Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα
δεν πα να τα μαθεις ολα απ'εξω...
αν δεν τα καταλαβεις και μαθεις εις βαθος δεν θα τα θυμασαι μετα:D

καλά, μην παίρνεις και όρκο ότι αν τα μάθεις εις βάθος μετά θα τα θυμάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
καλά, μην παίρνεις και όρκο ότι αν τα μάθεις εις βάθος μετά θα τα θυμάσαι...

για μενα ισχυει δηλαδη θυμαμαι πραγματα που οι συμμαθητες μου οι "υψηλοβαθμοι" τα εχουν ξεχασει
φυσικα δεν μιλαω για λεπτομερειες.αυτες οποιοσδηποτε τις ξεχναει χωρις μια επαναληψη:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
για μενα ισχυει δηλαδη θυμαμαι πραγματα που οι συμμαθητες μου οι "υψηλοβαθμοι" τα εχουν ξεχασει
φυσικα δεν μιλαω για λεπτομερειες.αυτες οποιοσδηποτε τις ξεχναει χωρις μια επαναληψη:confused:

Δηλαδή πού θες να καταλήξεις; Στο ότι οι υψηλόβαθμοι μαθητές παπαγαλίζουν και δε τα μαθαίνουν "σε βάθος" ενώ οι μέτριοι είναι πιο "πλήρεις" ;

ΥΓ : επέτρεψέ μου να έχω μία πιο σαφή εικόνα σχετικά με τη συγκράτηση πληροφοριών στη μνήμη του ανθρώπου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
εδώ ο καθηγητής πανεπιστημίου που τα διδάσκει τα μαθήματά του 30 χρόνια και πάλι κάνει λαθάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Δηλαδή πού θες να καταλήξεις; Στο ότι οι υψηλόβαθμοι μαθητές παπαγαλίζουν και δε τα μαθαίνουν "σε βάθος" ενώ οι μέτριοι είναι πιο "πλήρεις" ;

ΥΓ : επέτρεψέ μου να έχω μία πιο σαφή εικόνα σχετικά με τη συγκράτηση πληροφοριών στη μνήμη του ανθρώπου :)

οχι θελω να πω πως αν τα κατανοησεις και μαθεις ολα εις βαθος θα επιτυχεις
δεν αναφερομαι σε βαθμους.Βεβαια αν τα κατανοησεις και τα μαθεις δεν εισαι μετριος μαθητης
η γνωση μετραει και οχι η παπαγαλια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μιλω αποκλειστικά για την Ιατρικη σε αυτο το ποστ.Δεν συμφωνεις με αυτα που λεω?
Συμφωνώ απόλυτα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η παπαγαλία σε κάποιες επιστήμες π.χ. ιατρική,..κτλ δεν ξέρω αν οφελεί κανέναν. Μάλλον γι' αυτό έχουμε γιατρούς πρώτης κλάσης, δεύτερης,...,ν-οστής κλάσης...όπως και γιατρούς αιώνιους φοιτητές. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο γιατί θα πρέπει κάποιος να παπαγαλίσει τις 1.000 σελίδες και όχι να τις μάθει μια-μια εις βάθος όπως γίνεται σε άλλες επιστήμες που διαβάζεις 5 πράγματα και εξετάζεσαι σε 50x πράγματα για περάσεις το μάθημα. ;) Δηλαδή, μαθαίνεις να σκέφτεσαι επαγωγικά και συνδυαστικά, να χτίζεις μέσω εργαλείων και όχι κοροϊδεύεις την ματαιοδοξία σου...ότι «μαθαίνεις». Εξάλλου η ουσία μένει. Ας σκοτώθηκες να μάθεις τα πάντα μετά από έναν χρόνο αν δεν τα ξαναδείς μπροστά σου, θα τα έχεις ξεχάσει. Μην ξεχνάμε επίσης, ότι και μετά στην αγορά εργασίας, ένα 1% αξιοποιείται από τις γνώσεις του πτυχίου σε οποιοδήποτε πόστο εργασίας σχετικά με την επιστήμη.

Άλλο το τι πρέπει να γίνεται όμως κι άλλο το τι γίνεται. Η πραγματικότητα είναι ότι εξεταζόμαστε πάνω σε θεωρητικές γνώσεις που έχουμε αποκομίσει από την μελέτη των πολυσέλιδων τόμων. Σπανίως σε όλη τη διάρκεια της φοιτητικής μας ζωής θα κληθούμε να απαντήσουμε χρησιμοποιώντας κριτική σκέψη και ανάλυση. Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση. Βέβαια μετά, όσο θα ασκούμε το επάγγελμα, θα χρειαστεί να το δουλέψουμε το ακατοίκητο, αλλά μέχρι τότε η ζημιά έχει γίνει. Use it or lose it. Και στην Ιατρική δεν το χρησιμοποιούμε καθόλου (έτσι όπως έχουν τα πράγματα).

