Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,864 μηνύματα.
Προσωπικά μου χει τύχει γονείς που τα παιδιά τους ήθελαν ιατρική (αμφιβάλλω αν αυτά ήθελαν η οι γονείς) και δεν την έπιασαν να μου λένε ατάκες του στυλ : τι θα κάνεις εκει; Και θα διαβάζεις μια ζωή και πως εγώ το παιδί μου ευτυχώς που τελικά δεν πέρασε Ιατρικη (!;)

Μου έχει τύχει να λέει ακτιβώς το ίδιο πράγμα για τους ΗΜΜΥ ένας που δε πέρασε τελικά ημμυ και μπήκε σε άλλη σχολή. Ευτυχώς που πέρασα εκει που πέρασα έλεγε γιατί θα ήμουν με τα φυτά, ότι δεν είναι καλή σχολή κοκ.... δυστυχώς το σύνδρομο της ζήλιας καλά κρατεί για τα παιδιά που δε πέρασαν στις πρώτες επιλογές τους και εδώ στο φορουμ υπάρχουν πολλά τέτοια παιδιά.



όσο αφορά την ιατρική ναι δύσκολη σχολή, ναι πολλά χρονιά αλλά το διάβασμα, τις εργασίες και γενικά τις δυσκολίες που έχει ένα τμήμα ΗΜΜΥ ή ένα τμήμα φυσικό ή μαθηματικό δεν έχει όσο οι φοιτητές ιατρική προσπαθούν να αποδείξουν με τα ποστ τους το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε αυτό το γνώριζα,πάντως εμένα θα με ενδιέφερε και η ιατρική της Λάρισας,χωρίς όμως να γνωρίζω τι γίνεται σ'αυτή.Εσύ είσαι ικανοποιημένη από την ιατρική της Αθήνας, σε ότι αφορά το επίπεδο σπουδών;Απλώς ρωτάω γιατί έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια,αν κι εγώ δεν γνωρίζω καλά το θέμα.

Κατά τη γνώμη μου, στην Αθήνα το επίπεδο σπουδών οι ίδιοι οι φοιτητές το κρατούν σε ένα καλό επίπεδο, μιας και καθηγητές πολλές φορές θέλουν να κάνουν μονάχα τα βασικά (και ίσως ούτε καν αυτά). Όμως όταν βλέπεις τους άλλους συμφοιτητές σου να διαβάζουν, νομίζω ότι ακόμα κι αν ψιλοβαριέσαι, θα ασχοληθείς. Το όλο κλίμα σου λέει να ασχοληθείς, έστω και στο ελάχιστο. Επίσης, υπάρχει πολύ δυνατός φοιτητικός σύλλογος, που, όσο κι αν γκρινιάζουμε για τα αρνητικά του, κάποιες φορές όντως καταφέρνει πράγματα. Το ωρολόγιο πρόγραμμα είναι ακόμα πολύ (μα πολύ όμως) φιλικό στους φοιτητές.

Για τη Λάρισα, όσοι έχουν έρθει από εκεί λένε ότι στην Αθήνα είναι πιο δύσκολο να περάσεις μάθημα, αλλά δε γνωρίζω κάτι παραπάνω.

τώρα είδα ότι διαγράφηκε, αλλά μιας κ το έγραψα:
όσο αφορά την ιατρική ναι δύσκολη σχολή, ναι πολλά χρονιά αλλά το διάβασμα, τις εργασίες και γενικά τις δυσκολίες που έχει ένα τμήμα ΗΜΜΥ ή ένα τμήμα φυσικό ή μαθηματικό δεν έχει όσο οι φοιτητές ιατρική προσπαθούν να αποδείξουν με τα ποστ τους το αντίθετο.

:whistle: πάμε πάλι τα ίδια...

