Γίνεται να μείνεις από απουσίες στη Γ' Λυκείου;

theo12

Νεοφερμένος

Η theo12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,ειμαι καινούργια στο forum και πείρα το θάρρος να ρωτήσω.Παω Γ λυκειου και εχω στης 87 απουσίες αλλα ο υπεύθυνος τμήματος μου είπε πως εχω 71, επίσης ένας συμμαθητής μου εχει στης 300 και του είπε και της έκανε 110.
Γενικά έχω και άλλους συμμαθητές που γίνεται το ίδιο και εχω αναρωτηθεί αν όντος ισχύει το "δεν μένεις στη Γ λυκειου απο απουσίες,σε περνάνε ετσι".
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι καινούργια στο forum και πείρα το θάρρος να ρωτήσω.Παω Γ λυκειου και εχω στης 87 απουσίες αλλα ο υπεύθυνος τμήματος μου είπε πως εχω 71, επίσης ένας συμμαθητής μου εχει στης 300 και του είπε και της έκανε 110.
Γενικά έχω και άλλους συμμαθητές που γίνεται το ίδιο και εχω αναρωτηθεί αν όντος ισχύει το "δεν μένεις στη Γ λυκειου απο απουσίες,σε περνάνε ετσι".
Οχι δεν σε περνανε ετσι γιατι και οι καθηγητές ελέγχονται για τις απουσίες από την πλατφόρμα my school .
Υπαρχει το κατω οριο των 114 Ω απουσιων , μεχρι εκει εισαι οκ
Υπαρχει και το ανω οριο απουσιων 164 Ω οπου εκει το λυκειο ζητα χαρτια γιατρου, νοσοκομείου κλπ. Και νομιζω οτι εχει και σχεση ο μεσος ορος βαθμων σου ( 15 και πανω)
Γενικα οι καθηγητες προσπαθουν να μην αφησουν παιδια απο απουσιες και κανουν οτι μπορουν κουρευοντας τες. Τωρα για τον συμμαθητη με τις 300Ω τραβηγμενο μου φαινεται.
Οι 71 που εχεις μπολικες ειναι, κανε λιγο κρατι τα ζόρικα ειναι μπροστά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Όντως ισχύουν τα παραπάνω όρια, αλλα συνήθως οι καθηγητές δεν περνάνε όλες τις απουσίες στο σύστημα. Ωστόσο καλό είναι να μην το παρακάνεις γιατί ο καθηγητής μπορεί να μην θέλει να καλύψει απουσίες ειδικά αν είναι πολύ περισσότερες από τις 114 χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο. Γενικά καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου το 114 ως όριο για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
-- Συνήθως δεν αφήνουν να μείνεις στη Γ λυκείου:
1) Για να απαλλαγούν από σένα και να μη σε έχουν του χρόνου.
2) Σε λυπούνται (αν θέλεις το πιστεύεις)
-- Όμως πρέπει να πληρούνται οι εξής προϋποθέσεις:
α) Οι απουσίες να μην είναι υπερβολικές (π.χ. πάνω από 200)
β) Να μην τους έχεις ψήσει το ψάρι στα χείλη και θέλουν να σε εκδικηθούν.


1644439016513.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top