Όσο για αυτό που λέει ο akiroskirios, εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο έναν γιατρό που ήταν μέτριος φοιτητής από κάποιον που ήταν άριστος. Μπορεί να ακούγεται παράξενο αλλά εν καιρώ θα καταλάβει τον λόγο.

Στο θέμα μας όμως: η δική μου άποψη είναι πως αν δεν διαβάζεις σε όλη σου την μαθητική ζωή και ξαφνικά θυμηθείς στην Γ λυκείου να διαβάσεις θα αποτύχεις, όχι τόσο λόγω έλλειψης γνώσης (που σίγουρα κι αυτό διαδραματίζει ρόλο) όσο λόγω άγνοιας της σωστής (για το κάθε άτομο) μεθόδου μελέτης. Αν δεν έχεις στρωθεί να διαβάσεις ποτέ, πως θα το κάνεις όταν φτάσεις τα 18; Γι' αυτό, δεν είναι ανάγκη να σκοτώνεστε σε όλο το γυμνάσιο και το λύκειο για να περάσετε Ιατρική. Χρειάζεται απλά να μάθετε να διαβάζετε και να μην αφήνετε κενά. Ούτως ή άλλως, το 90% αυτών που μάθατε στο σχολείο θα το ξεχάσετε μέχρι τα 20 (το ποσοστό είναι αυθαίρετο προφανώς).

Όσο για τους βαθμούς, από την προσωπική μου εμπειρία και για τα σχολεία που έχω φοιτήσει (σημείωση: σε δημόσιο σχολείο πήγαινα) μπορώ να πω ότι είναι δύσκολο το να ΜΗΝ πάρεις καλούς βαθμούς. Μια μικρή προσπάθεια να κάνεις και με δεδομένο ότι δεν έχεις αφήσει κενά από άλλες τάξεις και προσέχεις στο μάθημα, μπορείς να πάρεις αξιοπρεπείς βαθμούς. Μπορεί να μην έχεις σε όλα τα μαθήματα 20, αλλά θα έχεις έναν καλό μέσο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Όσο για αυτό που λέει ο akiroskirios, εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο έναν γιατρό που ήταν μέτριος φοιτητής από κάποιον που ήταν άριστος. Μπορεί να ακούγεται παράξενο αλλά εν καιρώ θα καταλάβει τον λόγο..

συνάδελφε ( :D ) συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα άλλα, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις την παράθεση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
συνάδελφε ( :D ) συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα άλλα, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις την παράθεση ;

