Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οι θεσεις ειναι προκαθορισμενες.

Το πως το πανελληνιο πρωταθλημα σου δινει μορια για ιατρικη μονο εδω το ξερουμε.Αντε και στο Τατζικισταν να ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κατι αλλο..εχω παρει ενα 7% λογο 3ης θεσης σε πανελληνιο πρωταθλημα .. εχω ακουσει οτι σε υψηλοβαθμες σχολες περνουν μονο εναν στους δεκα με εξτρα μορια..ξερετε αν ισχυει αυτο?
ευχαρηστω πολυ

Συγχαρητήρια για την επίδοσή σου! Στο έτος μου είχαν πάρει 2 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γιατί τόση άρνηση στο να απαντήσετε την ερώτηση του εξωτερικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γιατι ειναι ασχημα διατυπωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί τόση άρνηση στο να απαντήσετε την ερώτηση του εξωτερικού;

Γιατί θεωρεί δεδομένο ότι κάποια στιγμή sooner or later θα φύγει για έξω. Για μένα που θα μείνω πίσω στα σκατά αυτό με προσβάλλει. Θα μου πείτε επιλογή μου είναι, ωραία επιλογή μου είναι και να κάνω ότι δεν βλέπω αυτές τις δηλώσεις τύπου "θα φύγω για εξωτερικό όπως και να 'χει". Και δεν το λέω σε καμία περίπτωση για να ωραιοποιήσω την κατάσταση στην Ελλάδα και να υποβιβάσω τις συνθήκες στο εξωτερικό, ίσα-ίσα. Αν κάποιος δεν το παίρνει τόσο προσωπικά ας απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black wall

Νεοφερμένος

Η black wall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συγγνωμη αν σας εθιξα και για την λαθος τροπο που διατυπωσα την ερωτηση μου απλα εχω αυτη την απορια..αν ειναι καλυτερα εξω..δεν ξερω αν ποτε θα εχω την δυνατοτητα να φυγω αλλα θελω να γνωριζω τι γινεται και εκτος ελλαδας σ'αυτον τον τομεα! γι αυτο λοιπον αν ειναι καποιος που μενει εξω ή εχει γνωστους στο εξωτερικο θα μπορουσε να μου απαντησει?
ευχαρηστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μια ερωτηση: Αμα περασω Βιολογικο και μετα παρω Μεταπτυχιακο και Διδακτορικο απο Ιατρικη σχολή θα εχω το δικαιωμα να δουλεψω ως γιατρος και να παρω ειδικοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
παιδια μια ερωτηση!
ο φλεβικος αιματοκριτης ειναι μικροτερος του αρτηριακου ετσι δεν ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια μια ερωτηση!
ο φλεβικος αιματοκριτης ειναι μικροτερος του αρτηριακου ετσι δεν ειναι??
Νομίζω μεγαλύτερος, δεν είμαι σίγουρος αλλά αν ο φλεβικός είναι Χ τότε ο αιματοκρίτης του αρτηριακού ισούται με Χ . 0,88 άρα ο αρτηριακός είναι μικρότερος. Ας μας πει και κάποιος άλλος αν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
τι ειναι ωσμωτικη αντισταση ερυθρων αιμοσφαιριων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι ειναι ωσμωτικη αντισταση ερυθρων αιμοσφαιριων?
Νομίζω δείχνει πόσο εύκολα μπορεί το ερυθροκύτταρο να αιμολυθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

clair

Νεοφερμένος

Η clair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους.
Μήπως κάποιος από εσάς τυχαίνει να γνωρίζει για σπουδές ιατρικής στην σκοτία;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα ! Θα ηθελα να συζητησω με εναν φοιτητη ιατρικης για πολλα θεματα που εχω αποριες .. εθελοντες :) ?

