Γενικές ερωτήσεις για τα ΤΕΕ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

argoporimenos

Νεοφερμένος

Ο argoporimenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα.

Ειμαι αποφοιτος των ΤΕΕ.

Αυτες τις μερες ακουω πολλα νομοσχεδια να αλλαζουν στην παιδεια.

Ακουσα οτι τα ΤΕΕ εγιναν ΕΠΑΛ .

Αρα υπαρχει η δυνανοτητα σαν αποφοιτος να κανω αιτηση για πανελληνιες και να προσπαθησω για ΑΕΙ ??

Αν οχι , εφοσον ειμαι αποφοιτος των ΤΕΕ ( β κυκλου) , σε ποια ταξη πρεπει να παω στο ΕΠΑΛ ?

ευχαριστω , εχω μπερδευτει με ολα αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vlasis_d

Νεοφερμένος

Ο vlasis_d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Φίλε μπορείς να πας Να δώσεις πανελλήνιες!Και για ΑΕΙ και για ΤΕΙ και για Στρατιωτικες, ΕΛΛΑΣ κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ενδιαφερει αμεσα ενα κοντινο μου προσωπο το θεμα, αλλα το μονο που ξερω δυστυχως ειναι οτι τα μαθηματα των πανελληνιων θα γινουν 4 απο 3. Μαθηματικα, Εκθεση (κλασσικα) και 2 μαθηματα ειδικοτητας αντι για ενα!

Εχει ενα καλο παντως, οτι αποκτατε προσβαση και στα ΑΕΙ πλεον εσεις οι αποφοιτοι του β' κυκλου, κατι που ως τωρα δεν γινοταν.

Τωρα για βιβλια, υλες κλπ δεν ξερω. Αν μαθει κανενας κατι νεοτερο, μην διστασει να το παραθεσει εδω! :)


Υ.Σ. Οι αποφοιτοι του β' κυκλου των ΤΕΕ μπορειτε να δωσετε κατευθειαν τις πανελληνιες των ΕΠΑΛ, δεν χρειαζεται να ξαναπατε σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argoporimenos

Νεοφερμένος

Ο argoporimenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μπορείς να πας Να δώσεις πανελλήνιες!Και για ΑΕΙ και για ΤΕΙ και για Στρατιωτικες, ΕΛΛΑΣ κ.τ.λ.


Σιγουρα ?

Ειχα αποφοιτησει το 2001 απο ΤΕΕ και θυμομουν οτι μπορουσα να μπω μονο ΤΕΙ.

Που ενημερωθηκες σχετικα με αυτα που ειπες ?

Ενδιαφερει αμεσα ενα κοντινο μου προσωπο το θεμα, αλλα το μονο που ξερω δυστυχως ειναι οτι τα μαθηματα των πανελληνιων θα γινουν 4 απο 3. Μαθηματικα, Εκθεση (κλασσικα) και 2 μαθηματα ειδικοτητας αντι για ενα!

Εχει ενα καλο παντως, οτι αποκτατε προσβαση και στα ΑΕΙ πλεον εσεις οι αποφοιτοι του β' κυκλου, κατι που ως τωρα δεν γινοταν.

Τωρα για βιβλια, υλες κλπ δεν ξερω. Αν μαθει κανενας κατι νεοτερο, μην διστασει να το παραθεσει εδω! :)


Υ.Σ. Οι αποφοιτοι του β' κυκλου των ΤΕΕ μπορειτε να δωσετε κατευθειαν τις πανελληνιες των ΕΠΑΛ, δεν χρειαζεται να ξαναπατε σχολειο!




Chris , μπορουμε να δηλωσουμε και θεωρητικα τμηματα ?
Πρωσοπικα με ενδιαφερει το ιστορικο.

Για να καταλαβεις, εχουμε προσβαση σε ολα τα ΑΕΙ , αν δωσουμε πανελληνιες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Chris , μπορουμε να δηλωσουμε και θεωρητικα τμηματα ?
Πρωσοπικα με ενδιαφερει το ιστορικο.

Για να καταλαβεις, εχουμε προσβαση σε ολα τα ΑΕΙ , αν δωσουμε πανελληνιες ?
Νομιζω οτι παει αναλογα με τον κλαδο που τελειωσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argoporimenos

Νεοφερμένος

Ο argoporimenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδη απο τα ΕΠΑΛ , μονο σε σχολες θετικης κατευθυνσης μπορεις να περασεις ?