Αυτή η σύγκριση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, γιατί αν κάποιος είναι έξω από την ιατρική, έχει την εντύπωση μάλλον ότι το μόνο που κάνουμε ως φοιτητές είναι να μαθαίνουμε να συνταγογραφούμε 5 φάρμακα και να αναγνωρίζουμε άλλες 5 ασθένειες. Τον υπόλοιπο καιρό, απλά κάνουμε τα κονέ μας με τις φαρμακευτικές; :confused:

Ο λανθασμένος συλλογισμός ξεκινάει από το ότι κρίνεις την επιστήμη ολόκληρη με βάση του ορισμού που έχεις στο μυαλό σου του τι είναι "γιατρός" ή "πτυχιούχος ιατρικής". Είναι το ίδιο με το να λέω ότι πχ "φυσικός" είναι μόνο ο "καθηγητής φυσικής" και με βάση τις γνώσεις που χρησιμοποιεί στη δουλειά του, να χαρακτηρίζω ολόκληρη την επιστήμη ως "εύκολη". Για να αποφύγω παρεξηγήσεις, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι η φυσική του σχολείου είναι αστεία μπροστά σε όσες γνώσεις έχει ένας πτυχιούχος φυσικής πάνω στην επιστήμη του.

Τέλος πάντων, εκείνο που θέλω να πω είναι ότι το να συγκρίνεις ΗΜΜΥ, φυσική ή μαθηματικό με ιατρική είναι εντελώς άνευ ουσίας για το ποια είναι πιο δύσκολη. Δύσκολη ως προς τι, στο κάτω κάτω; Οι γνώσεις που έχουμε στους τομείς αυτούς βασίζονται στην επιστημονική έρευνα: Παρατήρηση-Θεωρία-Πείραμα-Συμπέρασμα. Ο τρόπος σκέψης είναι ακριβώς ο ίδιος, το αντικείμενο είναι εντελώς διαφορετικό, οπότε δεν υπάρχει κάτι που προσφέρεται για σύγκριση. Όσον αφορά τις εργασίες, φαντάζομαι ότι σε όλους μας βγαίνουν τα μάτια να διαβάσουμε άπειρες δημοσιεύσεις για να βρούμε ακριβώς εκείνο που ανταποκρίνεται στο θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, στην Αθήνα το επίπεδο σπουδών οι ίδιοι οι φοιτητές το κρατούν σε ένα καλό επίπεδο, μιας και καθηγητές πολλές φορές θέλουν να κάνουν μονάχα τα βασικά (και ίσως ούτε καν αυτά). Όμως όταν βλέπεις τους άλλους συμφοιτητές σου να διαβάζουν, νομίζω ότι ακόμα κι αν ψιλοβαριέσαι, θα ασχοληθείς. Το όλο κλίμα σου λέει να ασχοληθείς, έστω και στο ελάχιστο. Επίσης, υπάρχει πολύ δυνατός φοιτητικός σύλλογος, που, όσο κι αν γκρινιάζουμε για τα αρνητικά του, κάποιες φορές όντως καταφέρνει πράγματα. Το ωρολόγιο πρόγραμμα είναι ακόμα πολύ (μα πολύ όμως) φιλικό στους φοιτητές.

Για τη Λάρισα, όσοι έχουν έρθει από εκεί λένε ότι στην Αθήνα είναι πιο δύσκολο να περάσεις μάθημα, αλλά δε γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πάντως εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα στην ιατρική; Πόσες ώρες για παράδειγμα μπορεί και να διαβάζεις την ημέρα; Γιατί εγώ έχω το εξής πρόβλημα,δηλαδή, για να διαβάσω τα μαθήματα του λυκείου σπαταλούσα μέχρι τη Β' λυκείου το λιγότερο ένα 6ωρο ημερησίως και τα σαββατοκύριακα 12ωρο.Ανησυχώ μήπως έχω αργούς ρυθμούς και δεν τα καταφέρω στη σχολή.Από την άλλη,σκέφτομαι πως οι ώρες που χρειαζόμουν ήταν μεν πολλές αλλά αποδοτικές και χρήσιμες για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Πάντως εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα στην ιατρική; Πόσες ώρες για παράδειγμα μπορεί και να διαβάζεις την ημέρα; Γιατί εγώ έχω το εξής πρόβλημα,δηλαδή, για να διαβάσω τα μαθήματα του λυκείου σπαταλούσα μέχρι τη Β' λυκείου το λιγότερο ένα 6ωρο ημερησίως και τα σαββατοκύριακα 12ωρο.Ανησυχώ μήπως έχω αργούς ρυθμούς και δεν τα καταφέρω στη σχολή.Από την άλλη,σκέφτομαι πως οι ώρες που χρειαζόμουν ήταν μεν πολλές αλλά αποδοτικές και χρήσιμες για μένα.

