Βουλή των Εφήβων 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να γράψω για τη Βουλή των εφήβων. Το θέμα μπορεί να είναι ο,τιδήποτε θέλει ο μαθητής. Ένα θέμα παγκόσμιο, ή της χώρας μας ή ακόμα και προσωπικό... Θέλω όμως να είναι κάτι πρωτότυπο όχι τα συνηθισμένα παγκοσμιοποίηση, ρατσισμός κλπ... που ταυτόχρονα να αγγίζει και να είναι σημαντικό. Έχετε καμιά ιδέα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εφοσον εχω πληροφορηθει γιατο θεμα,πρεπει να σου πω οτι αυτο που ενδιαφερει τους κριτες ειναι να δινεις λυσεις,οχι μονο σε θεωρητικο επιπεδο αλλα και σχετικα πρακτικες.Προτιμοτερο θα ηταν να αναφερθεις στην εκπαιδευση,καθως μπορεις να παραθεσεις απειρα παραδειγματα χαρη στην εμπειρια σου ως μαθητρια,αλλα να επικεντρωθεις στους τροπους αντιμετωπισης του προβληματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Καλύτερα να μην πάτε. Μπορεί από τα καθίσματα να κολλήσετε τίποτα και να γίνετε ίδιοι. Άσε που αν σε βάλουν στην θέση του πάγκαλου δεν βλέπω να φτάνεις το ύψος της έδρας αφού θα την έχει βουλιάξει σίγουρα 3 μέτρα κάτω από τη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ανάμεσα στις τόσες εκθέσεις θα διαλέξουν τη δική μου. Θέλω όμως να γράψω κάτι καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γτ δν δοκιμαζεις να γραψεις κατι βασιζομενο στν επικαιροτητα??με αφορμη αυτα που συνεβησαν τους τελευταιους μηνες στν ελλαδα!!δν νομιζω να το εχουν γραψει κ πολλοι..μιας και ειναι κ πρσφατα τα γεγονοτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
γ τν καταστροφη του περιβαλλοντος κατι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατ αρχην γιατι θες να πας στη Βουλη των Εφηβων αφου δεν εχεις για κανενα θεμα να μιλησεις?
Αν δεν εχεις ιδεες ή πραγματα που θες να μοιραστεις με τον κοσμο δεν πας πολυ απλα.
Το να σου προτεινουμε εμεις θεματα ειναι γελοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Φίλε μου έχω θέμα ! Αλλά μου λένε να μην το γράψω γιατί είναι πολύ "extreme" κατά τη γνώμη τους!
Αυτό που είχα σκεφτεί εγώ είναι η καταπάτηση των δικαιωμάτων της γυναίκας και κυρίως στις αφρικανικές χώρες που τους κάνουν κλειτοριδοεκτομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι σαν θεμα
Και ποιος σου προτεινει δηλαδη να μην το γραψεις?Μηπως κανουν φροντιστηριο και για να περασεις στην Βουλη των εφηβων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μπράβο για την αγένειά σου. Είναι πολύ όμορφο να μιλάς τόσο άσχημα σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καν. Όχι δεν είχα σκοπό να πρήξω τον φροντηστή μου με αυτό το ζήτημα γιατί δεν είναι της αρμοδιότητάς του, απλά το συζητούσα σπίτι μου και μου είπαν οι δικοί μου ότι θα σοκαριστούν οι καθηγητές αν το διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η καταστροφή του περιβάλλοντος δεν περνάει εξ'ορισμού, εκτός κι αν τη γράψεις μπαμπινιώτικα. Τόση αναφορά που γίνεται στα περιβαλλοντικά, το θεματάκι έχει καταντήσει κάτι παραπάνω από γραφικό.
-----------------------------------------
Θα σου έλεγα να στηρίξεις την επιλογή σου και να γράψεις για τα δικαιώματα της γυναίκας, με μια πιο light αναφορά, ας πούμε, στο θέμα της κλειτοριδεκτομής, δεν είναι ανάγκη να κάνεις focus εκεί. Στοιχηματίζω ότι θα έχεις διαβάσει το Λουλούδι της Ερήμου της Γουόρεν Ντίρι για το θέμα αυτό, αλλά αν δεν το έχεις διαβάσει, να το κάνεις προτού γράψεις την Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Γράψε για το μέλλον τοων νέων. Γράψε γιατί οι νέοι είναι πιο ευαίσθητοι, σε θέματα οικολογικά. Γράψε γιατί ανέβηκαν τα ποσοστά καταθλιπτικών νέων μετά τα 17-18. Γράψε γιατί είναι τόσο ηλίθιοι και κάναν το σύστημα τέτοιο ώστε να σε ωθεί στην παραπαιδεία. Γράψε πόσα δις ξοδεύουν οι Ελληνικές οικογένειες σε φροντηστήρια. Και άλλα πολλά θέματα που μου ήρθαν σε δευτερόλεπτα και βαριέμαι να γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτό το βιβλίο διάβασα πριν λίγο καιρό και έτσι σκέφτηκα αυτό το θέμα. Σοκαριστικό εε;;; Φανταστικό βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deniseeezzz