Επλιζω οι αποφοιτοι των ΤΕΕ να μην ειναι καταδικασμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ειχες επιλεξει καποιο κλαδο οταν πηγαινες ΤΕΕ; Ε, τις σχολες αυτου του κλαδου (η τομεα δεν ξερω πως λεγεται) μπορεις να δηλωσεις. Δεν ξερω περισσοτερα, πιστευω οτι θα κανει καποια ανακοινωση το υπουργειο γι αυτες τις λεπτομερειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδια δν τα ξερετε καλα, 1ον) Ειμαι μαθητης του ΕΠΑΛ και οσο να ειναι ειμαι καπως ενημερωμενος 2ον)οσοι ειναι αποφοιτοι ΤΕΕ δινουν ενα ειδος πανελληνιων (οχι οπως του ενιαιου αλλα σε μειωμενα μαθηματα)3ον) Οσο για το ΕΠΑΛ οσοι ειναι αποφοιτοι ΤΕΕ (γιατι τωρα ποια μονο αποφοιτοι υπαρχουν το ΤΕΕ ειναι παρελθον) θα πρεπει να αρχισουν ξανα απο την 1η Λυκειου και οσοι ειναι απο Ενιαιο μπορουν ή να αρχισουν απο την Αρχη (Α' Λυκειου) ή απο την Β' Λυκειου (στην Β' για να πας πρεπει να εχει απολυτηριο της Α' ενιαιου ή ΕΠΑΛ) 4ον) Συγνωμη αν εκανα ορθογραφικα ειναι η πρωτη μου δημοσιευση στο forum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δηλαδη οι αποφοιτοι ΤΕΕ β κυκλου δεν μπορουν να δωσουν πανελληνιες πια; Πρεπει να ξαναπανε σχολειο; :!:

Αν και απ' οτι διαβασα καπου (δεν μπορω να θυμηθω που) νομιζω οτι μπορουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδη οι αποφοιτοι ΤΕΕ β κυκλου δεν μπορουν να δωσουν πανελληνιες πια; Πρεπει να ξαναπανε σχολειο; :!:

Αν και απ' οτι διαβασα καπου (δεν μπορω να θυμηθω που) νομιζω οτι μπορουν...


Mπορουσαν περσυ... Φετος οχι... τουλαχιστον οχι με την κανονικη διαδικασια
(μπορει να υπαρχει κανενα παραθυρακι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.$h@rk

Νεοφερμένος

Ο Mr.$h@rk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Noμίζω οτι για τους αποφοιτους εως και φέτος πρεπει να ξανακάνουν ακόμα μια τάξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tassosg_1

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας! :bye:
Λοιπόν... Μου έχει ανατεθεί μια εργασία στο μάθημα της Ε.Ε με θέμα "Πολιτική για τις τηλεπικοινωνίες". Ξέρω να χειρίζομαι άνετα τον υπολογιστή, μπορώ να αναζητήσω και να οργανώσω στοιχεία για την εργασία, αλλά μου λείπει φαντασία... Μας έχει ζητήσει και Πίνακα Περιεχομένων, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τι να βάλω ως θέματα (Επικεφαλίδες)...! Μήπως μπορεί ένας καλός Σαμαρείτης να με βοηθήσει...? Δεν χρειάζεται να με βοηθήσετε στην εργασία, αλλα στον πίνακα περιεχόμενων της...! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειδικα για τηλεπικοινωνιακα θεματα μπορεις να απευθυνθεις στο adslgr.com οπου σιγουρα θα σε βοηθησουν περισσοτερο:no1:Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene

Νεοφερμένος

Η rene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οπος ο τιλεμαχος ετσι και εγω ειμαι μαθητρια των επαλ και απο οτι εχω ακουσει οι αποφοιτοι των τεε θα δινουν εξετασεις για να διεκδικισουν μονο θεσεις σε καποιο τει και οχι σε αει. για να εχεις το δικαιομα να μπεις σε αει πρεπει η να πας γενικο λυκειο η επαλ απο την πρωτη ταξη αν μονο εχεις απολυτηριο της πρωτης ταξης του ενιαιου η των επαλ θα μπορεις να συνεχισεις απο την δευτερα.:( και σορυ για τα ορθογραφικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαιρέτε και παλι καιρό ειχα να μπω (λογο προβλημάτων)

Λοιπον εμάθα και ήρθα να σας πω!!!!