Σημείωση Συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από συγχώνευση θέματος με το ίδιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώτα ό,τι θέλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εστειλα πρ. Μηνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilarakis

Νεοφερμένος

Ο vasilarakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Παρακολουθώ καιρό το φορουμ σας και σήμερα δημιούργησα και εγω λογαριασμό για να με βοηθήσετε οσο μπορείτε με την επιλογη σχολής.Φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 19.101 μόρια, που πιστεύω πως είναι αρκετά για να περάσω στην Ιατρική Πάτρας ή της Κρήτης.Το θέμα είναι πως αρκετοί προσπαθούν να με αποτρέψουν με επιχειρήματα όπως τα πολλά χρόνια σπουδών, ο περιορισμένος ελευθερος χρόνος και η δυσκολία της σχολής. Επίσης μου λενε πως η σχολή δεν είναι έτσι όπως την φαντάζομαι αλλα είναι γεμάτη με θεωρεία και ασταμάτητο διάβασμα και πως όταν αρχίσουν οι κλινικές θα είναι ακόμη χειρότερα. Για αυτό θα παρακαλούσα οσους φοιτητές ιατρικής ή σχετικούς με τα τμήματα αυτα να μου πουν ο,τι γνωρίζουν.
Ευχαριστω εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ακουσε φιλε μου, οταν πας σε μια σχολη συνειδητοποιημενος, δεν πας για να πιστολιαζεις και να κανεις ντολτσε βιτα, πας για να διαβαζεις αυτο που σ ενθουσιαζει. Ποσο μαλλον οταν προκειται για την ιατρικη που δεν ειναι υπερβολη ναπουμε οτι ειναι η πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα και απο το εμπ και απο νομικες κλπ. Εαν το να φανταστεις τον εαυτο σου γιατρο σε εκφραζει τοτε να πας. Εαν το αποστρεφεσαι τοτε κανεκατι αλλο γτ δεν προκειται για κατι διεκπαιρεωτικο που αφορα το ατομο σου και μονο, αλλα προκειται για τη ζωη αλλω ανθρωπων.

Οσο για τα χρονια οτι ειναι πολλα, ειναι το ιδιο με το να τελειωσεις αλλη σχολη κ να καθεσαι. Πιστευεις οτι οι αλλοι που θα τελειωσουν νωριτερα θα εργαζονται? Το καλο ειναι οτι πολλοι ελληνες ιατροι εχουν φυγει για εξω και τα πραγματα για οσους μεινουν εδω ειναι πλεον αρκετα ευνοικα οσον αφορα την αναμονη, τις ειδικοτητες κλπ, αμα θες σου λεω κ προσωπικα παραδειγματα.

Τα παραπονα των σπουδαστων ειναι οτι κανεις καποια μαθηματα ψιλοασχετα τυπου φυσικες, χημειες κλπ, οτι η υλη ειναι μεγαλη και οτι μαθαινεις καποια πραματα χωρις να σου λενε το γτ. Πχ σου λενε οταν ο ασθενης εχει αυτο του δινεις εκεινο κλπ ή γινεται αυτο, χωρις να σου λενε το γτ ισχυει. Δεν ειναι σαν μαθηματικα δηλ να βγαλεις αποδειξη, παρα μονο αν αργοτερα εμβαθυνεις και αυτο ξενιζει καποιους που θελουν να ξερουν κ το γτ. Στο χερι σου ειναι βεβαια να μελετας παραπανω. Για τη μεγαλη υλη και σ αυτο υπαρχουν λυσεις γτ μεγαλη υλη εχουν κ αλλες σχολες.
Σκεψου οτι ενας γιατρος παιρνει ανα τεταρτο που ειναι μια επισκεψη 40 ευρω μεσο ορο που σημαινει χιλιαδες ευρω σε μια μερα. Ετσι θα βοηθας κ τους δικους σου, θα απεξαρτηθεις οικονομικα, θα βλεπεις τους αλλους να τρεχουν ολη μερα για το βασικο και εσυ θα βγαζεις σε μια μερα οσα βγαζουν οι αλλοι σε μηνες. Τι καλυτερο να πληρωνεσαι αδρα για να κανεις αυτο που σε εκφραζει? Εαν θελεις να σου πω συγκεκριμενα παραδειγματα απ τους κολλητους μου συμμαθητες που ειναι γιατροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilarakis

Νεοφερμένος

Ο vasilarakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντησή σου.
Βέβαια μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου ως γιατρό. Δεν υπάρχει περίπτωση να δηλώσω ιατρική μόνο και μόνο επειδή συγκέντρωσα ικανοποιητικό αριθμό μορίων.Μάλιστα υπάρχουν και αρκετές ειδικότητες οι οποίες μου φαίνονται αρκετα ελκυστικές ενώ δεν μοιάζουν αρκετα μεταξύ τους :P Για παράδειγμα μπορώ να με φανταστώ μικροβιολόγο αλλα μπορώ να με φανταστώ και ιατροδικαστή :) Και σίγουρα αν επιλέξω την ιατρική θα βρω και άλλες ειδικότητες που θα μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
Απλώς ελπίζω να έχω και καλή φοιτητική ζωή.Και δεν εννοώ να βγαίνω κάθε μέρα και να πηγαίνω στην σχολή μόνο κατα την εξεταστική.Εννοώ καλη φοιτητική ζωή εντός της σχολής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aν σ ενδιαφερει η αθηνα, η σχολη ειναι στο γουδι στο λαικο νοσοκομειο. Εκει κοντα ειναι κ το παιδων. Ωραια περιοχη, ησυχη με συγκοινωνιες τα παντα ολα. Το προγραμμα για να καταλαβεις οπως σε ολες τις δυσκολες σχολες-καθηγητικες, πολυτεχνεια κλπ- ειναι φευγεις το πρωι απ το σπιτι σου, πας σχολη για μαθημα μεχρι το απογεμα, γυρνας σπιτι αραζεις λιγο ξεκουραζεσαι τρως κλπ, μετα διαβαζεις αυτα που εκανες το πρωι, μετα αραζεις λιγο ιντερνετ λιγο τηλεοραση και σχετικα νωρις κοιμασαι, δε το πας ολονυχτια για να αντεξεις την αλλη μερα. Το σαββατο κοιμασαι λιγο παραπανω,χαλαρωνεις το πρωι, διαβαζεις παλι, την κυριακη καμμια βολτουλα και λιγο διαβασμα και καπως ετσι κυλαει ο χρονος. Το σπιτι πιο πολυ για υπνο το θες δηλαδη. Ουτε που θα το καταλαβεις πως θα σου περναει η μερα, γτ την περισσοτερη θα σαι σχολη για μαθημα. Θα περασουν τα χρονια νερακι. Θυμησου το. Αξιζει λοιπον οταν οι αλλοι θα τυρρανιονται με την κριση εσυ να βλεπεις τους κοπους σου να δικαιωνονται. Η μεθοδος ειναι απλη, λεγεται στρου καπα. Με πιανεις νομιζω. Ντολτσε βιτα και φοιτητικη ζωη βαλτα στο ψυγειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σκεψου οτι ενας γιατρος παιρνει ανα τεταρτο που ειναι μια επισκεψη 40 ευρω μεσο ορο που σημαινει χιλιαδες ευρω σε μια μερα. Ετσι θα βοηθας κ τους δικους σου, θα απεξαρτηθεις οικονομικα, θα βλεπεις τους αλλους να τρεχουν ολη μερα για το βασικο και εσυ θα βγαζεις σε μια μερα οσα βγαζουν οι αλλοι σε μηνες. Τι καλυτερο να πληρωνεσαι αδρα για να κανεις αυτο που σε εκφραζει? Εαν θελεις να σου πω συγκεκριμενα παραδειγματα απ τους κολλητους μου συμμαθητες που ειναι γιατροι.

Ρε μεγάλε, σοβαρά τώρα επειδή φαίνεται πώς κατέχεις και τα της ιατρικής εκτός όλων των υπολοιπων, για πες μας και εμάς ποιές είναι αυτές οι ειδικότητες (σε παθολογικές αναφέρεσαι προφανώς), πού ακόμα παίρνουν 40ρια (και έχουν ακόμη πελατεία) ανά τέταρτο και βγάζουν χιλιάδες ευρώ την ημέρα, να πάμε να σωθούμε. Εκτός αν τρολάρεις (πού μεταξύ μας, μάλλον αυτό κάνεις), οπότε πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top