Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
η ιατρική ειναι full στην παπαγαλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
το ερώτημα ίσως είναι:
είναι του style πανελληνίων, οπου, αν δεν ακολουθήσεις την παπαγαλία, και αν πέσεις σε καναν τρελό, κόβεται όλη η απάντηση;
Μία εναλλακτική διατύπωση, επιστημονικά ορθή και πλήρης, αλλά μακριά από την έκφραση των εγχειριδίων, είναι αποδεκτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
το ερώτημα ίσως είναι:
είναι του style πανελληνίων, οπου, αν δεν ακολουθήσεις την παπαγαλία, και αν πέσεις σε καναν τρελό, κόβεται όλη η απάντηση;
Μία εναλλακτική διατύπωση, επιστημονικά ορθή και πλήρης, αλλά μακριά από την έκφραση των εγχειριδίων, είναι αποδεκτή;

Στις Πανελληνιες αναθεμα αν εγραψα κατι ακριβως οπως το ειχε το βιβλιο και μια χαρα βαθμο πηρα Βιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
το ερώτημα ίσως είναι:
είναι του style πανελληνίων, οπου, αν δεν ακολουθήσεις την παπαγαλία, και αν πέσεις σε καναν τρελό, κόβεται όλη η απάντηση;
Μία εναλλακτική διατύπωση, επιστημονικά ορθή και πλήρης, αλλά μακριά από την έκφραση των εγχειριδίων, είναι αποδεκτή;

το λύκειο δεν έχει σοβαρή παπαγαλία παραμυθάκια έχει

(50 σελίδες ΑΟΔΕ και το παραμύθάκι της βιολογία κατεύθυνσης και γενικής τα θεωρείτε παπαγαλία; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην Ιατρικη μου εχουν πει οτι βαρανε 1000αρια για πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anomoios

Νεοφερμένος

Ο Anomoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ δεν αναφέρομαι μόνο στις εξετάσεις αλλά και στην επιστήμη-εργασία του γιατρού. Δηλαδή όταν δέχεται ασθενή σκέφτεται μηχανισμούς ή λίστες από συμπτώματα και στατιστικές για να κάνει διάγνωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Στην Ιατρικη μου εχουν πει οτι βαρανε 1000αρια για πλακα
αυτά τα λεμε για τους έξω από το χώρο στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο τραγικά πράγματα.

Εγώ δεν αναφέρομαι μόνο στις εξετάσεις αλλά και στην επιστήμη-εργασία του γιατρού. Δηλαδή όταν δέχεται ασθενή σκέφτεται μηχανισμούς ή λίστες από συμπτώματα και στατιστικές για να κάνει διάγνωση?

Η εργασία του ιατρού είναι εντελώς διαφορετική και δε μπορείς να σου απαντήσουν εδώ γιατί εδώ είναι κυρίως φοιτητές που δε γνωρίζουν πως είναι η επιστήμη και όταν αναφέρονται σε αυτή πετάνε αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ δεν αναφέρομαι μόνο στις εξετάσεις αλλά και στην επιστήμη-εργασία του γιατρού. Δηλαδή όταν δέχεται ασθενή σκέφτεται μηχανισμούς ή λίστες από συμπτώματα και στατιστικές για να κάνει διάγνωση?

