Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Την εχω πετυχει κι εγω αυτη την pic! Καλο-καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.


Mπορεί κάποιςο να μου εξηγείσει το διράγραμμα γιατι δε θυμάμαι την φυσιολογία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.


Mπορεί κάποιςο να μου εξηγείσει το διράγραμμα γιατι δε θυμάμαι την φυσιολογία :(

Εεεε αυτά είναι λίγο ΣΟΣάρες στη φυσιολογία... Διαγράμματα όγκου - πιέσεως για την λειτουργία της καρδιάς...
Μπορείς να δεις τις φάσεις του καρδιακού κύκλου (φάση τάσεως - εξωθήσεως - χαλάσεως - πληρώσεως) και να ξεχωρίσεις ισοογκομετρική συστολή με ισοογκομετρική χάλαση. Και σου λέει και τα γεγονότα που γίνονται στην αρχή/λήξη κάθε φάσης (κλείσιμο/ άνοιγμα βαλβίδων, ποιος καρδιακός ήχος/τόνος ακούγεται και σε παθολογικές καταστάσεις τα φυσήματα)....
Καλύτερα να τα διαβάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Εεεε αυτά είναι λίγο ΣΟΣάρες στη φυσιολογία... Διαγράμματα όγκου - πιέσεως για την λειτουργία της καρδιάς...
Μπορείς να δεις τις φάσεις του καρδιακού κύκλου (φάση τάσεως - εξωθήσεως - χαλάσεως - πληρώσεως) και να ξεχωρίσεις ισοογκομετρική συστολή με ισοογκομετρική χάλαση. Και σου λέει και τα γεγονότα που γίνονται στην αρχή/λήξη κάθε φάσης (κλείσιμο/ άνοιγμα βαλβίδων, ποιος καρδιακός ήχος/τόνος ακούγεται και σε παθολογικές καταστάσεις τα φυσήματα)....
Καλύτερα να τα διαβάσεις...

η κάτω γραμμή του διαγράμματος δηλώνει αύξηση όγκου της κοιλίας (γεμίζει με αίμα)
η κάθετη γραμμη αριστερα δηλώνει ισογκοτική συσοαση του μυος
η οριζόντια πάνω έχουμε φάση εξώθησης (που η κοιλία στέλνει το αίμα)
η κάθετη δεξιά έχουμε ισοογκωτική χάλαση
(σωστά δε τα ειπα; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στο αγροτικό πληρώνεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Και σου πληρωνουν και σπιτι τζαμπε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Και σου πληρωνουν και σπιτι τζαμπε?

δεν το νομίζω. μια φίλη μου που κάνει αγροτικό μενει σε δικό της σπίτι.

Βασικά στο αγροτικό οι πιο πολλοί επιλέγουν το χωριό τους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Perfect

Ποια ειναι καλυτερη σειρα για να δεις πως ειναι η ιατρικη, dr house η grays anatomy?H καποια αλλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Perfect

Ποια ειναι καλυτερη σειρα για να δεις πως ειναι η ιατρικη, dr house η grays anatomy?H καποια αλλη?

Καμία απο αυτές ρεαλιστική ιατρικη σειρά ειναι το nurse Jackie και το ιατρικές υποθέσεις που έδειχνε παλια το star
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Καμία απο αυτές ρεαλιστική ιατρικη σειρά ειναι το nurse Jackie και το ιατρικές υποθέσεις που έδειχνε παλια το star

lol. οι ιατρικές υποθέσεις του star ήταν το house md!

παιδιά, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα, καμία σειρά δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια.
θα τα δείτε αν νοσηλευτείτε ποτέ σε νοσοκομείο (σας εύχομαι ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.)

πάντως, εμένα προσωπικά, το grey's anatomy μου έδωσε μερικές υποτυπώδεις "ιδέες" που είναι σύμφωνες με την αλήθεια... όχι που να αφορούν ιατρικές πληροφορίες (γιατί και γιατρός να είσαι, τις λέει τόσο γρήγορα που αν πιάσεις κάτι μικρό είναι θαύμα)

θέλω να πω, το grey's anatomy είχε μέσα θέματα διοικητικά/ηθικά, πέρα από τα ιατρικά, που υπάρχουν και αυτά στη δουλειά του γιατρού και δεν είχα ιδέα. και το όλο θέμα με τις εξετάσεις για ειδικότητα, είναι κάτι που γίνεται στις ΗΠΑ.

