Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Γεια σας!Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Αθηνων (Σχολη ΔΙοικησης κ Οικονομιας),και θα ηθελα να παω γιατρικη!Δεν εχω Ελληνικη Υπηκοοτητα.Εχω απ'οτι εχω σκεφτει τρεις επιλογες μαλλον..Ή να ξαναδωσω πανελληνιες,ή με κατατακτήριες(?) αφου τελειωσω αυτη την σχολη(στην οποια ειμαι 2ο ετος),ή να παω σε αλλη χωρα!Μηπως εχω αλλες επιλογες?Και ποια μου προτεινετε?Να ξαναδωσω Πανελληνιες ειναι δυσκολο γιατι για να παω γιατρικη θελω να παω προετοιμασμενος αρα θα πρεπει να κανω φροντιστηριο,και με τα φροντιστηρια θα μου βγουν πολλα τα εξοδα,και επιπλεον θελει και εναν χρονο προετοιμασια!Σχετικα με τις κατατακτηριες,ακουσα οτι μπορω να δωσω μονο οταν τελειωσω την σχολη που ειμαι τωρα,και αυτο ΑΝ γινεται απο τον τομεα π σπουδαζω.Δηλαδη δεν γινεται απο ολα τα τμηματα.Οσο για το εξωτερικο,σκεφτομαι Ρουμανια,στην οποια θα κανω τα μαθηματα στα αγγλικα(γιατι με βολευει περισσοτερο) και το κοστος ειναι 1000 ευρω το χρονο.Αν ομως παω Ρουμανια,να παω αφου τελειωσω την τρεχουσα σχολη η να παω οσο πιο γρηγορα μπορεσω με την εννοια οτι περνανε τα χρονια..?Θελω παρα πολυ να σπουδασω κατι που μου αρεσει (γιατρικη) και το ψαχνω εδω και λιγο καιρο.Ειμαι προθυμος να θυσιασω πολλα αρκει να σπουδασω το συγκεκριμενο αντικειμενο.Μηπως εχω αλλες επιλογες να μπω γιατρικη?Και τι νομιζετε θα επρεπε να κανω?Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)



Κατακτηριες από το τμήμα σου στην ιατρική δεν πιστεύω να γίνονται,γιατί είναι λίγο άκυρα μεταξύ τους.
Οπότε μένει η επιλογή της Ρουμανίας.:hmm:




Το κοίταξα και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κατατακτήριες για Ιατρική. Αυτό συμβαίνει γιατί το αντικείμενο σου δεν έχει καμία απολύτως συνάφεια (αν ήσουν σε ΑΕΙ ή σε ΤΕΙ που σχετίζεται με τις επιστήμες υγείας δεν θα είχες πρόβλημα). Οπότε αν το έχεις αποφασίσει το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις να ψάχνεις πανεπιστήμιο να κοιτάξεις τα αναγνωρισμένα ιδρύματα του εξωτερικού https://62.103.84.30/2.php. Πάντως σου παραθέτω τα τμήματα στα οποία μπορείς να δώσεις κατατακτήριες απλά για να ξέρεις:
....

Κατακτήριες μπορείς να δώσεις από οποιοδήποτε τμήμα Τ.Ε.Ι. Α.Ε.Ι. συνεπώς ο Kyubi μπορεί να περάσει αν το θέλει με κατακτήριες υπό την προυπόθεση να έχει πάρει πτυχίο πρώτα.


Ρουμανια! η Ελλαδα δεν εχει να προσφερει και πολλα πραγματα τωρα πια

Αν τελειώσει κάποιος Ρουμανία και δεν έχει γνωριμίες πολύ δύσκολα θα μπορεί να δουλέψει τόσο στο δημόσιο όσο και στο ιδιωτικό τομέα. Στο δημόσιο οι προσλήψεις γίνονται με επιτροπές χωρίς ασεπ και γενικά δεν προσλαμβάνουν απόφοιτους Ρουμανοβουλγαρίας. Στο ιδιωτικό πολλοί ασθενείς όταν ακούν Ρουμανία φεύγουν.