Το πολύ χάουζ μδ βλάπτει. Όλοι πάνω κάτω θα χουν τα ίδια (συνηθισμένα για τον γιατρό) προβλήματα. Ακόμα κι αν ένας έχει κάποια περιέργη ασθένεια, εκτός αν είναι φραγκάτος και στα στάξει, δεν θα κάτσεις ν' ασχοληθείς τόσο, γιατί έτσι δουλεύουν τα δημόσια νοσοκομεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
το dr house ειναι μυθοπλασία .... ακόμα και στην Αμερική με πρωτόκολλα λειτουργούν οχι οπως ο House MD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδια..εγω θελω να ρωτησω τους φοιτητες μεγαλυτερων ετων.. αν παραλληλα με τις σπουδες εχουν χρονο να αφιερωσουν σ'ενα χομπυ, για παραδειγμα εγω παιζω μπασκετ σε ομαδα..το σταματησα μονο τη χρονια των πανελληνιων.. θα μπορω να το συνεχισω μετα? Υπαρχει χρονος για καποια ξενη γλωσσα ας πουμε, η ειναι τοσο πολυ το διαβασμα που πρεπει να αφοσιωνεσαι αποκλειστικα σε αυτο? Με εχουν τρομοκρατησει καποιοι γιατι προσπαθουν να με αποτρεψουν, αλλα θελω να ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα περι του ογκου διαβασματος, απο ατομα που το βιωνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παιδια..εγω θελω να ρωτησω τους φοιτητες μεγαλυτερων ετων.. αν παραλληλα με τις σπουδες εχουν χρονο να αφιερωσουν σ'ενα χομπυ, για παραδειγμα εγω παιζω μπασκετ σε ομαδα..το σταματησα μονο τη χρονια των πανελληνιων.. θα μπορω να το συνεχισω μετα? Υπαρχει χρονος για καποια ξενη γλωσσα ας πουμε, η ειναι τοσο πολυ το διαβασμα που πρεπει να αφοσιωνεσαι αποκλειστικα σε αυτο? Με εχουν τρομοκρατησει καποιοι γιατι προσπαθουν να με αποτρεψουν, αλλα θελω να ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα περι του ογκου διαβασματος, απο ατομα που το βιωνουν.
Αν θες σοβαρα να παιξεις μπασκετ, πολυ δυσκολο. Αντε να το κάνεις στο α'εξάμηνο. Τώρα αν σε ενδιαφέρει να παίζεις αραιά και που για να ξεσκας, αυτο ειναι εφικτό. Ο όγκος του διαβάσματος είναι αρκετός και απαιτεί παπαγαλία σε μεγάλο σημείο, γιατί έχει ορολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Παιδια..εγω θελω να ρωτησω τους φοιτητες μεγαλυτερων ετων.. αν παραλληλα με τις σπουδες εχουν χρονο να αφιερωσουν σ'ενα χομπυ, για παραδειγμα εγω παιζω μπασκετ σε ομαδα..το σταματησα μονο τη χρονια των πανελληνιων.. θα μπορω να το συνεχισω μετα?

Άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα και εγώ μια διευκρίνιση σχετικά με τον τρόπο διαβάσματος, επειδή έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω σε κάποια Ιατρική, έστω και Αλεξανδρούπολη, που πέφτει κάπως μακριά... Πιστεύω - γιατί, κακά τα ψέματα, κανείς δεν μπορεί να είναι απολύτως σίγουρος πριν μπει στη σχολή - ότι το αντικείμενο θα μου αρέσει πάρα πολύ. Είμαι προετοιμασμένη για το μεγάλο όγκο πληροφοριών που πρέπει να θυμάμαι αυτολεξεί - αναφέρομαι στην ορολογία. Αλλά τι γίνεται με τους μηχανισμούς λειτουργίας του οργανισμού; Και αυτούς τους μαθαίνεις με τον ίδιο τρόπο; Ρωτάω, γιατί συγγενικό μου πρόσωπο, χωρίς ιδιαίτερη έφεση στην "παπαγαλία" κατάφερε να αποφοιτήσει με καλούς βαθμούς. Και τρόμαξα λίγο, διαβάζοντας τα παραπάνω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, θα ήθελα και εγώ μια διευκρίνιση σχετικά με τον τρόπο διαβάσματος, επειδή έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω σε κάποια Ιατρική, έστω και Αλεξανδρούπολη, που πέφτει κάπως μακριά... Πιστεύω - γιατί, κακά τα ψέματα, κανείς δεν μπορεί να είναι απολύτως σίγουρος πριν μπει στη σχολή - ότι το αντικείμενο θα μου αρέσει πάρα πολύ. Είμαι προετοιμασμένη για το μεγάλο όγκο πληροφοριών που πρέπει να θυμάμαι αυτολεξεί - αναφέρομαι στην ορολογία. Αλλά τι γίνεται με τους μηχανισμούς λειτουργίας του οργανισμού; Και αυτούς τους μαθαίνεις με τον ίδιο τρόπο; Ρωτάω, γιατί συγγενικό μου πρόσωπο, χωρίς ιδιαίτερη έφεση στην "παπαγαλία" κατάφερε να αποφοιτήσει με καλούς βαθμούς. Και τρόμαξα λίγο, διαβάζοντας τα παραπάνω...:redface:
Δε νομίζω. Εγώ προσωπικά, δεν έχω μάθει κανένα μηχανισμό απ' έξω και μπόρεσα να τους περιγράψω πολύ καλά στις εξετάσεις πχ. Αν τους κατανοήσεις τους λες. Αν τους παπαγαλίσεις χωρίς να τους κκατανοήσεις, θα τους ξεχάσεις γρήγορα. Και δε λέει. Πάντως είμαι 1ο έτος - δεν ξέρω τι γίνεται παραπέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δε νομίζω. Εγώ προσωπικά, δεν έχω μάθει κανένα μηχανισμό απ' έξω και μπόρεσα να τους περιγράψω πολύ καλά στις εξετάσεις πχ. Αν τους κατανοήσεις τους λες. Αν τους παπαγαλίσεις χωρίς να τους κκατανοήσεις, θα τους ξεχάσεις γρήγορα. Και δε λέει. Πάντως είμαι 1ο έτος - δεν ξέρω τι γίνεται παραπέρα.
Και εγώ αυτή τη λογική ακολουθούσα μέχρι τώρα με το διάβασμα, με εξαίρεση πάντα τη γ' λυκείου οπότε αναγκάστηκα να μάθω με κάθε λεπτομέρεια τις 2 βιολογίες... Σίγουρα με την ορολογία θα παιδευτώ, αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια. Παρόλα αυτά, θα ήταν ενοχλητικό αν πράγματα που με ενδιαφέρουν και που έχω κατανοήσει, θα έπρεπε πάλι να τα λέω παπαγαλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ αυτή τη λογική ακολουθούσα μέχρι τώρα με το διάβασμα, με εξαίρεση πάντα τη γ' λυκείου οπότε αναγκάστηκα να μάθω με κάθε λεπτομέρεια τις 2 βιολογίες... Σίγουρα με την ορολογία θα παιδευτώ, αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια. Παρόλα αυτά, θα ήταν ενοχλητικό αν πράγματα που με ενδιαφέρουν και που έχω κατανοήσει, θα έπρεπε πάλι να τα λέω παπαγαλία!
Μου θυμίζεις εμένα. Πάντως, υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που τα μαθαίνουν παπαγαλία από επιλογή τους. Φαίνονται από μακριά. Δυσκολεύονται ακόμα και να περιγράψουν αυτό που έχουν "μάθει". Ο καθένας κάνει τις επιλογές του υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anomoios