από το house md. έχω αποκομίσει πολύ λιγότερα, που να σχετίζονται με την ιατρική... το μόνο που θυμάμαι είναι αυτό με τα ψυχολογικά στάδια που περνάς όταν σου ανακοινωθεί κάτι πολύ άσχημο που δεν θες να το δεχτείς... (το έχουν πει και στο grey's)
άσε που δεν πάω καθόλου τον house :Ρ έχει αρχίσει να μου την δίνει η όλη φάση με την μετατροπή του στην "αλάνθαστη αυθεντία". ο τύπος με τους τρόπους που έχει γιατρός δεν είναι... κάτι σαν και αυτόν στην πραγματική ζωή παίρνει πόδι.

Επαναλαμβάνω πάντως... Μην παρασέρνεστε από οποιεσδήποτε ιατρικές, δικηγορικές και πάει λέγοντας σειρές. Είναι φτιαγμένες για ψυχαγωγία και όχι για εκπαίδευση. Τα όποια ιατρικά ή άλλα θέματα που πραγματεύονται, τα δείχνουν πολύ επιφανειακά, και ανταποκρίνονται στα δεδομένα της χώρας προέλευσής τους (στην περίπτωσή μας τις Η.Π.Α.).
Αυτό το τελευταίο είναι το πιο σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Perfect

Ποια ειναι καλυτερη σειρα για να δεις πως ειναι η ιατρικη, dr house η grays anatomy?H καποια αλλη?

Η καλύτερη σειρά για να δεις πώς είναι η Ιατρική είναι το real life. Πήγαινε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο που εφημερεύει, μείνε εκεί κανένα 5ωρο (καλά, άμα είσαι και στα επείγοντα θα την περάσεις ζάχαρη), και θα έχεις όσες πληροφορίες θέλεις.

l

Επαναλαμβάνω πάντως... Μην παρασέρνεστε από οποιεσδήποτε ιατρικές, δικηγορικές και πάει λέγοντας σειρές. Είναι φτιαγμένες για ψυχαγωγία και όχι για εκπαίδευση. Τα όποια ιατρικά ή άλλα θέματα που πραγματεύονται, τα δείχνουν πολύ επιφανειακά, και ανταποκρίνονται στα δεδομένα της χώρας προέλευσής τους (στην περίπτωσή μας τις Η.Π.Α.).
Αυτό το τελευταίο είναι το πιο σημαντικό.

Δεν έχουν πρόβλημα στα μάτια τους βρε συ όσοι επιλέγουν ιατρική με βάση το house md, στο μυαλό το έχουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Δεν έχουν πρόβλημα στα μάτια τους βρε συ όσοι επιλέγουν ιατρική με βάση το house md, στο μυαλό το έχουν. :P

άμα θέλω να δώσω έμφαση, του δίνω και καταλαβαίνει.:P

btw, δυνατό υπονοούμενο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
δεν νομιζω να παει για μενα αυτο,το τοσο το κανετε τοσοοο,για καμια σειρα ρωτησαμε να περασει η ωρα ευχαριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
lol. οι ιατρικές υποθέσεις του star ήταν το house md!

παιδιά, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα, καμία σειρά δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια.
θα τα δείτε αν νοσηλευτείτε ποτέ σε νοσοκομείο (σας εύχομαι ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.)

πάντως, εμένα προσωπικά, το grey's anatomy μου έδωσε μερικές υποτυπώδεις "ιδέες" που είναι σύμφωνες με την αλήθεια... όχι που να αφορούν ιατρικές πληροφορίες (γιατί και γιατρός να είσαι, τις λέει τόσο γρήγορα που αν πιάσεις κάτι μικρό είναι θαύμα)
:P όχι όχι δεν εννοώ αυτή την σειρά. την σειρά στην ενταντική εννοούσα https://www.star.gr/tv/el/Pages/Series.aspx?artId=41&artTitle=stin_entatiki_

Το greys anatomy είναι μυθοπλασία, δεν ανταπικρίνεται στην πραγματικότητα (το ίδιο και το house md).

Το nurse jackie είναι αρκετά ρεαλιστικό και μοιάζει με την πραγματική δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
δεν νομιζω να παει για μενα αυτο,το τοσο το κανετε τοσοοο,για καμια σειρα ρωτησαμε να περασει η ωρα ευχαριστα

Εγώ πάντως γενικά μίλησα, για την λογική ενός σεβαστού ποσοστού ελλήνων φοιτητών ιατρικής. Τώρα αν θες να το πάρεις και προσωπικά, ξέρεις τι λένε, όποιος έχει την μύγα...

Focko, tell us more για το Nurse Jackie γιατί θέλω να ξεκινήσω καινούρια σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
την βασανιζει στο ματι της κουζινας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Focko, tell us more για το Nurse Jackie γιατί θέλω να ξεκινήσω καινούρια σειρά.
(OFF)
γιατί δεν ρωτάς την γκουρού στις σειρές μαρή;
:P
στείλε πμ με το τι θες και θα σου στείλω λίστα.
ιατρικές και μη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top