Ειμαι στο τμημα τουριστικων επιχειρησεων.Και ναι ουτε και εγω νομιζω πως μπορει να γινει αυτο με τις κατατακτηριες.Οσο για το που λεει να σπουδασω (σχετικα δηλ με τη χωρα,αν ειχα τετοια επιλογη,δηλ αν μπορουσα ξερω γω να σπουδασω στην Ελλαδα) που θα ηταν καλυτερα να σπουδασω?Ελλαδα η Ρουμανια? :/::hmm:


Γνώμη μου είναι εφόσον ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις Ελλάδα και να κάνεις ειδικότητα στην Ελλάδα να σπουδάσεις Ελλάδα. Το επίπεδο της Ιατρικής στην Ελλάδα είναι σαφώς καλύτερο από την Ρουμανία (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε βγαίνουν καλοί ιατροί από την Ρουμανία). Ο εύκολος δρόμος είναι να πας Ρουμανία. Αφού είσαι πρόθυμος να θυσιάσεις πολλά για την ιατρική πρέπει να ξέρεις ότι οι εξετάσεις είναι λιγότερο ανταγωνιστικες από τις πανελλαδικές αλλά απαιτούν μεγαλύτερη προσπάθεια και διάβασμα από τις πανελλαδικες.

Το λάθος σου ήταν ότι διάλεξε ένα τελείως άσχετο τει. Μποροούσες να διαλέξεις τει ιατρικών εργαστηρίων ή νοσηλευτικής (στις κατακτήριες θα πρέπει να ανταγωνιστείς αυτά τα παιδιά σε μαθηματα που θα κατέχουν πιο πολύ από σένα. Αν προσπαθήσεις και κάνεις σοβαρό διάβασμα θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Κατακτήριες μπορείς να δώσεις από οποιοδήποτε τμήμα Τ.Ε.Ι. Α.Ε.Ι. συνεπώς ο Kyubi μπορεί να περάσει αν το θέλει με κατακτήριες υπό την προυπόθεση να έχει πάρει πτυχίο πρώτα.

Θεωρητικά ναι.Αν όμως υπάρξει μόνο μια θέση και η επιτροπή θα έχει μπροστά της,έναν απόφοιτο του τει που σχετίζεται με οικονομικά ( ; ) και εναν απόφοιτο νοσηλευτικής π.χ.,θα διαλέξει τον δεύτερο.Και μην ξεχνάμε και τα χρόνια,δεν έχουν όλοι την όρεξη σου να σπουδάζουν μέχρι τα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
δεν πάνε έτσι οι κατακτήριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Οκά,λάθος μου.
Πάντως η άποψη μου για τις κατακτηριες ακόμα παραμένει αρνητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
κατατακτηριες δινεις ο.τι πτυχιο και να χεις....το θεμα ειναι ο χαμενος χρονος...2 χρονια για τα πτυχιο και 1 να διαβασεις για κατατακτηριες...ειναι αρκετα...πρεπει να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!Παρεπιπτοντως δεν εχω Ελληνικη Υπηκοοτητα οποτε τον δημοσιο τομεα τον αποκλειω.Και οσο για τα χρονια,δεν με νοιαζει ποσα ειναι,το δικο μου θεμα αν παω τελικα Ρουμανια ειναι ο οικονομικος παραγοντας.Κανενας αλλος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Εγώ νευρίαζα που έβλεπα άτομα που δεν ήξεραν ούτε ξέρουν που παν τα τέσσερα και να γυρίζουν με δικαιώατα σε τομείς όπως η υγεία και η εκπαιδευση με άριστους βαθμούς πτυχίου. Στο εξωτερικό ότι πληρώνεις παίρνεις και με 1000 ευρώ μην περιμένεις πολλά. Και μη συγκρίνετε το σύστημα υγείας της Βουλγαριας και της Ρουμανίας με της Ελλάδα. Και οι δυο χώρες είναι καταστραμένες από τα κουμουνιστικά καθεστώτα
Θα το δείτε και εσείς όταν αποφοιτήσετε παιδιά που είχατε συμμαθητές και δεν τραβούσανε να γυρίζουν "επιστήμονες' φαρμακοποιοι, γιατροί, μηχανικοι, φυσικομαθηματικοί κ.λπ.
___________


https://www.grreporter.info/gr/E_Bou...ta_pio_asthene_sustemata_ugeias_sten_E_E/2109