Νεοφερμένος

Ο Anomoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. 1ο post στο forum αν και το διαβάζω τακτικά.

Γράφω τώρα γιατί είναι ένα θέμα που με καίει και θέλω τη βοήθεια σας.Είμαι 1ο έτος ηλεκτρολόγους αθήνα αλλά σκέφτομαι για 10%. Θα αναρωτιθείται τώρα τι σχέση έχει μια πολυτεχνική σχολή με την Ιατρική? Προφανώς καμία αλλά εγώ πάντα είχα το δίλλημα καθώς και οι δύο τομείς μου άρεσαν(ήμουν και θετική φυσικά). Αλλά στα 18 που καλείσαι να κάνεις μια τόσο σημαντική επιλογή δεν μπορείς να ξέρεις. Τώρα λοιπόν επαναφέρεται το δίλλημα για μένα.

Στο ψητό τώρα!
Αν μπορείτε οι γιατροί του forum(δεν είναι και λίγοι απ' όσο έχω δει) και όποιος άλλος ξέρει να βοηθήσετε καθώς νομίζω το θέμα δεν απασχολεί μόνο εμένα. Πληροφορίες του στυλ "είναι 6 χρόνια σχολή", "έχει 60 μαθήματα" κτλ. νομίζω έχουν υπεραναλυθεί και εύκολα τις βρίσκει κάποιος. Εγώ ψάχνω εσωτερικές πληροφορίες για τις σπουδές και την επιστήμη της ιατρικής.
Δηλαδή:
Έχει παπαγαλία η ιατρική?
Αποστηθίζετε ατέλειωτες πληροφορίες από ογκώδεις τόμους ή μαθαίνετε πιο πολύ μηχανισμούς του ανθρώπινου οργανισμού?
Έχει πιο πολύ Βιολογία,Χημεία ή πιο πολύ στηρίζεται η επιστήμη σε κλινικά στατιστικά?
Είναι πιο πολύ πρακτική-θετική επιστήμη ή πιο θεωρητική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε κάθε περίπτωση!! ;)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 478-488 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.

Κάποιος?? (Σόρρυ αλλά η Παρασκευή φτάνει και ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iDexter