Συνήθως οι άριστοι μαθητές (από άποψη βαθμολογίας, με μέσο όρο πάνω από 8 ) είναι αυτοί που έχουν μεγάλη ικανότητα απομνημόνευσης, οπότε μπορούν να αποστηθίσουν τον μεγάλο όγκο του υλικού του κάθε μαθήματος και να πάνε πολύ καλά στις εξετάσεις (όπως είπα και πιο πάνω, στις εξετάσεις αυτό μετράνε κυρίως). Όμως, όταν θα πάω σε έναν γιατρό, δεν με ενδιαφέρει πόσο τέλεια θυμάται τα μικρόβια που προκαλούν συχνότερα γαστρεντερίτιδα, αλλά το πόσο μπορεί να διαγνώσει ότι εγώ έχω όντως γαστρεντερίτιδα και πόσο καλές οδηγίες/σωστά φάρμακα θα μου δώσει για να θεραπευτώ.
Βέβαια υπάρχουν και αριστούχοι που δεν βασίζονται μόνο στην απομνημόνευση αλλά έχουν και κριτική σκέψη...κάπου εκεί έξω. Μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει κάποιον.
Οι μέτριοι από την άλλη (κι όταν λέω μέτριοι δεν εννοώ να περνάνε 2 μαθήματα το εξάμηνο, άλλα άτομα με μέσο όρο 7-8 ) μπορεί να χάνουν βαθμούς επειδή δεν έχουν συνηθίσει (ή δεν τους βολεύει) να αποστηθίζουν. Μπορεί να καταλαβαίνουν καλύτερα την παθοφυσιολογία κάποιας ασθένειας και να μπορούν να φανταστούν πιθανές επιπλοκές της, κάτι που οι άριστοι που περιέγραψα πιο πάνω δεν κάνουν. Αν δεν γνωρίζουν κάτι (που να το έχουν διαβάσει στο βιβλίο), δεν θα απαντήσουν σε κάποια ερώτηση που δεν ξέρουν. Οι μέτριοι με την σκέψη θα βρούνε άκρη.
Εννοείται βέβαια πως δεν είναι όλοι οι μέτριοι φοιτητές έτσι, αφού πολλοί απλά δεν διαβάζουν. Είπαμε, καλή η κριτική σκέψη, αλλά εννοείται πως χρειάζεται και διάβασμα, δεν λέω να μην διαβάζετε. Απλά λέω ότι υπάρχουν κι άλλες ικανότητες/δεξιότητες που πρέπει να έχει ένας καλός φοιτητής/γιατρός (άσχετα από βαθμούς).
Η δική μου τρίχρονη εμπειρία στην Ιατρική ΑΠΘ αυτό έχει δείξει μέχρι τώρα. Ίσως σε κάποια σημεία να κάνω λάθος, αλλά αυτό θα φανεί στο μέλλον. Προς το παρόν, αυτή την άποψη έχω διαμορφώσει μέσα από τα βιώματα μου και την αλληλεπίδραση μου με συμφοιτητές και καθηγητές.
Συμπέρασμα: να διαβάζεις και να σκέφτεσαι. Είναι πολύ εύκολο να χαθείς μέσα στους τόμους και να σταματήσεις να σκέφτεσαι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
+1
για αυτο θα πρεπει να μπορει ο φοιτητης και μελλων ιατρος να συνδυασει τις γνωσεις του με τον πρακτικο τομεα...
ισως για αυτο τα πανεπιστημια του εξωτερικου ειναι καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια να σας ρωτησω κατι??οι φοιτητες ιατρικης περιπου ποσο γραψατε στις πανελληνιες και καταφερατε να μπειτε σε μια τοσο υψηλοβαθμη σχολη??και κατι αλλο...διαβαζατε συστηματικα τα τελευταια 3 χρονια (λυκειο) ή ασχοληθηκατε κυριως τελευταια χρονια...γιατι πολλα υποθηκαν αλλα τι ισχυει στα αληθεια?:book:

παιδια να σας ρωτησω κατι??οι φοιτητες ιατρικης περιπου ποσο γραψατε στις πανελληνιες και καταφερατε να μπειτε σε μια τοσο υψηλοβαθμη σχολη??και κατι αλλο...διαβαζατε συστηματικα τα τελευταια 3 χρονια (λυκειο) ή ασχοληθηκατε κυριως τελευταια χρονια...γιατι πολλα υποθηκαν αλλα τι ισχυει στα αληθεια?:book:

λοιπον???????????????????????????:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
παιδια να σας ρωτησω κατι??οι φοιτητες ιατρικης περιπου ποσο γραψατε στις πανελληνιες και καταφερατε να μπειτε σε μια τοσο υψηλοβαθμη σχολη??και κατι αλλο...διαβαζατε συστηματικα τα τελευταια 3 χρονια (λυκειο) ή ασχοληθηκατε κυριως τελευταια χρονια...γιατι πολλα υποθηκαν αλλα τι ισχυει στα αληθεια?:book:



λοιπον???????????????????????????:clapup:
Παιδιά αυτό το ρωτάτε συνέχεια. Κι εμείς το ρωτούσαμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει συνταγή της επιτυχίας ή κάτι τέτοιο. Ένας είναι ο δρόμος. Διάβασμα. Αυτό κάναμε όλοι μας, αυτό πρέπει να κάνετε κι εσείς. Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Αν θες να πετ'υχεις κάτι, βάζεις στόχο και κάνεις ό,τι μπορείς για να τα καταφέρεις. Προσωπικά πάντα διάβαζα συστηματικά και νομίζω ότι το να τα πιάσεις τα τελευταία χρόνια είναι πολύ πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
βλεποντας τα παιδια που περασαν ιατρκη συνειδητοποιησα πως τα παιδια που περασαν ιατρικη απ την κορινθο τουλαχιστον ηταν τα παιδια τα οποια ηταν καθε χρονο στην σημαια.ειναι τυχαιο αυτο?δηλαδη αν δεν εισαι στην σημαια τι γινεται??





ξερω οτι ειναι ακυρη ερωτηση..............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δεν είσαι στη σημαία, την έβαψες!
Θα σε απαγάγουν τα ufo!

