Βουλή των Εφήβων

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε στο σχολείο την εργασία για την βουλή των εφήβων...Εγώ έγραψα με θέμα τη βία,την ενδοοικογενειακή βία κ γενικά την εγκληματικότητα !!!Ωραία εμπηρεία να προσπαθείς να πείσεις ότι αξίζεις μέσα απο κάτι δικό σου!!!Κ επιτέλους να ακουστεί κ η φωνή μας...γι'αυτό αξίζει περισσότερο!!:jumpy:

Σιγά μην ακουστεί πολύ η φωνή σου και πάθουν τίποτα...:P
Η βουλή των Εφήβων είναι ένα καθαρά θεσμικό γεγονός και μια πολύ καλή εμπειρία για όσους πάνε αλλά προς θεού,μην περιμένεις να ακουστεί τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έγραψα κι εγώ ένα δοκίμιο πάνω στο Διαδίκτυο. Περισσότερο για τη δικιά μου εμπειρία το κάνω, δεν έχω ψευδαισθήσεις οτι θα με ακούσει κανένας. Ο καθηγητής που τη διάβασε και ειναι και αξιολογητής γραπτών μου είπε οτι περνάει άνετα κι απο κει και πέρα το παιχνίδι παίζεται στην κλήρωση. Από Β' Αθήνας εκλέγονται 42 βουλευτές συνολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και εγω εγραψα για την τηλεοραση.....
τωρα δεν ξερω αμα περασα...
καλα αποτελεσματα σε οσους εδωσαν...


γιωργος, in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fainia

Νεοφερμένος

Η Fainia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σιγά μην ακουστεί πολύ η φωνή σου και πάθουν τίποτα...:P
Η βουλή των Εφήβων είναι ένα καθαρά θεσμικό γεγονός και μια πολύ καλή εμπειρία για όσους πάνε αλλά προς θεού,μην περιμένεις να ακουστεί τίποτα!

Να σου πώ ρε παλικάρι μου...σ'έχει βάλει κανένας στο site για να κριτικάρεις όσα λένε οι άλλοι???Για χαλάρωσε...κ άμα έχεις κανά προβληματάκι να μου το πείς για να σε βοηθήσω να το λύσουμε.Μη τα ισοπεδώνεις όλα..κ ο θεσμός της βουλής των εφήβων είναι ένας θεσμός με σκοπό να ακουστεί η φωνή των νέων κ μ'αυτό το σκοπό διεξάγεται..απο εκεί κ πέρα μη σε απασχολεί τι ακούγεται κ τι όχ ακόμα κ αν δεν ακουστεί ποτέ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
καλα επιτυχια σε ολους!!!


^συμφωνω πως δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα αλλα επισης θεωρω αναγκαια την αλλαγη πορειας για αυτον τον θεσμο κυριως επειδη αρκετες φορες οι νεοι μονο και μονο για να ανεβουν νστο βημα ξεχνουν τα προβληματα που υπαρχουν και την γλωσσα τους αλλα χρησιμοποιουν την νεκρη γλωσσα και την θεματολογια -που δυστυχως αρκετες φορες αφορα την ''Ελλαδαρα'' μας- μιμουμενοι καταπληκτικα τους πολιτικους μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγω εγραψα την Πεμπτη την εκθεση για την Βουλή των Εφηβων σχετικά με την παράνομη ιδρυση εργοστασιου ηλεκτροπαραγωγης στον τοπο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos_a

Νεοφερμένος

Ο aggelos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ παίδες έγραψα για την κοινωνική ασφάλιση στην Ελλάδα και μου πήρε ακριβώς έξι σελίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να σου πώ ρε παλικάρι μου...σ'έχει βάλει κανένας στο site για να κριτικάρεις όσα λένε οι άλλοι???Για χαλάρωσε...κ άμα έχεις κανά προβληματάκι να μου το πείς για να σε βοηθήσω να το λύσουμε.Μη τα ισοπεδώνεις όλα..κ ο θεσμός της βουλής των εφήβων είναι ένας θεσμός με σκοπό να ακουστεί η φωνή των νέων κ μ'αυτό το σκοπό διεξάγεται..απο εκεί κ πέρα μη σε απασχολεί τι ακούγεται κ τι όχ ακόμα κ αν δεν ακουστεί ποτέ!!

Δεν θα κάτσω να σου απάντησω στο ίδιο ύφος,πράγμα που μπορώ να κάνω καλύτερα από εσένα.Αν έχεις πρόβλημα με το άτομο μου και το δικαιωμά μου να postάρω όποτε θέλω τότε να απευθυνθείς στους κατέχοντες του site για να μου το στερήσουν.

