Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ΕΡΏΤΗΣΙΣ!!! Πτυχίο από Αθήνα έχει μεγαλύτερη ισχύ για ειδικότητα στο εξωτεριικό από πτυχίο Πάτρας( ιατρική παντα) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouz93

Νεοφερμένος

Η annouz93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ποσα μορια χρειαζεσε για να μπεις σε αυτη την σχολη;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΕΡΏΤΗΣΙΣ!!! Πτυχίο από Αθήνα έχει μεγαλύτερη ισχύ για ειδικότητα στο εξωτεριικό από πτυχίο Πάτρας( ιατρική παντα) ?

Στα δικαιολογητικά που έχω κοιτάξει δεν περιλαμβάνονται επιπλέον bonus λόγω πόλεις. Στο εξωτερικό ,στην ειδικότητα δεν μετράει από ποια πόλη είναι το πτυχίο αλλά το πόσο καλός θα είσαι. Όλοι οι πτυχιούχοι έχουν ίσα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ποσα μορια χρειαζεσε για να μπεις σε αυτη την σχολη;:hmm:

Κάθε χρόνο ανεβοκατεβαίνουν. :P
Όταν μπήκα εγώ πέρσι η βάση της Ιατρικής ΑΠΘ ήταν λίγο κάτω από 19000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγώ έχω τελειώσει ΑΕΙ νοσηλευτικής και έδωσα 2 χρονιές και πέρασα με την δεύτερη (έδωσα σε 2 πόλεις).

Θεωρητικά μορείς να δώσεις και Αθήνα αλλά οι θέσεις που δίνονται στην Αθήνα είναι ελάχιστα (και φυσικά υπάρχει λιγότερη αξιοκρατία). Επίσης δίνουν πάρα πολλοί (Διπλάσιοι από τις άλλες σχολες και οι θέσεις που δίνονται λίγες). Άποψη΄μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με Αθήνα και Θεσσαλονίκη και να διαλέξεις ανάμεσα στις λοιπές ιατρικες


Η ύλη των εξετάσεων ανακοινώνεται τον Μάιο στις γραμματίες των σχολών (στις περισσότερες σχολές ανακοινώνονται στο site της σχολής).


Η ύλη για Πάτρα είναι μπόλικη και τα βιβλία πρέπει να τα αγοράσεις αν δε τα βρείς από κανέναν γνωστό (εγώ τα δανείστηκα)......

Για Πάτρα
Η Βιολογία του κυττάρου του Alberts (με εξαίρεση κάποια κεφάλαια που είναι εκτός το άλλο πρέπει να το ξέρεις παπαγαλία). 200 ευρώ περίπου και για τους 2 τόμους

Χημεία ανόργαση του Τοσίδη, οργανική του Τaylor και βιοχημεία του stryel. (τον 1ο τόμο) .... καμιά 70ρια ευρώ
Kλινική Aνατομία του Snell 200 ευρώ
καλησπερα.... ενδιαφερομαι να δωσω και εγω πατρα. ειναι δυσκολο να μπεις??
το βιβλιο μπορεις να το βρεις και καπου αλλου ειναι αρκετα τα χρηματα για το σνελλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλησπερα.... ενδιαφερομαι να δωσω και εγω πατρα. ειναι δυσκολο να μπεις??
το βιβλιο μπορεις να το βρεις και καπου αλλου ειναι αρκετα τα χρηματα για το σνελλ...

Φτου ατυχία τα είχα βγάλει φωτοτυπία το snell αλλά το έδωσα πριν 1,5 χρόνο σε ένα παιδί που έδινε αλλά δε το έδωσε πίσω (πάντως δεν είναι δύσκολο πας σε μια βιβλιοθήκη το δανείζεσαι και βγάζεις φωτοτυπίες την εξεταστέα ύλη).

