Βουλή Εφήβων

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
To ότι κάποιος έχει επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση δε σημαίνει ότι εκτός από αυτό που εσύ λες ''ωραία λογάκια''(εγώ το λέω πλούσιο λεξιλόγιο,προσωπική μου άποψη)δεν είναι δυνατόν να έχει και δομημένη σκέψη και λογική.

Είπα, ως επί το πλείστον δεν συμβαίνει αυτό. Για προφανείς λόγους. Γιατί κανένας θεωρητικός δεν μπαίνει σε μαθηματική λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Aπ'ότι ξέρω στην βουλή των Εφήβων δεν ζητάνε την κλασσική έκθεση που ζητάν στο σχολείο....(πρόλογος - κυρίως θέμα - επίλογος).....

Ζητάνε κάτι σε στυλ άρθρου (κάτι σύντομο και περιεκτικό)

ΑΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑΡΙΟΣ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι λες μωρέ; Ποιον πληθυντικο αριθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
[/quote=miv;111908]
Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μαλώσουμε. Επειδή λέω ένα γεγονός; Ότι οι θετικάριοι (και οι τεχνολογικάριοι, το ίδιο είναι) κατά κύριο λόγο έχουν πιο δομημένο τρόπο σκέψης; Κι αυτό ακριβώς ζητάνε και στη Βουλή και στις Πανελλήνιες. Το θεωρητικό στυλάκι περνάει το πολύ μέχρι τη Γ' Γυμνασίου. Δεν έχει σημασία να χειρίζεσαι μπαμπινιώτικα το λόγο. Σημασία έχει να έχεις περιεχόμενο και αλγοριθμική λογική. Μ'αυτά τα στοιχεία, Έκθεση 1,5 σελίδας μπορεί να πάρει 16. Έκθεση κενή, με όμορφα λογάκια, κανα αρχαίο ρητό και 600 λέξεις στην ουσία μπορεί να μη λέει και τίποτα.[/quote]

Τί κατάλαβα και εγώ της τεχνολογικής........; (Χαρ!Χαρ!)
Το φετινό θέμα έκθεσης ήταν τέτοιο που κατά τη γνώμη μου έπρεπε (αν και εύκολο) να γράψεις πολλά για να το καλύψεις χωρίς να είναι απαραίτητα ανούσια αυτά που θα έγραφες.....
Μόλις βγήκα έξω και μου λέει η καθηγήτρια: "Πρέπει να έσκισες!"
Εγώ της είπα: "Περιορίστηκα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τι λες μωρέ; Ποιον πληθυντικο αριθμο;
αμα κλεινεις το ειναι στην οριστικη του ενεστωτα θα διαπιστωσεις οτι εχει 2 τυπους ιδιους 3 ενικο κ 3 πλυθηντικο. Εγω αναφερομαι στον πλυθηντικο αρθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αντιδιαστολή είναι-φαίνεσθαι, εδώ και 3 χιλιετίες αποτελείται από δύο ενεστωτικά απαρέμφατα (ποια κλίση λες εσύ;) του Ειμί και του Φαίνομαι (Φανjω στα πρωτοελληνικά). Τα δύο αυτά απαρέμφατα είναι το "είναι" και το "φαινεσθαι". Δεν υπάρχει κλίση, αριθμός και τέτοια. Απαρέμφατα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
αμα κλεινεις το ειναι στην οριστικη του ενεστωτα θα διαπιστωσεις οτι εχει 2 τυπους ιδιους 3 ενικο κ 3 πλυθηντικο. Εγω αναφερομαι στον πλυθηντικο αρθμο

Πώς στο καλό θα κλείνεις το ειναι?Πρόκειται για απαρέμφατο...Αν εννοείς το ειμί αυτό έχει ως εξής στα πρόσωπα που αναφέρεις:εστί-εισί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ότιναναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ακόμα ψάχνω τους ίδιους τύπους του ''ειναι'':D...
Ο ''πλυθηντικός αριθμός'' συνηθέστατα γράφεται ως ''πληθυντικός''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Το απαρέμφατο δεν κλίνεται αυτο καθε αυτο,με το άρθρο του όμως μπορει καποιος να πει: το είναι,του ειναι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην περίπτωσή μας, πάντως, επειδή μιλάμε για το είναι-φαίνεσθαι, έκφραση "φαίνεσθε" δεν υπάρχει καν. Όπως και ο πληθυντικός, εκ του πλήθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelXristos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνω και εγω μαζι σου για αυτο αν και εδωσα εκθεση και προσκληθηκα εδωσα την θεση μου σε καποιον αλλον

κ σε ποιο σχολείο πας??? γιατι στα αποτελεσματα γραφωνται τα ονοματα των μαθητων κ τα σχολεία τους... την θεση δε την δινεις ετσι.. απλα οταν ειναι να πας δε πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ δεν αποκλείω να πέρασε.

και αυτοί που περνάνε δεν είναι πάντα καλύτεροι από αυτούς που κόβονται. γνωρίζω άτομο που πέρασε με κείμενο το οποίο ήταν αντιγραφή από διάφορα άλλα κείμενα.. και έχω ακούσει πολλά για το τι γίνεται σε ορισμένα ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αλήθεια τα άρθρα που ψηφίζουν στην Βουλή των Εφήβων τί στο κόρακα είναι; Προσπαθώ τόσο καιρό να καταλάβω και τπτ. Και έχουν εφαρμογή και υπόσταση;;; Ή είναι μαι φαινομενική διαδικασία τάχα μου ότι και οι έφηβοι κάτι κάνουν;;;

Βασικά μάλλον το 2ο ε; Πάντως από το να μην υπήρχε κάτι είναι και αυτό. Εμένα με εκνευρίζει που πάνε παιδιά που η έκθεσγ δεν είναι δική τους αλλά αλλονών, ή φροντιστηρίων κλπ Εγώ θα ήθελα να πάω με τη δικιά μου και ας κοβόμουν. Δε με θεωρώ τόσο άχρηστο ώστε να δεχθώ να μου τη γ΄ραψει άλλος ή να με βοηθήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά????Μια χαρά ειναι ο θεσμός... Είναι πιστεύω μία πολύ καλή εμπειρία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top