Τώρα για το θέμα,ο σκοπός του θεσμού είναι αυτός που προαναφέρεις με τα μαύρα γράμματα.Για αυτό το ονόμασα και θεσμικό γεγονός.Το θέμα είναι ότι ο θεσμικός σκοπός με την πραγματικότητα δεν έχουν καμμία σχέση.Αν νομίζεις ότι οι βουλευτάρες μας θα σου δώσουν σημασία γούστο σου και καπέλο σου.
Πίστευε ότι θέλεις,στα @@ μου!

Όσο για το πρόβλημα που με ρώτησες,έχω μία αρρώστια!Δεν μπορώ να ακούω εξυπνάδες...σεβάσου τουλάχιστον τον άρρωστο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
για να συμμετάσχει κανείς στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων,πρέπει να γράψει μια έκθεση στην οποία εκθέτει ένα πολιτικό πρόβλημα.
η έκθεση γράφεται κατά κανόνα στο σχολείο σε 3 ώρες υπό κανονικές συνθήκες (επιτήρηση κτλ),αλλά σε κάποια σχολεία αφήνουν τους μαθητές να τη φέρνουν έτοιμη απ το σπίτι(-γονείς-φιλόλογο-κ πάει λέγοντας)...:down:
από τα γραπτά που θα συγκεντρωθούν θα κριθεί από την αρμόδια επιτροπή ποια ανταποκρίνονται στο ζητούμενο κ από αυτά θα γίνει κλήρωση κ θα αναδειχτούν 300 παιδιά που θα αποτελέσουν τη Βουλή των Εφήβων (μέχρι πέρσι νομίζω τα παιδιά επιλέγονταν με βάση το βαθμό που η επιτροπή έδινε στην έκθεσή τους,αλλά από δω κ πέρα ακολουθείται η διαδικασία που ανέφερα)
ανάλογα το θέμα που πραγματευτήκατε,κατατάσσεστε σε επιτροπές πχ οικονομικών,εκπαίδευσης,δημόσιας διοίκησης κτλ κ μπορείτε να εκφωνήσετε λόγο μπροστά στους αρμόδιους βουλευτές (έφηβους κ κανονικούς)σε συνεδριάσεις κατ'επιτροπή που γίνονται τη 2η μέρα σε αίθουσες της Βουλής.
με κλήρωση επιλέγονται απο κάθε επιτροπή 3 παιδιά τα οποία θα μιλήσουν την τελευταία μέρα στην Ολομέλεια.αυτό είναι κ το πιο σημαντικό τμήμα του προγράμματος,αφού παρόντες είναι όλοι οι υπουργοί,οι πρόεδροι των κομμάτων,ο πρωθυπουργός,ο πρόεδρος της δημοκρατίας,εκπρόσωποι της Εκκλησίας κ ποικίλοι άλλοι επίσημοι:P(μην ψαρώνετε όμως οι περισσότεροι είναι πολύ σνομπ για να ακούσουν :down::down::down::down::down::down::down:)
τα 3 παιδιά από κάθε επιτροπή είναι τα μόνα που έχουν δικαίωμα να μιλήσουν στην Ολομέλεια.από αυτά τα 2 είναι απλοί ομιλητές κ βγάζουν λόγο για το πρόβλημα που τους απασχολεί για 3 λεπτά,ενώ ο 3ος είναι ο εισηγητής, o οποίος εκθέτει σε 6 λεπτά περιληπτικά με ποια θέματα ασχολήθηκε η επιτροπή του.
πέρα από τις πολιτικές διαδικασίες,το όλο πρόγραμμα αποσκοπεί κ στη γνωριμία με παιδιά από όλη την Ελλάδα και την ομογένεια:jumpy::jumpy::),στην ανταλλαγή απόψεων κ όχι μόνο :xixi:,καθώς και σε μια στοιχειώδη επαφή με την τέχνη:P(ξενάγηση στην Ακρόπολη,Πλάκα κτλ,παράσταση στην Εθνική Λυρική Σκηνή)...
επίσης περιλαμβάνει κ δεξίωση στη Βουλή με όλους τους βουλευτές παρόντες (σωματικά τουλάχιστον)...
α ξέχασα να πω ότι μένετε σε ξενοδοχείο είτε στο κέντρο είτε στην Παραλιακή :jumpy:μαζί με τα άλλα παιδιά οπότε η όλη εμπειρία θα σας θυμίσει 3ήμερη/4ήμερη:D
απλά καταπληκτική εμπειρία!εύχομαι στους διαγωνιζόμενους καλή επιτυχία κ καλή τύχη στην κλήρωση!!!:)
Κληρωση????Με χαλας τωρα.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Απ'το σχολείο μου, εγώ και άλλα 5 παιδιά γράψαμε την έκθεση... Βασικά ο ένας έγραψε καθαρά για να χάσει μάθημα, για τους άλλους δεν ξέρω...
Η καθηγήτρια μας επέτρεψε να έχουμε σημειώσεις μαζί μας (αν και κανονικά απαγορεύεται), αλλά όχι να της πάμε έτοιμη την έκθεση απ' το σπίτι...:no1:
Το 3ωρο είναι υπεραρκετό μπορώ να πω... Εγώ έγραψα και τις 6 σελίδες (με πολύ λίγες μουτζούρες και κανονικά -για να μην πω μικρά- γράμματα) και μάλιστα πρώτα έγραψα τα 2/3 της σε άλλο φύλλο και μετά την μετέφερα στο τετράδιο που μας έδωσαν...