Αν θέλεις έχω σε ebook την αμερικάνικη έκδοση . Εχω χρησιμοποιουσα το ebook για να βλέπω τις εικόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εχω μια απορια...Εχω ακουσει οτι σε ολα τα τμηματα ιατρικης δραστηριοποιειται η HelMSIC...Ξερω γενικα ποιος ειναι ο ρολος της κ οτι ολοι οι φοιτητες ιατρικης με την εγγραφη τους εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν σε αυτην...
Μηπως καποιος μπορει να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες για τη δραση της?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εχω μια απορια...Εχω ακουσει οτι σε ολα τα τμηματα ιατρικης δραστηριοποιειται η HelMSIC...Ξερω γενικα ποιος ειναι ο ρολος της κ οτι ολοι οι φοιτητες ιατρικης με την εγγραφη τους εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν σε αυτην...
Μηπως καποιος μπορει να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες για τη δραση της?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Λογικά εδώ θα βρεις ότι θες:
https://www.helmsic.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Λογικά εδώ θα βρεις ότι θες:
https://www.helmsic.gr/
Ναι το εχω δει αυτο το site!
Απλα ηθελα γνωμες απο φοιτητες που εχουν προσωπικη εμπειρια!;)
Παντως σ'ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι τελικά να περάσεις Ιατρική???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι τόσο δύσκολο ,όσο να την τελειώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvi123321

Νεοφερμένος

Η silvi123321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γειά σας!!είμαι μαθήτρια Β λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω για να περάσεις Ιατρική ποιά μαθήματα δίνεις..κάποιοι λένε ότι δεν δίνεις μαθηματικά και δίνεις μόνο φυσική-χημεία-βιολογία και έκθεση ισχύει αυτό??

Σας παρακαλώ απαντήστε μου..ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
off topic Ας μεταφερθεί
Δίνεις κανονικά πανελλήνιες οπότε λίγο άτοπο αυτό που σου είπαν εκτός αν εννοείς τα μαθήματα βαρύτητας τα οποία είναι η Βιολογία και η Χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γειά σας!!είμαι μαθήτρια Β λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω για να περάσεις Ιατρική ποιά μαθήματα δίνεις..κάποιοι λένε ότι δεν δίνεις μαθηματικά και δίνεις μόνο φυσική-χημεία-βιολογία και έκθεση ισχύει αυτό??

Σας παρακαλώ απαντήστε μου..ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Χαζομάρες. :p

Με το ισχύον σύστημα , δίνεις:

6 μαθήματα

1) έκθεση
2) μάθημα επιλογής

και τα 4 της θετικής κατεύθυνσης (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα 6 χρόνια που φοιτεί κανείς στην Ιατρική τι ακριβώς κάνει? (το 1ο έτος, το 2ο, το 3ο κτλ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τα 6 χρόνια που φοιτεί κανείς στην Ιατρική τι ακριβώς κάνει? (το 1ο έτος, το 2ο, το 3ο κτλ..)

Τα πρώτα 3-4 χρόνια, θεωρίες το πρωί, εργαστήρια το απόγευμα. Τα υπόλοιπα κλινικές, δηλαδή στο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ανακριβέστατο .Στην Ιατρική Σχολή ΑΠΘ οι κλινικές αρχίζουν στο έκτο εξάμηνο.Και το ωρολόγιο πρόγραμμα διαφέρει ανάλογα με το Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλά. Μέτρα τα εξάμηνα, κάνε αντιστοιχία στα έτη, διάβασε προσεκτικά και μετά έλα να μας πεις για ανακρίβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φίλτατε,είπες πως μέχρι το τέταρτο έτος το πρόγραμμα περιλαμβάνει "θεωρίες το πρωί, εργαστήρια το απόγευμα"(υποθέτω οτι εννοείς αμφιθέατρο και εργαστήρια-φροντιστήρια) και έπειτα κλινικές.Σε πληροφορώ πως οι κλινικές στο ΑΠΘ και στο ΠΘ αρχίζουν από το ΕΚΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ=ΕΑΡΙΝΟ ΤΡΙΤΟΥ ΕΤΟΥΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω. Ήμουν σαφέστατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top