Γενικό -  Γενικά για τους βαθμούς

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω εαν στην πρωτη λυκειου συμψηφιζονται καποια μαθηματα. Παρακαλώ ας απαντησει καποιος υπευθυνα. Ευχαριστω
Υπέυθυνη δήλωση
Ο υπογεγραμμένος χρήστης Δίας δηλώνω υπεύθυνα ότι:
1) Δεν υπάρχει γενικά κανένας συμψηφισμός μεταξύ των μαθημάτων του λυκείου. (Αυτά του γυμνασίου δεν ισχύουν).
2) Μόνον μία εξαίρεση για Α λυκείου: Για όποιον έχει πάρει μάθημα επιλογής αισθητική αγωγή, συμψηφίζονται τα 3 μέρη του: εικαστικά - θεατρολογία - μουσική.
3) Και μία ακόμα εξαίρεση: στη Γ λυκείου και στον (σπάνιο) 1ο κύκλο της τεχνολογικής, χημεία και βιοχημεία ο βαθμός είναι ένας.

Ο δηλών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Παραβλέπω την ειρωνεία, μόνο και μόνο επειδή ήσουν ο μόνος που ανάμεσα στα τόσα μέλη ενός μαθητικού φόρουμ, μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει. Ίσως γίνομαι κουραστική, αλλά όσους έχω ρωτήσει, μου έχουν πει ότι συμψηφίζονται ορισμένα μαθήματα.

Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Παραβλέπω την ειρωνεία, μόνο και μόνο επειδή ήσουν ο μόνος που ανάμεσα στα τόσα μέλη ενός μαθητικού φόρουμ, μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει. Ίσως γίνομαι κουραστική, αλλά όσους έχω ρωτήσει, μου έχουν πει ότι συμψηφίζονται ορισμένα μαθήματα.

Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο.
Είναι ακριβώς έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες παίρνουμε βαθμούς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στον έλεγχο αναγράφεται σε κάθε μάθημα ο μέσος όρος του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε εμάς τουλάχιστον, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες παίρνουμε βαθμούς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στον έλεγχο αναγράφεται σε κάθε μάθημα ο μέσος όρος του τμήματος.
Ναι υποχρεωτικά. Δες έναν έλεγχο λυκείου (αυτός είναι Β λυκείου - 2ο τετράμηνο)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
δεν βγαζουν Μ.Ο για καθε τετραμηνο ξεχωριστα....η μαλλον τωρα που το σκεφτομαι αυτο θα ειναι για τον 1ο ελεγχο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν βγαζουν Μ.Ο για καθε τετραμηνο ξεχωριστα....η μαλλον τωρα που το σκεφτομαι αυτο θα ειναι για τον 1ο ελεγχο ε?
Δε σε πιάνω. :P
Δεν αναφέρει το Μ.Ο. σου αν θες αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bumbo

Νεοφερμένος

Ο Bumbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Αν έχει κάποιος κάτω απο 9,5 πρώτο τετράμηνο και βγάλει π.χ 15 στο 2ο τετράμηνο +10-12 εξετάσεις μένει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Αν έχει κάποιος κάτω απο 9,5 πρώτο τετράμηνο και βγάλει π.χ 15 στο 2ο τετράμηνο +10-12 εξετάσεις μένει;
Εξαρτάται πόσο κάτω από 9,5 βγάζεις. :P


Εξαιρετικά δύσκολο να μείνεις, πάντως. Ακόμα και με 5 μέσο όρο στο 1ο τετράμηνο δε μένεις.
Σκέφτεσαι να προσπαθήσεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bumbo

