Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Photini[1312]

Νεοφερμένος

Η Photini[1312] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα διάβασα όλα και με βοηθήσατε πάρα πολύ! Είμαι θετική προς την ιατρική, αλλά το μόνο που φοβάμαι είναι αν θα τα καταφέρω με τα μαθήματα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
το μόνο που φοβάμαι είναι αν θα τα καταφέρω με τα μαθήματα?!

Γιατί να μην τα καταφέρεις; Τόσοι και τόσοι το κάνουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Photini[1312]

Νεοφερμένος

Η Photini[1312] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλώς φοβάμαι μην τα καταφέρω με τις πανελλήνιες... είναι και το καινούριο σύστημα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι: όποιος τελειώνει Ιατρική μπορεί να εργαστεί και σε ερευνητικό επίπεδο ή πρέπει να πάρει πρώτα ειδικότητα/μεταπτυχιακό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι: όποιος τελειώνει Ιατρική μπορεί να εργαστεί και σε ερευνητικό επίπεδο ή πρέπει να πάρει πρώτα ειδικότητα/μεταπτυχιακό;;

Μπορείς να κάνεις έρευνα χωρίς μεταπτυχιακό και ειδικότητα. Συνήθώς όποιος κάνει ειδικότητα και γενικά εργάζεται σε πανεπιστήμιακό νοσοκομείο ασχολείται και με την έρευνα. Αυτό είναι ένα μεγάλο + στην ιατρική. Κάνεις έρευνα χωρίς να είσαι αποκομμένος από την αγορά εργασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CONIUM M

Νεοφερμένος

Ο CONIUM M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια χαρά, σε όλους τους εκκολαπτόμενους γιατρούς και σε όλους τους άσχετους που θα τύχει να πέσει η ματιά τους στο μήνυμα μου.



Είμαι 23 χρονών και σε λίγο καιρό θα πάρω το πτυχίο μου ως τεχνολόγος γεωπόνος του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για να εισαχθώ στην ιατρική του ΑΠΘ ύστερα θα ασχοληθώ με την ιατροδικαστική ή την τοξικολογία. Έχω διαβάσει αρκετά από τα μηνύματα που έχετε γράψει και θεωρώ πως γενικά είμαι ενημερωμένος.
Η ερώτηση που θέλω να σας θέσω είναι η εξής, επειδή δεν είμαι ο γιος του Λάτση και τα 4 χρόνια που οι γονείς μου με πλήρωναν πέρασαν, θα μπορώ παράλληλα να εργάζομαι και να σπουδάζω (με αξιώσεις φυσικά)


Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Γεια χαρά, σε όλους τους εκκολαπτόμενους γιατρούς και σε όλους τους άσχετους που θα τύχει να πέσει η ματιά τους στο μήνυμα μου.



Είμαι 23 χρονών και σε λίγο καιρό θα πάρω το πτυχίο μου ως τεχνολόγος γεωπόνος του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για να εισαχθώ στην ιατρική του ΑΠΘ ύστερα θα ασχοληθώ με την ιατροδικαστική ή την τοξικολογία. Έχω διαβάσει αρκετά από τα μηνύματα που έχετε γράψει και θεωρώ πως γενικά είμαι ενημερωμένος.
Η ερώτηση που θέλω να σας θέσω είναι η εξής, επειδή δεν είμαι ο γιος του Λάτση και τα 4 χρόνια που οι γονείς μου με πλήρωναν πέρασαν, θα μπορώ παράλληλα να εργάζομαι και να σπουδάζω (με αξιώσεις φυσικά)


Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κάνεις λόγο για 8ωρο ή part-time job σε καμιά καφετέρια κι έτσι; Όπως και να έχει όσον αφορά το 1ο έτος (μόνο για αυτό μπορώ να εκφέρω άποψη γαρ) πιστεύω πως μπορείς να ανταπεξέλθεις χωρίς αμφισβήτηση. Απλά θα φροντίσεις αν είναι δυνατό σε περιόδους εξεταστικής να έχεις μειωμένο φόρτο εργασίας ή και ωράριο. Αν όχι, αρκεί να αφιερώνεις χρόνο με τα των μαθημάτων εντός της χρονιάς. Όσον αφορά τα εργαστήρια, δεν θα έλεγα πως είχαμε αρκετές ώρες. Επιπλέον, είχαμε την επιλογή να διαλέξουμε ώρες που μας βολεύουν σε αρκετά από αυτά. Για περισσότερες πληροφορίες να απευθυνθείς στην kaleidoscope αφού υποπτεύομαι πως από το 3ο και μετά αρχίζουν τα καλά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvi123321

Νεοφερμένος

Η silvi123321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν και είμαι πολυ μικρή για να σου απαντήσω μπορώ ομως να σου πω πως αν το θέλεις πραγματικά μπορείς να το καταφέρεις!!!δηλαδή και να δουλεύεις και να περάσεις στην Ιατρική πιστεύω οτι το πιο σημαντικό ειναι να έχεις θέληση και εσυ την εχεις οπότε μην φοβάσαι καθόλου....Όλα θα πάνε καλά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CONIUM M

Νεοφερμένος

Ο CONIUM M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια χαρά, σε όλους τους εκκολαπτόμενους γιατρούς και σε όλους τους άσχετους που θα τύχει να πέσει η ματιά τους στο μήνυμα μου.