Κατακτήριες μπορείς να δώσεις τον Δεκέμβρη όταν πάρεις πτυχίο και διαβάζεις παράλληλα με την σχολή. Πιστεύω ότι απόφοιτοι Χημικού και Βιολογικού έχουν αρκετές ελπίδες να περάσουν σε ένα επαρχιακό τμήμα ιατρικής με ελάχιστο διάβασμα. Αν όμως τελειώσεις μια σχολή με μάθηματα άσχετα με αυτά των κατακτηρίων φυσικό είναι να θέλεις πολύ διάβασμα αφού θα πρέπει να ανταγωνιστείς ανθρώπους που τα κατέχουν αυτά τα μαθήματα αφού στην ουσία τα έχουν σπουδάσει.
____________
Θεωρώ ότι αν κάποιος πάει εξωτερικό ειδικα σε Ρουμανία και Βουλγαρία Σλοβακία απλώς διαλέγει τον εύκολο δρόμο... στην ουσία δεν πάνε σε ξένη χώρα αλλά σε φοιτητούπολεις γεμάτο με Ελληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξερω τι εννοεις,και εχω την ιδια αποπση.Ειμαι ομως και της αποψης οτι μεσω πανελληνιων δεν ειχα και δεν εχω ελπιδες να περασω λογω του μεγαλου επιπεδου και μιλαω επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να παω φροντιστηριο.Και για να πας για γιατρικη θελεις προετοιμασια πολυ καλη την οποια δεν θα εχω αν διαβασω μονος.Εξου και η επιλογη της Ρουμανιας.

Και τελικα μπερδευτηκα.Μπορω η δεν μπορω να δωσω κατατακτηριες ακομα και αν ο κλαδος που ειμαι τωρα ειναι ασχετος με τον κλαδο που θελω δηλαδη γιατρικη?Οσο για τις καταλληλες γνωσεις,υποτιθεται δινεις καποιες εξετασεις πριν μπεις, τις οποιες αν περασεις (με αρκετο διαβασμα εννοειται) αποκτας τις απαραιτητες γνωσεις π.χ. βιολογια,χημεια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις κατακτήριες. Αν κάποιος διαβάσει μόνος του για ένα χρόνο περίπου (π.χ στο 4ο έτος της άλλης σχολής) μπορεί να περάσει στην ιατρική σε ένα επαρχιακό τμήμα (Πάτρα, Ιωάννινα, Λάρισα). Οι εξετάσεις είναι πολύ πιο απαιτητικές απο τις πανελλαδικες απαιτουν μεγαλύτερο επίπεδο γνώσεων αλλά είναι λιγότερο ανταγωνιστικές. Εγώ που διάβασα για Πάτρα (είχα στην βιολογία 1500 σελίδες, η Χημεία πραγματκά χαώδης (γύρω στις 600+) από 3 διαφορερικά βιβλία τα οποία ήταν αρκετά κακογραμμέα (ανόργανη, οργανική και Βιοχημεία Ι). Και ανατομία είχε περίπου 400 σελίδες. Ο λόγος που πέρασα ήταν επειδή κατείχα την ανατομία σε μεγάλο βαθμό και έγραψα άριστα στα άλλα μαθήματα έγραψα έναν μέσο βαθμό (διάβασα αρκετά και έγραψα όσο καλά μπορούσα). Μεγάλη ύλη μου ήταν εντελώς άγνωστη και δυσκολεύτηκα να την κατανοήσω.

(Στις πανελλήνιες τα παιδιά γκρινιάζουν επειδή έχουν να διαβάσουν 50 σελίδες στο ΑΟΔΕ).

Ως απόφοιτος Τ.Ε.Ι. έχεις το πλεονέκτημα ότι θα ανταγωνιστείς μόνο απόφοιτους Τ.Ε.Ι. κάθε χρόνο σε όλες τις εξετάσεις υπάρχουν κενές θέσεις στα Τ.Ε.Ι. (αφού οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. που περνάνε και στα 3 μαθήματα είναι λίγοι και τις θέσεις τις παίρνουνε οι επιτυγχόντες απόφοιτοι των ΑΕΙ. Πρακτικά αν καταφέρεις και γράψεις ένα πενταράκι και στα 3 εξεταζόμενα μαθήματα θα περάσεις.

