Γενικό -  Γενικά για τους βαθμούς

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σίγουρα συμψηφίζονται μερικά μαθήματα και στα τετράμηνα;Νομίζω μόνο για τον ΓΜΟ.
Ναι, οι συμψηφισμοί γίνονται μεταξύ των τελικών βαθμών των κλάδων του κάθε κλαδικού μαθήματος και όχι κάθε τετράμηνο. (Όχι όμως ότι αυτό έχει και σημαντική διαφορά στον τελικό μέσο όρο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πέρυσι εφαρμόζεται στα λύκεια το εξής: οι βαθμοί, αφού συγκεντρωθούν, καταγράφονται σε ειδική διαδικτυακή εφαρμογή του Υπ. Παιδείας. Έπειτα, αφού περαστούν όλοι, οι βαθμοί "κλειδώνουν", και φυσικά δεν τροποποιούνται πλέον. Αφού κλειδωθούν οι βαθμοί, το σχολείο κατεβάζει στους υπολογιστές του τα έγγραφα, στο καθένα από τα οποία υπάρχει η βαθμολογία έκαστου μαθητή. Έπειτα τυπώνονται, και ακολουθείται η γνωστή διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από πέρυσι εφαρμόζεται στα λύκεια το εξής: οι βαθμοί, αφού συγκεντρωθούν, καταγράφονται σε ειδική διαδικτυακή εφαρμογή του Υπ. Παιδείας. Έπειτα, αφού περαστούν όλοι, οι βαθμοί "κλειδώνουν", και φυσικά δεν τροποποιούνται πλέον. Αφού κλειδωθούν οι βαθμοί, το σχολείο κατεβάζει στους υπολογιστές του τα έγγραφα, στο καθένα από τα οποία υπάρχει η βαθμολογία έκαστου μαθητή. Έπειτα τυπώνονται, και ακολουθείται η γνωστή διαδικασία.
Το κόκκινο είναι ο δράκος του παραμυθιού που λένε οι καθηγητές στους μαθητές για να μη ζητάνε αλλαγές βαθμών (ή και απουσιών).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κόκκινο είναι ο δράκος του παραμυθιού που λένε οι καθηγητές στους μαθητές για να μη ζητάνε αλλαγές βαθμών (ή και απουσιών).


Ισχύει. Εδώ εμένα μου άλλαξαν βαθμό ενώ είχε ήδη εκτυπωθεί ο έλεγχος. :P

Είχε γίνει λάθος και μου έβαλαν σε ένα μάθημα τον βαθμό του επόμενου μαθητή. Στο μεταξύ η καθηγήτρια μας είχε πει στην τάξη τι βαθμούς θα μας έβαζε, οπότε πήγα στην γραμματεία και μου τον άλλαξαν. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pauline_123

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά άτομα που πιστεύουν ότι οι βαθμοί δε θα έπρεπε να υπάρχουν στο Γυμνάσιο ή και γενικότερα. Εσείς τι πιστεύετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ λέω να καταργήσουμε το γυμνάσιο γενικότερα για να ησυχάσουμε απο τη γκρίνια μερικών - μερικών.:whistle:

Δε τους αρέσουν τα μαθήματα και τα θεωρούν άχρηστα και ανούσια, δε θέλουν βαθμούς, δε θέλουν εξετάσεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μισό γιατί να μην υπάρχουν.
Βαθμοί υπάρχουν απτό Δημοτικό από την Γ δημοτικού συγγεκριμένα και τώρα θα τους καταργήσουμε στο γυμνάσιο??
ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μετά να έχουμε τη γκρίνια των φυτών ότι "δεν θέλουν να θεωρούνται ίσοι με τους άλλους, αφού δεν υπάρχει αξιολόγιση". ΝΑΙ ΚΑΛΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pauline_123

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ λέω να καταργήσουμε το γυμνάσιο γενικότερα για να ησυχάσουμε απο τη γκρίνια μερικών - μερικών.:whistle:

Δε τους αρέσουν τα μαθήματα και τα θεωρούν άχρηστα και ανούσια, δε θέλουν βαθμούς, δε θέλουν εξετάσεις... :hmm:
Γιατί να καταργήσουμε το Γυμνάσιο? Δεν πιστεύω πώς είναι λύση να καταργήσουμε το Γυμνάσιο επειδή κάποιοι είναι του στυλ "ωχχ, αδερφέ" και γκρινιάζουν με το παραμικρό! :confused:

Μισό γιατί να μην υπάρχουν.
Βαθμοί υπάρχουν απτό Δημοτικό από την Γ δημοτικού συγγεκριμένα και τώρα θα τους καταργήσουμε στο γυμνάσιο??
ΕΛΕΟΣ!!!!
Δεν είπα να καταργήσουμε μόνο τους βαθμούς του Γυμνασίου. Μίλησα για όλους τους βαθμούς!
Εγώ έτσι κι αλλιώς πιστεύω ότι οι βαθμοί πρέπει να υπάρχουν!:hmm:

Και μετά να έχουμε τη γκρίνια των φυτών ότι "δεν θέλουν να θεωρούνται ίσοι με τους άλλους, αφού δεν υπάρχει αξιολόγιση". ΝΑΙ ΚΑΛΑ!
Καταρχάς θα ήθελα να πω κάτι πάνω στο θέμα με τα "φυτά" που είπες. Κάποιος που διαβάζει και έχει πολύ καλούς βαθμούς δεν πρέπει να θεωρείται και να αντιμετωπίζεται ως "φυτό". Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν παιδιά, τα οποία και έχουν πολύ καλούς βαθμούς και είναι και μέσα σ' όλα. Και έξω θα βγουν με τους φίλους τους, και σε χορούς του σχολείου τους θα πάνε και όλα θα τα κάνουν. Γι' αυτό πιστεύω ότι η έννοια "φυτό" δε θα πρέπει να χρησιμοποιείται... :pfff:
Και κάτι άλλο... Δε νομίζω ότι οι καλοί μαθητές θέλουν να υπάρχουν βαθμοί στο σχολείο για να ξεχωρίζουν από τους άλλους που δεν είναι τόσο καλοί. Αν υπάρχει κάποιος τέτοιος μαθητής, εγώ προσωπικά δεν τον θεωρώ καλό μαθητή, αλλά βαθμοθήρα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό δεν είναι τίποτα! :P Πρόκειται να συμβούν πολύ χειρότερα πράγματα! :confused: Ούτως ή άλλως αυτό το πρόβλημα το έχω ξεπεράσει...

Κι όταν λέω για χειρότερα πράγματα εννοώ πολύ ακραίες καταστάσεις σαν τις διαμαρτυρίες του '91.
Καταρχάς θα ήθελα να πω κάτι πάνω στο θέμα με τα "φυτά" που είπες. Κάποιος που διαβάζει και έχει πολύ καλούς βαθμούς δεν πρέπει να θεωρείται και να αντιμετωπίζεται ως "φυτό". Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν παιδιά, τα οποία και έχουν πολύ καλούς βαθμούς και είναι και μέσα σ' όλα. Και έξω θα βγουν με τους φίλους τους, και σε χορούς του σχολείου τους θα πάνε και όλα θα τα κάνουν. Γι' αυτό πιστεύω ότι η έννοια "φυτό" δε θα πρέπει να χρησιμοποιείται... :pfff:
Και κάτι άλλο... Δε νομίζω ότι οι καλοί μαθητές θέλουν να υπάρχουν βαθμοί στο σχολείο για να ξεχωρίζουν από τους άλλους που δεν είναι τόσο καλοί. Αν υπάρχει κάποιος τέτοιος μαθητής, εγώ προσωπικά δεν τον θεωρώ καλό μαθητή, αλλά βαθμοθήρα... :/:
Και τα "φυτά" εν μέρει βαθμόθηρες είναι... Όταν είσαι καλός μαθητής, κι αρχίζεις να συγκεντρώνεις βαθμούς, απαιτείς περισσότερα από τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πραγματικα βαρεθηκα να βλεπω ακυρα ποστ απο παιδια γυμνασιου..

Δεν γινεται να καταργησουμε τους βαθμους κοπελα μου! Πολλοι δεν θα ανοιγαν βιβλιο αν δεν υπηρχαν βαθμοι και δεν εμενες στην ταξη. Επισης καπως πρεπει να ξεχωριζουν οι αχρηστοι απο τους καλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pauline_123

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πραγματικα βαρεθηκα να βλεπω ακυρα ποστ απο παιδια γυμνασιου..