Τώρα, αν θα επιλεγώ φυσικά δεν το ξέρω, αλλά ό,τι και να γίνει δεν έχει σημασία... Ούτως ή άλλως δεν το 'χα και μεγάλο καημό να βγω στη βουλή των εφήβων απλά το θεώρησα μια καλή ευκαιρία να κάνω και γω κάτι σαν έφηβη, ή τουλάχιστον να πω ότι προσπάθησα να κάνω κάτι... Από 'κει και πέρα que sera sera....;):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ στη 2 λυκείου θα γράψω για το εκπαιδευτικό σύστημα.
Είναι πράγματι ΑΙΣΧΡΟ!
Το σχολείο αντί για χωρός ανταλλαγής ιδεών και διαμόρφωση προτύπων έχει καταντήσει η απόλυτη μαύρη αγορά.Πουλάνε CD , σκλαπατζίκια και άλλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω δεν δηλωσα συμμετοχη για τη Βουλη των εφηβων.θεωρησα πως δν ειμαι πληρως ενημερωμενη να υπερασπιστω ενα θεμα που να εμπλεκει και πολιτικη....παντως αν δηλωνα ημουν αποφασισμενη να γραψω ή για τις μειονοτητες στη χωρα μας ή για το εκπαιδευτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχει μία θρησκευτική, επισήμως αναγνωρισμένη και μία γλωσσική μειονότητα στην Ελλάδα, που δεν αναγνωρίζεται ακόμα γιατί ο πληθυσμός της είναι αστείος. Δεν υπάρχουν άλλες μειονότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εμάς μας έβαλε σχεδόν με το ζόρι η καθηγήτρια του δικαίου να γράψουμε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Υπάρχει μία θρησκευτική, επισήμως αναγνωρισμένη και μία γλωσσική μειονότητα στην Ελλάδα, που δεν αναγνωρίζεται ακόμα γιατί ο πληθυσμός της είναι αστείος. Δεν υπάρχουν άλλες μειονότητες...

ε...ναι...με τν ορο μειονοτητες αναφερομουν στους τσιγγανους για παραδειγμα ή στους ανθρωπους που ενω χαρακτηριζονται ελληνες υστερουν ολων των δικαιωματων τους!:):):):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funkyspirit

Νεοφερμένος

Ο funkyspirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος να μου πει ποτε ανακοινωνονται τα αποτελεσματα της βουλης των εφηβων?Εχω γραψει εκθεση και αν και ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να σε επιλεξουν εχω τρομερη αγωνια!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα μας πούνε οι σύνδεσμοι των σχολείων. Μέσα στο Μάιο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funkyspirit

Νεοφερμένος

Ο funkyspirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση miv!!!Επειδη ομως ο δικος μας συνδεσμος-καθηγητης ειναι λιγο στον κοσμο του,μολις μαθεις νεωτερα ενημερωσε με!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση miv!!!Επειδη ομως ο δικος μας συνδεσμος-καθηγητης ειναι λιγο στον κοσμο του,μολις μαθεις νεωτερα ενημερωσε με!!!:bye:

Κι εμενα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο δικός μας είναι πολύ στα μέσα και στα έξω και φίλος του ίδιου του Σιούφα, οπότε θα σας ενημερώσω όταν μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top