[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν έχω ερώτηση.....Όταν σε μία πρόταση μου ζητείται σύμπτυξη (μετοχική) και στην πρόταση που πρέπει να συμπτύξω έχω ενεργητικό παρακείμενο εγώ τότε τι κάνω??? Κάνω τον παρακείμενο μετοχή ενεστώτα οπότε κρατάω και την ενεργητική σύνταξη ή κάνω τον παρακείμενο μετοχή παρακειμένου οπότε αλλάζω και την σύνταξη σε παθητική???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Λοιπόν. Γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει μετοχή ενεργητικού παρακειμένου. Γι'αυτό θα μετατρέψουμε την ενεργητική σύνταξη σε παθητική.
π.χ. Hostes vicerunt Romanos. -----> Romani victi sunt a hostibus.

Έπειτα μετατρέπεις το ρήμα σε μετοχή.
π.χ. Romani victi sunt a hostibus. -----> Romani victi a hostibus.

Αφού κάνεις αρκετά παραδείγματα μπορεί να μη χρειάζεται να μπαίνεις καν στον κόπο για να κάνεις την παραπάνω διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ακριβως συναδελφε!!!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν. Γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει μετοχή ενεργητικού παρακειμένου. Γι'αυτό θα μετατρέψουμε την ενεργητική σύνταξη σε παθητική.
π.χ. Hostes vicerunt Romanos. -----> Romani victi sunt a hostibus.

Έπειτα μετατρέπεις το ρήμα σε μετοχή.
π.χ. Romani victi sunt a hostibus. -----> Romani victi a hostibus.

Αφού κάνεις αρκετά παραδείγματα μπορεί να μη χρειάζεται να μπαίνεις καν στον κόπο για να κάνεις την παραπάνω διαδικασία.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια θελω να βρω την εισαγωγη των λατινικων της β λυκειου αλλα δυστυχως εχω πεταξει τ βιβλιο....τι μπορω να κανω;;;;;θελω βοηθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
παιδια θελω να βρω την εισαγωγη των λατινικων της β λυκειου αλλα δυστυχως εχω πεταξει τ βιβλιο....τι μπορω να κανω;;;;;θελω βοηθεια!!!

το βιβλιο υπαρχει στα βιβλιοπωλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
μπορεις να το ζητησεις απο καποιο παιδι της δευτερασ στο σχολειο σου και να το βγαλεις φωτοτυπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
παιδια θελω να βρω την εισαγωγη των λατινικων της β λυκειου αλλα δυστυχως εχω πεταξει τ βιβλιο....τι μπορω να κανω;;;;;θελω βοηθεια!!!
Μην παιδεύεσαι. Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να το κατεβάσεις ολόκληρο δωρεάν... αν θες κιόλας εκτυπώνεις μόνο τις σελίδες της εισαγωγής ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Οσον αφορα την υλη πως τα πατε?Σε ποιο μαθημα βρισκεστε??(στο φροντιστηριο εννοω):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στο 37!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εμεις ειμαστε στο 32 ακομα γμτ...ειμαστε πισω:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδια και εγω δινω φετος λατινικα πανελληνιες!! Αλλα ειναι το χειροτερο μου μαθημα.... Δεν μπορω να γραψω ποτε πανω απο 60% τα πηρα απο την αρχη με στραβο ματι και συνεχιζω.... τα βλεπω σαν υποχρεωση που πρεπει να βγει και ποτε δεν εχουν γινει κτημα μου... Τελος παντων... Βοηθηματα δεν εχω.... ειχα δυο τα οποια μου τα πηρε η καθηγητρια μου γιατι μου εδινε απο αυτα σημειωσεις και ειχαν λυσεις... Δεν ηθελε να μπαινω στον πειρασμο... :/: Μπορειται να μου δωσεται καποια βοηθεια? Και αν ξερεται πειτε κανενα βοηθημα που να υπαρχει στο ιντερνετ να το κατεβασω... Εστω και pdf.. κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Help!!!! Πως είναι το β'πληθυντικό του μέλλοντα προστακτικής του esse??? estote ή essetote????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
έχει προστακτική ο μέλλοντας ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

Λάθος το κανα το μουσκαριιιιιι!!!!!!!!!! δεν θα το πιάσω ποτέ αυτό το 100!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ναι έχει μέλλοντα η προστακτική!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
έχει προστακτική ο μέλλοντας ; :hmm:
φυσικά! προστακτική έχει μόνο ο ενεστώτας και ο μέλλοντας. και μάλιστα ο ενεστώτας σε ενεργητική και παθητική φωνή έχει μόνο β'ενικό και πληθυντικό, ενώ ο μέλλοντας στην ενεργητική φωνή έχει β' ενικό-πληθυντικό κ γ'ενικό-πληθυντικό και στην παθητική β'ενικό κ γ'ενικό-πληθυντικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
έχει προστακτική ο μέλλοντας ; :hmm:

Ναι έχει ενεστώτα και μέλλοντα σε ενεργητική και μέση φωνή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Λάθος το κανα το μουσκαριιιιιι!!!!!!!!!! δεν θα το πιάσω ποτέ αυτό το 100!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ναι έχει μέλλοντα η προστακτική!!!!!


esto,esto,estote,sunto
το estote ειναι το esto με ενα "te" στο τελος
σκεψου το καπως ετσι θα σε βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
χεχεχ όχι ότι είμαι και σχετική με τα λατινικά αλλά κάτι μου έλεγε ότι δεν έχει προστακτική ο μέλλοντας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top