Νεοφερμένος

Ο iDexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι 3η λυκείου φέτος και ετοιμάζομαι (κάπως) για πανελλήνιες.Έχω συνηθίσει να βγάζω 20αρια χωρίς να ανοίγω βιβλίο στο λύκειο αλλά πιστεύω θα καταφέρω να στρωθώ και να περάσω ιατρική Θεσσαλονίκης που ονειρεύομαι εδώ και καιρό.Anyway , το θέμα είναι ότι η σκέψη οτι θα διαβάζω μέχρι τα 30 με αγχώνει σε μεγάλο βαθμό.Ξέρω οτι θέλω την ιατρική(εστω και παίρνοντας το ερέθισμα απο το House M.D.), μου αρέσουν οι γρίφοι , είμαι παρατηρητικός και έχω μεγάλη κριτική ικανότητα και γενικά αυτο που λένε οι άνω των 50 καθηγητές "μυαλό",αλλά μια φοιτητική ζωή μέσα σε τόμους και παπαγαλίες δεν ξέρω αν είναι το όνειρο μου...Δεν με ενδιαφέρει αν είναι δύσκολα αυτα που πρέπει να κάνω,ξέρω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω,το θέμα είναι ότι δεν θέλω να διαθέσω μερόνυχτα ολόκληρα πάνω απο βιβλία έστω και αν ενδιαφέρομαι...ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι 3η λυκείου φέτος και ετοιμάζομαι (κάπως) για πανελλήνιες.Έχω συνηθίσει να βγάζω 20αρια χωρίς να ανοίγω βιβλίο στο λύκειο αλλά πιστεύω θα καταφέρω να στρωθώ και να περάσω ιατρική Θεσσαλονίκης που ονειρεύομαι εδώ και καιρό.Anyway , το θέμα είναι ότι η σκέψη οτι θα διαβάζω μέχρι τα 30 με αγχώνει σε μεγάλο βαθμό.Ξέρω οτι θέλω την ιατρική(εστω και παίρνοντας το ερέθισμα απο το House M.D.), μου αρέσουν οι γρίφοι , είμαι παρατηρητικός και έχω μεγάλη κριτική ικανότητα και γενικά αυτο που λένε οι άνω των 50 καθηγητές "μυαλό",αλλά μια φοιτητική ζωή μέσα σε τόμους και παπαγαλίες δεν ξέρω αν είναι το όνειρο μου...Δεν με ενδιαφέρει αν είναι δύσκολα αυτα που πρέπει να κάνω,ξέρω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω,το θέμα είναι ότι δεν θέλω να διαθέσω μερόνυχτα ολόκληρα πάνω απο βιβλία έστω και αν ενδιαφέρομαι...ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας :D

Νομίζω αυτές οι σειρές House, Grey's Anatomy κτλ κτλ έχουν καταστρέψει κοσμάκι :P
Δεν θα συναντήσετε τον doctor Μc Dreamy στους διαδρόμους των νοσοκομείων, πιστεψ'τε με.
Η ιατρική σαφώς και έχει διάβασμα iDexter και αυτό θα στο επιβεβαιώσει κάθε φοιτητης που σπουδάζει το εν λόγω αντικείμενο.
Καλά θα κάνεις να ζυγίσεις προσεχτικότερα τα "θέλω" σου πριν την επιλέξεις, αλλιως θα την παρατήσεις και δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις παιδιών που το κανουν και ας έχουν μπει με τα μπούνια εκει μέσα ;)
Γκουντ λακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι 3η λυκείου φέτος και ετοιμάζομαι (κάπως) για πανελλήνιες.Έχω συνηθίσει να βγάζω 20αρια χωρίς να ανοίγω βιβλίο στο λύκειο αλλά πιστεύω θα καταφέρω να στρωθώ και να περάσω ιατρική Θεσσαλονίκης που ονειρεύομαι εδώ και καιρό.Anyway , το θέμα είναι ότι η σκέψη οτι θα διαβάζω μέχρι τα 30 με αγχώνει σε μεγάλο βαθμό.Ξέρω οτι θέλω την ιατρική(εστω και παίρνοντας το ερέθισμα απο το House M.D.), μου αρέσουν οι γρίφοι , είμαι παρατηρητικός και έχω μεγάλη κριτική ικανότητα και γενικά αυτο που λένε οι άνω των 50 καθηγητές "μυαλό",αλλά μια φοιτητική ζωή μέσα σε τόμους και παπαγαλίες δεν ξέρω αν είναι το όνειρο μου...Δεν με ενδιαφέρει αν είναι δύσκολα αυτα που πρέπει να κάνω,ξέρω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω,το θέμα είναι ότι δεν θέλω να διαθέσω μερόνυχτα ολόκληρα πάνω απο βιβλία έστω και αν ενδιαφέρομαι...ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας :D