Νεοφερμένος

Ο Bumbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
π.χ 8,5-9,0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Αν έχει κάποιος κάτω απο 9,5 πρώτο τετράμηνο και βγάλει π.χ 15 στο 2ο τετράμηνο +10-12 εξετάσεις μένει;
Αν κάποιος στην Α λυκείου βγάζει 1ο τετράμηνο κάτω από 9,5, σημαίνει ότι όχι μόνο δεν έχει ανοίξει ποτέ βιβλίο, αλλά και ότι δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στο σχολείο του. Αυτό γιατί Μ.Ο. = 9,5 σημαίνει σε όλα σχεδόν τα μαθήματα κάτω από τη βάση, κάτι που συνήθως δεν γίνεται γιατί γενικά υπάρχει ελαστικότητα και οι πιο πολλοί καθηγητές αρχίζουν βαθμούς από 11, 12, 13. Επίσης σε κάποια μαθήματα π.χ. θρησκευτικά, τεχνολογία παίρνουν όλοι μεγάλους βαθμούς. Άρα αυτός που λες (σίγουρα δεν είσαι εσύ) θα πρέπει να σκεφτεί πολύ καλά μερικά πράγματα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bumbo

Νεοφερμένος

Ο Bumbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΟΚ ευχαριστώ:) όχι εντάξει δεν είμαι εγώ απλά εντάξει ρώτησα πληροφοριακά
Ευχαριστώ παίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark lady

Νεοφερμένος

Η dark lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Hi,είμαι καινούρια αλλά διαβάζω αυτό το site εδώ και πολύ καιρό,όμως εχω ψιλομπερδευτή λιγάκι...όταν λέτε ότι πρέπει να έχει κανείς πάνω 9,5 Μ.Ο. για να περάσει σε αυτά τα μαθήματα που με δυσκολία θα γράψει πάνω από 6(όπως εγώ που φυσική έχω 11 και γεωμετρία 10)τι ακριβώς εννοείτε??Δηλ θα βγάλω Μ.Ο. 9,5 αν προσθέσω το Μ.Ο. του 1ου τετραμήνου και του 2ου και μετά το αποτέλεσμα θα το διαιρέσω με το 2 και αυτό που θα μου βγει θα το προσθέσω με το Μ.Ο. των εξετάσεων και μετά αυτό που θα βγει θα το διαιρέσω με το 2 και θα βγει 9,5 και έτσι θα περάσω σε αυτά τα μαθήματα που κινδυνεύω??? ή μόνο αν βγάλω Μ.Ο. εξετάσεων πάνω απο 9,5 τότε μόνο θα περάσω???αχ,εξηγήστε μου,έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Hi,είμαι καινούρια αλλά διαβάζω αυτό το site εδώ και πολύ καιρό,όμως εχω ψιλομπερδευτή λιγάκι...όταν λέτε ότι πρέπει να έχει κανείς πάνω 9,5 Μ.Ο. για να περάσει σε αυτά τα μαθήματα που με δυσκολία θα γράψει πάνω από 6(όπως εγώ που φυσική έχω 11 και γεωμετρία 10)τι ακριβώς εννοείτε??Δηλ θα βγάλω Μ.Ο. 9,5 αν προσθέσω το Μ.Ο. του 1ου τετραμήνου και του 2ου και μετά το αποτέλεσμα θα το διαιρέσω με το 2 και αυτό που θα μου βγει θα το προσθέσω με το Μ.Ο. των εξετάσεων και μετά αυτό που θα βγει θα το διαιρέσω με το 2 και θα βγει 9,5 και έτσι θα περάσω σε αυτά τα μαθήματα που κινδυνεύω??? ή μόνο αν βγάλω Μ.Ο. εξετάσεων πάνω απο 9,5 τότε μόνο θα περάσω???αχ,εξηγήστε μου,έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!!
Καλώς όρισες. :)

Λοιπόν έχει απαντηθεί πολλές φορές η απορία σου,αλλά τέλος πάντων.

Μιλάμε για το να έχεις Γ.Μ.Ο. (γενικό μέσο όσο) μεγαλύτερο ή ίσο του 9,5.

Δεν πάει ξεχωριστά από μάθημα σε μάθημα όπως το λές.
Δηλαδή με λίγα λόγια αν τύχει σε κάποιο μάθημα (π.χ. Φυσική) να έχεις μέσο όρο τετραμήνων και εξετάσεων κάτω από 9,5,δεν σε επηρεάζει κάπου αυτό,μιας και το αν θα περάσεις ή όχι,στηρίζεται μόνο στον γενικό μέσο όρο που θα βγεί στο τέλος, από το σύνολο όλων σου των μαθημάτων.