Είμαι 23 χρονών και σε λίγο καιρό θα πάρω το πτυχίο μου ως τεχνολόγος γεωπόνος του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για να εισαχθώ στην ιατρική του ΑΠΘ ύστερα θα ασχοληθώ με την ιατροδικαστική ή την τοξικολογία. Έχω διαβάσει αρκετά από τα μηνύματα που έχετε γράψει και θεωρώ πως γενικά είμαι ενημερωμένος.
Η ερώτηση που θέλω να σας θέσω είναι η εξής, επειδή δεν είμαι ο γιος του Λάτση και τα 4 χρόνια που οι γονείς μου με πλήρωναν πέρασαν, θα μπορώ παράλληλα να εργάζομαι και να σπουδάζω (με αξιώσεις φυσικά)


Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κατατακτήριες έχεις σκεφτεί; Φυσικά η Θεσσαλονίκη η εισαγωγή γίνεται με βαθμό πτυχίου τι βαθμό έβγαλες περίπου στην προηγούμενη σχολη;
Δε μπορώ να σου πω για την εργασία γιατί εγώ φοιτώ σε άλλο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CONIUM M

Νεοφερμένος

Ο CONIUM M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε μου, με κατατακτήριες σε καμία περίπτωση όσο για τη σχολή δεν την έχω τελειώσει ακόμα :clapup::clapup::clapup: οπότε δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elliMOU

Νεοφερμένος

Η elliMOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ειδικότητα που να διαρκεί κάτω της τετραετίας πλέον. Η μικρότερη είναι 4 έτη (πολλές και διάφορες) και η μεγαλύτερη 7 (νευροχειρουργική), αυτά όσον αφορά την Ελλάδα φυσικά.

Κάποιος έγραψε πιο πάνω "δεν είναι και ΗΜΜΥ". Η Ιατρική βρίθει ατόμων που όλη μέρα και όλη νύχτα διαβάζουν. Γι'αυτό δεν είναι ΗΜΜΥ. Έχουμε 70 μαθήματα σε 6 χρόνια, αλλά οι πληροφορίες που πρέπει να αποστηθιστούν συχνά δεν έχουν καμία λογική σύνδεση ή συνάφεια. Υπάρχουν μαθήματα με 500-600 σελίδες ύλη (λίγα, ιδίως στα πρώτα έτη), και άλλα που αν τα πάρεις από τα προτεινόμενα συγγράματα είναι πάνω από 5000 (βλέπε Φαρμακολογία, Ανατομία, Παθολογία...). Υπάρχουν άτομα που τελειώνουν στα 6 χρόνια, αλλά συνήθως συν ένα ή συν δύο έτη είναι εντός του φυσιολογικού.

Τα εργαστήρια και πολλά αμφιθέατρα στην Ιατρική είναι υποχρεωτικά. Αυτό σημαίνει ότι σε όλο το εξάμηνο υποχρεούσαι να τα παρακολουθήσεις όλα ή δικαιούσαι 1-2 απουσίες στο καθένα, ειδάλλως δε δικαιούσαι να εξεταστείς στο μάθημα και πρέπει στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο να παρακολουθήσεις πάλι τα υποχρεωτικά. Στα εργαστήρια κάνεις πειράματα, παρατηρήσεις, θεωρία -εξαρτάται από το μάθημα. Στην Παθολογανατομία για παράδειγμα θα βλέπεις παρασκευάσματα οργάνων και ιστών που πάσχουν, είτε ολόκληρα είτε σε αντικειμενοφόρους. Στα δύο πρώτα έτη έχεις λιγότερα υποχρεωτικά. Μετά το τρίτο έτος, έχεις τουλάχιστον ένα πεντάωρο τη μέρα υποχρεωτικά (κλινικές και αμφιθέατρα στις κλινικές).

Στο τέλος των εργαστηρίων κατά κανόνα εξετάζεσαι επί του πρακτέου ή επί των θεωρητικών ή και τα δυο και είτε συμψηφίζεται ο βαθμός με το βαθμό των γραπτών είτε προαπαιτείται η βάση για να μπορείς να δώσεις γραπτά.

