο ενιαιου λυκειου δεν εχει δυνατοτητα να γραφτει και να φοιτησει ουτε στο γενικο λυκειο ουτε στο ΕΠΑΛ
δεν μπορεις να κανεις δευτερη φορα το λυκειο!
το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι με καποιο τροπο να παρακολουθησεις μονο τα μαθηματα ειδικοτητας(νομιζω πως γινεται) ριτε να γραφτεις σε καποια ΕΠΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini2011

Νεοφερμένος

Η eirini2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σε ΕΠΑΣ δεν γίνεται μιας και υπάρχει όριο ηλικίας και το χάνω για λίγο ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top