Για αυτό είναι και εξαιρετικά δύσκολο το να μείνει κάποιος στο Λύκειο,θέλει προσπάθεια για να μείνεις. :P

Γι'αυτό μην αγχώνεσαι. :)

θπόιλερ. :redface:

Γεια σε ολους...
λοιπον πραγματικα εχω ενθουσιαστει με το Forum.....!!!!!!!!
ειχα παντοτε τοοοοσες πολλες αποριες σε σχεση με τη βαθμολογηση,τις κατευθυνσεις,τις εξετασεις....

Λοιπον,εχω διαβασει στο forum πως για να μπορει καποιος να παει στη Β Λυκειου...το μονο που πρεπει να εχει ειναι ενα Γενικος Μεσος Ορος πανω απο 9.5 ανεξαρτητα απο τα μαθηματα που εχει κοπει σωστα?

δηλαδη,αν καποιος εχει εναν καλο Γενικο Μεσο Ορο {π.χ.16} κι "μεινει" δλδ εχει κατω απο 29 σε 2 μαθηματα μενει μετεξεταστεος σε αυτα τα μαθηματα η περναει κανονικα με τον Γενικο Μεσο Ορο ο οποιος ειναι πανω απο 9.5??

και παλι τα συγχαρητηρια μου για το forum:)!!!!!

αχ....σευχαριστω πολυ...παντοτε ειχα αυτη την απορια....
κι αρα απο αυτα που μου λες πρεπει να σε εμπιστευτω.:):)
!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι τραγικό το πόσα θαυμαστικά έβαζα και γενικά το πώς έγραφα όταν ήμουν πρώτη Λυκείου. :redface:
Στις 27/5 θα κλείσω 3 χρόνια στο ischool. :redface: Γεράσαμεε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark lady

Νεοφερμένος

Η dark lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Α!!!! οκ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:clapup::clapup::):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Να κάνω και εγω μια ερωτηση:P ο βαθμος που γραφουν οι μαθητές της Α Λυκειου στις εξετασεις θα μετρηθεί καπου; Θα βγει καποιος μεσος ορος απο τα τετραμηνα ή κατι σχετικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να κάνω και εγω μια ερωτηση:P ο βαθμος που γραφουν οι μαθητές της Α Λυκειου στις εξετασεις θα μετρηθεί καπου; Θα βγει καποιος μεσος ορος απο τα τετραμηνα ή κατι σχετικο;
Απ' όσο ξέρω δε χρησιμεύει κάπου παρά μόνο για το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george095

Νεοφερμένος

Ο george095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας...,

ρε παιδιά σορυ κιόλας γιατί παίζει να σας έχουν ξαναπεί αυτήν την ερώτηση αλλά άμα δεν μάθω θα σκάσω...γνωρίζω πως για να βγάλεις τον μέσο όρο πχ. στο πρώτο τετράμηνο προσθέτεις όλα τα μαθήματα εκτός από επιλογές και γυμναστική και τα διαιρείς με τον αριθμό τους. Αυτα τα μαθήματα μου φαίνεται είναι 12...αυτό σημαίνει πως και ο μέσος όρος βγαίνει σε δωδέκατα και αν όχι σε τι βγαίνει και πως το κάνουμε στη συνέχεια....

Ευχαριστώωωω :):rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι:)αν δεν κάνω λάθος,ο βαθμός που γράφουμε στις εξετάσεις στο τέλος δεν στρογγυλοποιείτε,δηλ γράφεις π.χ. το 15,6 δεν το κάνουν 16 όπως στο γυμνάσιο.Έτσι μετά ο μέσος όρος από τα 2 τετράμηνα κ από τον βαθμό των εξετάσεων μπορεί να βγει δεκαδικός,η ερωτησή μου είναι αν στον μέσο όρο από κάθε μάθημα στρογγυλοποιείτε ο βαθμός που βγαίνει..ελπίζω να μην σας μπέρδεψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top