Οι απόφοιτη ΤΕΕ που δεν πέρασαν και θέλουν να ξαναδώσουν μπορούν να δώσουν μόνο για ΑΤΕΙ ΑΛΛΑ Θα δώσουν σε 4 μάθηματα Μαθηματίκα ΤΕΕ, Έκθεση Γενίκου Λυκείου και 2 ειδικότητας (Θα προσπαθήσω να βρω ακριβείς πληροφορίες και θα κάνω σχετικό topic μέσα στα Χριστούγεννα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βασικα εγω πηγα κ ρωτισα στην δευτεροβα8μια
γινετε να περασεις ΑΕΙ απο επαλ
πρεπει να πας ξανα 2λυκειου..
αλλα 8α δωσεις τα ιδια μα8ιματα που δινει το ενιαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικα εγω πηγα κ ρωτισα στην δευτεροβα8μια
γινετε να περασεις ΑΕΙ απο επαλ
πρεπει να πας ξανα 2λυκειου..
αλλα 8α δωσεις τα ιδια μα8ιματα που δινει το ενιαιο...


εδω πρεπει να συμπληρώσουμε κατι απο 2α Λυκείου μπορεις να πας αμα εχεις απολυτήριο 1ης Λυκείου γενικού λυκείου ή 1ης Λυκείου ΕΠΑΛ οσοι ειναι απο ΤΕΕ αρχίζουν απο την ΑΡΧΗ Α' Λυκειου ΕΠΑΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marginalia

Νεοφερμένος

Η marginalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟN ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Αθήνα, 30 Νοεμβρίου 2008


2. Με νομοθετική ρύθμιση που προωθείται για ψήφιση στη Βουλή, οι εισαγωγικές εξετάσεις των κατόχων πτυχίου Β΄ κύκλου ημερησίων ΤΕΕ, πρώην ημερησίων ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων για εισαγωγή σε χωριστό ποσοστό θέσεων στα Τ.Ε.Ι, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, Α.Σ.Τ.Ε, στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, θα διενεργηθούν και τα έτη 2009 και 2010, στα ίδια μαθήματα. (μάλλον εννοεί τα περσινά 3 μαθήματα) Οι εξετάσεις αυτές θα διενεργηθούν και για τους κατόχους πτυχίου Β΄ κύκλου Εσπερινών ΤΕΕ, πρώην εσπερινών ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων για την εισαγωγή τους στα Τ.Ε.Ι, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, Α.Σ.Τ.Ε και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού. Η εξεταστέα ύλη των ημερησίων ΤΕΕ θα είναι η ύλη του 2008, και των εσπερινών ΤΕΕ η ύλη που έχει ορισθεί για το σχολικό έτος 2008-2009.
Οι ανωτέρω υποψήφιοι για εισαγωγή στις αναφερόμενες σχολές μετά τη λήξη της διετούς μεταβατικής περιόδου θα συμμετέχουν στις εξετάσεις που θα διενεργούνται για τους αποφοίτους (Α΄ ΟΜΑΔΑΣ) των ΕΠΑ.Λ (4 μαθήματα) για εισαγωγή στις σχολές αυτές.


Αυτό τελικά ισχύει ή δεν ισχύει?!!! (Ξεκίνησα με 6 μαθήματα.. συνέχισα με 4 και τωρα? 3? η 4 πάλι?)... ο καιρός περνά και δεν ξέρουμε τι μαθήματα δίνουμε..!!μπαλΑκια :p
υ.γ. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει για το που μπορώ να βρω το βιβλίο στοιχεία νοσολογίας β' κύκλο θα είμαι υπόχρεη! ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ενδιαφερει αμεσα ενα κοντινο μου προσωπο το θεμα, αλλα το μονο που ξερω δυστυχως ειναι οτι τα μαθηματα των πανελληνιων θα γινουν 4 απο 3. Μαθηματικα, Εκθεση (κλασσικα) και 2 μαθηματα ειδικοτητας αντι για ενα!

Εχει ενα καλο παντως, οτι αποκτατε προσβαση και στα ΑΕΙ πλεον εσεις οι αποφοιτοι του β' κυκλου, κατι που ως τωρα δεν γινοταν.

Τωρα για βιβλια, υλες κλπ δεν ξερω. Αν μαθει κανενας κατι νεοτερο, μην διστασει να το παραθεσει εδω! :)


Υ.Σ. Οι αποφοιτοι του β' κυκλου των ΤΕΕ μπορειτε να δωσετε κατευθειαν τις πανελληνιες των ΕΠΑΛ, δεν χρειαζεται να ξαναπατε σχολειο!
πας γενικα οπου θες εκτος απο το 1ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
πας γενικα οπου θες εκτος απο το 1ο πεδιο

Αν δώσεις τα μαθήματα για ΑΕΙ και πάρεις και μαθήμα επιλογής Ιστορία εχεις πρόσβαση και πρώτο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top