Ο καθένας έχει τους ρυθμούς του. Άλλοι διαβάζουν πολλές ώρες άλλοι λιγότερες, δεν έχει να κάνει, και φυσικά όλοι προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε και με πράγματα εκτός σχολής (εντάξει, στο έτος 13-14 όχι τόσο γιατί είχαμε πολύ πιεσμένο πρόγραμμα, αλλά και πάλι, ήταν εφικτό). Πέρνα εσύ με το καλό και μη σε ανησυχούν αυτά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τους ρυθμούς του. Άλλοι διαβάζουν πολλές ώρες άλλοι λιγότερες, δεν έχει να κάνει, και φυσικά όλοι προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε και με πράγματα εκτός σχολής (εντάξει, στο έτος 13-14 όχι τόσο γιατί είχαμε πολύ πιεσμένο πρόγραμμα, αλλά και πάλι, ήταν εφικτό). Πέρνα εσύ με το καλό και μη σε ανησυχούν αυτά! ;)
Σίγουρα ο καθένας έχει τους ρυθμούς του.Έχεις δίκαιο ας περάσω πρώτα εγώ και βλέπουμε! Πάντως για το πιεσμένο πρόγραμμα πιστεύω ότι θα καταφέρω να προσαρμοστώ αν μπω στη σχολή .Σ'ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες! Αν έχω και καμιά άλλη απορία πιστεύω να'σαι διαθέσιμη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θέλω να ρωτήσω.
θέλω να ξαναδώσω για ιατρική.
θέλω αυτοί που έχουν περάσει ιατρική να μου πουν πως το κατάφεραν? δηλαδή πόσες ασκήσεις έκαναν? πόσα βοηθήματα είχαν?
τι πρόγραμμα είχαν?
σας παρακαλώ είναι επίγον γιατί είναι η τελευταία μου προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντίνος_βλ

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντίνος_βλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
έχουμε και λέμε...φόρμουλα από όσα έχεις δεί θα χεις καταλάβει ότι δεν πολύ υπάρχει !!! στρώσιμο...πολλά πρόχειρα κι ασκήσεις μέχρι να καταλάβεις ότι πλέον είσαι κομπλέ ... στόχος και προσήλωση !!! τα ιδια και τα ιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilarakis

Νεοφερμένος

Ο vasilarakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνωριζει κανενας να μου πει σε τι τιτλο (Bachelor of Medicine,MD,OD,κανεναν) αντιστοιχει το ελληνικό πτυχίο ιατρικής στην Αγγλία,την Αμερικη και την Γερμανία ;
Ξέρω πως το πτυχίο μεταφράζεται ως 'Ptychion iatrikes diploma'' αλλα θελω να ξερω σε τι αντιστοιχεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γνωριζει κανενας να μου πει σε τι τιτλο (Bachelor of Medicine,MD,OD,κανεναν) αντιστοιχει το ελληνικό πτυχίο ιατρικής στην Αγγλία,την Αμερικη και την Γερμανία ;
Ξέρω πως το πτυχίο μεταφράζεται ως 'Ptychion iatrikes diploma'' αλλα θελω να ξερω σε τι αντιστοιχεί!!
MD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι, αντιστοιχεί σε MD με FY1 ή FY2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω πως στην Αγγλία ο τίτλος MD είναι παρόμοιος με τον PhD , δηλαδή πρεπει να έχεις διδακτορικό.Οπότε λογικα το πτυχιο θα αντιστοιχεί σε bachelor. Αλλα δεν γνωριζω να σου πω με σιγουριά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avectoi

