Γαλλική Φιλολογία

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
1) Είπα το 70%+ είναι παλαβές, υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις ;)
2) Αυτό με τα φροντιστήρια ισχύει... έχω ακούσει εξωφρενικά χαμηλούς μισθούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
θα ηθελα και εγω να περασω γαλλικη φιλολογια!αλλα ισως οχι στην αθηνα!μηπως στην θεσσαλονικη ειναι πιο ευκολο το τμημα?εννοω λιγοτερο απαιτητικο στην αρχη τουλαχιστον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
1) Είπα το 70%+ είναι παλαβές, υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις ;)
2) Αυτό με τα φροντιστήρια ισχύει... έχω ακούσει εξωφρενικά χαμηλούς μισθούς

Παιδιά ναι χωρίς πλάκα η δασκάλα των γαλλικών μου επειδή δουλεύει σε φροντηστήριο της δίνουν 8 ευρώ την ώρα ελεος δηλαδη!! Αλλά αν κάνεις ιδιαίτερα μπορείς να πάρεις και 25 ευρώ την ώρα που δεν είναι καθόλου απίθανο!!

θα ηθελα και εγω να περασω γαλλικη φιλολογια!αλλα ισως οχι στην αθηνα!μηπως στην θεσσαλονικη ειναι πιο ευκολο το τμημα?εννοω λιγοτερο απαιτητικο στην αρχη τουλαχιστον?