Είσαι σε ταιράστιο δίλημμα αφού σου δίνεται η ευκαιρία να πας Ρουμανία (εγώ δεν είχα αυτή την επιλογή). Προσωπικά πιστεύω ότι ένας ιατρός γίνεται καλός ανάλογα με το που θα κάνει ειδικότητα και μικρό σκοπό έχει η προπτυχιακή εκπαίδευση (δυστυχώς δεν είναι πολλοί που συμφωνούν με την δικιά μου άποψη)

Το κακό είναι ότι πολλοί Διευθυντές κλινικών νοσοκομείων της Ελλάδας σνομπάρουν και δεν εκπαιδεύουν σωστά απόφοιτους ιατρικής κάποιων χωρών εξωτερικού.

Φυσικά υπάρχουν και αρκετοί που βάζουν τα γιαλιά σε απόφοιτους Ελλάδας αλλά μερικές φορές είναι δύσκολο να δείξεις σε άλλους πιο έμπειρους τι αξίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστω "fockos".Δηλαδη,τελειωνοντας την σχολη μου μπορω να δωσω κατατακτηριες εξετασεις και να περασω γιατρικη ασχετα με το τμημα που ειμαι τωρα,αλλα μονο επαρχια?Αν ναι γιατι αυτο?Γιατι οχι Αθηνα?Και κατι αλλο,που ενημερωνομαι για την "υλη" των εξετασεων που θα πρεπει να δωσω στις κατατακτηριες? Οπως επισης και για τα αναλογα βιβλια..? Και εσυ εχεις δωσει κατατακτηριες? Αν ναι,απο ΑΕΙ η ΤΕΙ?Και ποιο τμημα? Για να δω κατα ποσο μοιαζουν οι περιπτωσεις μας. Σ'ευχαριστω πολυ και παλι,οπως και ολα τα παιδια για την βοηθεια τους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Εγώ έχω τελειώσει ΑΕΙ νοσηλευτικής και έδωσα 2 χρονιές και πέρασα με την δεύτερη (έδωσα σε 2 πόλεις).

Θεωρητικά μορείς να δώσεις και Αθήνα αλλά οι θέσεις που δίνονται στην Αθήνα είναι ελάχιστα (και φυσικά υπάρχει λιγότερη αξιοκρατία). Επίσης δίνουν πάρα πολλοί (Διπλάσιοι από τις άλλες σχολες και οι θέσεις που δίνονται λίγες). Άποψη΄μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με Αθήνα και Θεσσαλονίκη και να διαλέξεις ανάμεσα στις λοιπές ιατρικες


Η ύλη των εξετάσεων ανακοινώνεται τον Μάιο στις γραμματίες των σχολών (στις περισσότερες σχολές ανακοινώνονται στο site της σχολής).


Η ύλη για Πάτρα είναι μπόλικη και τα βιβλία πρέπει να τα αγοράσεις αν δε τα βρείς από κανέναν γνωστό (εγώ τα δανείστηκα)......

Για Πάτρα
Η Βιολογία του κυττάρου του Alberts (με εξαίρεση κάποια κεφάλαια που είναι εκτός το άλλο πρέπει να το ξέρεις παπαγαλία). 200 ευρώ περίπου και για τους 2 τόμους