Νεοφερμένος

Η avectoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρεται παιδιά, είμαι φοιτήτρια σε Τ.Ε.Ι Νοσηλευτικής και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο της φοίτησης μου καθώς τον ερχόμενο Οκτώβρη θα έχω τελειώσει. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν την εκδοχή να δώσω για ιατρική μέσω κατατακτήριων εξετάσεων και τώρα το σκέφτομαι πολύ έντονα καθώς μου αρέσει πάρα πολύ η ειδικότητα. Ταυτόχρονα πολλοί μου προτείνουν να δώσω για να μπω ξανά στη Νοσηλευτική αλλά σε Α.Ε.Ι. Βρίσκομαι σε τρομερό σταυροδρόμι να κάνω κάτι που μου αρέσει ή να βολευτώ. Παίρνοντας υπ όψιν ότι είμαι ήδη 22 ετών και με την ιατρική θα τραβήξει πολύ μακριά η βαλίτσα! Είναι πολύ αργά για να ασχοληθώ μ αυτόν τον κλάδο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χαίρεται παιδιά, είμαι φοιτήτρια σε Τ.Ε.Ι Νοσηλευτικής και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο της φοίτησης μου καθώς τον ερχόμενο Οκτώβρη θα έχω τελειώσει. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν την εκδοχή να δώσω για ιατρική μέσω κατατακτήριων εξετάσεων και τώρα το σκέφτομαι πολύ έντονα καθώς μου αρέσει πάρα πολύ η ειδικότητα. Ταυτόχρονα πολλοί μου προτείνουν να δώσω για να μπω ξανά στη Νοσηλευτική αλλά σε Α.Ε.Ι. Βρίσκομαι σε τρομερό σταυροδρόμι να κάνω κάτι που μου αρέσει ή να βολευτώ. Παίρνοντας υπ όψιν ότι είμαι ήδη 22 ετών και με την ιατρική θα τραβήξει πολύ μακριά η βαλίτσα! Είναι πολύ αργά για να ασχοληθώ μ αυτόν τον κλάδο???

Αν σου αρέσει και το γουστάρεις, όχι δεν είναι αργά.
Εχω συμφοιτητές από κατατακτήριες που είναι 35 χρονών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η σχολή είναι σκατά!Ειδικά στην Αθήνα είναι κωλοχανείο με καθηγητές που έχουν μπει με μέσο.Άχρηστους,που δεν ξέρουν να κάνουν μάθημα.Ντάξει οκ,λειτούργημα και παπαρολογίες η Ιατρική.αλλά ως εκεί.Κατα τα άλλα σκατά.Το προγραμμα σπουδών ειδικά γ την Αθήνα χάλι.Μαθήματα που πέφτουν μαζί.Εργαστήρια που πεθαίνεις απ τη βαρεμάρα και κενά πολλών ωρών (5-6 ώρες) που σε κουράζουν.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχει κενά; γιατί δεν έχω κάνει κανένα 3 χρόνια τώρα; :P
τα υπόλοιπα νταξ, προσωπική άποψη αν και διαφωνώ, αλλά το πρόγραμμα είναι συγκεκριμένο...
το μέγιστο είναι 3 ώρες κενό για υποχρεωτικό εργαστήριο, και μάλιστα το πρωί 10-1, ό,τι πρέπει για να την κάνεις για διάβασμα και να πας στη λέσχη για φαγητό, πού το πρόβλημα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Η σχολή είναι σκατά!Ειδικά στην Αθήνα είναι κωλοχανείο με καθηγητές που έχουν μπει με μέσο.Άχρηστους,που δεν ξέρουν να κάνουν μάθημα.Ντάξει οκ,λειτούργημα και παπαρολογίες η Ιατρική.αλλά ως εκεί.Κατα τα άλλα σκατά.Το προγραμμα σπουδών ειδικά γ την Αθήνα χάλι.Μαθήματα που πέφτουν μαζί.Εργαστήρια που πεθαίνεις απ τη βαρεμάρα και κενά πολλών ωρών (5-6 ώρες) που σε κουράζουν.Αυτά.