Δεν έχει σημασία, ok παντού θέλει βάσεις κτλ, αλλά δε σημαίνει ότι αφού είσαι στη σημαία μπαίνεις στην ιατρική. Ξεκόλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Αθηνων (Σχολη ΔΙοικησης κ Οικονομιας),και θα ηθελα να παω γιατρικη!Δεν εχω Ελληνικη Υπηκοοτητα.Εχω απ'οτι εχω σκεφτει τρεις επιλογες μαλλον..Ή να ξαναδωσω πανελληνιες,ή με κατατακτήριες(?) αφου τελειωσω αυτη την σχολη(στην οποια ειμαι 2ο ετος),ή να παω σε αλλη χωρα!Μηπως εχω αλλες επιλογες?Και ποια μου προτεινετε?Να ξαναδωσω Πανελληνιες ειναι δυσκολο γιατι για να παω γιατρικη θελω να παω προετοιμασμενος αρα θα πρεπει να κανω φροντιστηριο,και με τα φροντιστηρια θα μου βγουν πολλα τα εξοδα,και επιπλεον θελει και εναν χρονο προετοιμασια!Σχετικα με τις κατατακτηριες,ακουσα οτι μπορω να δωσω μονο οταν τελειωσω την σχολη που ειμαι τωρα,και αυτο ΑΝ γινεται απο τον τομεα π σπουδαζω.Δηλαδη δεν γινεται απο ολα τα τμηματα.Οσο για το εξωτερικο,σκεφτομαι Ρουμανια,στην οποια θα κανω τα μαθηματα στα αγγλικα(γιατι με βολευει περισσοτερο) και το κοστος ειναι 1000 ευρω το χρονο.Αν ομως παω Ρουμανια,να παω αφου τελειωσω την τρεχουσα σχολη η να παω οσο πιο γρηγορα μπορεσω με την εννοια οτι περνανε τα χρονια..?Θελω παρα πολυ να σπουδασω κατι που μου αρεσει (γιατρικη) και το ψαχνω εδω και λιγο καιρο.Ειμαι προθυμος να θυσιασω πολλα αρκει να σπουδασω το συγκεκριμενο αντικειμενο.Μηπως εχω αλλες επιλογες να μπω γιατρικη?Και τι νομιζετε θα επρεπε να κανω?Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σε ποιό τμήμα ακριβώς είσαι; Γιατί ίσως μπορώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Σε ποιό τμήμα ακριβώς είσαι; Γιατί ίσως μπορώ να βοηθήσω.
Γεια σας!Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Αθηνων (Σχολη ΔΙοικησης κ Οικονομιας)
Γεια σας!Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Αθηνων (Σχολη ΔΙοικησης κ Οικονομιας),και θα ηθελα να παω γιατρικη!Δεν εχω Ελληνικη Υπηκοοτητα.Εχω απ'οτι εχω σκεφτει τρεις επιλογες μαλλον..Ή να ξαναδωσω πανελληνιες,ή με κατατακτήριες(?) αφου τελειωσω αυτη την σχολη(στην οποια ειμαι 2ο ετος),ή να παω σε αλλη χωρα!Μηπως εχω αλλες επιλογες?Και ποια μου προτεινετε?Να ξαναδωσω Πανελληνιες ειναι δυσκολο γιατι για να παω γιατρικη θελω να παω προετοιμασμενος αρα θα πρεπει να κανω φροντιστηριο,και με τα φροντιστηρια θα μου βγουν πολλα τα εξοδα,και επιπλεον θελει και εναν χρονο προετοιμασια!Σχετικα με τις κατατακτηριες,ακουσα οτι μπορω να δωσω μονο οταν τελειωσω την σχολη που ειμαι τωρα,και αυτο ΑΝ γινεται απο τον τομεα π σπουδαζω.Δηλαδη δεν γινεται απο ολα τα τμηματα.Οσο για το εξωτερικο,σκεφτομαι Ρουμανια,στην οποια θα κανω τα μαθηματα στα αγγλικα(γιατι με βολευει περισσοτερο) και το κοστος ειναι 1000 ευρω το χρονο.Αν ομως παω Ρουμανια,να παω αφου τελειωσω την τρεχουσα σχολη η να παω οσο πιο γρηγορα μπορεσω με την εννοια οτι περνανε τα χρονια..?Θελω παρα πολυ να σπουδασω κατι που μου αρεσει (γιατρικη) και το ψαχνω εδω και λιγο καιρο.Ειμαι προθυμος να θυσιασω πολλα αρκει να σπουδασω το συγκεκριμενο αντικειμενο.Μηπως εχω αλλες επιλογες να μπω γιατρικη?Και τι νομιζετε θα επρεπε να κανω?Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Και πες ότι τελειώνεις την σχολή σου στα 22 σου.6 χρόνια σπουδές η ιατρική,τελειώνεις τουλάχιστον στα 28.Επίσης είναι το θέμα για αναμονή ειδικότητας.:/:
Κατακτητήριες από το τμήμα σου στην ιατρική δεν πιστεύω να γίνονται,γιατί είναι λίγο άκυρα μεταξύ τους.
Οπότε μένει η επιλογή της Ρουμανίας.:hmm:
Εγώ θα σου συνηστούσα να φύγεις όσο πιο γρήγορα μπορείς,ειδικά αν η σχολή που είσαι τώρα δεν σου αρέσει.
Α(υ)τά.:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειμαι στο τμημα τουριστικων επιχειρησεων.Και ναι ουτε και εγω νομιζω πως μπορει να γινει αυτο με τις κατατακτηριες.Οσο για το που λεει να σπουδασω (σχετικα δηλ με τη χωρα,αν ειχα τετοια επιλογη,δηλ αν μπορουσα ξερω γω να σπουδασω στην Ελλαδα) που θα ηταν καλυτερα να σπουδασω?Ελλαδα η Ρουμανια? :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ρουμανια! η Ελλαδα δεν εχει να προσφερει και πολλα πραγματα τωρα πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το κοίταξα και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κατατακτήριες για Ιατρική. Αυτό συμβαίνει γιατί το αντικείμενο σου δεν έχει καμία απολύτως συνάφεια (αν ήσουν σε ΑΕΙ ή σε ΤΕΙ που σχετίζεται με τις επιστήμες υγείας δεν θα είχες πρόβλημα). Οπότε αν το έχεις αποφασίσει το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις να ψάχνεις πανεπιστήμιο να κοιτάξεις τα αναγνωρισμένα ιδρύματα του εξωτερικού https://62.103.84.30/2.php. Πάντως σου παραθέτω τα τμήματα στα οποία μπορείς να δώσεις κατατακτήριες απλά για να ξέρεις:
ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ Τ.Ε.Ι. του Τμήματος ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ μπορούν να κατατάσσονται στα Τμήματα:
Πληροφορικής Παν. Πειραιώς Ομάδα
Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης Παν. Αθηνών
Δημόσιας Διοίκησης Παντείου Παν.
Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου Παν.
Κοινωνιολογίας Πανεπιστημίων: Παντείου, Κρήτης
Κοινωνικής Πολιτικής & Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Παντείου Παν.
Κοινωνικής Ανθρωπολογίας & Ιστορίας Παν. Αιγαίου
Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου Παν.
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων
Πανεπιστημίων: Οικονομικού Παν. Αθηνών, Πειραιώς, Μακεδονίας
Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Παν. Αθηνών
Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας Οικονομικού Παν. Αθηνών
Στατιστικής & Ασφαλιστικής Επιστήμης Παν. Πειραιώς
Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής Παν. Πειραιώς
Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας Παν. Πειραιώς
Ναυτιλιακών Σπουδών Παν. Πειραιώς
Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών & Πολιτικών Σπουδών Παν. Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Παν. Μακεδονίας
Διοίκησης Επιχειρήσεων Παν. Αιγαίου
Οικονομικής Επιστήμης Πανεπιστημίων: Οικονομικού Παν. Αθηνών, Αθηνών, Πειραιώς, Θεσσαλονίκης, Κρήτης, Μακεδονίας, Πατρών
Φ.Π.Ψ.–Πρόγραμμα Ψυχολογίας Παν. Αθηνών
Ψυχολογίας Πανεπιστημίων: Κρήτης, Θεσσαλονίκης
Θεολογίας Παν. Θεσσαλονίκης
Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας Παν. Θεσσαλονίκης
Κοινωνικής Θεολογίας Παν. Αθηνών
Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν. Αθηνών, Αιγαίου, Θεσσαλονίκης (Φλώρινα)
Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Παν. Μακεδονίας
Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας Παν. Αθηνών
Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού Παντείου Παν.
Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου Παν.
Ιταλικής & Ισπανικής γλώσσας & φιλολογίας (Ιταλική) Παν. Αθηνών
Ιταλικής γλώσσας & Φιλολογίας Παν. Θεσσαλονίκης
Ιταλικής & Ισπανικής γλώσσας & φιλολογίας (Ισπανική) Παν. Αθηνών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top