Σημασία έχει να μάθεις κάτι!! Διότι αν είναι εύκολη και δεν μαθένεις τίποτα τι να το κάνεις ?? Επειδή και εγω γαλλική φιλολογία θέλω περάσω πιστεύω πως πρέπει να είναι και λίγο δύσκολη τότε όλος ο κοσμος θα έπερνε πτυχίο και δεν θα ήξερε τίποτα!! Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις , δεν θα έχει πιστεύω πρόβλημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
λοιπον...
θα το πω χια χιλιοστη φορα...
συμφωνα με οσα εχω ακουσει, το τμημα της θεσσαλονικης θεωρειται πιο ευκολο αλλα το πτυχιο του δεν θεωρειται ισαξιο με το τμημα των αθηνων...
αφηστε που νομιζω εχουν και διαφορετικο οδηγο σπουδων
δεν κανουν δηλαδη ακριβως τα ιδια μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
λοιπον...
θα το πω χια χιλιοστη φορα...
συμφωνα με οσα εχω ακουσει, το τμημα της θεσσαλονικης θεωρειται πιο ευκολο αλλα το πτυχιο του δεν θεωρειται ισαξιο με το τμημα των αθηνων...
αφηστε που νομιζω εχουν και διαφορετικο οδηγο σπουδων
δεν κανουν δηλαδη ακριβως τα ιδια μαθηματα
θεωρητικα ειναι ισαξιο,και στο δημοσιο αλλα αμα της αθηνας ειναι πιο δυσκολο ,τοτε ναι στον ιδιωτικο τομεα,αναγνωριζεται περισσοτερο!ομως αν δεν καταφερω να βγαλω ποτε το τμημα της αθηνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αμα εισαι επιμελης και δεν αδιαφορεις θα τα καταφερεις
μην ανησυχεις
αρκει να μην τα παρατησεις στην πορεια οπως κανουν οι περισσοτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αμα εισαι επιμελης και δεν αδιαφορεις θα τα καταφερεις
μην ανησυχεις
αρκει να μην τα παρατησεις στην πορεια οπως κανουν οι περισσοτεροι
μακαρι να ειναι ετσι.. τι ναπω.. απο μενα εξαρταται κιολας!οι καθηγητες ειναι καλοι?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κατα κυριο λογο ειναι πολυ καλοι
απλα μερικοι εχουν καποιες "παραξενιες" επειδη θελουν να τα μαθουμε καλα και οχι απλα να περασουμε το μαθηματα τους
και εχουν απολυτο δικιο
βεβαια, αλλαζουν οι καθηγητες γιατι αλλοι βγαινουν σε συνταξη, αλλοι ερχονται αποσπασμενοι απο τα σχολεια.....
αλλα δεν εχεις κατι να φοβηθεις
αν τους δειξεις οτι προσπαθεις και συμμετεχεις στα μαθηματα τοτε ολα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
κατα κυριο λογο ειναι πολυ καλοι
απλα μερικοι εχουν καποιες "παραξενιες" επειδη θελουν να τα μαθουμε καλα και οχι απλα να περασουμε το μαθηματα τους
και εχουν απολυτο δικιο
βεβαια, αλλαζουν οι καθηγητες γιατι αλλοι βγαινουν σε συνταξη, αλλοι ερχονται αποσπασμενοι απο τα σχολεια.....
αλλα δεν εχεις κατι να φοβηθεις
αν τους δειξεις οτι προσπαθεις και συμμετεχεις στα μαθηματα τοτε ολα οκ
φοβαμαι πολυ το ακουστικο και τα προφορικα!γενικα στα γαλλικα! τα ακουστικα ειναι παρα πολυ δυσκολα?:mad::/::hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου τα ακουστικα και τα προφορικα της σχολης ειναι σχετικα πιο ευκολα απο τα διπλωματα
βεβαια προετοιμαζεσαι συνεχεια καταλληλα για να μπορεσεις μετα να ανταπεξελθεις στις εξετασεις
μην εχεις απο τωρα αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
γι αυτό κάθε καθηγήτρια που βγαίνει από το πανεπιστήμιο της Αθήνας κόβει 2 μονάδες αν ξεχάσεις μια accent? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο..
παντως οι accents ειναι σημαντικες..
οταν ο μαθητης ειναι σε μικρο επιπεδο ειμαστε λιγακι χαλαρες... και ειναι λογικο..
οσο ομως ανεβαινει το επιπεδο, αυξανονται και οι υποχρεωσεις καιθως "υποτιθεται" οτι βρισκεσαι σε καλυτερο επιπεδο γνωσεων..
και οι τονοι, αν και φαινονται ασημαντοι, παιζουν μεγαλο ρολο
και γω εχω μια μανια με τους τονους, αλλα οχι να κοψω 2 βαθμους αμα ξεχασεις εναν...
αμα με το καλο περασετε στη σχολη τοτε θα καταλαβετε τη σημασια των τονων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Υπερέβαλα φυσικά... Αλλά μου έχει τύχει να είμαι επίπεδο Α1-Α2 στο σχολείο και από έναν τόνο να μου κόψει 1 μονάδα...
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά τώρα έχω μάθει τους τόνους περισσότερο από εμπειρία . Κάνω 8 χρόνια γαλλικα αλλά και να μην ξέρω αν μπαινει τόνος σε μία λέξη, μου κάθεται στραβά και βάζω... στο 70% των περιπτωσεων βγαίνω σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω ποτε δεν εμαθα τους τονους συμφωνα με καποιον κανονα
με εμπειρια κα απομνημονευση σε δυσκολες λεξεις που ειναι οι εξαιρεσεις
θα συνηθισει το ματι σου και θα καταλαβαινεις μετα που πρεπει να βαλεις και που οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. Σε κάποιες λέξεις καταλαβαίνω... Όχι σ'ολες βέβαια και φυσικά όταν πρόκειται για circonflex μόνο απ'έξω τις μαθαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω όταν μπήκες γαλλική φιλολογία τι επίπεδο είχες στα γαλλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω ειχα τα παλια διπλωματα αλλα με την τωρινη αλλαγη αντιστοιχουν σε β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Α! Μια χαρά ! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θεωρούν τη γλώσσα δεδομένη !! Γιατί κ εγώ Β2 δίνω τώρα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
δεδομενη θεωρουν τη γραμματικη
τη διδασκεσαι βεβαια αλλα σε αλλο επιπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
δεδομενη θεωρουν τη γραμματικη
τη διδασκεσαι βεβαια αλλα σε αλλο επιπεδο...

Α! οκ τότε μια χαρούλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top