Υπήρξες φοιτήτρια στην Αθήνα στη συγκεκριμένη σχολή και τα λες αυτά? :confused:
Μάλλον θα υπάρχει και κάποια άλλη ιατρική Αθήνας που δεν την ξέρω....χαχα
Για το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να μιλήσω ακόμα γιατί είμαι μόνο στο 2ο εξάμηνο, αλλά για τα εργαστήρια ακόμα και τώρα που είναι αρχή για μένα μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Κενά στα μαθήματα δεν υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες μέρες που είναι λίγες για κάθε μήνα και οι καθηγητές που μου έχουν κάνει εμένα μάθημα(το 80% τουλάχιστον) είναι πολύ αξιοπρεπείς και προσβάσιμοι για απορίες και βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μια ερωτηση προς τους φοιτητες ιατρικης.Τωρα με το νεο συστημα γινεται μια διαμαχη μεταξυ μαθηματικων και φυσικης.Ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο στην ιατρικη και γενικα στις επιστημες υγειας και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ερωτηση προς τους φοιτητες ιατρικης.Τωρα με το νεο συστημα γινεται μια διαμαχη μεταξυ μαθηματικων και φυσικης.Ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο στην ιατρικη και γενικα στις επιστημες υγειας και γιατι?
Κατά τη γνώμη μου κανένα από τα δύο.
(Αν το σκεφτεί κανείς μόνο από τη άποψη ενός ή δυο μαθημάτων, τότε ΙΣΩΣ, να βοηθούσε η στατιστική σε ανάλογο μάθημα της ιατρικής. Αλλά μιλάμε για ένα μόνο μάθημα, το οποίο μάλιστα διδάσκεται σε πάρα πολλές σχολές.)
Οπότε, μάλλον κανένα για ιατρική. Για άλλες επιστήμες υγείας δε γνωρίζω με σιγουριά, αν και πάλι θα έλεγα κανένα. Στη λογοθεραπεία ξέρω ότι η φυσική και τα μαθηματικά απουσιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμένα η παθολόγος-γνωστή μας, όταν ακόμα ήμουν Β' Λυκείου μου έλεγε: όταν με το καλό περάσεις, κοίτα να μετατρέπεις ό,τι ιατρικό πρόβλημα βλέπεις μπροστά σου σε φυσική. Αν τα καταφέρεις, η σχολή είναι παιχνιδάκι. Μου ήρθε να την βαρέσω εκείνη την ώρα γιατί η φυσική είναι το χειρότερο μάθημα για μένα. :P

Δεν παρακολουθώ το νέο εκπαιδευτικό σύστημα και δεν γνωρίζω σε τι επίπεδο είναι αυτή η διαμάχη. Αλλά η φυσική είναι σημαντική σαν υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μια ερωτηση προς τους φοιτητες ιατρικης.Τωρα με το νεο συστημα γινεται μια διαμαχη μεταξυ μαθηματικων και φυσικης.Ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο στην ιατρικη και γενικα στις επιστημες υγειας και γιατι?

FYI,υπάρχουν εφαρμογές της Φυσικής στην Ιατρική.
Όλα αυτά τα fancy μηχανήματα που έχετε,είναι αποτέλεσμα της φυσικής.
Όσο για τα μαθηματικά,μπορούν κάλλιστα να σου χρησιμέψουν άν θές να κάνεις κάποια στατιστική μελέτη πάνω σε κάποια ασθένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top