Γενικό -  Γενικά για τους βαθμούς

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Όχι, σε δεκαδικό αριθμό θα σου βγει (αν το κάνεις με κομπιουτεράκι). Τώρα, αν σου βγει πχ. 17,57423 καπλώς κάνεις στρογγυλοποίηση στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο, οπότε ο Μ.Ο. βγαίνει 17,6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε εμάς πάντως τα είχαν όλα αυτά γραμμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george095

Νεοφερμένος

Ο george095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω ρε φιλε για τισ πληροφοριες.....σε εμας δυστηχως ή ευτηχως (μαλλον ευτυχως) δεν τα είχαν κ επειδη δεν ξέρω πως τα βγάζουμε είπα να τα βγάλω να ξέρω τι μου γινεται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

algebristis

Νεοφερμένος

Ο algebristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χθες το βραδυ ειδα ενα ονειρο οτι εμεινα χημεια! Εχω 11 και 12... Εξετασεις εγραψα το πολυ 5... Και λενε περνας με τον ΓΜΟ ολων των μαθηματων... ελα μου ντε που σημερα βρηκα αυτο!!!
Για να προαχθεί ο μαθητής στη Β Λυκείου, θα πρέπει να έχει Γενικό Μέσο Όρο σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα μεγαλύτερο ή ίσο του 9,5. (Αν σε κάποιο μάθημα ο Ετήσιος βαθμός είναι μικρότερος από 9,5 ο μαθητής επανεξετάζεται στο μάθημα αυτό τον Σεπτέμβριο).
πηγή: Φροντιστήριο Προοπτική - Γενικές πληροφορίες Την @@@@;;; Η παιρναω; Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezaf

Νεοφερμένος

Ο georgezaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...
να ρωτισω κατι?

εχω στα 2 τετραμηνα γενικο 15...
και στις εξετασεις δεν τα παω και τοσο καλα...
μπωρει να βγαλω κατω απο 9,5...

αμα εχω 15 στα τετραμηνα και πχ ενα 7 γενικο στις εξετασεις περναω απο τους βαθμους του τετραμηνου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Survive_andanc

Νεοφερμένος

Ο Survive_andanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κοίτα.. οι εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος μετράνε το 50%
Άρα... πρέπει μέσο όρο στις εξετάσεις να βγάλεις 4+ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί να βγάλεις 7 στις εξετάσεις; :hmm:
Να διαβάσεις και θα τα πας μια χαρά.
Μέσο όρο 9,5 σε κάθε μάθημα νομίζω πως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Στο λυκειο ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ...
Για πας και να δωσεις τον Σεπτεμβριο θα πρεπει να εχεις Γενικο Μεσο Ορο ΣΕ ΟΛΑ τα μαθηματα κατω απο 9.5
Αν πχ εχεις αρχαια συνολο 8.4<9.5 και χημεια 6.3<9.5 αλλα γενικο μεσο ορο εχεις 11 τοτε δεν πας και τα δινεις...
Εγω ετσι ειχα μονο με τα αρχαια στην β λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

algebristis

Νεοφερμένος

Ο algebristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο λυκειο ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ...
Για πας και να δωσεις τον Σεπτεμβριο θα πρεπει να εχεις Γενικο Μεσο Ορο ΣΕ ΟΛΑ τα μαθηματα κατω απο 9.5
Αν πχ εχεις αρχαια συνολο 8.4<9.5 και χημεια 6.3<9.5 αλλα γενικο μεσο ορο εχεις 11 τοτε δεν πας και τα δινεις...
Εγω ετσι ειχα μονο με τα αρχαια στην β λυκειου.
Αρα αυτο το blog λεει μ@λ@κιες; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τι εννοουμε οταν λεμε πως οι εξετασεις μετρανε στο 50 %?
Δηλαδη εγω που εβγαλα στο α τετραμηνο 19,3
στο Β τετραμηνο (πιστευω και ελβεπιστω) 19,3 ++
και στις εξετασεις .........ετσι και ετσι .....ως ωρας(2 μαθηματα )
Θα παρω αριστειο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezaf

Νεοφερμένος

Ο georgezaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατί να βγάλεις 7 στις εξετάσεις; :hmm:
Να διαβάσεις και θα τα πας μια χαρά.
Μέσο όρο 9,5 σε κάθε μάθημα νομίζω πως είναι.


ναι ομως...δεν μπωρο να παρω βαθμους απο αλλο μαθιμα???