Στη σχολή δεν επιβιώνεις κάνοντας φοιτητική ζωή. Πρέπει να διαβάζεις κάθε μέρα ή τουλάχιστον πολύ συχνά και πολλές ώρες. Και αυτό γιατί δε μπορείς να πας να δώσεις ένα μάθημα με 10 μέρες διάβασμα ή ένα μήνα διάβασμα. Δεν προλαβαίνεις ούτε μια φορά να το διαβάσεις μέσα σε μήνες. Ναι, πρόκειται για απομνημόνευση τεραστίων ποσών πληροφοριών. Και κατά πάσα πιθανότητα ως φοιτητής Ιατρικής δε θα είσαι απ'αυτούς που ξενυχτάνε συχνά έξω απ'το σπίτι τους (μέσα στο σπίτι σου θα χορτάσεις ξενύχτι διαβάζοντας) ούτε απ'αυτούς που κάθε απογευματάκι θα τρέχουνε για καφεδάκηδες.

Η Ιατρική λοιπόν είναι κατά κανόνα η σχολή για φυτά. Σε αναγκάζει να διαβάζεις συνέχεια γιατί αν δεν το κάνεις, δε θα σταυρώνεις μάθημα ή θα τα περνάς όλα με βαθμούς του κώλου, κάτι που θα σε καταστρέψει αν θελήσεις να μπεις στο δημόσιο.

Η Ιατρική επίσης είναι σχολή για ηλίθιους (quoting καθηγητή Ανατομίας του ΑΠΘ). Γιατί το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις συνέχεια. Δεν έχεις να λύσεις προβλήματα συνήθως, ή να χρησιμοποιήσεις την κρίση σου (με εξαίρεση κάποιων μαθημάτων και κάποιων εξεταστών). Είναι όλα παπαγαλία. Όσο πιο πιστά ψέλνεις το σύγγραμμα, τόσο καλύτερος φοιτητής είσαι (=τόσο καλύτερους βαθμούς παίρνεις).

Εαν μιλάμε για ειδικότητα στην Ελλάδα, αφού τελειώσεις τη σχολή πρέπει να κάνεις αγροτικό. Και η ειδικότητα και το αγροτικό έχουν αναμονές, και ιδιαίτερα στην Ελλάδα, οι αναμονές είναι απελπιστικές. Η ανεργία στον κλάδο είναι στα ύψη. Υπάρχει υπερπληθώρα γιατρών.

Για Παθολογία υπάρχουν αναμονές που ξεπερνούν τη δεκαετία.
Για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις της ειδικότητας, που είναι στο τέλος της, και εξετάζεσαι από πολυμελή επιτροπή, γραπτά προφορικά και σε αρκετές περιπτώσεις πρακτικά (π.χ. στη Γεν. Χειρουργική). Φυσικά αν κάνεις ειδικότητα ή τμήμα της ειδικότητας σε κάποιο παρακεντρικό νοσοκομείο, θα έχεις μηδενική εμπειρία. Η ποιότητα σπουδών = μηδέν.

Στο εξωτερικό τα πράγματα δυσκολεύουν αν έχεις σπουδάσει εδώ, καθώς το γλωσσικό επίπεδο που απαιτείται είναι υψηλό -πολλές φορές όχι για να σε δεχτούν σε κάποιο πρόγραμμα ειδικότητας, αλλά για να επιβιώσεις εσύ ο ίδιος και να μπορείς να κινείσαι/επικοινωνείς-.

Μπαίνοντας στην Ιατρική έρχεσαι αντιμέτωπος με μερικές εκατοντάδες ψωνισμένους/καβαλημένους διαδόχους γιατρών, ανεγκέφαλων αριστούχων που πιστεύουν ότι κάτι γαμάτο κατόρθωσαν, χαζογκομενακίων που έρχονται 8 το πρωί στο πτώμα με πέντε στρώσεις σοβά και παρφουμαρισμένες λες και θα τις δει ο πεθαμένος, μεγαλομανών, αρχομανών, ελαφρώς καθυστερημένων φυτών που από το πολύ διάβασμα έχουν καταργήσει όλες τις νοητικές λειτουργίες, καταπιεσμένων απ'τους γονείς, κτλ. και αυτοί είναι ένα μεγάλο ποσοστό των συμφοιτητών σου αλλά και των καθηγητών σου.