Δεν γινεται να καταργησουμε τους βαθμους κοπελα μου! Πολλοι δεν θα ανοιγαν βιβλιο αν δεν υπηρχαν βαθμοι και δεν εμενες στην ταξη. Επισης καπως πρεπει να ξεχωριζουν οι αχρηστοι απο τους καλους.
Πρώτον, δεν έγραψα την προσωπική μου άποψη. Έγραψα αυτό που πιστεύει πολύς κόσμος και δεν είναι αυτό που πιστεύω εγώ. Εγώ πιστεύω ότι οι βαθμοί πρέπει να υπάρχουν.
Και δεύτερον αν δεν σου αρέσει το Post γιατί κάθεσαι και το διαβάζεις και "μπαίνεις στον κόπο" να απαντήσεις κιόλας...? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έγραψα αυτό που πιστεύει πολύς κόσμος
Ναι, ηλικίας 8-15. Άστο, they don't count.

Και δεύτερον αν δεν σου αρέσει το Post γιατί κάθεσαι και το διαβάζεις και "μπαίνεις στον κόπο" να απαντήσεις κιόλας...? :mad:
Because you are in a forum, και από την στιγμή που υπάρχει το κουμπάκι "παράθεση", κάποιος από τους 85.000 χρήστες μπορεί να σχολιάσει πόσο (δεν) του αρέσει το ποστ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πρώτον, δεν έγραψα την προσωπική μου άποψη. Έγραψα αυτό που πιστεύει πολύς κόσμος και δεν είναι αυτό που πιστεύω εγώ. Εγώ πιστεύω ότι οι βαθμοί πρέπει να υπάρχουν.
Και δεύτερον αν δεν σου αρέσει το Post γιατί κάθεσαι και το διαβάζεις και "μπαίνεις στον κόπο" να απαντήσεις κιόλας...? :mad:
Tι πιστεύει πολύς κόσμος??
Ρε κοπελιά αν καταργηθούν οι βαθμοί τότε αντε καταργούμε και τις Πανελλήνιες (γιατί στο τέλος βαθμούς παίρνεις και εκεί έστω και σε γραπτά).
Ε μετά θα δεις άτομα που δεν έχουν διαβάσει ΠΟΤΕ να θέλουν να περάσουν Ιατρική Αθηνών ή Ιατρική Σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoine-P.

Νεοφερμένος

Ο Antoine-P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι μαθητής και παρόλο που δεν μου αρέσουν τα περισσότερα μαθήματα (ιδιαίτερα τα θετικά), οι βαθμοί και το ότι νοιάζομαι τι πιστεύουν για μένα οι καθηγητές μου είναι οι μόνοι λόγοι που με αναγκάζουν να διαβάσω! Θα ήταν χαζό οι βαθμοί να καταργηθούν αφού τότε σχεδόν κανένα παιδί δεν θα διάβαζε και θα μέναμε όλοι στουρνάρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πρώτον, δεν έγραψα την προσωπική μου άποψη. Έγραψα αυτό που πιστεύει πολύς κόσμος και δεν είναι αυτό που πιστεύω εγώ.

Όχι, δεν είπες πως είναι προσωπική σου άποψη.
Είναι όμως προσωπική σου άποψη το "πολύς κόσμος αυτό λέει".
Ή μήπως βγήκες στους δρόμους και ρώτησες τον κάθε περαστικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoine-P.

Νεοφερμένος

Ο Antoine-P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι, δεν είπες πως είναι προσωπική σου άποψη.
Είναι όμως προσωπική σου άποψη το "πολύς κόσμος αυτό λέει".
Ή μήπως βγήκες στους δρόμους και ρώτησες τον κάθε περαστικό ;

Γιατί πρέπει να δημιουργήσεις θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
σημερα πηραμε και εμεις ειμαι α λυκειου εβγαλα 19,8/11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
το 2013 τελειωσα το σχολειο .βασικα οι προφορικοι βαθμοι των τριμηνων ή των τετραμηνων δεν εχουν καμια σημασια γιατι κανενας εκτος λιγων εξαιρεσεων δεν βαθμολογηται οπς πραγματικα αξιζει. πχ παιδια γλυφτες επερναν παντα 20 -19. στις πανελληνιες πατωσαν, που για εμενα στις πανελληνιες φαινεται ο καλος ο κακος και ο μετριος μαθητης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top