π.χ. ειχα 15 γενικο και 15 στο δευτερο τετραμηνο....τα διερο δια 2....
αυτο δεν ειναι το 50% του βαθμου???
και γραφω πες γενικο ενα 4 στις εξετασεις....

15+4=19/2=9,5! περναω δηλαδη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τι εννοουμε οταν λεμε πως οι εξετασεις μετρανε στο 50 %?
Δηλαδη εγω που εβγαλα στο α τετραμηνο 19,3
στο Β τετραμηνο (πιστευω και ελβεπιστω) 19,3 ++
και στις εξετασεις .........ετσι και ετσι .....ως ωρας(2 μαθηματα )
Θα παρω αριστειο ?

εεεεεεε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Όχι, σε δεκαδικό αριθμό θα σου βγει (αν το κάνεις με κομπιουτεράκι). Τώρα, αν σου βγει πχ. 17,57423 καπλώς κάνεις στρογγυλοποίηση στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο, οπότε ο Μ.Ο. βγαίνει 17,6.
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Τι εννοουμε οταν λεμε πως οι εξετασεις μετρανε στο 50 %?
Δηλαδη εγω που εβγαλα στο α τετραμηνο 19,3
στο Β τετραμηνο (πιστευω και ελβεπιστω) 19,3 ++
και στις εξετασεις .........ετσι και ετσι .....ως ωρας(2 μαθηματα )
Θα παρω αριστειο ?

εεεεεεε???

Σημαίνει ότι ο βαθμός και των 2 τετραμήνων μετράει 50%.
Για παράδειγμα άμα έχεις στο Α τετράμηνο Μ.Ο 17 και στο Β τετράμηνο 19 τότε ο μέσος όρος και των 2 τετραμήνων είναι 18.
Έπειτα άμα έχεις Μ.Ο στα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα 19 , τότε είναι : 18(ο μέσος όρος και των 2 τετραμήνων) + 19 (μέσος όρος γραπτών μαθημάτων) /2 = 18.5
Δηλαδή χρειάζεσαι κι ένα καλό σχετικά βαθμό στις εξετάσεις για να πάρεις αριστείο.

Ελπίζω να είμαι κατανοητός.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οκ καταλαβα οταν εννοουμε καλο 17plus?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
οκ καταλαβα οταν εννοουμε καλο 17plus?

Ναι κάπου εκεί.Για να βγάλεις αριστείο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις γενικό μέσο όρο 18.1 και πάνω.
Μπορείς να κάνεις και μόνη σου τους υπολογισμούς σε κάθε μάθημα.
Για παράδειγμα αν μαθηματικά έχεις 20 και στα 2 τετράμηνα και στις εξετάσεις γράψεις 18 τότε ο μέσος όρος του μαθήματος βγαίνει 19.
Άρα είσαι οκ ;)

(Δεν πειράζει αν σε ένα μάθημα πέφτεις κάτω από 18 , αρκεί σε όλα τα μαθήματα να βγαίνει ο μέσος όρος που χρειάζεται για το αριστείο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εμένα με μπερδεύει το γεγονός ότι οι βαθμοί βγαίνουν δεκαδικοί και δεν στρογγυλοποιούνται....αν έχω 20 1ο τετραμηνο και 19 στο 2ο και γραψω 19,8 εξετάσεις βγαίνει 19+20/2=19,5+19,8/2=19,65....δηλαδή στον τελικό μέσο όρο όλων των τετραμήνων και των εξτάσεων θα γράφει σε αυτό το μάθημα 19,65??η θα γίνει 20?? η μήπως μας δίνουν μόνο τους βαθμούς που γράψαμε στις εξετάσεις και τον γενικό μέσο όρο τον υπολογίζουμε μόνοι μας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Δε στρογγυλοποιούνται οι βαθμοί των εξετάσεων στον έλεγχο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
:):crazy: Επειδή σας βαρέθηκα να ρωτάτε όλο τα ίδια και τα ίδια, σας έφτιαξα ένα προγραμματάκι να υπολογίζετε μόνοι σας τους βαθμούς σας και να βρίσκετε αν περνάτε ή όχι, κλπ.
:teasing: Μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ (για Α' Λυκείου)
:devil: Καλή διασκέδαση!!! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Δε στρογγυλοποιούνται οι βαθμοί των εξετάσεων στον έλεγχο? :hmm:
όχι...αν έγραψες κάπου 93% είναι 18,6 και δεν θα γίνει 19...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top