Αν δεν έχεις εμμονή, πίκα με την Ιατρική, μην το κάνεις.
Αν το σκέφτεσαι, μην το κάνεις.
Δε θα μπορείς να τελειώσεις, μετά δε θα μπορείς να κάνεις ειδικότητα, μετά δε θα μπορείς να βρεις δουλειά (όπως όλοι... αλλά αν έχεις τρέλα μ'αυτό τότε κόψε το λαιμό σου και πάνε να σπουδάσεις την τρέλα σου). Είναι κρίμα για σένα.
Και είναι κρίμα κοινωνικό να γεμίζει η επιστήμη με άτομα που στρέφονται σ'αυτήν για τους λάθος λόγους.
(συνήθης περίπτωση άτομα που βγάλανε καλό βαθμό και μπήκανε Ιατρική γιατί είναι 'καλή σχολή' 'σχολή με κύρος' και άλλες μαλακίες...)

Y.Γ. Το Χαρουλίνι γράφει πολλές ανακρίβειες, αν τελοσπάντων voulath έχεις άλλες συγκεκριμένες απορίες μπορείς να μου στείλεις ΠΜ.

To πιο καλογραμμένο/χρήσιμο κείμενο που ΄χω διαβάσει σχετικά με το θέμα. Σ' ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σπουδάζει κανένας Ιατρική στην Αλεξανδρούπολη ; Επειδή έχει τα χαμηλότερα μόρια σε σύγκριση με τις άλλες σχολές, είναι χαμηλότερου επιπέδου; Γιατί είναι μέσα στις επιλογές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σπουδάζει κανένας Ιατρική στην Αλεξανδρούπολη ; Επειδή έχει τα χαμηλότερα μόρια σε σύγκριση με τις άλλες σχολές, είναι χαμηλότερου επιπέδου; Γιατί είναι μέσα στις επιλογές μου.

Oχι κάθε άλλο μη ξεχνάς οτι εκεί είναι και το μεγαλύτερο νοσοκομείο των βαλκανίων. Δεν υστερεί σίγουρα απο τις άλλες ιατρικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχει τύχει να το επισκεφτώ, γι' αυτό ρώτησα :-Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ν
Έχει τύχει να το επισκεφτώ, γι' αυτό ρώτησα :-Ρ

Έχει έλλειψη απο προσωπικο αλλα μη νομίζεις ότι τα αλλα επαρχιακα πανεπιστημιακά νοσοκομεία είναι καλύτερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ν

Έχει έλλειψη απο προσωπικο αλλα μη νομίζεις ότι τα αλλα επαρχιακα πανεπιστημιακά νοσοκομεία είναι καλύτερα ;


Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει. Πάντως, για παράδειγμα εγώ που είμαι Βέροια τώρα, το νοσοκομείο δεν θα το χαρακτήριζες και αξιόλογο.
Το κύριο πρόβλημα είναι η έλλειψη οργάνωσης και δεύτερον ότι δεν υπάρχει χρήμα.

Εντάξει είμαι Β' λυκείου και δεν πρέπει να με απασχολεί τόσο ακόμα (ας δω τι θα κάνω του χρόνου και άμα περάσω lol) και μέχρι να πάρω πτυχίο θα έχουν αλλάξει ελπίζω τα πράγματα προς το καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μόρια καθορίζονται από άλλους παράγοντες κι όχι από το επίπεδο της σχολής.
Π.χ. η Ιατρική Αθήνας είναι τόσο υψηλά διότι ο μεγαλύτερος όγκος των μαθητών είναι στην Αθήνα>οπότε και αριστούχων και όλοι θέλουν να μείνουν στην πόλη τους. Οπότε τσακ ανεβαίνει η βάση. Βάλε και τους μη Αθηναίους που δεν έχουν Ιατρική στην πόλη τους και θέλουν να έρθουν Αθήνα.

Η Αλεξανδρούπολη είναι χαμηλά διότι οι βόρειοι συνήθως πάνε Θεσσαλονίκη. Αλλά αν δεις μόρια του πρώτου στην Αλεξανδρούπολη θα δεις ότι είναι πιο πολλά από κάποιων που πέρασε Αθήνα.Ένας αριστούχος από την Ορεστιάδα λογικό είναι να πάει Αλεξανδρούπολη.
Γενικά υπάρχουν διάσπαρτα πολλές Ιατρικές και εξυπηρετούν όλες τις περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
η ιατρικη αθηνων υπαρχει περιπτωση να εισαγει κατατακτηριες με εξετασεις η εχει να το κανει πολλα χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Στην ιατρική από το τέταρτο έτος μπαίνουν οι φοιτητές στην κλινική; Και τι κάνουν συγκεκριμένα; Βλέπουν μόνο κάποιο γιατρό πώς δουλεύει ή αναλαμβάνουν και πιο ενεργό ρόλο, πχ εξετάσεις ασθενών, διαγνώσεις, κλπ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top