Νεοφερμένος

Η ΝΤΕΝΙΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πιστεύω πως το θέμα μπορεί να είναι οποιοδήποτε, αρκεί να είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που θα το παρουσιάσεις. Πρέπει δηλαδή η μορφή κ η δομή του κειμένου σου να είναι προσεγμένη και διατυπωμένη έτσι ώστε ακόμα και ένα πολυσυζητημένο θέμα( εφόσον έχεις λύσεις ) να μην περάσει απαρατήρητο....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα είναι σοκαριστικό. Απλά ας πούμε ότι είμαι πιο ψύχραιμος ή πως το ήξερα εδώ και πολλά χρόνια, οπότε δε σοκάρομαι τώρα. Θα σου έλεγα να το γράψεις. Να αναφερθείς, πάντως, στο τι μπορεί η Ελλάδα και η Δύση να κάνει γι'αυτό και στα δικαιώματα των μουσουλμάνων (και μη) γυναικών στην Ελλάδα, ειδικά σε περιοχές όπως η Θράκη και η ορεινή Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν είναι το θέμα που θα γράψεις αλλά το τι λύσεις θα προτείνεις, και το πως θα το γράψεις, δηλαδή να μην αποτελεί έκθεση αλλά κάτι σαν φύλλο παραπόνων, με απλό ύφος, ίσως και προφορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnDeRw0rLdKiNg

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε παιδια οποιο θεμα ελουμε γραφουμε εμεις ή μας λενε απο το υπουργειο?
-----------------------------------------
σκεφτομαι και γω να γραψω μια εκθεση αλλα η καθηγητρια μας ακομα να μας πει περισσοτερες πληροφοριες με το τι κανεις στην βουλη των εφηβων αφου προχτες καναμε ενα μαυημα για την βουλη και μας ειπε και ετσι για λιγο κ για την βουλη των εφηβων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gergeanagn

Νεοφερμένος

Ο gergeanagn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγώ θεωρώ πως η βουλή των εφήβων με την υπόσταση διαγωνισμού είναι μεγάλη κοροιϊδία.πώς γίνεται να ανταγωνίζεσαι κάποιον που μπορεί πολύ απλά να έχει γράψει την έκθεσή του με τον καθηγητή που του κάνει έκθεση στο φροντ ή στο ιδιαίτερο;

τεσπα αυτό που θέλουν δεν είναι έκθεση αλλά λόγος που ως στόχο έχει να διαμαρτυρηθεί για τα κακώς κείμενα του τόπου. ξεκινας δηλαδη "αγαπητοί σύνεδροι,...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

szlatan

Νεοφερμένος

Ο szlatan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η εργασία-έκθεση γράφεται από τους υποψήφιους μαθητές σε 3ωρο χρονικό διάστημα,εντός του σχολικού οραρίου.Τώρα αν εσυ έχεις την ικανότητα να θυμάσαι κατα λέξη την έκθεση που έγραψες στο φροντιστήριο με τον καθηγητή σου...Μπράβο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Eγω προσωπικα διάλεξα θέμα εξωτερική πολιτική και θα γράψω για το προβλημα των Τουρκων στο αιγαιο και σχετικά.........Εμας μας ειπαν πως το θεμα πρεπει να ειναι ενα προβλημα(απ τα πολα) που αντιμετωπιζει η Ελλαδα σημερα,η αναπτυξη του και να γραψουμε τροπους αντιμετωπισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top