Όπως είπε και η κοπέλα από κάτω, πρέπει να το σκεφτείς ΠΑΡΑ πολύ καλά. Στην Ιατρική δεν έχει τύπου και καλά "εγώ δε διαβάζω αλλά χτυπάω 20άρια". Στην Ιατρική πρέπει να διαβάσεις. Αυτή είναι η αλήθεια. Και όχι απλό διάβασμα, πρέπει να σκοτωθείς στο διάβασμα. Από το πρώτο έτος θα δεις τη διαφορά, αλά όσο μεγαλώνουν τα έτη μεγαλώνει και ο αριθμός των σελίδων, π.χ. στη Νευρολογία 4ου είχαμε περίπου 600 σελίδες, στην Παθολογία θα ναι 1000+. Και μιλάμε για δύσκολα βιβλία. Γενικά πρέπει να σαι προετοιμασμένος για ξενύχτια και πολλή πολλή κούραση και απογοήτευση. Επίσης, please φτάνει με αυτές τις ιατρικές σειρές. Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά πολλοί πριν καν μπουν στην Ιατρική, βλέπουν τέτοιες σειρές και μου βγάζουν και διαγνώσεις, έλεος...

ΑΝ όμως σου αρέσει τρελά, είσαι παθιασμένος με αυτό και ανατριχιάζεις στην ιδέα ότι θα σώζεις ανθρώπινες ζωές, τότε ΠΗΓΑΙΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! Αν σου αρέσει, είναι μια σχολή φανταστική, ειδικά όταν αρχίζουν οι κλινικές και έρχεσαι σε επαφή με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ασθενείς. Τότε είναι υπέροχα. Good luck. :)

Καλησπέρα παιδιά. 1ο post στο forum αν και το διαβάζω τακτικά.

Γράφω τώρα γιατί είναι ένα θέμα που με καίει και θέλω τη βοήθεια σας.Είμαι 1ο έτος ηλεκτρολόγους αθήνα αλλά σκέφτομαι για 10%. Θα αναρωτιθείται τώρα τι σχέση έχει μια πολυτεχνική σχολή με την Ιατρική? Προφανώς καμία αλλά εγώ πάντα είχα το δίλλημα καθώς και οι δύο τομείς μου άρεσαν(ήμουν και θετική φυσικά). Αλλά στα 18 που καλείσαι να κάνεις μια τόσο σημαντική επιλογή δεν μπορείς να ξέρεις. Τώρα λοιπόν επαναφέρεται το δίλλημα για μένα.

Στο ψητό τώρα!
Αν μπορείτε οι γιατροί του forum(δεν είναι και λίγοι απ' όσο έχω δει) και όποιος άλλος ξέρει να βοηθήσετε καθώς νομίζω το θέμα δεν απασχολεί μόνο εμένα. Πληροφορίες του στυλ "είναι 6 χρόνια σχολή", "έχει 60 μαθήματα" κτλ. νομίζω έχουν υπεραναλυθεί και εύκολα τις βρίσκει κάποιος. Εγώ ψάχνω εσωτερικές πληροφορίες για τις σπουδές και την επιστήμη της ιατρικής.
Δηλαδή:
Έχει παπαγαλία η ιατρική?
Αποστηθίζετε ατέλειωτες πληροφορίες από ογκώδεις τόμους ή μαθαίνετε πιο πολύ μηχανισμούς του ανθρώπινου οργανισμού?
Έχει πιο πολύ Βιολογία,Χημεία ή πιο πολύ στηρίζεται η επιστήμη σε κλινικά στατιστικά?
Είναι πιο πολύ πρακτική-θετική επιστήμη ή πιο θεωρητική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε κάθε περίπτωση!! ;)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 478-488 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.

Δεν ξέρω αν σου απάντησε κάποιος, οπότε:

1. Ναι έχει πάααααααρα πολλή παπαγαλία δυστυχώς.
2. Αποστηθίζουμε ατέλειωτες πληροφορίες από ογκώδεις τόμους (πρόσεξε τον πληθυντικό, δε μιλάω για τόμο, αλλά για τόμους) και μαθαίνουμε πάαααααααααρα πολλά για τους μηχανισμούς (π.χ. Φυσιολογία, ΠαθοΦυ).
3. Στα πρώτα έτη έχει πολλή βιολογία, χημεία (βιοχημεία που είναι πολλή δύσκολη και οι περισσότεροι τη χρωστάνε ως το πτυχίο), αλλά από το 3ο και μετά μπαίνεις σε κλινικές οπότε διαβάζει κλινικά μαθήματα (που είναι σαφώς πολύ πιο ενδιαφέροντα)
4. Ένα από τα δύσκολα της Ιατρικής στην Ελλάδα είναι αυτό: ενώ ως επιστήμη είναι καθαρά πρακτική, η εκπαίδευση είναι καθαρά θεωρητική. Επομένως θέλει πολύ κριτική σκέψη και να ξέρεις πολύ καλά αυτό που κάνεις.

Αυτά, ελπίζω να σε κάλυψα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top