Χημεία ανόργαση του Τοσίδη, οργανική του Τaylor και βιοχημεία του stryel. (τον 1ο τόμο) .... καμιά 70ρια ευρώ
Kλινική Aνατομία του Snell 200 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις κατακτήριες. Αν κάποιος διαβάσει μόνος του για ένα χρόνο περίπου (π.χ στο 4ο έτος της άλλης σχολής) μπορεί να περάσει στην ιατρική σε ένα επαρχιακό τμήμα (Πάτρα, Ιωάννινα, Λάρισα). Οι εξετάσεις είναι πολύ πιο απαιτητικές απο τις πανελλαδικες απαιτουν μεγαλύτερο επίπεδο γνώσεων αλλά είναι λιγότερο ανταγωνιστικές. Εγώ που διάβασα για Πάτρα (είχα στην βιολογία 1500 σελίδες, η Χημεία πραγματκά χαώδης (γύρω στις 600+) από 3 διαφορερικά βιβλία τα οποία ήταν αρκετά κακογραμμέα (ανόργανη, οργανική και Βιοχημεία Ι). Και ανατομία είχε περίπου 400 σελίδες. Ο λόγος που πέρασα ήταν επειδή κατείχα την ανατομία σε μεγάλο βαθμό και έγραψα άριστα στα άλλα μαθήματα έγραψα έναν μέσο βαθμό (διάβασα αρκετά και έγραψα όσο καλά μπορούσα). Μεγάλη ύλη μου ήταν εντελώς άγνωστη και δυσκολεύτηκα να την κατανοήσω.

(Στις πανελλήνιες τα παιδιά γκρινιάζουν επειδή έχουν να διαβάσουν 50 σελίδες στο ΑΟΔΕ).
:crazy::crazy:δισ ισ μαντνες!!!!!!χααχααχαχαχαχ
επαθα πλακα μολις διαβασα τις σελιδες ουαου........
δεν θα ξαναπαραπονεθω ποτε...................:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ισχυει οτι ξεκινας να εργαζεσαι στα 35 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παραπληροφορηση πφφ αξιζει αυτη η σχολη στην Ελλαδα η αλλα περιμενεις και αλλα συναντας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αξιζει αυτη η σχολη στην Ελλαδα η αλλα περιμενεις και αλλα συναντας;

Αυτή την απάντηση θα τη δώσεις μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
παραπληροφορηση πφφ αξιζει αυτη η σχολη στην Ελλαδα η αλλα περιμενεις και αλλα συναντας;

Με τα τωρινά δεδομένα αξίζει και με το παραπάνω. Δεν είναι οπως η χρυσές για τους γιατρους δεκαετιες του 80 και 90 αλλά σε σύγκριση με άλλου κλάδουν δεν είναι καθόλου άσχημα. Στο εξωτερικό οι μισθοί μπορεί να είναι παραπάνω αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά τυχερά κυρίως στις χειρουργικες ειδικότητες. Επίσης στην Ελλάδα οι γιατροί έχουν πάρα πολλά αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα που στο εξωτερικό τα έχουν και άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ωραια =] ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη πραγματικα αν και εμενα οι περισσοτεροι μου λενε οτι θα ειμαι πανω σε ενα τομο και θα διαβαζω 10 ωρες τη μερα και γενικα με αποτρεπουν απο αυτο το επαγγελμα αν κ μου αρεσει πολυ και ειμαι μπερδεμενη ....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με τα τωρινά δεδομένα αξίζει και με το παραπάνω. Δεν είναι οπως η χρυσές για τους γιατρους δεκαετιες του 80 και 90 αλλά σε σύγκριση με άλλου κλάδουν δεν είναι καθόλου άσχημα. Στο εξωτερικό οι μισθοί μπορεί να είναι παραπάνω αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά τυχερά κυρίως στις χειρουργικες ειδικότητες. Επίσης στην Ελλάδα οι γιατροί έχουν πάρα πολλά αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα που στο εξωτερικό τα έχουν και άλλοι.

Καλώς ή κακώς στη χώρα μας τη μερίδα του λέοντος στην πίτα των επαγγελματικών δικαιωμάτων την έχουν οι γιατροί, οι μηχανικοί και οι δικηγόροι.

ωραια =] ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη πραγματικα αν και εμενα οι περισσοτεροι μου λενε οτι θα ειμαι πανω σε ενα τομο και θα διαβαζω 10 ωρες τη μερα και γενικα με αποτρεπουν απο αυτο το επαγγελμα αν κ μου αρεσει πολυ και ειμαι μπερδεμενη ....:worry:

Έχει διάβασμα η σχολή αλλά όχι όπως το εννοείς. Πιο δύσκολο είναι να μπεις παρά να βγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οκ ευχαριστω για την ενημερωση =] =]=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top